Τα Ν64 παιχνίδια σας!

Επίσης ας μου λύσει κάποιος την εξής απορία. Τι γίνεται στην περίπτωση που θέλεις να παίξεις ένα παιχνίδι με το Rumble Pak και ταυτόχρονα να χρησιμοποιήσεις το Memory Pak για να σώσεις την πρόοδο σου?
 
Καταρχάς τα περισσότερα παιχνίδια της Nintendo-RARE έχουν μνήμη για saves στην κασέτα οπότε μπορείς να έχεις το rumble pack και να σώζεις ταυτόχρονα. Για τα παιχνίδια που θέλουν και memory card αλλά υποστηρίζουν και rumble pack υπάρχουν οι εξής επιλογές:

-Να έχεις κάποιο 3rd party rumble pack που έχει ενσωματωμένη κάρτα μνήμης μέσα. Αν δεν έχεις όμως δεν πειράζει γιατί:

-Tα παιχνίδια αυτά έχουν συνήθως μία οθόνη όπου σου λένε να αλλάξεις την memory card με το rumble pack ή το αντίστροφο, ανάλογα αν θες να παίξεις ή να κάνεις save εκείνη την στιγμή. Πχ αν τελειώσεις μία πίστα σου λέει να βγάλεις το rumble pack και να βάλεις την memory και μόλις τελειώσει σου λέει πότε είναι ασφαλές να βάλεις πάλι το rumble pack. H οθόνη αυτή βγαίνει μόνο όταν είναι ασφαλές να κάνεις την αλλαγή χωρίς να κλείσεις το μηχάνημα προφανώς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Καταρχάς τα περισσότερα παιχνίδια της Nintendo-RARE έχουν μνήμη για saves στην κασέτα οπότε μπορείς να έχεις το rumble pack και να σώζεις ταυτόχρονα. Για τα παιχνίδια που θέλουν και memory card αλλά υποστηρίζουν και rumble pack υπάρχουν οι εξής επιλογές:
-Να έχεις κάποιο 3rd party rumble pack που έχει ενσωματωμένη κάρτα μνήμης μέσα. Αν δεν έχεις όμως δεν πειράζει γιατί:

-Tα παιχνίδια αυτά έχουν συνήθως μία οθόνη όπου σου λένε να αλλάξεις την memory card με το rumble pack ή το αντίστροφο, ανάλογα αν θες να παίξεις ή να κάνεις save εκείνη την στιγμή. Πχ αν τελειώσεις μία πίστα σου λέει να βγάλεις το rumble pack και να βάλεις την memory και μόλις τελειώσει σου λέει πότε είναι ασφαλές να βάλεις πάλι το rumble pack. H οθόνη αυτή βγαίνει μόνο όταν είναι ασφαλές να κάνεις την αλλαγή χωρίς να κλείσεις το μηχάνημα προφανώς.
Μάλιστα. Λίγο μπέρδεway φαίνεται αλλά τι να πεις. Θα ήταν προτιμότερο να είναι το memory slot στην κονσόλα πάνω παρά στο χειριστήριο.
 
Νομίζω πάντως πως δεν υπάρχει τίτλος που να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και τα δύο packs.
 
geo2004z είπε:
Νομίζω πάντως πως δεν υπάρχει τίτλος που να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και τα δύο packs.
Εννοείς το rumble pack και το memory pack μαζί?

Mα υπήρχαν πολλά. Τα περισσότερα ήταν 3rd party τίτλοι βέβαια αλλά θυμάμαι ότι ήταν πάρα πολλοί. Πχ το Top Gear Rally (που το έχω κι εγώ). Το παιχνίδι σώζει στην memory card. Αλλά όπως βλέπεις και στην φωτογραφία, υποστηρίζει και το rumble pack:

attachment.php


Αλλά και στο κουτί αναγράφεται καθαρά αυτό, στο κόκκινο πλαίσιο δεξιά:

1136318880-00.jpg
 
Imgema είπε:
Εννοείς το rumble pack και το memory pack μαζί?
Mα υπήρχαν πολλά. Τα περισσότερα ήταν 3rd party τίτλοι βέβαια αλλά θυμάμαι ότι ήταν πάρα πολλοί. Πχ το Top Gear Rally (που το έχω κι εγώ). Το παιχνίδι σώζει στην memory card. Αλλά όπως βλέπεις και στην φωτογραφία, υποστηρίζει και το rumble pack:

Αλλά και στο κουτί αναγράφεται καθαρά αυτό, στο κόκκινο πλαίσιο δεξιά:
Ναι όντως! Πωπω...όσο περνάει ο καιρός ξεχνάω όλο και περισσότερο.

Μόλις είδα και τη φωτό σου με τα παιγνίδια του Ν64, πολύ όμορφη συλλογή!!
 
Μόλις πήρα το παιχνίδι μου νούμερο 37! :D

Και ήταν κάτι που ήθελα εδώ και πολλά χρόνια!

σάρωση0002.jpg

Είχα λιώσει το πρώτο game στο SNES αλλά αυτό δεν το είχα παίξει ποτέ.. επιτέλους έφτασε η ώρα!
 
borellus είπε:
Μόλις πήρα το παιχνίδι μου νούμερο 37! :D
Και ήταν κάτι που ήθελα εδώ και πολλά χρόνια!

Προβολή συνημμένου 105006

Είχα λιώσει το πρώτο game στο SNES αλλά αυτό δεν το είχα παίξει ποτέ.. επιτέλους έφτασε η ώρα!
Καλορίζικο φίλε! Ψήνομαι κι εγώ να το πάρω. Δεν το έχω παίξει ποτέ καθώς και σε emulator σέρνεται. Όταν το παίξεις μπορείς να μου πεις αν είναι καλό; Ρωτάω διότι είναι πάνάκριβο (αγοράζω μόνο complete παιχνίδια).
 
Καλοπαίγνιδο, το χα λιώσει!!
 
Thanks guys!

Ομολογώ ότι δεν με χάλασε όση ώρα το δοκίμασα! Έφαγα αρκετό ξύλο από τον Glacius!

Δεν μπορώ να κρίνω αν αξίζει johnny να δώσεις ένα μεγάλο ποσό για να το πάρεις ολοκληρωμένο! Εγώ είμαι συναισθηματικά δεμένος με το KI από το πρώτο παιχνίδι.. οπότε και χάλια να ήταν στα μάτια μου θα άξιζε τρομερά!

Είναι αρκετά διασκεδαστικό αλλά μπορεί κάποιος να μην το έβαζε στο τοπ 10 fighting games για N64..

Καλό είναι να το τσεκάρεις λίγο στο youtube να έχεις μια εικόνα..

Πάντως κρίμα που έλειπαν κάποια στοιχεία σε σχέση με την arcade version εξαιτίας του γνωστού περιορισμού του cartridge..

Έλειπαν και 4 χαρακτήρες σε σχέση με το πρώτο ΚΙ.. δεν μου πολυάρεσε αυτό!
 
Το έχω ήδη κι εγώ για το SNES και Game Boy τα οποία είναι εξαιρετικά. Εντάξει το βίντεο αλλά αν δεν παίξω και λίγο πως θα έχω άποψη? Σε σχέση με τα War Gods, Mace Dark Age?
 
Oταν αγορασα το killer instinct gold για το N64 το 1997 ηταν κατι το φανταστικο να εχω το arcade σπιτι μου που λεει ο λογος γιατι δεν ειχα την δυνατοτητα εδω που μενω να φερνουν και να παιζω συγχρονα arcades.Eν ετη 2014 ομως και με το mame σε καθε σπιτι δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο η πιθανοτητα να ασχοληθω με το παιχνιδι στο N64 την στιγμη που παιζω την πολυ καλητερη εκδοση στο mame και μαλιστα με arcade stick η ακομα και στην καμπινα.
 
johnny19818 είπε:
Το έχω ήδη κι εγώ για το SNES και Game Boy τα οποία είναι εξαιρετικά. Εντάξει το βίντεο αλλά αν δεν παίξω και λίγο πως θα έχω άποψη? Σε σχέση με τα War Gods, Mace Dark Age?
Προσωπική μου γνώμη είναι πως αν το έχεις για SNES και Game Boy και είσαι ευχαριστημένος τότε ναι..πάρτο και για Ν64! Δεν θα σε χαλάσει σαν game!

Απλά επειδή είναι και ακριβό complete..ελπίζω να μην με κυνηγάς μετά! :p

Σήμερα πήρα και το game μου νούμερο 38! :D Ένα παιχνίδι που δεν μπορώ να πω ότι είχα σκοπό να αγοράσω.. αλλά κάποια σχόλια του Imgema με έπεισαν!

Lylat Wars.JPG
 
borellus είπε:
Ένα παιχνίδι που δεν μπορώ να πω ότι είχα σκοπό να αγοράσω.. αλλά κάποια σχόλια του Imgema με έπεισαν!
Ετσι, για να ξέρουν όλοι ποιον να κράξουν αν τελικά δεν σου αρέσει το παιχνίδι :p

Anyway, χθες πρόσθεσα στην συλλογή μου μερικά κουτάτα παιχνιδάκια ακόμα.

Blast Corps

NBA Courtside

F1 World Grand Prix

NFL Quarterback Club 98

Και το Super Mario 64 το οποίο ήδη έχω. Τώρα το έχω δύο φορές κουτάτο και άλλη μία χωρίς κουτί :p Και τα δύο αθλητικά games δεν με ενδιαφέρει να τα έχω οπότε θα κοιτάξω να τα ανταλλάξω όλα αυτά.

Τα παιχνίδια ήταν ευγενική προσφορά ενός κολλητού ο οποίος δεν είναι collector ούτε τον νοιάζουv τα retro οπότε εμένα που με ενδιαφέρουν δεν με χάλασε καθόλου :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ετσι, για να ξέρουν όλοι ποιον να κράξουν αν τελικά δεν σου αρέσει το παιχνίδι :p
Χαχα..υπερβολές! :p

Θα το δοκιμάσω πιο μετά.. Απλά είχα ακούσει ότι δεν υπάρχει επιλογή να επιλέξεις επίπεδο (?).. κάτι τέτοιο τέλοσπαντων..και γι αυτό το κατέκριναν λίγο..

Οι ευγενικές προσφορές είναι πάντα καλοδεχούμενες! Ακόμα περισσότερο όταν είναι κουτάτες!

Και τα Blast Corps και F1 World Grand Prix είναι σίγουρα κλασσικά!

Το Courtside μάλλον είναι το καλύτερο PAL NBA game αν και θα έλεγα ότι δεν υπήρχε κορυφαίο NBA game στο Ν64.. ίσως το Αμερικάνικο Courtside 2 αλλά δεν ξέρω..

Για το NFL δεν θα κάνω κάποιο σχόλιο..δεν ξέρω καν του κανόνες του NFL :p Μακάρι πάντως να σου έδινε το NFL 2000 o φίλος που είναι και πολύ σπάνιο κουτάτο!
 
borellus είπε:
Προσωπική μου γνώμη είναι πως αν το έχεις για SNES και Game Boy και είσαι ευχαριστημένος τότε ναι..πάρτο και για Ν64! Δεν θα σε χαλάσει σαν game!Απλά επειδή είναι και ακριβό complete..ελπίζω να μην με κυνηγάς μετά! :p
Έτσι και δεν βγει καλό τότε θα σου κάνω ένα...

http://www.youtube.com/watch?v=FoAiqP4MnzQ
 
Οταν πρωτοειδα το ΚΙ Gold μου φανηκε καπως παραξενο, σαν να εβλεπες αλλο παιχνιδι!
 
Imgema είπε:
Anyway, χθες πρόσθεσα στην συλλογή μου μερικά κουτάτα παιχνιδάκια ακόμα.

Blast Corps

NBA Courtside

F1 World Grand Prix
Αυτά τα 3 τα είχα. Το Blast Corps συμπαθητικός τίτλος, αντί να σπας πιάτα ξέρω γω παίζεις αυτό. Το Kobe Bryant ήταν πολύ καλό μπασκετάκι, νομίζω το καλλίτερο που έπαιξα στο Ν64. Το F1 όμως το βρήκα τραγικό, μια που το βαλα και μια που το βγαλα, ελάχιστες αναμνήσεις μου έμειναν.
 
Το F1 world grand prix και το 1 και το 2 ειναι μεσα στα κορυφαια παιχνιδια του N64 για να μην πω οτι θα τα εβαζα μεσα στην δεκαδα.Τα γραφικα του ηταν φανταστικα για το 1998 που κυκλοφορησε και ακομα και σημερα φαινονται μια χαρα.Τα μονοθεσια,οι πιστες,τα δεντρα,το γρασιδι ειναι εξαιρετικα οπως και η βροχη που ειναι απιστευτη.Ο ηχος ειναι φανταστικος οπως και τα γραφικα με τον ηχο των μονοθεσιων να ειναι ολα τα λεφτα αλλα και ολα τα ηχητικα εφε γενικοτερα.Ο ελεγχος ειναι οπως και τα γραφικα και ο ηχος δηλαδη φανταστικος και μιλαμε για ενα παιχνιδι που εχει φοβερο replay value με ολα αυτα τα Modes που εχει και μιλαμε επισης για ενα παιχνιδι που η AI του ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο.Δεν νοειται οπαδος των racing παιχνιδιων και οπαδος της NINTENDO και λατρης του N64 που να μην εχει το F1 world grand prix και το 1 αλλα και το 2.
 
Θα συμφωνησω με τον Βασιλη οσον αφορα το F1 World grand Prix! Ητανε παιχνιδαρα και ενας απο τους καλυτερους εξοιμοιωτες για το Ν64. Εν ετη 1998 το ειχα συνδεσει στο στερεοφωνικο και ειχα παθει πλακα με τον ηχο. Μακαρι το Expansion Pak να εδινε ακομα καλυτερη αναλυση και οχι μονο παραπανω γυρους στο replay(Αν και νομιζω αυτο ητανε στο 2). Η Video Systems ητανε δυνατη ομαδα και θυμαμαι ετοιμαζανε εναν εξομοιωτη με αεροπλανα στυλ F-16 και ετσι...
 
Πίσω
Μπλουζα