Τα Ν64 παιχνίδια σας!

pressure είπε:
Ευχαριστω! Ναι το castlevania 64 μου αρεσεi παρα τις κακες κριτικες
Kι εμένα μου άρεσε. Αρκετά θα έλεγα. Σίγουρα πιο πολύ από τα δύο βαρετά 3D Castlevania του PS2 (μόνο καλή μουσική είχαν αυτά) και το τελευταίο, το τελείως άσχετο με Castlevania, clone του God of War που βγήκε πριν λίγο καιρό στα 360/PS3.

Ατμοσφαιρικό, δύσκολο και με πολύ ωραία μουσική. Tower of Excecution και Clock Tower, τι ωραίες στιγμές (θανάτου κάθε λίγο και λιγάκι). Τους ιππότες που ξεκολλούσαν από τα βιτρό τζάμια και τους σκελετούς στις μηχανές που τους βάζεις?

64-SGK.png


64-SBK.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχετικά με τα κουτάτα games και τα manuals..

Έχω πχ εδώ το Mortal Kombat Trilogy σε Ιταλική έκδοση.. Η κασέτα η κανονική η Ευρωπαική είναι αλλά το box και το manual είναι μόνο στα ιταλικά.. Άρα δεν καταλαβαίνω τίποτα..

Άρα είναι σαν να έχω σκέτη την κασέτα :p Άρα δεν το θεωρώ κουτάτο :p

Εσείς έχετε την ίδια γνώμη?
 
borellus είπε:
Σχετικά με τα κουτάτα games και τα manuals..Έχω πχ εδώ το Mortal Kombat Trilogy σε Ιταλική έκδοση.. Η κασέτα η κανονική η Ευρωπαική είναι αλλά το box και το manual είναι μόνο στα ιταλικά.. Άρα δεν καταλαβαίνω τίποτα..
Άρα την πάτησες!!! :p Ξεκίνα να μαθαίνεις Ιταλικά.

borellus είπε:
Άρα είναι σαν να έχω σκέτη την κασέτα :p Άρα δεν το θεωρώ κουτάτο :p Εσείς έχετε την ίδια γνώμη?
Χμ... Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πολλά παιχνίδια της Nintendo που κυκλοφόρησαν σε κάθε χώρα είχαν και τα αντίστοιχα manual. Δηλαδή στη Γερμανία, γερμανικά manual,στην Ιταλία, ιταλικά κτλ. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω με μια GB Camera (κυκλοφορία NORTEC κιόλας) που έχει manual σε 5 γλώσσες αλλά όχι αγγλικά όπως επίσης το TMHT 2 με γερμανικό κουτί και οδηγίες. Το τελευταίο είναι και λίγο δυσεύρετο με αγγλικό κουτί και έχω απηυδήσει. Μην λες όμως ότι δεν το θεωρείς κουτάτο διότι αν δεν καταλαβαίνεις τίποτα είναι επειδή δεν ξέρεις Ιταλικά (υποθέτω) και θα ήθελες να έχεις αγγλικό manual, σωστά τα λέω; Αν πραγματικά όμως η γλώσσα του manual είναι κριτήριο για το αν το παιχνίδι είναι κουτάτο ή όχι τότε τα manual θα πρέπει να είναι όλα στα ελληνικά το οποίο είναι πολύ δύσκολο. Προσωπικά το manual το θέλω όχι απλά για να λέω ότι έχω ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι αλλά και για το χρησιμοποιώ. Έτσι φυσικά εφόσον δεν υπάρχει στα ελληνικά, τα αγγλικά είναι η επόμενη επιλογή. Παρόμοια συζήτηση είχα σε άλλο ξενόγλωσσο φόρουμ και ξέρεις τι είπε ένας; Δεν με ενοχλεί που οι οδηγίες είναι σε μια γλώσσα που δεν καταλαβαίνω. Μου αρέσουν τα "εξωτικά" παιχνίδια μου!. ​
 
Εντάξει, έχω ένα ιταλικό και 2 γερμανικά κουτάκια/manuals.. έτυχε έτσι από ebay.. δεν το περίμενα..

Να είναι στα ελληνικά δεν γίνεται οπότε πάμε στα αγγλικά που γνωρίζουν οι περισσότεροι.. Για μένα δεν έχει νόημα να έχω κουτάκι-manual και να το πληρώνω περισσότερο εφόσον δεν είναι στα αγγλικά.. δεν βρίσκω λόγο.. Δεν το θέλω για να το βλέπω :p

Αν κάποιος τυχαίνει να μην γνωρίζει ούτε αγγλικά δεν έχει κανένα πρόβλημα γενικά :p

Η πλάκα είναι ότι μια φορά την πάτησα και με την κασέτα.. Είχα πάρει το Armorines από γερμανία και δεν ήταν μόνο το box/manual στα γερμανικά.. Αλλά και το παιχνίδι.. δεν μπορούσε να αλλάξει η γλώσσα.. Βέβαια φάνηκε και από τον κωδικό πάνω στην κασέτα που έλεγε GER.
 
borellus είπε:
Εντάξει, έχω ένα ιταλικό και 2 γερμανικά κουτάκια/manuals.. έτυχε έτσι από ebay.. δεν το περίμενα..
Να είναι στα ελληνικά δεν γίνεται οπότε πάμε στα αγγλικά που γνωρίζουν οι περισσότεροι.. Για μένα δεν έχει νόημα να έχω κουτάκι-manual και να το πληρώνω περισσότερο εφόσον δεν είναι στα αγγλικά.. δεν βρίσκω λόγο.. Δεν το θέλω για να το βλέπω :p

Αν κάποιος τυχαίνει να μην γνωρίζει ούτε αγγλικά δεν έχει κανένα πρόβλημα γενικά :p

Η πλάκα είναι ότι μια φορά την πάτησα και με την κασέτα.. Είχα πάρει το Armorines από γερμανία και δεν ήταν μόνο το box/manual στα γερμανικά.. Αλλά και το παιχνίδι.. δεν μπορούσε να αλλάξει η γλώσσα.. Βέβαια φάνηκε και από τον κωδικό πάνω στην κασέτα που έλεγε GER.
Αυτό είναι ακόμη χειρότερο! Άσε και πριν καιρό είχα πάρει το Blast Korps για το Ν64 και αν και είναι της Nortec έγραφε Στην οθόνη γερμανική γλώσσας και είπα έχει γούστο. Ευτυχώς απλά μπορούσες να διαλέξεις ανάμεσα σε αγγλικά και γερμανικά. Την έχω πατήσει όμως με 2 παιχνίδια στο Saturn όταν το αγόρασα από ebay από Γερμανία. Το ένα και η γλώσσα παιχνιδιού και τα μενού είναι στα γερμανικά και χωρίς manual. Ευτυχώς πρόκειται για παιχνίδι γκολφ που προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου. Το άλλο πάλι η γλώσσα είναι στα γερμανικά και τα μενού στα αγγλικά. Η λύση είναι μία. Ψάχνεις για το αγγλικό manual και τελειώνει. Ε, τώρα το κουτί είναι ίσως πιο δύσκολο να βρεθεί. Εκτός κι αν εκτυπώσεις το αγγλικό κείμενο του κουτιού από φωτογραφία που θα βρεις στο ίντερνετ και το κολλάς πάνω στο Ιταλικό κουτί. Θέληση να υπάρχει.
 
borellus είπε:
Αλλά και το παιχνίδι.. δεν μπορούσε να αλλάξει η γλώσσα.. Βέβαια φάνηκε και από τον κωδικό πάνω στην κασέτα που έλεγε GER.
Χμμμ...είσαι σίγουρος ότι έχεις βρει τον κωδικό GER πάνω σε παιγνίδι? Έχω κάνει έρευνα για τις διάφορες εκδόσεις τον PAL τίτλων και πως μπορούμε να βρούμε τη χώρα προέλευσής τους και τέτοιο κωδικό δε βρήκα. Οι γερμανοί χρησιμοποιούν συνήθως τους FRG, SFRG, NOE. Ο οδηγός που έχω γράψει είναι για το Snes αλλά τα χρώματα και οι κωδικοί ισχύουν ακόμη και σήμερα στο 3DS..... http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19675-%CF%E4%E7%E3%FC%F2-%D0%F9%F2-%E2%F1%DF%F3%EA%EF%F5%EC%E5-%F4%E7-%F7%FE%F1%E1-%F0%F1%EF%DD%EB%E5%F5%F3%E7%F2-%E5%ED%FC%F2-SNES-PAL-%F0%E1%E9%F7%ED%E9%E4%E9%EF%FD
 
geo2004z είπε:
Χμμμ...είσαι σίγουρος ότι έχεις βρει τον κωδικό GER πάνω σε παιγνίδι?
NOE έγραφε..έχεις δίκιο.. έχουν περάσει και τόσα χρόνια και δεν θυμόμουν καλά :p

Άλλωστε το πούλησα τότε το παιχνίδι..δεν μπορούσα να το βλέπω γεμάτο γερμανικά :p
 
Imgema είπε:
Kι εμένα μου άρεσε. Αρκετά θα έλεγα. Σίγουρα πιο πολύ από τα δύο βαρετά 3D Castlevania του PS2 (μόνο καλή μουσική είχαν αυτά) και το τελευταίο, το τελείως άσχετο με Castlevania, clone του God of War που βγήκε πριν λίγο καιρό στα 360/PS3.
Ατμοσφαιρικό, δύσκολο και με πολύ ωραία μουσική. Tower of Excecution και Clock Tower, τι ωραίες στιγμές (θανάτου κάθε λίγο και λιγάκι). Τους ιππότες που ξεκολλούσαν από τα βιτρό τζάμια και τους σκελετούς στις μηχανές που τους βάζεις?

64-SGK.png


64-SBK.png
Hahahahaha πωωωω ειχα ξεχασει τους σκελετους ,με τις μηχανες :banghead:
 
Χθεσινή προσθήκη! Όχι εντυπωσιακό αλλά καλό!

Star Wars.JPG
 
borellus είπε:
Χθεσινή προσθήκη! Όχι εντυπωσιακό αλλά καλό!Προβολή συνημμένου 98456
Είχε πέσει κάποτε στα χέρια μου το συγκεκριμένο κασετάκι, δε θυμάμαι όμως αν το αγόρασα ή αν ήταν από ανταλλαγή από φίλο. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη αλλά το βρήκα πολύ βαρετό, γενικά ένα πολύ κακό παιγνίδι.
 
geo2004z είπε:
Είχε πέσει κάποτε στα χέρια μου το συγκεκριμένο κασετάκι, δε θυμάμαι όμως αν το αγόρασα ή αν ήταν από ανταλλαγή από φίλο. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη αλλά το βρήκα πολύ βαρετό, γενικά ένα πολύ κακό παιγνίδι.
Γενικά ναι, ήταν μέτριο (στην καλύτερη) αλλά θυμάμαι η μάχη στα χιόνια που έριχνες εκείνα τα τετράποδα με το καλώδιο ήταν όλα τα λεφτά.
 
Το θυμαμαι και εγω και το ειχα παιξει το συγκεκριμενο .Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος εχω την εντυπωση οτι ηταν απο τα πρωτα παιχνιδια που κυκλοφορησαν στο Ν64 και το πρωτο Star Wars της κονσολας .Και η τιμη βεβαια τσουχτερη οπως και τα περισσοτερα τοτε για το 64 .Πρεπει να κοστιζε 23500 δραχμες η λιγο παραπανω
 
Psy_Danis_3 είπε:
Το θυμαμαι και εγω και το ειχα παιξει το συγκεκριμενο .Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος εχω την εντυπωση οτι ηταν απο τα πρωτα παιχνιδια που κυκλοφορησαν στο Ν64 και το πρωτο Star Wars της κονσολας .Και η τιμη βεβαια τσουχτερη οπως και τα περισσοτερα τοτε για το 64 .Πρεπει να κοστιζε 23500 δραχμες η λιγο παραπανω
Nαι, όταν κυκλοφόρησε στην Ευρώπη το N64, αυτό ήταν από τα παιχνίδια που μπορούσες να αγοράσεις μαζί με τα Mario 64, Waverace και δεν ξέρω αν ήταν και το Pilotwings με το Turok1. Αυτά θυμάμαι τουλάχιστον εγώ... Λίγες μέρες μετά την αγορά του N64 πήρα και το Turok1 για 30.000! Έχω το κουτί με την τιμή μπροστά (29.999) μου να μου το θυμίζει. Από το Μινιόν όλα αυτά. Βέβαια δεν το μετάνιωσα καθόλου, το παιχνίδι το λάτρεψα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει..σίγουρα δεν είναι παιχνιδάρα!

Θα το πω μέτριο προς καλό με αρκετά προβληματάκια! Αλλά δεν παύει να είναι διασκεδαστικό!

Ήταν σε πωλήσεις το νο3 game του N64 για το 1997.

Ενώ είναι ενδιαφέρον και η παρακάτω παράγραφος: This game was unique among other Nintendo 64 titles for using a "real" orchestral soundtrack, instead of synthesized music like that in Star Wars: Rogue Squadron.
 
borellus είπε:
Ενώ είναι ενδιαφέρον και η παρακάτω παράγραφος: This game was unique among other Nintendo 64 titles for using a "real" orchestral soundtrack, instead of synthesized music like that in Star Wars: Rogue Squadron.
Oντως ναι. Από ότι ακούω τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Προφανώς χρησιμοποίησαν αρχεία που είχαν ήδη από τις ταινίες. Πάντως η ποιότητα φαίνεται αρκετά compressed.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα και 2 νέες προσθήκες χθες :p Πέρασαν 17 χρόνια για να τα αποκτήσω αλλά εντάξει.. Το καλό πράγμα αργεί να γίνει :p

Super Mario.JPG

GoldenEye.JPG
 
Αδικαιολόγητος εάν είχες Ν64 και δεν είχες τα δύο συγκεκριμένα παιχνίδια!!!!!

Και μιλάω σοβαρά!
 
Ωραίος borellus και το Golden Eye είναι και στη δική μου λίστα για μελλοντική αγορά.
 
Πίσω
Μπλουζα