Τα Στρουμφ - The Smurfs (1981)

Πολύ καλό,αλλά το συγκεκριμένο τουλάχιστον,μεταγλωττισμένο είναι πολύ καλύτερο...

Έτσι το γνωρίσαμε άλλωστε !
 
giorgos είπε:
Οποιος μου βρει απο που προερχονται οι μουσικες που ακουγονται οταν εμφανιζεται ο απαισιος Δρακουμελ...θα τον θεωρησω μεγα!
Λοιπόν, όταν εμφανίζεται ο Δρακουμέλ ακούμε συνήθως:

α) τη Σεχραζάντ (Scheherazade) του Νικολάι Ρίμσκι-Κόρσακοβ (Nikolaj Rimskij-Korsakov, 1844-1908 ), και συγκεκριμένα την αρχή του πρώτου και του τέταρτου μέρους.

β) τη Συμφωνία αρ. 8 (κατ' άλλους 7) σε σι ελάσσονα (η λεγόμενη "Ημιτελής"), D 759, του Φραντς Σούμπερτ (Franz Schubert, 1797-1828 ), πρώτο μέρος, λίγα δευτερόλεπτα μετά την αρχή.

Τη Σεχραζάντ πάντως σας προτείνω να την ακούσετε. Είναι ένα γοητευτικότατο και λίαν εύπεπτο κομμάτι, και το λατρεύουν ακόμη και άνθρωποι που απεχθάνονται την "κλασική" μουσική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Είναι μακριά ακόμη Παπα-Στρουμφ;"

Μικρα μπλε τρολς (δεν το εχετε ξανακουσει αυτο εε; ) δημιουργημα του βελγου καρτουνιστα Peyo που ζουσαν ολα μαζι ευτυχισμενα σε μανιταροσπιτα.

Εμφανισιακα ιδιοι ,ποτε χωρις το καπελο τους ,μονη τους ευκαιρια για να ξεχωριζουν ηταν τα διαφορα αξεσουαρ που φοραγαν.

2003117465549638626_fs.jpg


Τα λιλιπουτεια και αγαπημενα στρουμφακια που μας συντροφευσαν την δεκαετια του 80 μεσα απο τις περιπετειες τους με πρωταγωνιστες ονοματα οπως,ο κακος Δρακουμελ με την γατα του ψιψινελ, ο Παπαστρουμφ,η Στρουμφιτα ,ο Γκρινιαρης,ο τεμπελης,ο λιχουδης και αλλα πολλα ονοματα που ειμαι σιγουρος οτι θα συμπληρωσετε.

Ατακες οπως ,"την στρουμφισαμε" και ο τιτλος του thread εμειναν χαραγμενες στην μνημη μας και τολμω να πω οτι τις χρησιμοποιουμε μεχρι και σημερα.

Κουκλακια ,αυτοκολλητα,παγωτα ,κασσετες με τραγουδια,καλκιτος και χιλιεςδυο ακομα αναμνησεις.....

2003111345287417114_fs.jpg


Η σειρα παιζεται τα Σαββατα απο το "Star" αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολοι το γνωριζετε.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OLQhm0KHImM]YouTube - The Smurfs Intro
 
Μα και φυσικα γνωριζουμε τα υπεροχα μικρα στρουμφακια. Να συμπληρωσω μερικα ονοματα:

Μπαμπαστρουμφ - ο σοφος - φωνη: Σοφοκλης Πεππας


Σπιρτουλης
- ο "εξυπνακιας" της παρεας με γυαλια και βιβλιο - φωνη: Ανετα Παπαθανασιου

Χουζουρης - ολο κοιμοταν και μισουσε τα ξυπνητηρια (ποσο τον νιωθω)

Μελενιος - ο ωραιος, με λουλουδακι στο καπελο και εναν καθρεφτη στο χερι (που εισαι Juanita, μαλλον Ζυγος πρεπει να ηταν) - φωνη (νομιζω): Δημητρης Λιγναδης

Προκοπης - με το τατουαζ καρδουλα στο μπρατσο


Ξεφτερης
- ο μηχανικος της παρεας με ενα μολυβι στο αυτι, με μια νεα εφευρεση ετοιμη

Σκουντουφλης - με το καπελακι κατεβασμενο κατω απο τα ματια, παντα σκονταφτε

Χαχανουλης - παντα με το δωρακι/βομβα

Γκρινιαρης - μου τη δινουν τα δωρακια

Και φυσικα ο αγαπημενος Φαγανας, ο καλοκαρδος γιγαντας (Φαγανας πειναει, θελει φαγακι)
 
Μερικά ακόμη κομμάτια "κλασικής" μουσικής που ακούγονται στα Στρουμφάκια:

Σονάτα για πιάνο αρ. 14 σε ντο δίεση ελάσσονα (op. 27/2, η λεγόμενη "Υπό το σεληνόφως"), του Λούντβιχ βαν Μπετόβεν (Ludwig van Beethoven, 1770-1827), και συγκεκριμένα η αρχή του τρίτου μέρους (Presto agitato). Το κομμάτι αυτό ακούγεται κατά κανόνα σε αγωνιώδη κυνηγητά.

-οι Πίνακες από μία έκθεση (Ρωσικά Kartinki s vystavki, Αγγλικά Pictures at an Exhibition) του Μοντέστ Μούσοργκσκι (Modest Musorgskij, 1839-1881), και συγκεκριμένα δύο σημεία:

α) λίγο μετά την αρχή του "Gnomus",

β) η αρχή του "Tuileries: διαμάχη παιδιών μετά το παιχνίδι".

-το κομμάτι με τίτλο "Εμβατήριο των τρολ" (Νορβηγικά "Trolltog", Αγγλικά "March of the Trolls"), από τα Λυρικά κομμάτια (Lyriske stykker op. 54/3) του Έντβαρντ Γκρηγκ (Edvard Grieg, 1843-1907). Στα Στρουμφ, το κομμάτι παίζεται σε πολύ πιο αργή ταχύτητα.

-ο "Ρωσικός χορός" από το πρώτο μέρος του μπαλέτου Πετρούσκα (Petrushka) του Ιγκόρ Στραβίνσκι (Igor' Stravinskij, 1882-1971). Κατάλληλο για χαρούμενες σκηνές.
 
Πολύ πριν έρθουν τα στρουμφάκια στην Ελλάδα, μπορούσες να τα αγοράσεις


από την BP (ή τα έδινε δώρο με κάποια λίτρα βενζίνη)



Το σχετικό τραγουδάκι έλεγε...


 


... Στα πρατήρια BP



όλοι οι στρουμφ είναι μαζί...



πάρτε στρουμφ για συντροφιά



στρουμφ παρέα τόση δα...


 


Διαφημιζόταν και στα Μικυ Μάους και Ποπάυ της εποχής ('81 - '82)


akmakas είπε:
Λιλιπουτια μπλε ανθρωπακια με ασπρο σκουφο κρυμενα σε ενα χωριο μεσα στο δασος!!!Σχεδιαστης ο Εκτορο μαλο απο οτι θυμαμαι!απεναντι το καστρο ενας κακος μαγος.Ο δρακουμελ και η γατα του η ψιψινελ.

Παντου ατυχος ποτε δεν μπορεσε να βρει το χωριο των στρουμφ κλαψ!!
Νομίζω πως ο Έκτορας Μαλό ήταν συγγραφέας.

Τα στρουμφάκια ήταν του Βέλγου Peyo. Φέτος συμπληρώνουν 50 χρόνια "ζωής".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Πολύ πριν έρθουν τα στρουμφάκια στην Ελλάδα, μπορούσες να τα αγοράσεις
από την BP (ή τα έδινε δώρο με κάποια λίτρα βενζίνη)



Το σχετικό τραγουδάκι έλεγε...


 


... Στα πρατήρια BP



όλοι οι στρουμφ είναι μαζί...



πάρτε στρουμφ για συντροφιά



στρουμφ παρέα τόση δα...


 


Διαφημιζόταν και στα Μικυ Μάους και Ποπάυ της εποχής ('81 - '82)
Τι κρίμα που δεν το πρόλαβα...:sob:

Βρήκα φώτο από τα μακαρόνια που σας έλεγα!!!:rolleyes:

Smurfs_Pasta_Delverde.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos είπε:
Οποιος μου βρει απο που προερχονται οι μουσικες που ακουγονται οταν εμφανιζεται ο απαισιος Δρακουμελ...θα τον θεωρησω μεγα!
Λοιπόν, όταν εμφανίζεται ο Δρακουμέλ ακούμε συνήθως:

α) τη Σεχραζάντ (Scheherazade) του Νικολάι Ρίμσκι-Κόρσακοβ (Nikolaj Rimskij-Korsakov, 1844-1908 ), και συγκεκριμένα την αρχή του τέταρτου μέρους. [ame=http://youtube.com/watch?v=4LesqWyjEvk&feature=related]YouTube - Nikolai Rimsky-Korsakov: Scheherezade - IV (1/2)

β) τη Συμφωνία αρ. 8 (κατ' άλλους 7) σε σι ελάσσονα (η λεγόμενη "Ημιτελής"), D 759, του Φραντς Σούμπερτ (Franz Schubert, 1797-1828 ), πρώτο μέρος, τα πρώτα 45''.

[ame=http://youtube.com/watch?v=200mK6JfNwc]YouTube - Fritz Reiner Schubert Symphony No.8 B min Unfinished Part1-3

Τη Σεχραζάντ πάντως σας προτείνω να την ακούσετε. Είναι ένα γοητευτικότατο και λίαν εύπεπτο κομμάτι, και το λατρεύουν ακόμη και άνθρωποι που απεχθάνονται την "κλασική" μουσική.

Μερικά ακόμη κομμάτια "κλασικής" μουσικής που ακούγονται στα Στρουμφάκια:

Σονάτα για πιάνο αρ. 14 σε ντο δίεση ελάσσονα (op. 27/2, η λεγόμενη "Υπό το σεληνόφως"), του Λούντβιχ βαν Μπετόβεν (Ludwig van Beethoven, 1770-1827), και συγκεκριμένα η αρχή του τρίτου μέρους (Presto agitato). Το κομμάτι αυτό ακούγεται κατά κανόνα σε αγωνιώδη κυνηγητά. (τα πρώτα 24'') [ame=http://youtube.com/watch?v=xi5D6u5RI5c&feature=related]YouTube - Beethoven Moonlight Sonata 3rd mov.ζεγ½γγΏοΌζ½η«*

-οι Πίνακες από μία έκθεση (Ρωσικά Kartinki s vystavki, Αγγλικά Pictures at an Exhibition) του Μοντέστ Μούσοργκσκι (Modest Musorgskij, 1839-1881), και συγκεκριμένα δύο σημεία:

α) λίγο μετά την αρχή του "Gnomus" (πηγαίνετε στο 4:22) [ame=http://youtube.com/watch?v=k_98452AxFI&feature=related]YouTube - Pictures at an Exhibition: Esa-Pekka Salonen (1 of 4)

β) η αρχή του "Tuileries: διαμάχη παιδιών μετά το παιχνίδι": (0:33-1:35) [ame=http://youtube.com/watch?v=8hT5NVsQR3Q&feature=related]YouTube - Pictures at an Exhibition: Esa-Pekka Salonen (2 of 4)

-το κομμάτι με τίτλο "Εμβατήριο των τρολ" (Νορβηγικά "Trolltog", Αγγλικά "March of the Trolls"), από τα Λυρικά κομμάτια (Lyriske stykker op. 54/3) του Έντβαρντ Γκρηγκ (Edvard Grieg, 1843-1907). Στα Στρουμφ, το κομμάτι παίζεται σε πολύ πιο αργή ταχύτητα. [ame=http://youtube.com/watch?v=be-LOPksVXI&feature=related]YouTube - Grieg Lyric Pieces Book 5 Op. 54-3 March of the Trolls

-ο "Ρωσικός χορός" από το πρώτο μέρος του μπαλέτου Πετρούσκα (Petrushka) του Ιγκόρ Στραβίνσκι (Igor' Stravinskij, 1882-1971). Κατάλληλο για χαρούμενες σκηνές. (από το 6 :50) [ame=http://youtube.com/watch?v=oKHN0VmWEfA]YouTube - Stravinsky: Petrushka, Scene I The Shrovetide Fair
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks! :rolleyes: Έτσι κι αλλιώς αυτή είναι η δουλειά μου (μουσικός).
 
Δεν μπορώ παρά να υποκλιθώ στο ανώτερο πνεύμα και τις τρομερές γνώσεις του Sofologiotatoy.!!!!!

Τα posts σου είναι απλά, μοναδικά. Πραγματική απόλαυση να τα διαβάζεις, το κάθε ένα ξεχωριστό εγκυκλοπαιδικό θέμα!

Εύγε για άλλη μία φορά. (Δηλώνω φανατικά, πιά, οπαδός σου!!! )
 
Sofologiotatos είσαι απίστευτος!!!Σ'ευχαριστούμε για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες σου!!! :worship: :worship:
 
Pooky και Candy σας ευχαριστώ θερμά για τις υποκλίσεις. :) Αν θυμηθώ καμμία άλλη μουσικούλα θα ποστάρω τα ανάλογα οπτικοακουστικά παραδείγματα.
 
Thanks Sofologiotate!!! Eισαι απιστευτος :clap:
 
Χθες, κάνοντας ζάπινγκ, έπεσα πάνω στα Στρουμφ κι άκουσα δύο ακόμη μουσικά θέματα που προέρχονται από τη λεγόμενη "κλασική" μουσική:

- το τρίτο μέρος (Gavotte) της Κλασικής Συμφωνίας (1917) του Σεργκέι Προκόφιεβ (Sergei Prokofiev, 1891-1953): (από την αρχή μέχρι το 1:57) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=V4haR9HMPqY&feature=related]YouTube - Gavotta & Finale, Symphony No1, Op25 - Vienna Philharmonic..

- το πολύ διάσημο κομμάτι με τίτλο "Πρωινή διάθεση" (Νορβηγ. "Morgenstemning", Αγγλ. "Morning Mood") από την θεατρική μουσική Πεερ Γυντ (Peer Gynt, 1875) του Έντβαρντ Γκρηγκ (Edvard Grieg, 1843-1907), γραμμένη για το ομώνυμο έργο του Ερρίκου Ίψεν (Henrik Ibsen, 1828-1906): [ame=http://www.youtube.com/watch?v=eEYDIKe0oaI]YouTube - Peer-Gynt Suite - Morning Mood
 
Βρε παιδιά, με τα Στρουμφάκια έχω μια απορία: πόσες φορές έχουν μεταγλωττιστεί από διαφορετικούς ηθοποιούς;;;

Διάβασα σε προηγούμενο post από τη Domniki για τον Σοφοκλή Πέππα, την Ανέτα Παπαθανασίου κτλ (υποθέτω ότι αναφέρεται στη μεταγλώττιση της ΕΡΤ). Από την άλλη τα DVD που κυκλοφόρησαν κάποια στιγμή είχαν σίγουρα μια άλλη, πρόσφατη μεταγλώττιση (την ίδια που έχει και το Star, υποθέτω). Και πριν από λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου μια παμπάλαια βιντεοκασέτα με τις φωνές των Γιώργου Βασιλείου, Υβόννης Μεταξάκη, Αργύρη Παυλίδη, Ηλία Πλακίδη κα. Δεν το ήξερα ότι η μεταγλώττιση της ΕΡΤ ήταν άλλη από αυτή των βιντεοκασετών που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του '80 (και αυτή πάντως με αγαπημένους ηθοποιούς)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sofologiotatos, έχω προσέξει και εγώ τις δημοσιεύσεις σου... ορισμένες είναι πράγματι εξαιρετικές...

Όσο για τα στρουμφάκια, είχα πετύχει κάποτε μια ενδιαφέρουσα κοινωνική/πολιτική ανάλυση... Αν τη βρω (την είχα κρατήσει) θα την αναφέρω εδώ...

Μια ερώτηση: Στην ΕΡΤ η σειρά ξεκίνησε τον Αύγουστο του 1983; Δεν έχω κάποια πληροφόρηση, μόνο τη μνήμη (που ενδέχεται σοβαρά να μην είναι και πολύ καλή).
 
teleopticus είπε:
Βρε παιδιά, με τα Στρουμφάκια έχω μια απορία: πόσες φορές έχουν μεταγλωττιστεί από διαφορετικούς ηθοποιούς;;;Διάβασα σε προηγούμενο post από τη Domniki για τον Σοφοκλή Πέππα, την Ανέτα Παπαθανασίου κτλ (υποθέτω ότι αναφέρεται στη μεταγλώττιση της ΕΡΤ). Από την άλλη τα DVD που κυκλοφόρησαν κάποια στιγμή είχαν σίγουρα μια άλλη, πρόσφατη μεταγλώττιση (την ίδια που έχει και το Star, υποθέτω). Και πριν από λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου μια παμπάλαια βιντεοκασέτα με τις φωνές των Γιώργου Βασιλείου, Υβόννης Μεταξάκη, Αργύρη Παυλίδη, Ηλία Πλακίδη κα. Δεν το ήξερα ότι η μεταγλώττιση της ΕΡΤ ήταν άλλη από αυτή των βιντεοκασετών που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του '80 (και αυτή πάντως με αγαπημένους ηθοποιούς)...

Καλημέρα! Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι: τουλάχιστον 5!! Απ' όσα έχω μέχρι στιγμής υπόψην μου και ΑΝ δεν μου ξεφεύγει κάτι, μιλάμε για 5 διαφορετικές μεταγλωττίσεις.

1.Η μία είναι της ΕΡΤ.

2.Η δεύτερη βρίσκεται στις 2 κασέτες που κυκλοφόρησαν από την HVH μέσα στη δεκαετία του '80 που τιτλοφορούνταν "Έρχονται τα Στρουμφ" και "Στρουμφ αγάπη μου". Το μεταγλωττιστικό κάστ είναι σε μεγάλο βαθμό ίδιο με της ΕΡΤ. Οι τίτλοι αρχής διαφέρουν και υπάρχουν μάλιστα κάποιες διαφορές ανάμεσα στη μεταγλώττιση των δύο κασετών (π.χ. ή φωνή της Στρουμφίτας είναι διαφορετική στη δεύτερη κασέτα, την κάνει η Μαρία Κωνσταντάρού, όπως και στην ΕΡΤ).

Την πρώτη κασέτα από αυτές μπορείτε να τη δείτε [ame=http://www.youtube.com/watch?v=27vLAhU1Ouk]εδώ

3. Πάμε παρακάτω: Τρίτη μεταγλώττιση είναι αυτή που αναφέρεις από την "Παρβίδια" με Παυλίδη, ΜΕταξάκη, Πλακίδη κλπ. Πάλι της δεκαετίας του '80. Αισθητά διαφορετική από τις παραπάνω.

4. Τέταρτη μεταγλώττιση από την Joconda. Το μόνο που ξέρω είναι πως κυκλοφόρησε κάπου μετά τις 2 προηγούμενες και πρίν από την επόμενη.

5. Πέμπτη και τελευταία είναι αυτή που κυκλοφορεί και σε dvd από τη Modern Times.

Αυτά! Επλίζω να σε κάλυψα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
schizo είπε:
Sofologiotatos, έχω προσέξει και εγώ τις δημοσιεύσεις σου... ορισμένες είναι πράγματι εξαιρετικές...
Thanks Schizo. :) Δυστυχώς τελευταία έχω αραιώσει επικίνδυνα τα ποστ μου, αλλά από τον Οκτώβριο θα επιστρέψω ορεξάτος.
 
fraoulitsa τελειο το youtube που ποσταρες :clap: Oι φωνες απο το βιντεακι ειναι αυτες που θυμαμαι απο την ΕΡΤ (Πεππας, Παπαθανασιου, Λιγναδης, κτλ)...ακομα και ο Δρακουμελ εχει την ιδια φωνη :clap: αλλα νομιζω οτι η Ψιψινελ διαφερει. Τρελαινομαι για τα μικρα γαλαζια πλασματακια :)
 
Πίσω
Μπλουζα