Τα παιχνίδια της συλλογής μου! (filfil1)

Πριν συνεχισω,να κανω μια μικρη διευκρινηση,επειδη οπως θα εχετε δει και στο θεμα ωπου παρουσιαστηκε σε γενικο

πλανο η συλλογη μου και ο χωρος που την εχω αποθηκευμενη,ειναι λιγο δυσκολο να απαντησω στις οποιες ερωτησεις/αποριες υπαρχουν

σχετικα με τις οδηγιες,το πως παιζονται Η' αν υπαρχουν διαφορες.

Πιστευω να καταφερω να απαντησω εν καιρω,οταν και θα εχω ταξινομησει καλυτερα την συλλογη μου και θα ειναι πιο ευκολοπροσβασιμα

ολα τα παιχνιδια,ωστε να μην χρειαζεται καθε φορα να κανω ζογκλερικα για να βρω κατι. :precry:

Σας ευχαριστω για την κατανοηση! :)

Album Η συλλογη μου #5 (Ελληνικα επιτραπεζια μερος 5ο)





Συνεχιζεται... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Σταύρο σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά να σε ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα, δηλαδή αυτό το παλιό παιχνίδι που παρουσίασες είναι της ΕΠΑ; Μου έκανε εντύπωση γιατί απ'ότι φαίνεται παίζεται τελείως διαφορετικά από τις εκδόσεις που έχουμε ο Fil κι εγώ, τα δικά μας δεν έχουν τέτοιες κάρτες μέσα και δεν είχαν να κάνουν με αγορές. Αναρωτιέμαι αν είναι το ίδιο παιχνίδι και το άλλαξαν μετά ή κάτι τελείως διαφορετικό.
Δεν χρειαζονται ευχαριστιες,δεν εκανα τιποτα το φοβερο,απλα το "Εκτελουνται Μεταφοραι" εκανα. :D

Τωρα οσον αφορα στην ερωτηση σου...

Το επιτραπεζιο του Φιλιππου και αυτο απο το Μουσειο Παιχνιδιων ειναι ακριβως τα ιδια.

Και απ'οτι διακρινω απο τις φωτο ειναι της εταιρειας Polymeris και οχι της ΕΠΑ. ;)

Τωρα το πως παιζεται,αν εχει διαφορες κλπ....εχω μαυρα μεσανυχτα! :sleep:
 
A ναι, τώρα το είδα ότι αυτό που ανέβασες εσύ είναι της Polymeris, τα δικά μας όμως είναι της ΕΠΑ όπως φαίνεται και στο κουτί του Fil, απλά σε διαφορετικές εκδόσεις :)
 
stayros είπε:
EDIT



Οσο ψαχνεις λεει βρισκεις... :D

Λοιπον,το παιχνιδι που μας εδειξε ο Φιλιππος,ειναι βασισμενο στην τηλεοπτικη σειρα The Gallant Men

που προβληθηκε το 1962-63 απο το ABC.

Στην ελληνικη αγορα κυκλοφορησε απο την εταιρεια Κατσαροπουλος. :)

Μερικες φωτο του παιχνιδιου που "αλιευσα" απο το ebay... :cool:

fetch


fetch


fetch




Σε ευχαριστώ πολύ,Σταύρο! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικες ακομα φωτο με τις οποιες κλεινει αυτος ο πρωτος κυκλος παρουσιασης απο ελληνικα επιτραπεζια. :)

Η συλλογη μου #6 (Ελληνικα επιτραπεζια μερος 6ο)







Συνεχιζεται... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
145139.jpg

πώς παιζοταν το παιχνιδι ''το καπελακι που πεταει''?

το κουτι παντως εχει τον τιτλο του παιχνιδιου στα ελληνικα, αναφερονται και λεξεις στα γερμανικα και στα γαλλικα...

145002.jpg

και το παιχνιδι pisa?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον εχουμε και λεμε...

Το "Καπελακι που πεταει" παιζεται ως εξης,υπαρχει ενα ταμπλο με τρυπες οι οποιες μεσα περιεχουν αριθμους,

απο το 10 και αυξανονται ανα 5 μεχρι το 50 (5,10,15 και ουτω καθεξης).Υπαρχουν ομως και τρυπες οι οποιες μειωνουν

το σκορ καθε παιχτη π.χ. -25. Σκοπος του παιχνιδιου ειναι να μαζεψει ο νικητης οσους πιο πολλους ποντους μπορει.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω: boardgamegeek.com/flying hats

Η "Pisa" ειναι παιχνιδι που βασιζεται στην στρατηγικη,στην ικανοτητα και στην ισορροπια.
Καθε παιχτης ριχνει το ζαρι στο οποιο σε καθε πλευρα υπαρχουν τα χρωματα που εχουν τα δαχτυλιδια του πυργου.

Αν π.χ. ερθει μπλε,ο παιχτης πρεπει να τοποθετησει την φιγουρα του στο μπλε δαχτυλιδι.

Αν η φιγουρα πεσει Η' κουνηθει ο πυργος,τοτε ο παιχτης που εριξε τελευταιος το ζαρι,

μαζευει την φιγουρα και την βαζει στην ακρη.Στην συνεχεια παιζει ο επομενος.Το παιχνιδι παιζεται με την φορα του ρολογιου,δεξιοστροφα.

Νικητης ειναι αυτος που εχει τοποθετησει ολες τις φιγουρες στο πυργο χωρις να πεσουν.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω: boardgamegeek.com/tipsy tower

Αυτα... :)
 
Συνεχιζω την παρουσιαση της συλλογης παλι με επιτραπεζια,αλλα αυτη την φορα της εταιρειας ΚΑΙΣΣΑ.

Η Καισσα - για οσους την γνωριζουν - βγαζει κατα κυριο λογο επιτραπεζια φαντασιας με μινιατουρες,στρατηγικης,

ρολων,ιστορικα καθως επισης και εκπαιδευτικα. :)

Η συλλογη μου#7 (Επιτραπεζια Καισσα)



Πληροφοριες σχετικα με το πως παιζονται τα επιτραπεζια της Καισσα,μπορειτε να βρειτε στο παρακατω link...

http://boardgamegeek.com/boardgamepublisher/6214/kaissa-chess-games

Συνεχιζεται... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο ολα αυτα με το μονο που εχω παιξει,ειναι το "Ταξιδι στο κεντρο της Γης",επιτραπεζιο εξαιρετικα εθιστικο και αρκετα καλα σχεδιασμενο. :)

Για τα επιτραπεζια του LOTR δεν το συζητω,ειναι must have για καθε Tolkien fan!!! :D

Ωραιος ρε Φιλιππε,μπραβο! :thumbup:
 
Συνεχιζω την παρουσιαση της συλλογης με επιτραπεζια που κυκλοφορουσαν στο εξωτερικο,

απο εταιρειες οπως οι: MB,Parker,IDEAL,Denys Fisher,TOMY,Action GT,Waddington's,Palitoy κλπ...

Τα επιτραπεζια αυτα καλυπτουν - οπως και τα ελληνικα - επισης διαφορες χρονολογικες περιοδους,απο το μακρινο χθες μεχρι και το σημερα! :)

Οδηγιες για το πως παιζονται και αλλες πληροφοριες,μπορειτε να βρειτε εδω οπως παντα. :)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Συνεχιζεται... :)
 
Πολύ ωραία η συλλογή σου αν και μας δειχνεις μόνο εξώφυλλα...Καταλαβαίνω ότι αν έκανες κανονική παρουσίαση θα ήθελες χρονια :D .Μια παρατήρηση έχω μόνο (καλοπροαίρετη φυσικά) σε ότι αφορά την χρονολογία κάποιων παιχνιδιών που ξεφεύγουν αρκετά από το χρονικό όριο (1995) του φόρουμ πχ όλα τα καισσα.
 

a100 είπε:
Πολύ ωραία η συλλογή σου αν και μας δειχνεις μόνο εξώφυλλα...Καταλαβαίνω ότι αν έκανες κανονική παρουσίαση θα ήθελες χρονια :D .Μια παρατήρηση έχω μόνο (καλοπροαίρετη φυσικά) σε ότι αφορά την χρονολογία κάποιων παιχνιδιών που ξεφεύγουν αρκετά από το χρονικό όριο (1995) του φόρουμ πχ όλα τα καισσα.
1@a100[/USER]

Για το "αναλυτικα" το ειχα επισημανει σε αναλογη ερωτηση του 1@viking4a[/USER] ... ;)

Οπως και για το χρονολογικο οριο επισης.... ;)

stayros είπε:
Απλα λιγο υπομονη μονο εχουμε και θα δουμε πολλα και ομορφα καλουδια τοσο γνωστα οσο και λιγοτερο γνωστα παιχνιδια,

καθως επισης και απο διαφορες χρονικες περιοδους -η συλλογη δεν περιοριζεται μονο στα '80s αλλα εμπλουτιζεται και απο αλλες δεκαετιες - τοσο

απο ελληνικες οσο και απο ξενες εκδοσεις. :)


 
Αυτό που λες δεν αναιρεί το χρονικό όριο του φόρουμ απλά το παρακάμπτει..Απλά με ξενίζει λίγο να βλέπω σε ένα ρετρό φόρουμ παιχνίδια που τα βλέπω στο public ας πουμε ;) Παρ όλα αυτά Φοβερή συλλογή και πολύς προσωπικός χρόνος από τον filfil1 και τον ευχαριστούμε γιαυτό!!!
 
Off topic mode on

a100 είπε:
Αυτό που λες δεν αναιρεί το χρονικό όριο του φόρουμ απλά το παρακάμπτει..Απλά με ξενίζει λίγο να βλέπω σε ένα ρετρό φόρουμ παιχνίδια που τα βλέπω στο public ας πουμε ;)
Επειδη θα βγουμε off topic αν συνεχισουμε την κουβεντα και το θεμα "ρετρο οριο" ειναι λιγο τζιζ.... :) ....

θα σε παραπεμψω σε αυτο εδω το θεμα (Υποσημ. ειναι κλειστο!),να διαβασεις σκεψεις και αποψεις σχετικα με το χρονολογικο οριο του φορουμ. :)

Off topic mode off

Θα παρακαλεσω στο εξης τα σχολια που θα ακολουθησουν να αφορουν την θεματολογια του παροντος thread,


οτιδηποτε αλλο που θα ειναι off topic θα διαγραφεται!!!
:)
 
Ζητω συγνωμη για την καθυστερηση στην παρουσιαση,αλλα οι καθημερινες υποχρεωσεις ειναι πολλες! :)

a100 είπε:
Πολύ ωραία η συλλογή σου αν και μας δειχνεις μόνο εξώφυλλα...Καταλαβαίνω ότι αν έκανες κανονική παρουσίαση θα ήθελες χρονια :D .Μια παρατήρηση έχω μόνο (καλοπροαίρετη φυσικά) σε ότι αφορά την χρονολογία κάποιων παιχνιδιών που ξεφεύγουν αρκετά από το χρονικό όριο (1995) του φόρουμ πχ όλα τα καισσα.
Σε ευχαριστω φιλε!

Κατανοω την σκεψη σου και τον προβληματισμο σου,αλλα ανοιξα αυτο το θεμα για να σας παρουσιασω την συλλογη μου για την οποια μπορω να πω

οτι ειμαι υπερηφανος! Αλλωστε μου εδωσε τοση χαρα η ολη διαδικασια (βρες,στησε,φωτογραφησε,ξεστησε) που ηθελα να την μοιραστω μαζι σας!

Θα ηταν αδικο λοιπον για καποια απο τα παιχνιδια που κατεχω,να μεινουν εκτος παρουσιασης λογω του "νεαρου της ηλικιας τους". :)

Συνεχιζω με μερικες ακομα φωτο απο ξενα επιτραπεζια. :)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Συνεχιζεται... :)
 
Α ρε Φιλιππε....εχεις βαλθει να μας αποτελειωσεις!!! :precry:

Διαμαντακια μας εδειξες παλι....ωραιος!!! :thumbup:

Εν τω μεταξυ απ'οτι βλεπω, το Asterix και το 221b Baker Street δειχνουν αρκετα ενδιαφεροντα και διασκεδαστικα παιχνιδια. :)
 
Έχω μείνει μαγεμένος, ειδικά με τα πιο παλιά κομμάτια... Πραγματικά δε γνώριζα οτι όλες οι μεγάλες επιτυχίες της τηλεόρασης τότε, είχαν βγει και σε επιτραπέζια (εκτός από κάποια μεγάλα σήριαλ)...

Keep'em coming Φίλιππε!

Άκρως νοσταλγικό θέμα...
 
filfil1 είπε:
Ζητω συγνωμη για την καθυστερηση στην παρουσιαση,αλλα οι καθημερινες υποχρεωσεις ειναι πολλες! :) Σε ευχαριστω φιλε!

Κατανοω την σκεψη σου και τον προβληματισμο σου,αλλα ανοιξα αυτο το θεμα για να σας παρουσιασω την συλλογη μου για την οποια μπορω να πω

οτι ειμαι υπερηφανος! Αλλωστε μου εδωσε τοση χαρα η ολη διαδικασια (βρες,στησε,φωτογραφησε,ξεστησε) που ηθελα να την μοιραστω μαζι σας!

Θα ηταν αδικο λοιπον για καποια απο τα παιχνιδια που κατεχω,να μεινουν εκτος παρουσιασης λογω του "νεαρου της ηλικιας τους". :)

Συνεχιζω με μερικες ακομα φωτο απο ξενα επιτραπεζια. :)

Συνεχιζεται... :)
Άκρως εντυπωσιακή η συλλογή σου αγαπητέ filfil1 και βρίσκω πολύ σωστό που την παρουσιάζεις στην ολότητά της!!! Απίστευτα καλές οι φωτογραφίες σου, που με τόση πληθώρα αντικειμένων συνεπάγεται πολύ κόπο για εσένα. Αυτονόητο το να μην μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες (εσωτερικό των παιχνιδιών) με τέτοιο όγκο! Ευχαριστούμε πολύ που τη μοιράζεσαι μαζί μας και περιμένουμε τη συνέχεια!!!!!!

ΥΓ: Μήπως μπορείς να μας πεις τη διαδικασία που ανεβάζεις τις φωτογραφίες σε τόσο ωραίο μέγεθος (Format, μέγεθος, τρόπος εισαγωγής)?
 
DINO είπε:
Έχω μείνει μαγεμένος, ειδικά με τα πιο παλιά κομμάτια....
Ασε......Τι να πω κι εγω που τα εχω δει live!!!! :burn::animeek::burn:

Eagle 1 είπε:
ΥΓ: Μήπως μπορείς να μας πεις τη διαδικασία που ανεβάζεις τις φωτογραφίες σε τόσο ωραίο μέγεθος (Format, μέγεθος, τρόπος εισαγωγής)?
Απαντηθηκε αυτο μεσω pm. ;)
 
DINO,Eagle.....σας ευχαριστω για τα σχολια σας,χαιρομαι που οι φωτο σας αρεσουν και ξυπνανε ομορφες αναμνησεις! :)

Συνεχιζω την παρουσιαση με μερικες ακομα φωτο.

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Συνεχιζεται... :)
 
Πίσω
Μπλουζα