Τα πρώτα ''βιβλία'' Αγγλικών

katerinak είπε:
perlastar κι εμεις το ειχαμε αυτο το βιβλιο στο φροντιστηριο που πρωτοξεκινησα τα Αγγλικα!!βλεπαμε πρωτα τη βιντεοκασσετα και μετα καναμε ασκησεις απ το βιβλιο.Αν θυμαμαι καλα υπηρχαν τοσα επεισοδια/ενοτητες οσα ειναι και τα κομματακια που αποτελουν το μουσικο οργανο που κραταει στο εξωφυλλο ο Mr music man.Νομιζω ηταν δυο αδερφια (ενα αγορι,ο Peter κι ενα κοριτσι(δε θυμαμαι ονομα)) και τον βοηθουσαν καθε φορα να βρει απο ενα κομματακι
Φοβερή μνήμη έχεις Κατερίνα! Μου τα θύμισες και μένα, όντως έτσι ήταν.
 
@Aard o μπατζανακης μου μου εδωσε βασιμες ελπιδες οτι μπορει να υπαρχει στο πατρικο του σε καποια κουτα στο παταρι.
 
perlastar είπε:
Φοβερή μνήμη έχεις Κατερίνα! Μου τα θύμισες και μένα, όντως έτσι ήταν.
perlastar σ ενα σάιτ βρηκα κι ενα σχεδον δισελιδο του βιβλιου,το συγκεκριμενο το θυμομουν!

attachment.php


την αδερφη του Peter μπορει να την ελεγαν και Lisa

34691945_12694334.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας γράψω κι εγώ τις αναμνήσεις μου από την Παλαιολιθική εποχή. Αγγλικά ξεκίνησα στην 4η Δημοτικού το 1966-67, σ' αυτό που τότε λεγόταν "Ελληνοαμερικανικό Επιμορφωτικό Ινστιτούτο" και αργότερα έγινε "Όμηρος". Θυμάμαι αχνά το στυλ των βιβλίων μου και κάαααπου στην Ελλάδα ίσως βρίσκονται και μερικά, αλλά ούτε τίτλους ούτε συγγραφείς θυμάμαι. Ήταν ωστόσο σχεδόν όλα αφόρητα βαρετά και χαζά, ακόμη και αυτά της Πρώτης Μικρής και Δευτέρας Μικρής, που είχαν κάποια σκίτσα. Μετά άρχιζαν οι κανονικές τάξεις που τα βιβλία σοβάρευαν οπότε γίνονταν ακόμη πιο βαρετά. Αναγνωστικο που σου έφερνε χασμουρητό, Ιδιωματισμοί, επιστολογραφία, τέτοια. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί μαθαίναμε τόσο λεπτομερώς Letter Writing στα Αγγλικά όταν ποτέ δεν κάναμε κάτι αντίστοιχο στο Ελληνικό σχολείο. Φυσικά ήταν τόσο παλιομοδίτικοι οι κανόνες που θα τους έβρισκε υπαρβολικούς ως και η Τζαίην Ώστεν (όπως γραφόταν τότε). Πότε γράφουμε "Faithfully yours", πότε "Yours faithfully", πότε "Sincerely yours", πόσες σειρές αφήνουμε σε φιλικό γραμμα, πόσες σε επαγγελματικό, κλπ κλπ. Επίσης το βιβλίο μας μάθαινε πώς να αποκαλούμε (Άγγλους) επισκόπους, αρχιεπισκόπους, παπάδες και πρίγκηπες, πώς να γράφουμε τη διεύθυνσή τους στο φάκελλο και άλλα τέτοια απαραίτητα για να παραγγείλεις ένα χάμπουργκερ ή να ρωτήσεις πού είναι η τουαλέτα.

Βλέπω τα πολύ πιο ευχάριστα βιβλία που κάνατε εσείς και αναρωτιέμαι πώς καταφέραμε να μάθουμε Αγγλικά. Όσα μάθαμε τέλος πάντων, αν και τελικά έμαθα να γράφω πολύ καλύτερα Αγγλικά από αυτά που μαθαίνουν τώρα οι αμερικανοί στα σχολεία τους, όπου η γραμματική σχεδόν θεωρείται child abuse με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνουν τη διαφορά μεταξύ its και it's.
 
perlastar είπε:
Aυτά είναι δύο από τα βιβλιαράκια με τα οποία άρχισα τα Αγγλικά στο φροντιστήριο. Το κόκκινο αναγνωστικό συνοδευόταν από το Companion και το Workbook, τα κόκκινα ήταν τα πρώτα της σειράς. Μετά ήταν πράσινα κι έπειτα πορτοκαλί, αν θυμάμαι καλά. Το βιβλίο στη δεύτερη φωτογραφία, συνοδευόταν από βιντεοκασέτες και βλέπαμε βίντεο στην τάξη. Είχαν πλάκα οι περιπέτειες αυτού του τρελο-φαλακρού τύπου που φαίνεται στο εξώφυλλο.
Προβολή συνημμένου 118127

Προβολή συνημμένου 118129
σειρά Αγγλικών ENGLISH TODAY (D.H.HOWE)

 


περιλάμβανε από ένα βιβλίο και Workbook, καθώς και κασέτες


 


ENGLISH TODAY! 1 κόκκινο βιβλίο



ENGLISH TODAY! 2 πράσινο βιβλίο



ENGLISH TODAY! 3 μπλε βιβλίο


 


ακολουθούσε ENGLISH TODAY! 4 πορτοκαλί βιβλίο, δεν το είχα κάνει...δεν ξέρω αν υπήρχαν και άλλα βιβλία από τη σειρά αυτή...


 


μου άρεσαν τα παιδάκια στο εξώφυλλο!
 
katerinak είπε:
perlastar σ ενα σάιτ βρηκα κι ενα σχεδον δισελιδο του βιβλιου,το συγκεκριμενο το θυμομουν!
attachment.php


την αδερφη του Peter μπορει να την ελεγαν και Lisa
:clap: Moυ ξύπνησες αναμνήσεις! Αυτό το ποιηματάκι θυμάμαι ότι το τραγουδούσαμε, όλα ήταν μελοποιημένα. Θυμήθηκα κι ένα με έναν κροκόδειλο κι ένα ρολόι. Κάτι μου λέει το Lisa, είναι πολύ πιθανόν, αν και δεν θυμάμαι καλά.

elephadas είπε:
Επίσης το βιβλίο μας μάθαινε πώς να αποκαλούμε (Άγγλους) επισκόπους, αρχιεπισκόπους, παπάδες και πρίγκηπες, πώς να γράφουμε τη διεύθυνσή τους στο φάκελλο
Χαχαχα! Λες και θα χρειαζόταν να επικοινωνήσετε ποτέ μαζί τους, τι μεγαλομανή, φαντασμένα βιβλία :D

BETTY BOOP είπε:
σειρά Αγγλικών ENGLISH TODAY (D.H.HOWE) 


περιλάμβανε από ένα βιβλίο και Workbook, καθώς και κασέτες


 


ENGLISH TODAY! 1 κόκκινο βιβλίο



ENGLISH TODAY! 2 πράσινο βιβλίο



ENGLISH TODAY! 3 μπλε βιβλίο


 


ακολουθούσε ENGLISH TODAY! 4 πορτοκαλί βιβλίο, δεν το είχα κάνει...δεν ξέρω αν υπήρχαν και άλλα βιβλία από τη σειρά αυτή...


 


μου άρεσαν τα παιδάκια στο εξώφυλλο!
Μπράβο, τα μπλε τα είχα ξεχάσει. Κάναμε τα μπλε και μετά τα πορτοκαλί. Δεν νομίζω να είχαν βγει άλλα. Και μένα μου άρεσαν τα παιδάκια στο εξώφυλλο.
 
Βιβλία από το φροντιστήριο αγγλικών.. κάναμε ολη την σειρά του English Today που συνοδευόταν από το companion και workbook..

IMG_1436.jpg

IMG_1441.jpg

ενώ μια φορά την βδομάδα κάναμε listening, βάζοντας μας η δασκαλα, βίντεο στην τηλεόραση, παρακολουθώντας τον Muzzy in Condoland,ενώ τις επόμενες χρονιές τους Reporters. Μετα λύναμε τις ασκήσεις στο αντίστοιχο βιβλίο..

Επίσης κάναμε ασκήσεις σε υπολογιστές οπου ο υπευθύνος μας έβαζε την χάρτινη δισκέτα στο PC, οπου είχε το πρόγραμμα και βρίσκαμε την σωστή λέξη από multiple choice.

Αν κάναμε λάθος ειχε ένα γραφικό σαν κρεμάλα κ χάναμε.. Τις απαντήσεις τις σημειώναμε στο κίτρινο βιβλίο που φαινετε στην φωτο..

IMG_6383.JPG

IMG_6384.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι πρώτες μου γραμματικές (Α' και Β' τάξη)

attachment.php


και ένα τετράδιο για να μάθει κανείς καλλιγραφία. Το είχαν ζητήσει στην τάξη το αδερφού μου, αλλά είχαν πάρει 2-3 οι δικοί μου και έτσι είχα και εγώ αυτό για να παίζω. Όταν πήγα Α'Δημοτικού και μπορούσα πλέον να γράφω o εικονιζόμενος φρουρός της Βασίλισσας βαφτίστηκε "Φακής" από το ποιηματάκι στο βιβλίο της Γλώσσας.

attachment.php
 
QueenofHearts είπε:
Οι πρώτες μου γραμματικές (Α' και Β' τάξη)
attachment.php


και ένα τετράδιο για να μάθει κανείς καλλιγραφία. Το είχαν ζητήσει στην τάξη το αδερφού μου, αλλά είχαν πάρει 2-3 οι δικοί μου και έτσι είχα και εγώ αυτό για να παίζω. Όταν πήγα Α'Δημοτικού και μπορούσα πλέον να γράφω o εικονιζόμενος φρουρός της Βασίλισσας βαφτίστηκε "Φακής" από το ποιηματάκι στο βιβλίο της Γλώσσας.

attachment.php

είχα κι εγώ αυτό το τετράδιο, δεν το χρησιμοποιούσα για να μην το χαλάσω...αργότερα το χρησιμοποίησα για προχειρο τετράδιο...τι θυμήθηκα τώρα!!!

Να 'σαι καλά!!!
 
εικονες απο τα βιβλια english today

πρωτο τευχος

20750967_5243342.jpg

μια ομορφη δραστηριοτητα

20750967_5243343.jpg

δευτερο τευχος

English-Today-2-D-H-Howe_slika_XL_40955129.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ένα απ' τα πρώτα βιβλία αγγλικών που είχα ήταν αυτό στην φωτογραφία που παραθέτω ,το "Kernel One".Δυστυχώς οι δικοί μου τα πέταξαν όλα τα παλιά βιβλία των φροντιστηρίων αλλα είμαι τυχερός που το συγκεκριμένο το βρήκα έστω και σε μορφή pdf απ' το διαδίκτυο
 
BETTY BOOP είπε:
εικονες απο τα βιβλια english today
πρωτο τευχος



μια ομορφη δραστηριοτητα



δευτερο τευχος

Τις θυμάμαι πολύ καλά όλες αυτές τις σελίδες, τη σειρά αυτή έκανα σε όλες τις πρώτες τάξεις των Αγγλικών και μου άρεσε πολύ η εικονογράφηση. Οι βασικοί ήρωες ήταν η δασκάλα Miss Lake που φαίνεται πιο πάνω, και τα παιδιά, οι Sam, Mike, John, Susan, Sarah και Mary. Σ'αυτά τα βιβλία είδα και για πρώτη φορά δηλώσεις όπως "Ιt's twelve o'clock, time for lunch", ή "Ι'm thirsty, let's have some chocolate". Με είχαν παραξενέψει τόσο αυτές οι φράσεις που είχα σκεφτεί από τότε, μα τι τρελός λαός είναι αυτοί οι Βρετανοί :eek:
 
Κι εγω θυμαμαι οτι από τα βιβλια Αγγλικων ''ENGLISH TODAY'' ειχα κανει τα τρια πρωτα τευχη αντιστοιχα στην Α' Β' Γ' ταξη Δημοτικου. Μου ειχαν κανει εντυπωση, οταν τα αγορασα, οι πολυχρωμες σελιδες, αν θυμαμαι καλα ηταν ιλουστρασιον το χαρτι, καθως και το σχημα Α4 των βιβλιων, που ηταν διαφορετικο από αυτο των αλλων σχολικων βιβλιων που ειχα. Οσο για τις κασετες που δινονταν μαζι με τα βιβλια, δεν ειχαν την τιμητική τους γιατι δεν μου αρεσε να ακουω το μαθημα από την κασετα...προτιμουσα να το διαβαζω από το βιβλιο...(και ετσι ποτε δεν συμπαθησα τις ασκησεις listening και στις μετεπειτα ταξεις των αγγλικων...το απόλυτο καψιμο για μενα...) :burn:

Τωρα που αναφερθηκα στις κασετες ENGLISH TODAY, αρχιζαν με μια πολυ ευχαριστη μουσικη... :flower:

Τα βιβλια που αναφερω συνοδευονταν επισης και απο τα βιβλια ασκησεων (workbook), αν θυμαμαι καλα, ηταν με ασπρομαυρες σελιδες.

πρωτο τευχος

9780194331715-us-300.jpg

δευτερο τευχος

image.JPG

το τριτο τευχος του βιβλιου και το workbook

libreriaweb-english-today-3-workbook-and-students-book-D_NQ_NP_4512-MLA3685815138_012013-F.jpg

και οι κασσετες

image_124568.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομοίως με το Dimitrissss, κι εγώ θυμάμαι μόνο τα φροντιστηριακά βιβλία! Ειδικά των Αγγλικών, κάναμε μια συγκεκριμένη σειρά καθόλη τη διάρκεια του δημοτικού που περιέγραφε τις περιπέτειες του Arthur Newton, της Mary Stephens, του Bruce Fanshaw (που ήταν αρραβωνιασμένος με τη Μαίρη, αλλά τελικά αποδείχτηκε κάθαρμα!) κτλ... Ήταν ίσως τα μόνα σχολικά βιβλία που ανυπομονούσα να τα τελειώσουμε, για να πάμε στο sequel. Και επιθυμώ κάποια στιγμή να βρω το Turning Point, που είναι η συνέχεια της ιστορίας, αφού ο Arthur & η Mary παντρεύτηκαν!

Νομίζω τα βιβλία λέγονταν "Starting up", "Getting Over" "κάτι-ακόμα-που-δε-θυμάμαι" και "Turning Point"!...

Και για να ξαναμπώ ontopic, είναι τα μόνα βιβλία που θυμάμαι. Από εξωσχολικά κι εκπαιδευτικές σειρές παιδικών βιβλίων, δεν έχω καμία ανάμνηση... :(
Ευτυχώς η Μαίρη στο τέλος κατάλαβε τι παλιόφατσα ήταν ο Μπρους!
 
Αγγλικά έκανα από την 5η δημοτικού στου Στρατηγάκη στην επαρχιακή πόλη που μεγάλωσα. Θυμάμαι το πρώτο βιβλίο ήταν ένα κόκκινο, χωρίς ζωγραφιές στο εξώφυλλο και το μάθημα ξεκινούσε με τη στιχομυθία (δίπλα από μία μπάλα):

A ball.
This is a ball.
What is this?
This is a ball.

Δεν θυμάμαι κάτι άλλο από τα κείμενά του. Ίσως υπάρχει ακόμα στο πατάρι του πατρικού.
 
Από κάτι τέτοιους διαλόγους εμπνεύστηκε ο Ιονέσκο και έγραψε το αριστούργημά του "Η φαλακρή τραγουδίστρια".
 
Ναι, δεν κάνω πλάκα. Από τη Wikipedia:

The idea for the play came to Ionesco while he was trying to learn English with the Assimil method. Impressed by the contents of the dialogues, often very sober and strange, he decided to write an absurd play named L'anglais sans peine ("English without toil").

Να και οι πρώτες γραμμές του έργου (αγγλικά, δεν φαντάζομαι να υπάρχει online το ελληνικό κείμενο)

MRS. SMITH: There, it's nine o'clock. We've drunk the soup, and eaten the fish and chips, and the English salad. The children have drunk English water. We've eaten well this evening. That's because we live in the suburbs of London and because our name is Smith.

Ε, δεν διαφέρουν και πολύ από το "This is a ball"
 
@elephadas

English water? Sorry, what does the writer mean?:nervous:

E, στην Αγγλια ειναι η πλοκη του εργου, αγγλικο νερο θα πινουν!:anim_roll:

Τωρα εμφιαλωμενο νερο ή απο τη βρυση;
That's the question...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα