Τι ακούω απόψε ...

Πέρασε το πρωί ο παλιατζής κάτω απ' το σπίτι κι από εκείνη την ώρα μου έχει κολλήσει στο μυαλό το σχετικό άσμα.
Μου αρέσει πολύ η αυθεντική αφρικάνικη εκτέλεση(Α.Ι.Ε. [A Mwana]) αλλά αυτό το λατρεύω για τον πρωτότυπο στίχο και κυρίως για τα backing vocals του, που πιο '70s δεν υπάρχουν!


Αγοράζω παλιά…
Σκονισμένες ιδέες,
παρωπίδες, χαρτιά,
βουλωμένα αυτιά!..


ΛάκηςΤζορντανέλλι - Αγοράζω παλιά (1976)

 

Αν και παραβιάζω το πνεύμα και το γράμμα του τhread, δεν κρατήθηκα. Ποτέ δεν μου άρεσε ο Διονυσίου (ξέρω, είναι αιρετικό να το γράφω) και το συγκεκριμένο άσμα δεν το χώνεψα από τότε που το πρωτοάκουσα μέχρι τώρα. Άρα ανήκει στο "Τι ΔΕΝ ακούω χτες, σήμερα, πάντοτε".
 
Τι απίστευτα κομμάτια έχετε βάλει σήμερα! Αλλά κι εδώ στο ελληνικό φαρ ουέστ δεν πάμε πίσω...

Ένα σολάρισμα όλο το κομμάτι. Και χωρίς τα λόγια στέκεται άνετα μόνο του.

Παύλος Σιδηρόπουλος - Μου 'πες θα φύγω (Φλου - 1978)

 
Αν και παραβιάζω το πνεύμα και το γράμμα του τhread, δεν κρατήθηκα. Ποτέ δεν μου άρεσε ο Διονυσίου (ξέρω, είναι αιρετικό να το γράφω) και το συγκεκριμένο άσμα δεν το χώνεψα από τότε που το πρωτοάκουσα μέχρι τώρα. Άρα ανήκει στο "Τι ΔΕΝ ακούω χτες, σήμερα, πάντοτε".

Περί αιρετικής στάσης συνέχεια....
Σε μια κουβέντα που είχαμε απόψε με μια φίλη για μάγους, αποκρυφιστές κλπ. ανεφέρθηκε κάποια στιγμή και ο Aleister Crowley. Το άσμα μου ήρθε αυτόματα στο μυαλό και για εκατομμυριοστή φορά διαπίστωσα ότι δεν αντέχω τη φωνή του Ozzy. Πυροβολήστε με, αν θέλετε, οι φαν του, αλλά μια ζωή τον θεωρούσα φάλτσο ή τουλάχιστον όχι ιδιαίτερα ικανό να πατήσει σωστά στις νότες. Ο λόγος που τον άντεχα ήταν όσο ήταν μέλος των Black Sabbath, γιατί λάτρευα τη μουσική τους και στο δικό του συγκρότημα μόνο και μόνο για να ακούω αυτό το μοναδικό και ανεπανάληπτο πλάσμα, τον Randy Rhoads που μας άφησε υπερβολικά νωρίς.
Το τραγούδι το έβαλα απόψε να παίξει ούτως ή άλλως.

Ozzy Osbourne - Mr Crowley (1980)


 
Το like ειναι για το τραγουδι μονο! :eviltongue: :)
 
Πίσω
Μπλουζα