Τι ακούω απόψε ...

Καλημέρα!! Όπως είπε και ο φίλτατος @Blue Max Παρασκευή σήμερα και μεγάλη γιορτή για την Ορθοδοξία.

Γιορτάζει και η μισή Ελλάδα λόγω της γιορτής του Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένη.

Χρόνια πολλα με υγεία σε όλους και σε κάποια εδώ ρετρό φιλαράκια μου απο τα παλιά (θα σας πάρω τηλέφωνο εσάς.. ;) ) και φυσικά στην φίλη @karapiperim .

Light & Shadow - Vangelis - Song of the Seas

 
Τελευταία επεξεργασία:
Incubus - Helen of Troy

θες ενεκα της μερας, θες επειδη ειναι κομματος ετσι κ αλλιως (το τραγουδι. οχι η Ελενη... αυτη ηταν ενα πουκαμισο αδειανο)
 
Αυτό το κομμάτι της Sinead O'Connor και του The Edge (των U2) που ακούω τώρα ,το πρωτάκουσα τις μέρες λίγο μετά το Πάσχα του 1995 που διάβαζα για τις πανελλαδικές και δεν πήγαινα σχολείο,από μια εκπομπή στον τότε Planet που εξέπεμπε και στην πόλη μας (μέσω κάποιου τοπικού ραδιοσταθμού φαντάζομαι).Η εκπομπή αν θυμάμαι λεγόταν "με ανοιχτά παράθυρα" (ή κάπως έτσι) με μια Νανά Τσόγκα η οποία έκανε πολύ ωραίες εκπομπές και έβαζε ωραία τραγούδια,όπως αυτό της Sinead :
 
Λίγο που ήρθα στα πάτρια (επιτέλους!) λίγο που πέτυχα παλιούς συμμαθητές στο δρόμο, λίγο που ξέθαψα κάτι κασέτες από τότε που είχαν ακόμη χρώμα μπεζ ή μαύρο, λίγο που σήμερα έχει Eurovision*, ε, μ' έπιασε μια νοσταλγία και σήμερα η Italo του Σαββάτου ξεκίνησε από (πολύ) νωρίς.

Mariana - Talk about love (1985)



*Εκτός από τον Κώστα Χαριτοδιπλωμένο στους στίχους έβαλε το χέρι του και ο Βασίλης Δερτιλής, το έτερον μέλος του group Bang (το ένα ήταν ο Θάνος Καλλίρης) που εκπροσώπησε τη χώρα μας στο διαγωνισμό της Eurovision το 1987 καταλαμβάνοντας τη 10η θέση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λίγο που ήρθα στα πάτρια (επιτέλους!) λίγο που πέτυχα παλιούς συμμαθητές στο δρόμο, λίγο που ξέθαψα κάτι κασέτες από τότε που είχαν ακόμη χρώμα μπεζ ή μαύρο, λίγο που σήμερα έχει Eurovision*, ε μ' έπιασε μια νοσταλγία και σήμερα η Italo του Σαββάτου ξεκίνησε από (πολύ) νωρίς.

Mariana - Talk about love (1985)



*Εκτός από τον Κώστα Χαριτοδιπλωμένο στους στίχους έβαλε το χέρι του και ο Βασίλης Δερτιλής, το έτερον μέλος του group Bang (το ένα ήταν ο Θάνος Καλλίρης) που εκπροσώπησε τη χώρα μας στο διαγωνισμό της Eurovision το 1987 καταλαμβάνοντας τη 10η θέση.
πολύ ωραίο το κομμάτι αυτό της Μαριάννας (νομίζω μας είχε εκπροσωπήσει με άλλο κομμάτι το 1990 ; )
 
πολύ ωραίο το κομμάτι αυτό της Μαριάννας (νομίζω μας είχε εκπροσωπήσει με άλλο κομμάτι το 1990 ; )
Ναι, όντως μας έχει εκπροσωπήσει όχι μια αλλά δυόμιση φορές. Μία το 1989 με "Το δικό σου αστέρι" (9η θέση), μία το 1996, με απευθείας ανάθεση νομίζω, με το "Εμείς φοράμε το χειμώνα ανοιξιάτικα" (14η θέση) και η μισή φορά ήταν με τους Bang που είπαμε πιο πριν στο Stop όπου έκανε backing vocals. Δεν είναι τυχαίο ότι κάποτε την αποκαλούσαν Μις Eurovision.
 
Eurovision γαρ και θυμήθηκα το κομμάτι της Πωλίνας που δεν συμμετείχε το 1986 εξαιτίας των χριστιανο-ρασοφόρων του Μεσαίωνα.

Αγαπημένο σαξόφωνο και κλασικά ποπ-ροκ σολαρίσματα με την υπογραφή του Χάρη Χαλκίτη, πατέρα της Βικτώριας.

 
Eurovision γαρ και θυμήθηκα το κομμάτι της Πωλίνας που δεν συμμετείχε το 1986 εξαιτίας των χριστιανο-ρασοφόρων του Μεσαίωνα.

Αγαπημένο σαξόφωνο και κλασικά ποπ-ροκ σολαρίσματα με την υπογραφή του Χάρη Χαλκίτη, πατέρα της Βικτώριας.

Like για το κομμάτι, και για το σχόλιο. Ήταν η εποχή που οι CEOs του ξενόφερτου και αλλότριου μονοθεϊσμού Α.Ε. έκαναν ακτιβισμό , με το νόμο Τρίτση, μετά με το έργο του Σκορσέζε (που εν τω μεταξύ βαθιά θρησκόληπτος και που για όποιον είχε IQ > Bible belt, το έργο είναι εξωφρενικά "faithful".. τι ψαχνς'...). Μυαλα απο το παρελθον της θρησκο-φορμολης. Τα δικα μας μυαλα απο το μελλον κ ας ειν ρετρο-βιντατζο-φουτουριστικο-80ς

Den Harrow - Future Brain
 
Είδα τη φωτό που ανέβασε η @αριαδνη στο θρεντ της Τζένης και μου ήρθε αυτόματα στο μυαλό. Το τραγούδι το οποίο έχει την υπογραφή του Μίμη Πλέσσα, ακούγεται στην ταινία "Λάθος στον έρωτα" και είναι από αυτά τα κομμάτια που πάντα αναζητώ κάτι ηλιόλουστα κυριακάτικα πρωινά σαν το σημερινό.

Τζένη Βάνου - Η αγάπη μας (1961)

 
Sisters of mercy - More

Αυτή είναι η έκδοση του βίντεο κλιπ. Υπάρχει και η "μεγαλη" εκδοση με περισσότερη μουσική που μ'αρέσει περισσότερο. Αυτό το τραγούδι το είχα ακούσει όταν είχε πρωτοβγει το 1989, φυσικά στο Mega hits (τη Βίκυ δεν την έχανα ποτέ). Τότε κάτι δε μου πήγαινε καλά με το βίντεο. Χρόνια αργότερα έμαθα ότι δεν είχαν ποτέ ντράμερ και πως ο Ελντριτς έκανε τον προγραμματισμό ενός drum machine. Τότε κατάλαβα τί παίζει με το βίντεο. Μα ασφαλώς η ΠΛΗΡΗΣ απουσία ντράμερ! Πάντως το drumming είναι τέλεια στημένο.

Ψάξτε για φωτογραφίες της όταν ήταν πολύ μικρή. Η ομορφιά της για εκείνη την εποχή ηταν από άλλο πλανήτη.
 
Riot - Bloodstreets

Υπάρχουν ορισμένοι τραγουδιστές που δεν έχουν τόσα φώτα επάνω τους (όπως ας πούμε ο Χαλφορντ) όμως σου είναι αδύνατον να τους ξεχάσεις, λόγω της ιδιαίτερης φωνής τους. Για μένα ο Τόνι Μουρ είναι ένας απ'αυτούς. Οπως και ο Ρέι Αλντερ των Fates warning.

Fates warning - Through different eyes
 
Zed Yago - Rebel ladies

Scorpions - Every minute every day

Τη δεκαετία του 70 οι Scorpions ήταν μεταξύ hard rock και heavy metal (το heavy εκείνης της εποχής). Από το 1979 και μετά....σόρι αλλά δεν κατάλαβα ποτέ ακριβώς τί είδος εκπροσωπούσαν. Το ότι μ'αρέσουν δεν τίθεται θέμα, είπαμε, ό,τι μ'αρέσει, δε με νοιάζει τί είδος εκπροσωπεί. Απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου. Τώρα νοιώθω πολύ καλύτερο. Εκανα και το εμβόλιο και θα μου περάσουν όλα. Απομένει το δεύτερο windows update σε 20 μέρες και ίσως 2-3 reboots (δεν ξέρω για σας, εγώ είμαι βέβαιος ότι με τσιπάρησαν) και θα είμαι περδίκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Steve Stevens - Atomic playboys
Οταν ο Στιβ τα'σπασε για κάποια χρονια με το Βασιλάκη Είδωλο, έβγαζε αλμπουμ είτε μόνος του είτε με τους πάντες πλην Βασιλάκη. Αν αντικαταστήσετε τη φωνή του τραγουδιστή του πιο πάνω τραγουδιού με αυτή του Βασιλάκη (του Ειδώλου), θα μπορούσατε να πείτε άνετα ότι είναι και δικό του αφου η συνταγή είναι παρόμοια με τα αλμπουμς του Βασιλάκη.
 
Πίσω
Μπλουζα