Τι ακούω απόψε ...

Πρέπει να βρεθεί ένα emoticon που να συνδυάζει το love, το respect, το "ευχαριστώ" και το "προσκυνώ" ταυτόχρονα. Δε φαντάζεσαι τι χορδή άγγιξες τώρα!

:bow::thanks:
(ορίστε τα έβαλα χώρια τώρα και πάλι μου λείπουν μερικά)
 
Eurovision του παλιού εκείνου καιρού...... Μάθημα σολφέζ (1977)

Οι πρώτες μας συμμετοχές ήταν ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ, για την εποχή, επιπέδου. Ειδικά αυτό το κομμάτι σοκάρισε τους πάντες τότε. Όπως την 3ετία 1991-1993, ειδικά με την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, μουσικά και ενορχηστρωτικά, "Άνοιξη" του Μικρούτσικου, πέραν της φωνής της Βόσσου. Εντάξει, αυτό που λέω ίσως αποτελεί ευσεβή πόθο κλπ., αλλά εάν αυτά τα κομμάτια ήταν κάποιας άλλης χώρας, όπως π.χ. Σουηδία, θα είχαν κερδίσει με περίπατο.
 
Οι πρώτες μας συμμετοχές ήταν ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ, για την εποχή, επιπέδου. Ειδικά αυτό το κομμάτι σοκάρισε τους πάντες τότε.
Κοντά μισό αιώνα αργότερα παραμένει διαχρονικό και ακούγεται πολύ ευχάριστα το Μάθημα Σολφέζ.


Νοστράδαμος - Τι συμβαίνει (1972)

 
Ακούω ERT Webradio Δεύτερο πρόγραμμα και μόλις έπαιξε αυτό


κι αμάν πώς με εκφράζει. Πότε θα πάρω σύνταξη να πετάξω το ξυπνητήρι?

Ωχ θα κόψω τις φλέβες μου... συνεχίζει με δευτεριάτικα


(Πρώτη φορά το ακούω. Είναι του Μίνωα Μάτσα λέει.. ελπίζω στο CD να αναφέρεται ότι βασίζεται στο 1ο Gnosienne του Satie, διότι είναι πρακτικά αντιγραφή του μέσω La Flor de Estambul)



 
Sisters of mercy - More

Αυτή είναι η έκδοση του βίντεο κλιπ. Υπάρχει και η "μεγαλη" εκδοση με περισσότερη μουσική που μ'αρέσει περισσότερο. Αυτό το τραγούδι το είχα ακούσει όταν είχε πρωτοβγει το 1989, φυσικά στο Mega hits (τη Βίκυ δεν την έχανα ποτέ). Τότε κάτι δε μου πήγαινε καλά με το βίντεο. Χρόνια αργότερα έμαθα ότι δεν είχαν ποτέ ντράμερ και πως ο Ελντριτς έκανε τον προγραμματισμό ενός drum machine. Τότε κατάλαβα τί παίζει με το βίντεο. Μα ασφαλώς η ΠΛΗΡΗΣ απουσία ντράμερ! Πάντως το drumming είναι τέλεια στημένο.


Ψάξτε για φωτογραφίες της όταν ήταν πολύ μικρή. Η ομορφιά της για εκείνη την εποχή ηταν από άλλο πλανήτη.
O Von έπαιξε ντραμς στο Damage done και έκανε τον προγραμματισμό στα indie singles μέχρι το '83. Όταν υπέγραψαν στην WEA είχαν dedicated member που έπαιζε "ζωντανά" drum machine track στις συναυλίες ("nurse to the doctor").


...Savage Amusement δίσκαρος
 
Οι πρώτες μας συμμετοχές ήταν ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ, για την εποχή, επιπέδου. Ειδικά αυτό το κομμάτι σοκάρισε τους πάντες τότε. Όπως την 3ετία 1991-1993, ειδικά με την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, μουσικά και ενορχηστρωτικά, "Άνοιξη" του Μικρούτσικου, πέραν της φωνής της Βόσσου. Εντάξει, αυτό που λέω ίσως αποτελεί ευσεβή πόθο κλπ., αλλά εάν αυτά τα κομμάτια ήταν κάποιας άλλης χώρας, όπως π.χ. Σουηδία, θα είχαν κερδίσει με περίπατο.
1991 καλυτερη συμμετοχη εβερ
φλογοβολο διδυμο οι δυο τους

anyway

Van Zant - She's out with a gun
 
Πολλή ησυχία στο φόρουμ απόψε....

Μαίρη Λω - Βαριέμαι (1963)


Πάντως ανεξάρτητα από το στίχο (που μετά από κανά δυο repetitions αρχίζεις και αντιλαμβανεσαι το νόημα - κάτι παραπάνω θα ήξερε ο Πυθαγόρας) τολμώ να πω ότι ο Γιάκοβλεφ έχει συνθέσει φοβερή τζαζιά.
 
Χρόνια πολλα με υγεία σε όλους και σε κάποια εδώ ρετρό φιλαράκια μου απο τα παλιά (θα σας πάρω τηλέφωνο εσάς.. ;) ) και φυσικά στην φίλη @karapiperim .
Ευχαριστώ πάρα πολύ (με μια μικρή καθυστέρηση). Και με την ευκαιρία θυμήθηκα αυτό το ωραίο...


 
Πολλή ησυχία στο φόρουμ απόψε....

Μαίρη Λω - Βαριέμαι (1963)


Πάντως ανεξάρτητα από το στίχο (που μετά από κανά δυο repetitions αρχίζεις και αντιλαμβανεσαι το νόημα - κάτι παραπάνω θα ήξερε ο Πυθαγόρας) τολμώ να πω ότι ο Γιάκοβλεφ έχει συνθέσει φοβερή τζαζιά.
Φαντάζομαι κάπου στο βάθος του μπαρ έναν Λαμπρούκο να χαζογελάει ανοιγοκλείνοντας χαζοβιόλικα τα μάτια του κοζάροντας τη Βίκυ Βανίτα στην άλλη άκρη πιστεύοντας (για ακόμα μια φορά) ότι τον γουστάρει μιας και αυτή του κάνει τα γλυκά μάτια, και το τραγούδι αυτό να παίζει στο φόντο......

Εκτός αυτού, μου'δωσες μια καταπληκτρική ιδέα για αυτό το θρεντ. :fafoutis:
 

Επαθα ΜΕΓΑΛΗ φλασιά!!!!! Καπου το εχω ξαναγράψει σε αυτό το θρεντ ότι κάποτε τελη του 70 ή πολύ αρχές του 80 η μάνα μου μού έδωσε ένα φορητό πικαπ και μαζί μερικούς δίσκους. Ενας που θυμάμαι 100% ήταν το soundtrack του Καλού του κακού και του άσχημου και ένας άλλος ο δίσκος αυτός των Νοστράδαμος. Αν αυτό συνέβη αρχές 80, θα ήμουν 7 ή 8 χρονών το πολύ. Τώρα μ'αρέσουν όλα τα τραγούδια του δίσκου, τότε όμως μου είχαν μείνει στο μυαλό δύο. Το ένα είναι αυτό που εβαλες και το άλλο είναι τα Παραμύθια της γιαγιάς με το οποίο φάει τρελό κόλλημα εξαιτίας αυτού του πιασάρικου "ΕαΕαΕαΕ!". Αφιερωμένο.


Μπορεί να σου είχα φάει όλα τα γυναικάκια όταν είμασταν μικροί, από μουσικές γνώσεις όμως δε σε φτάνω ούτε μέχρι τον αστράγαλο, και το εννοώ αυτό που λέω.
 
@Rygar θυμάμαι είχε και η μαμά μου ένα φορητό πικάπ. Ήταν μια μικρή βαλίτσα που όταν άνοιγε, στην πάνω της πλευρά είχε το ηχείο, και στην κάτω το πικάπ. Τρελό γκάτζετ τώρα που το σκέφτομαι. Ευχαριστώ για το όμορφο σχόλιο σου. Ευκαιρία να ξαναθυμηθώ παλιότερες μουσικές δεκαετίες και να ακούσω νέα (παλιά) τραγούδια που ανεβάζουν εδώ τα παιδιά. Σημείωσε πως ο ήχος μου είναι η trance. Αλλά γενικά, ακούω μουσική. Ακόμα και όταν δεν παίζει...?!

Αγαπημένο, με τις καλημέρες μου.

Lloyd Cole and the Commotions - Forest Fire (1984)

 
Βγαίνει εκτός χρονικών ορίων του φόρουμ. H trance σκηνή ξεκινάει στις αρχές-μισά των 90's και έπειτα. Η δε progressive σκηνή που ακούω ακόμα μεταγενέστερα. Προσπαθώ να βάζω ρετρό επιλογές και γενικά track από παλιότερες δεκαετίες.

Το άκουγα πριν λίγο στον Ατλαντίς.

Manowar - Fighting the World (1987) :devilfinger:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα