Τι ακούω απόψε ...

ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΜΙΜΗΣ - ΑΕΚ
(ΣΤ. ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ & ΧΡ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ) (POLYPHONE PS 317 - 1971)

Στην άλλη πλευρά του δίσκου
ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΜΙΜΗΣ - ΜΕΣ' ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΜΟΥ
(ΣΤ. ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ & Γ. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ)

ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΜΙΜΗΣ - ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΟΙ ΠΙΚΡΕΣ ΜΟΥ
(Χρήστος Νικολόπουλος - Γιάννης Βασιλόπουλος)
Συνοδεία Λαϊκής Ορχήστρας
Διεύθυνσις Στέλιος Καζαντζίδης
Κυκλοφόρησε το 1972
Δίσκος vinyl, 7" 45rpm, POLYPHONE PS 353 (7XPG 534)

Στην άλλη πλευρά του δίσκου
ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ
(Χρήστος Νικολόπουλος - Γιάννης Βασιλόπουλος)
ΦΩΤΕΙΝΗ ΜΑΥΡΑΚΗ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ' τα πιο ωραία των OMD πιστεύω:


Cure "Fascination Street" αριστούργημα κι αυτό:


Thomas Dolby


και οι Psychic Tv "A horror House"
 
Τελευταία επεξεργασία:
To cd αυτό των Βρετανών House Of Love,το είχα αγοράσει Φεβρουάριο
του 2001,κανα μήνα πριν μπω φαντάρος. Ήταν συλλογή του 1990 με ακυκλοφόρητα κομμάτια. Θυμάμαι πως το είχα γράψει σε κασέτα να το ακούω στο Walkman όταν θα ήμουν μέσα. Και όντως την κασέτα αυτή την είχα απ' την μέρα που μπήκα μέχρι την τελευταία μέρα εκεί. Δηλαδή έκανε κανονική θητεία και η κασέτα μαζί μου (όπως και το τεύχος 200 του Ποπ Και Ροκ):


Όπως και απ' αυτό το live cd των Cure, είχα σε μια άλλη κασέτα το Charlotte Sometimes (άλλο κόλλημα εκείνη την περίοδο το συγκεκριμένο κομμάτι)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Νίκος Ιγνατιαδης στα κινέζικα (καντονεζικα)

Εξαιρετικά ενδιαφέρον.. διασκευή του Ποτέ ποτέ ποτέ στα κινέζικα
Η μετάφραση στα αγγλικά βγάζει Don't watch me leave Vivian Chow

Ποτέ ποτέ ποτέ - Γιάννης Πάριος & Ελένη Δήμου
Στίχοι, μουσική : Νίκος Ιγνατιάδης
Vinyl, LP, Album, Minos – MSM 661, 1987

 
Τελευταία επεξεργασία:
Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Πες Μου Που Πας / Ζητώ Να Βρω Παρηγοριά
Vinyl, 7", 45 RPM, Single, His Master's Voice – 7PG 3847, 1969

A Πες Μου Που Πας / Λουΐζα - Β. Γεωργούτη
Στίχοι: Ἐλ. Λιάκου

B Ζητώ Να Βρω Παρηγοριά / Λουΐζα - Β. Γεωργούτη
Στίχοι: Β. Γιαννακόπουλου

 
Εξαιρετικά ενδιαφέρον.. διασκευή του Ποτέ ποτέ ποτέ στα κινέζικα
Η μετάφραση στα αγγλικά βγάζει Don't watch me leave Vivian Chow

Ποτέ ποτέ ποτέ - Γιάννης Πάριος & Ελένη Δήμου
Στίχοι, μουσική : Νίκος Ιγνατιάδης
Vinyl, LP, Album, Minos – MSM 661, 1987

Και εδώ στα ολλανδικά , όπως έχει ήδη ειπωθεί πριν από λίγο καιρό σε άλλο post
 
ανάκαρα-που πας αφέντη μέρμηγκα
το βρήκα τυχαία σε ένα διπλό cd με τραγούδια του νέου κύματος και μου άρεσε πολύ. το έχει πει και η Μαρίζα Κωχ.
αν και έχει πέσει "ψαλίδι" από την λογοκρισία και ο τελευταίος στίχος λέει "κι έφτιαξα ένα κρασάκι" κανονικά, το έκαναν κι έφτιαξα ένα βουρτσάκι, κανένα νόημα!
 
Άκουγα μάλλον βαριεστημένα ένα άλμπουμ με Μεσαιωνική μουσική που μόλις απόκτησα και αναρωτιόμουν αν αξίζει τον κόπο να το κρατήσω, όταν με ξύπνησε μια αρκετά ζωηρή εκτέλεση ενός τραγουδιού που μ' αρέσει πολύ. Επί τη ευκαιρία κοίταξα τους στίχους του και είδα ότι ταιριάζει πολύ με την αρχή της άνοιξης, οπότε λέω ας το βάλω εδώ. Όχι στην εκτέλεση που το άκουσα αλλά στην πολύ καλύτερη με το Clemensic Consort. Υπάρχουν άπειρες εκτελέσεις στο Youtube (ανήκει στα Middle Ages' Greatest Hits) αλλά αυτή είναι που προτιμώ διότι είναι η κλαπατσιμπαλιστικότερη, κι αυτά τα χαρούμενα μου αρέσουν από εκείνη την εποχή.

At the beginning of the bright season​


At the beginning of the bright season, indeed,
in order to be joyous again, indeed,
and to annoy the jealous, indeed,
the queen wants to show
that she is so amorous.
Hit the road, hit the road, you jealous!
Let us, let us,
dance among us, among us.

She has had it announced everywhere, indeed,
that, as far as the sea, indeed,
there shan't be maiden nor young man, indeed,
who shan't all come to dance,
in the joyous dance.
Hit the road, hit the road, you jealous!
Let us, let us,
dance among us, among us.

The king comes, indeed,
to disturb the dance, indeed
for he is in turmoil, indeed
that someone would want to steal,
the April Queen.
Hit the road, hit the road, you jealous!
Let us, let us,
dance among us, among us.

But his toil is in vain, indeed,
for she doesn't care for an old man, indeed,
but for blithe young one, indeed,
who would well know how to please
the savoury lady.
Hit the road, hit the road, you jealous!
Let us, let us,
dance among us, among us.

Whoever would see her dance, indeed,
and her move her pretty body, indeed,
could well say, by his troth, indeed,
that she has no match in this world,
the joyous queen.
Hit the road, hit the road, you jealous!
Let us, let us,
dance among us, among us.
 
Γιώργος Ζαμπέτας ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ instrumental
Στην περιγραφή αναγράφονται:
"Ηχογραφημένο το 1967, στη Φίλιπς. Από τα περίφημα αλέγκρο του Ζαμπέτα σε στίχους Ηλία Ηλιόπουλου. Το play back της ορχήστρας πάνω στο οποίο πάτησε η νεανική φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου στη φωτογραφία από αριστερά: Μιχάλης Ζαμπέτας, Μανταλένα, Γιώργος Ζαμπέτας, Ναυσικά, Δημήτρης Μητροπάνος (1967)."


ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ instrumental LP 1969
Στην περιγραφή αναγράφονται:
"Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1969 και περιέχει τις ενισχυμένες ορχηστρικές εκδοχές των play-back από τα αντίστοιχα τραγούδια του Ζαμπέτα που εκδόθηκαν την περίοδο 1968-69 από την Philips, με τους: Δούκισσα, Βοσκόπουλο και Μαρινέλλα.
Εξαίρεση αποτελούν: το ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΜΑΝΑ, όπου κατά τα φαινόμενα ηχογραφήθηκε ως τραγούδι (μιας και αναφέρεται ως στιχουργός ο Πυθαγόρας) αλλά δεν κυκλοφόρησε, καθώς, και το ΣΑΡΑΒΑΛΑΚΙ (επίσης σε στίχους του Πυθαγόρα) το οποίο πήρε αριθμό μήτρας και δίσκου στη σειρά της Polydor το 1969 - κυκλοφόρησε αργότερα, σε νέα ηχογράφηση, με τη φωνή του Ζαμπέτα, το 1972 (Olympic). "

 
Αυτές τις μέρες έχω κολλήσει με μια σχετικά πρόσφατη για τα δεδομένα του φόρουμ (δεκα ετών μόλις) ισπανική σειρά που διαδραματίζεται κατά τέλη της δεκαετίας του 50 με αρχές 60 και η υπόθεση περιστρέφεται γύρω από έναν οίκο μόδας στη Μαδρίτη. Κοντά στα υπέροχα κοστούμια/αυτοκίνητα/διακοσμήσεις της εποχής που χαζεύω σε κάθε επεισόδιο έχω ταυτόχρονα και τη χαρά να ακούω τόσο κάποια πανέμορφα τζαζ κομμάτια όσο και διάφορα χιτάκια που ξεσήκωναν τους νέους της δεκαετίας. Σήμερα λοιπόν από το απόγευμα μου έχει κολλήσει στο μυαλό το παρακάτω.

The Ronettes - You Are The One

 
Αυτές τις μέρες έχω κολλήσει με μια σχετικά πρόσφατη για τα δεδομένα του φόρουμ (δεκα ετών μόλις) ισπανική σειρά που διαδραματίζεται κατά τέλη της δεκαετίας του 50 με αρχές 60 και η υπόθεση περιστρέφεται γύρω από έναν οίκο μόδας στη Μαδρίτη. Κοντά στα υπέροχα κοστούμια/αυτοκίνητα/διακοσμήσεις της εποχής που χαζεύω σε κάθε επεισόδιο έχω ταυτόχρονα και τη χαρά να ακούω τόσο κάποια πανέμορφα τζαζ κομμάτια όσο και διάφορα χιτάκια που ξεσήκωναν τους νέους της δεκαετίας. Σήμερα λοιπόν από το απόγευμα μου έχει κολλήσει στο μυαλό το παρακάτω.

The Ronettes - You Are The One

The Ronettes - Be My Baby | Colorized (1964)
 
Πίσω
Μπλουζα