Τι αξία έχει ένα παιχνίδι χωρίς χρώμα;

den 8a diafonisw mazi sou...kai gia tin istoria na poume oti einai to console club stin leoforo hrakleiou...
 
Συγνώμη παιδιά, μιλάτε για αυτό εδώ;

ggcartwonderboynm8.jpg


(300 DPI scan από το δικό μου cartridge-συγνώμη για το μέγεθος αλλά τα σκανάρω όλα στα 300 γιατί ασχολούμαι με κάποιο project artwork preservation και ότι έχω ήδη σκαναρισμένο είναι όλα σε υψηλή ανάλυση για ευνοήτους λόγους)


Συμφωνώ απόλυτα
ότι το παιχνίδι είναι πολύ διασκεδαστικό και καλό port του arcade, μάλιστα το παίζω ακόμα που και που, αλλά δεν το θεωρώ collector's item.

Το δικό μου το βρήκα στην Ελλάδα πολύ φτηνά (περίπου 6 ευρώ) και μια γρήγορη ματιά στο Ebay μου έδωσε δυο hit σε καλές τιμές (για άμεση αγορά) πολύ εύκολα:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=270071757597 (cart only-3 λίρες)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=120079438005 (κομπλέ-10 λίρες)

Το ίδιο πάνω-κάτω και η Αμερικανική έκδοση (Revenge of Drancon) που η Digital Press την κοστολογεί με προτεινόμενη τιμή αγοράς 3 δολλάρια.

Πολύ καλό παιχνίδι για μια Sega συλλογή, αλλά γιατί "συλλεκτικό";

Εκτός αν μιλάτε για κάποιο άλλο και δεν το κατάλαβα... :puzzled:

PS: το μαγαζί που λέτε τι ρετρο υλικό έχει δηλαδή και σε τι τιμές;
 
pio einai ayto? den to kserw ilikrina.. egw milaw gi'uto..

1:http://www.play-asia.com/paOS-01-49-en-70-1g3n.html

2:http://en.wikipedia.org/wiki/Revenge_of_Drancon

to magazi ayto exei software gia snes,nes,mastersystem,megadrive,gamegear,gameboy,ps1,dreamcast,saturn kai alla ..gia na katalabeis omws to tetris gia gameboy to palio fisika xwris kouti to pira 10eurw... ena game saturn to pira 17eurw...apla panakriba
 
Το ίδιο ακριβώς είναι! Αν το cart που αγόρασες έχει άλλο artwork από αυτό που πόσταρα εδώ, προφανώς είναι Ιαπωνική ή Αμερικανική έκδοση, η δική μου είναι σίγουρα Ευρωπαική. Καμμία πάντως δεν είναι συλλεκτική (κάτι βέβαια τελείως άσχετο με το play value που είναι πολύ καλό!)

Η Ευρωπαική έκδοση είχε το όνομα WonderBoy και η Αμερικάνικη το Revenge of Drancon. Αυτό που βλέπεις στο scan μου είναι η Ευρωπαική έκδοση.

Το link σου στο Play-Asia δείχνει την Ιαπωνική έκδοση ενώ αυτό που λέω το γράφει και το link της Wikipedia που μόλις παράθεσες:

The Game Gear port was entitled Revenge of Drancon in North America to avoid any confusion with Wonder Boy III: The Dragon's Trap, which was released around the same time - the European Game Gear port kept the Wonder Boy title.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το μαγαζί-όντως 10 ευρώ για ένα χύμα Tetris είναι υπερβολικά. 17 ευρώ για Saturn-εξαρτάται για ποιό παιχνίδι μιλάμε, υπάρχουν κάποια πολύ φτηνότερα και κάποια πολύ ακριβότερα από τόσο. :)
 
To wonderboy για το GameGear προσωπικά το έψαχνα πολύ καιρό και σε αρκετούς καταλόγους το έχω δει να το αναφέρουν σαν ένα απο τα πιο σπάνια παιχνίδια για το GG.

Oσο για το μαγαζί να αναφέρω σαν παράδειγμα το Resident evil για το Saturn το οποίο μετα απο ώρα και αρκετή υπομονή μάθαμε πως το πουλάνε 25 ευρώ. Ενω στο ebay.... http://cgi.ebay.co.uk/RESIDENT-EVIL-Sega-Saturn-Complete-RARE_W0QQitemZ230086515143QQihZ013QQcategoryZ112806QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
LOL-το δικό μου Resident Evil για Saturn μου κόστισε 1.99 λίρες+κανά τριάρι ακόμα για ταχυδρομείο :)

Όντως μάλλον είναι φαρμακείο... :rolleyes:
 
Μπορεί κάποιος να γράψει την ακριβή διεύθυνση αυτού του μαγαζιού της Λ.Ηρακλείου;

Το συγκεκριμένο παιχνίδι θεωρούνταν από τότε που έβγαινα ακόμη παιχνίδια για το GG σπάνιο. Ένας φίλος μου που το είχε υποστήριζε πως ήταν εκπληκτικά δύσκολο ειδικά προς το τελικό στάδιο.

Όπως φένεται στη λίστα μου εγώ είχα το the dragon's trap. Έχοντας παίξει την arcade έκδωση του 1ου wonder boy θεωρώ το the dragon's trap πιο διασκεδαστικό λόγω της μεγαλύτερης ελευθερίας και των περισσότερων adventure-rpg στοιχείων που διαθέτει. Πάντως είναι εξίσου δύσκολο με το αρχικό.
 
Maddog έχεις ένα θυσαυρό...που βρίσκεται στο σπίτι σου η κάπου αλλού?

Πες μας ρε παιδί μου να γνωρίζουμε και εμείς!!!!!!! :D
 
Το Wonderboy για GG το έχω κι εγώ.

Από Ebay θυμάμαι πριν από 2 χρόνια κι από έναν Βέλγο seller σε πολύ χαμηλή τιμή.

Από τα πιο σπάνια που έχω είναι το Galaga 91 που έχω boxed από Ιαπωνία καθώς και το pirate GG 68 in 1 .

@ Maddog

...όσο αφορά το Vectrex, κάτσε να δεις τώρα που θα έρθεις πάνω, το Space Frenzy (αλα Space Fury) με πραγματικό speech !!!

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο, κάποιο τελώνιο ψώνισε το σπάνιο παιχνίδι από το Ebay link που είχα βάλει...οπότε akmakas, ψάξε το δικό του σπίτι, έχει δύο τώρα! Θα το βρεις πιο εύκολα εκεί, το δικό μου είναι στο θησαυροφυλάκιο της Τράπεζας της Ελλάδος. :biglaugh:
 
Καθόλου περίεργο φίλε. Χαλαρά το χτύπησα αφου το ψάχνω εδω και πολύ καιρό. Να σε καλά για το λίνκ! :D
 
Thx, άξιζε πάντως αφού το ήθελες τόσο πολύ-να προσέχεις όμως τον akmaka! Κάπου άκουσα ότι ετοιμάζεται για καταδρομική ενέργεια!!! :diablotin:
 
ΟΚ οσοι εισαστε Game boy φανς σταματηστε να διαβαζετε.

αλλιως μπορει να το πεταξετε στον τοιχο μολις δειτε τον παρακατω θεικο τιτλο!!!

Οσοι παλι θεωρητe το Wonder Boy σπανιο τιτλο προσπαθηστε να βρειτε αυτο το παιχνιδι εστω και σε cartridge!!! :cool:

Μιλαω για ενα απο τα υψηστα shooter σε φορητη!!!(ΜadDog κοιτα τη επαιξα)

powerstrike2gg_box.jpg


Πρωτα η εισαγωγικη οθονη

1143378219-00.png


Υστερα η διαφορες επιλογες

1143378219-01.png


1143378219-02.png


Μην σας τρομαξει η αθλια εισαγωγη της πρωτης πιστας για την ποιοτητα του παιχνιδιου καθως κραταει μονο 4 δευτερολεπτα!!!

1143378219-03.png
 
Μετα ξεκιναει η αποθεωση του shooter!!!

1143378219-04.png


1103885120-03.png


1103885120-05.png


1103885121-00.png


1103885121-01.png


1103885121-02.png


1103885121-03.png
 
1103885121-09.png


1103885121-13.png


1103885121-14.png


1103885121-15.png


ps2gg-1.png


Ελα Αλεκο τη ειπες το Gameboy σου ειναι το καλυτερο φορητο!!!!!!?

χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!

Περα απο την πλακα προσπαθηστε να το αποκτησετε :cool:
 
Gameboy is and always will be the best.

Η PC-Engine έχει ΣΑΦΩΣ ανώτερα shoot em ups............
 
pooky είπε:
Gameboy is and always will be the best.
Η PC-Engine έχει ΣΑΦΩΣ ανώτερα shoot em ups............
Καταρχας τη δουλεια εχεις εφοσον εισαι τοσο Gameboy fan σε thread του Gamegear?

Καταδευτερον φερνεις παραδειγμα κονσολα που ουτε ειναι της Nintendo oυτε ειναι φορητη(εξαιρουμενου φυσικα του turbo express)οποτε να αναφερω και εγω το Megadrive χαιρω πολυ.

Τριτον πετας μια αστοχη φανμποιστικη λαλακια διχος ενα επιχειρημα απλα για να με εκνευρισεις:mad:.

Βρε Πουκυ αγορι μου μη με κανεις να σε αντιπαθησω χωρις λογο αφου σου αρεσει η Νintendo μηνε με την ###Νιντεντο αλλα τουλαχιστον μακρια απο τα Σεγκα ποστς ενταξει.

Και επειδη το ζητας ουσιαστικα να πεσω στο επιπεδο σου οριστε:

Sega all the way!!!
 
Βρε εσύ τι αρπάζεσαι πάλι;

Αφού Nintendo rulezzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :diablotin: :diablotin:

Wii rulez......

DS rulezzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και όλα τα σχετικά!!!!!!!!!!

Α, και στο ζητώ μία και καλή και τελευταία φορά. Βωμολοχίες και βρισιές προς εμένα να τις ξεχάσεις πάραυτα.

Διόρθωρε παληκάρι μου το post σου αμέσως μη με δεις από την άσχημη πλευρά. Αν δεν σηκώνεις πλάκα, μην ποστάρεις.
 
SONIC είπε:
ΟΚ οσοι εισαστε Game boy φανς σταματηστε να διαβαζετε.αλλιως μπορει να το πεταξετε στον τοιχο μολις δειτε τον παρακατω θεικο τιτλο!!!
Fanboy? :diablotin:

Maybe? :diablotin:

Μπαααααααααα.......................... :help: :help: :help:
 
Πίσω
Μπλουζα