Τι είναι το avatar σας , γιατί το επιλέξατε?

Παλαιότερα, όταν ήμουν κι εγώ παιδί, πράγματι στολίζαμε 22-24 Δεκεμβρίου και πριν από τα Θεοφάνεια βγάζαμε κάθε ίχνος στολισμού γιατί δεν επιτρεπόταν έλεγε η μάνα μου. Ωστόσο, εμείς τα παιδιά στενοχωριόμασταν γιατί δεν τα είχαμε απολαύσει αρκετά. Προσωπική μου άποψη, εκεί γύρω στις 27-30 Νοεμβρίου όταν αρχίζει ο καιρός και ψυχραίνει και ενόψει της αναμονής των Χριστουγέννων ξεκινάμε στο σπίτι και στο γραφείο τον στολισμό και τον κρατάμε και μια εβδομάδα μετά τα Θεοφάνεια.
 
Εμένα, αν ήταν στο χέρι μου, το πολύ να στόλιζα το πειρατικό της Playmobil.

και άβαταρ δεν αλλάζω γιατί αφενός μου αρέσει και αφετέρου βαριέμαι :fafoutis:

To τρώω όλο μόνος μου, κατέβα υπόγειο, ανέβασέ τα όλα επάνω, ετοίμασε το δέντρο, βάλε σωστά τα λαπμάκια (μετά από 3-4 φορές δοκιμών παίρνουν έγκριση τοποθέτησης), καθάρισε τα πράσινα 'φυλλαράκια' που πέφτουν, με ηλεκτρική, φτιάξε σωστά τη φάτνη, κατέβασε ξανα τις κούτες κάτω και επανέλαβε τη διαδικασία αντίστροφα μετά τις γιορτές. :not:
 
Έτσι ήταν παιδιά 22 με 24στολιζαμε αλλά να σας πω πόσο όμορφα αισθάνομαι που βλέπω καφετέριες και βιτρίνες στολισμένες, δεν θα καταλάβετε.
 
Aπο οτι θυμαμαι, γονεις, παπουδες θειοι κτλ εκει κατα τις 20-22 στολιζαν τα σπιτια. Ενταξει οι βιτρινες απο αρχη Δεκεμβριου. Τα τελευταια χρονια, για να πω την αληθεια ψιλοβαριεμαι τα στολισματα. Μονο αν ειναι τα μικρα (εκγονια) σπιτι τους στολιζω κανα καραβακι και γιρλαντες γυρω απο τις οθονεςτων πισιων και βεβαιως βεβαιως να ανβοσβυνουν πληκτρολογια και ποτνικια. Τα κανουν χαζυ και γελανε. Ασε που την λενε στον πατερα τους οτι το πισι του δεν ειναι και τοσο καλο οσο του παπου.
Αβαταρ δεν αλλαζω γιατι το θεωρω κατι σαν ταυτοτητα. Πιστος στην Αribeth λοιπον
 
Παλαιότερα, όταν ήμουν κι εγώ παιδί, πράγματι στολίζαμε 22-24 Δεκεμβρίου και πριν από τα Θεοφάνεια βγάζαμε κάθε ίχνος στολισμού γιατί δεν επιτρεπόταν έλεγε η μάνα μου. Ωστόσο, εμείς τα παιδιά στενοχωριόμασταν γιατί δεν τα είχαμε απολαύσει αρκετά. Προσωπική μου άποψη, εκεί γύρω στις 27-30 Νοεμβρίου όταν αρχίζει ο καιρός και ψυχραίνει και ενόψει της αναμονής των Χριστουγέννων ξεκινάμε στο σπίτι και στο γραφείο τον στολισμό και τον κρατάμε και μια εβδομάδα μετά τα Θεοφάνεια.
Βγαίνουν οι καλλικάτζαροι και γι αυτό πρέπει να έχουμε βγάλει τα στολίδια ως τα Θεοφάνεια :mitsotakis:
 
Εκεί μου μεγάλωσα και τα εμαθα αυτά το στολίδια έμεναν ακριβώς μέχρι και τα Θεοφάνεια και το ξεστόλισμα γινόταν πρωί της επομένης εκτός αν το σπίτι είχε Γιάννη οπότε έμενε στολισμένο και στις 7 και το ξεστόλιζαν 8. Διπλά χαμένο δηλαδή το σπίτι χωρίς Γιάννη. Και προκοπή δεν κάνει και τον στολισμό του χάνει.
 
θα συμφωνησω με τα μέλη @Bambinella @Always Somewhere @marysuz73 για τον χριστουγεννιάτικο στολισμό του σπιτιού.
Κι εγώ θυμαμαι στολίζαμε το σπίτι παντα λίγες μερες πριν τα Χριστούγεννα, δεν υπήρχε λόγος να στολίσουμε από Νοέμβρη (πολύ νωρίς). Το σπίτι έπαιρνε άλλη οψη. Ξεστολίζαμε μετά τα Θεοφάνεια.

βλέπετε μια εορταστική betty
 

Συνημμένα

  • f083dad57bbff99cf39824e0a63782ba.jpg
    f083dad57bbff99cf39824e0a63782ba.jpg
    61 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Εκεί μου μεγάλωσα και τα εμαθα αυτά το στολίδια έμεναν ακριβώς μέχρι και τα Θεοφάνεια και το ξεστόλισμα γινόταν πρωί της επομένης εκτός αν το σπίτι είχε Γιάννη οπότε έμενε στολισμένο και στις 7 και το ξεστόλιζαν 8. Διπλά χαμένο δηλαδή το σπίτι χωρίς Γιάννη. Και προκοπή δεν κάνει και τον στολισμό του χάνει.
Έλα και μπήκε Δεκέμβρης λέμε βάλε τον σκούφο σου
 
Τα αβαταρια μας μπορούμε φυσικά να τα στολίσουμε πιο νωρίς έτσι και αλλιώς ήμαστε στο ίντερνετ που είναι Ιντερνασιονάλ και οι ξένοι ήδη έχουν στολίσει τα πάντα απο τα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις μέχρι και τα σπίτια τους.
 
Βρίσκεις έναν σκούφο της αρεσκείας σου από το γκουγκλ και πας σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων ή απλώς στο powerpoint, τα συνταιριάζεις με το avatar σου, σώζεις το όλον ως jpg και έτοιμος
 
Πίσω
Μπλουζα