Τι ζώδιο είστε;

Aν υιοθετήσεις γάτα που με το καλό στο εύχομαι θα αλλάξει γνώμη τελείως. Θα τις λατρεψεις
Είναι μια κουβέντα που θα την κάνουμε εκτός φόρουμ, για να μην βγαίνουμε και από το θέμα.
 
Εγω ειμαι ολες οι γατες γιατι, αν και αγαπω ολα τα ζωα, σε αυτες εχω τρελη αδυναμια.
Οσο για τη γιορτη του Βαλεντινου, δεν ασχολουμαι καν και δεν ασχοληθηκα ουτε στην εφηβεια μου που ειχα λιγοτερο μυαλο.
Γενικα με ενοχλουν ολες οι αμερικανιες οταν υιοθετουνται απο Ελληνες χωρις προηγουμενως να φιλτραριστουν μεσα στον εγκεφαλο τους, με την προϋποθεση βεβαια πως υπαρχει εγκεφαλος.
 
Α, καλά, τώρα πέσατε σε γατοπαλαβιάρα. Το λέω, το δηλώνω, και αμαρτία εξομολογουμένη, ουκ έστιν αμαρτία! Μια ζωή λάτρευα τις γάτες. Όλες τις γάτες. Και τις μικρές και τις μεγάλες. Νομίζω ότι τα αιλουροειδή είναι τα ομορφότερα πλάσματα που έχει πλάσει ο Θεός. Ο άντρας μου ήταν fun των σκυλιών αλλά πλέον έχει ξετρελαθεί με τα γατιά μας. Εδώ τι είμαι? Γάτα Βεγγάλης? Ουάου!!!!!!

Για τον Άγιο Βαλεντίνο αφήστε το! Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα! :)
 
Retro άγιος Βαλεντίνος και ρεζέρβα , δεν λέω κάτι άλλο πρέπει να το κάνουμε θεμα
 
Εδώ πέφτουνε μέσα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210125_180027.png
    IMG_20210125_180027.png
    1,2 MB · Προβολές: 10
Υπάρχει οποιοδήποτε σημείο της τελετής που να μην είναι κιτς, σχεδόν εξ ορισμού? Νυφικό, μπομπονιέρες (που τις λέγαμε "μπουμπουνιέρες" ίσως από το "μπουμπούνας" όπως λέμε "κορόιδο γαμπρέ"), ρύζια, κουφέτες,, η πολυώροφη γαμήλια τούρτα (που παλιότερα δεν υπήρχε) και η πολυέξοδη δεξίωση κατά προτίμηση σε ένα "Κτήμα". Υποψιάζομαι και οι πολιτικές τελετές αν και απλούστερες δεν είναι καλύτερες.
 
Έπεσε μέσα μέχρι και στον ωροσκόπο (υδροχόος)! Ναι, είμαι αυτή που κράζει την διακόσμηση, το νυφικό (ποτέ δεν τα συμπάθησα), τις μπουμπουνιέρες που λέει ο ελέφαντας, την κιτς τούρτα και κυρίως τη μουσική στη δεξίωση! Εκτός κι αν δεν παίζει κακής ποιότητας κλαρίνα και τριτοτεταρτοκλασάτα λαϊκά αλλά αυτό είναι σπάνιο. Ναι, όλα αυτά τα κάνω, ΟΜΩΣ τα κάνω διακριτικά και με στυλ και θα με ακούσουν μόνο όσοι είναι της ιδίας νοοτροπίας και τους εμπιστεύομαι.
elephada, οι κουφέτες είναι κάτι σαν τις κουκέτες; :p
 
Μας λες με άλλα λόγια ελέφαντας πως ως παρθενος λες πόσο κιτς είναι ο γάμος αρα σωστά τα λέει το κουιζακι.
 
Συγγνωμη, αλλα το ποιος διαφωνει το ρωτανε στις αμερικανικες ταινιες. Αυτο εχω δει, αυτο λεω.
Εδω, στις δικες μας ορθοδοξες τελετες τετοιο πραγμα δεν υφισταται. Αρα εχουμε αλλη μια αμερικανια, αρα αντιο σας. :eek:
 
Σωσταάααα εμείς εδώ στην Ελλάδα έχουμε το "σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός τύφλα να χει ο πεθερος". Ποσώς μας νοιάζει ποιός διαφωνεί. θεωρητικά πάντα
 
Άσχετο μεν με το ωροσκόπιο, αλλά θέλω να κάνω μια διευκρίνιση: Στην Αμερική ο γάμος, ακόμη κι όταν γίνεται σε εκκλησία και συνοδεύεται από ύμνους κλπ. είναι πολιτικός, ακόμη και οι ορθόδοξοι. Ο από την πολιτεία εντεταλμένος (παπάς, δήμαρχος, δικαστής, ραββίνος,) πρέπει να πει σε κάποιο σημείο "By the power vested in me by the State of ______, I now pronounce you husband and wife. " ή κάτι αντίστοιχο, και αυτά είναι τα λόγια που παντρεύουν το ζευγάρι. Το "εις το όνομα του Πατρός, Γιαχβέ, Αλλάχ, Flying Spaghetti Monster" που μπορεί να έχει ειπωθεί νωρίτερα αν η τελετή έχει και θρησκευτική χροιά δεν έχουν καμία έννομη συνέπεια. Άρα και οι ορθόδοξες τελετές περιλαμβάνουν τη σχετική ερώτηση, η οποία δεν είναι για το αν διαφωνεί κανείς (π.χ. ο πεθερός) γενικά κι αόριστα αλλά για το αν ξέρει κάποιο λόγο για τον οποίο δεν επιτρέπεται να παντρευτεί το ζευγάρι (π.χ. στενή συγγένεια, προϋπάρχοντες γάμοι που δεν έχουν διαλυθεί κλπ). Στην εποχή μας που τίποτε δεν μένει κρυφό έχει ατονήσει αυτό, αλλά πριν 100 χρόνια πού ξέρανε οι αρμόδιοι που βγάζανε την άδεια γάμου αν ο γαμπρός δεν είχε 2-3 άλλες συζύγους σε άλλες πόλεις? Οπότε πολύ σωστά δίνεται μια τελευταία ευκαιρία να σταματήσει η τελετή αν πρέπει.

Δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό τους τα δάχτυλά μου όταν έγραφαν "κουφέτες". Η εντολή μου ήταν να γράψουν "κουφέτα" αλλά αυτά κάνουν του κεφαλιού τους, όχι του κεφαλιού μου. Πριν λίγες μέρες έγραψα "πολή" αντί "πολύ" διότι έγραφα αυτό αλλά σκεφτόμουνα ήδη το "πόλη" που θα έγραφα τρεις λέξεις πιο κάτω και συνέβη το μοιραίον. Αλλά για τις κουφέτες δεν έχω παρόμοια εξήγηση.
 
Δηλ.λεω εγώ τώρα το 1932 σε μία ελληνική πόλη στην εκκλησια αν ηξερες πως ο άνδρας που παντρευοτανε ήταν δίγαμος παρεμβαίνες την ώρα του μυστηρίου; Ρωτούσε ο παππάς; Πρώτη φορά το ακούω για ορθόδοξο γάμο.
 
Μάλιστα. Δεν το είχα σκεφτεί ότι είχε τη μορφή μαρτυρίας το ερώτημα. Λογικό μου ακούγεται. Είχα αποκομισει την εντύπωση, προφανώς προερχόμενη από αμερικάνικες ταινίες, ότι το ερώτημα απευθυνόταν για αντιρρήσεις πρώην αμόρε. Χαζορομαντικό ε; Πάντως Αριάδνη ο Ελέφαντας δεν εννοούσε ελληνική πόλη όπου γίνονται ορθόδοξοι γάμοι αλλά αμερικανικές πόλεις όπου γίνονται ορθόδοξοι γάμοι με παπά και κουμπάρο και πρέπει να είναι σύννομοι με το αμερικανικό δίκαιο.
 
Ως ρετρό πράγματα, συμφωνω απόλυτα με το δικό μου αντικείμενο
 

Συνημμένα

  • IMG_20210126_094011.png
    IMG_20210126_094011.png
    955,7 KB · Προβολές: 4
Μάλιστα. Δεν το είχα σκεφτεί ότι είχε τη μορφή μαρτυρίας το ερώτημα. Λογικό μου ακούγεται. Είχα αποκομισει την εντύπωση, προφανώς προερχόμενη από αμερικάνικες ταινίες, ότι το ερώτημα απευθυνόταν για αντιρρήσεις πρώην αμόρε. Χαζορομαντικό ε; Πάντως Αριάδνη ο Ελέφαντας δεν εννοούσε ελληνική πόλη όπου γίνονται ορθόδοξοι γάμοι αλλά αμερικανικές πόλεις όπου γίνονται ορθόδοξοι γάμοι με παπά και κουμπάρο και πρέπει να είναι σύννομοι με το αμερικανικό δίκαιο.
Λωρα είναι τρομακτικό να ερωτάται αυτό σε τελετή τελευταία ώρα αν κάποιος έχει αντίρρηση να μην γίνει αυτός ο γάμος. Στην Μανταλενα ο παππάς είχε ρωτήσει κάτι τέτοιο τον Γιακουμη και την Μανταλενα νομίζω;
 
Ειναι ακριβως οπως τα λεει ο Ελεφαντας. Καμια σχεση με παλιες αγαπες που πιθανον να ειχαν αντιρρηση. Αυτες δεν ξερω αν αντεχαν καν να παρευρισκονται στη γαμηλια τελετη. :)
Το θεμα ειναι καθαρα πρακτικο για κοντινη συγγενεια και διγαμια. Με λιγα λογια "Μιληστε τωρα, αν ξερετε τιποτα, αλλιως σωπαστε για παντα".
 
Ειναι ακριβως οπως τα λεει ο Ελεφαντας. Καμια σχεση με παλιες αγαπες που πιθανον να ειχαν αντιρρηση. Αυτες δεν ξερω αν αντεχαν καν να παρευρισκονται στη γαμηλια τελετη. :)
Το θεμα ειναι καθαρα πρακτικο για κοντινη συγγενεια και διγαμια. Με λιγα λογια "Μιληστε τωρα, αν ξερετε τιποτα, αλλιως σωπαστε για παντα".
Και πάλι σοκ για την νύφη να μαθαίνει ενώπιων Θεού και συγγενών πως ο καλος της είναι δίγαμος. Μου θυμίζει Τζεην Ευρ εκεί είχε γίνει.
 
Λωρα είναι τρομακτικό να ερωτάται αυτό σε τελετή τελευταία ώρα αν κάποιος έχει αντίρρηση να μην γίνει αυτός ο γάμος. Στην Μανταλενα ο παππάς είχε ρωτήσει κάτι τέτοιο τον Γιακουμη και την Μανταλενα νομίζω;
Στη Μανταλενα δεν ειναι γαμος, ειναι αρραβωνας, κι ο παπας ρωταει το ζευγος αν ακομα θελουν κι οι δυο να προχωρησουν στην τελεση της μνηστειας.
Παντως σε γαμο με ατομο που εφερε αντιρρηση ως προς την τελεση του το εχω δει στην ταινιαρα του 1950, The secret fury.
Συγκεκριμενα, βρεθηκε ενας τυπος μεσα στο πληθος που δηλωσε πως η νυφη ειχε παντρευτει μερικες μερες νωριτερα και τους εκανε ολους να τρεχουν. :)
 
Ναι και εδώ με πέτυχε πλήρως, εσάς;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210126_093749.png
    IMG_20210126_093749.png
    344,1 KB · Προβολές: 6
Πίσω
Μπλουζα