Τι ζώδιο είστε;

Για εμάς όλους που δεν είμαστε και πολύ της περιποιησεως
IMG_20221031_143357.jpg
 
Έχει πως περνάν τα ζώδια το χαλογουιν και γράφει Ζυγός : Πάω να στοιχειωσω σουβλατζίδικα :D Σκορπιός: εγώ που είμαι το πιο γλυκύτατο άτομο με έχετε ως τον κακό του ζωδιακού, φτου σας να σας καει το σπίτι.
Ιχθύς: Εγώ ρε ποτέ πέθανα; συνδεστεμε με τον Παράδεισο
Τοξότης: Μάνα πάω σε Κλαμπακι μην με περιμενεις
Αιγόκερως: να χαϊδεύει μαύρη γατα
Υδροχόος: Θα πάω να μείνω στο φεγγάρι
d7bb5485332fe39e09af0ef4c5163332.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ το Halloween πάω να στοιχειώσω όποιο μαγαζί είναι ανοιχτό για να μην είμαι σπίτι μου όταν βγαίνουν παγανιά τα τερατάκια. Όταν πρωτοαγόρασα το σπίτι ήθελα να το παίξω καλός γείτονας και κάθε χρόνο αγόραζα μπόλικα τυλιγμένα γλυκοειδή αλλά και μηλοπορτόκαλα για τα παιδάκια που είχαν υποστεί πλύση εγκεφάλου από τους γονείς και διάλεγαν φρούτο. Το σπίτι μου είναι στο τέλος ενός αδιεξόδου σε μια απομονωμένη συνοικία κι έτσι δεν είχε πολλούς επισκέπτες, οπότε στο τέλος μου μένανε άπειρα, και καλά μήλα και πορτοκάλια δεν πείραζε, αλλά το πρόβλημα ήταν αυτά.
1667225493324.png
Θεωρητικά θα μπορούσα να τρώω ένα ανήθικο την ημέρα. Στην πράξη... σας αφήνω να φανταστείτε. Οπότε αποφάσισα για λόγους αυτοάμυνας το Halloween να παίρνω τα όρη και τ' άγρια βουνά ώσπου να περάσει η ώρα και να ξαναγίνει ασφαλές το σπίτι μου. Φέτος έχω ακόμη περισσότερους λόγους να αποφεύγω ανεβοκατέβασμα στις σκάλες λόγω προβλημάτων στο γονατάκι μου. Και υποτίθεται ότι άμα δεν έχεις ανάψει τα έξω φώτα δεν έρχονται παιδιά, αλλά μπορείς να τα εμπιστευτείς? Α πα πα, καλύτερα στους δρόμους.
 
Εγώ το Halloween πάω να στοιχειώσω όποιο μαγαζί είναι ανοιχτό για να μην είμαι σπίτι μου όταν βγαίνουν παγανιά τα τερατάκια. Όταν πρωτοαγόρασα το σπίτι ήθελα να το παίξω καλός γείτονας και κάθε χρόνο αγόραζα μπόλικα τυλιγμένα γλυκοειδή αλλά και μηλοπορτόκαλα για τα παιδάκια που είχαν υποστεί πλύση εγκεφάλου από τους γονείς και διάλεγαν φρούτο. Το σπίτι μου είναι στο τέλος ενός αδιεξόδου σε μια απομονωμένη συνοικία κι έτσι δεν είχε πολλούς επισκέπτες, οπότε στο τέλος μου μένανε άπειρα, και καλά μήλα και πορτοκάλια δεν πείραζε, αλλά το πρόβλημα ήταν αυτά.
Προβολή συνημμένου 251988
Θεωρητικά θα μπορούσα να τρώω ένα ανήθικο την ημέρα. Στην πράξη... σας αφήνω να φανταστείτε. Οπότε αποφάσισα για λόγους αυτοάμυνας το Halloween να παίρνω τα όρη και τ' άγρια βουνά ώσπου να περάσει η ώρα και να ξαναγίνει ασφαλές το σπίτι μου. Φέτος έχω ακόμη περισσότερους λόγους να αποφεύγω ανεβοκατέβασμα στις σκάλες λόγω προβλημάτων στο γονατάκι μου. Και υποτίθεται ότι άμα δεν έχεις ανάψει τα έξω φώτα δεν έρχονται παιδιά, αλλά μπορείς να τα εμπιστευτείς? Α πα πα, καλύτερα στους δρόμους.
Ωχ εσύ ζεις Αμερική έχεις δικιο
 
Ε, σε κάνα-δυο χρονάκια θ' αρχίσει και σε σας, ήδη το γιορτάζετε εν μέρει. Μπας και μείνει καμιά αμερικανιά που να μην αντιγράψει η νεολαία.
 
Ε, σε κάνα-δυο χρονάκια θ' αρχίσει και σε σας, ήδη το γιορτάζετε εν μέρει. Μπας και μείνει καμιά αμερικανιά που να μην αντιγράψει η νεολαία.
Ναι αυτήν την στιγμή έχει στολισμό πλέον αλλά μέχρις εκεί, αχ βλέπω και σεις να εορτάζετε τσικνοπέμπτη στο Μαϊάμι
 
Μα άμα η επίδραση ήταν αμφίδρομη δεν θα είχα πρόβλημα, αλλά είναι μονόδρομη. Όλος ο κόσμος υιοθετεί τις Αμερικανικές συνήθειες, από τον κοκκινοντυμένο Αγιοβασίλη μέχρι τις σκαλισμένες κολοκύθες. Ακόμη κι αν κατάγονται από άλλες περιοχές, π.χ. Βόρεια Ευρώπη, εμείς μαϊμουδίζουμε το αμερικάνικο μπαστάρδεμά τους. Και τα χριστούγεννα εμείς βελάζουμε "Αγια Νύχτα" και μικρούς τυμπανιστές, αλλά οι αμερικανοί δεν λένε "Καλήν εσπέραν άρχοντες". Οπότε μην περιμένεις τσικνοπέμπτη στο Μαϊάμι.
 
Μα άμα η επίδραση ήταν αμφίδρομη δεν θα είχα πρόβλημα, αλλά είναι μονόδρομη. Όλος ο κόσμος υιοθετεί τις Αμερικανικές συνήθειες, από τον κοκκινοντυμένο Αγιοβασίλη μέχρι τις σκαλισμένες κολοκύθες. Ακόμη κι αν κατάγονται από άλλες περιοχές, π.χ. Βόρεια Ευρώπη, εμείς μαϊμουδίζουμε το αμερικάνικο μπαστάρδεμά τους. Και τα χριστούγεννα εμείς βελάζουμε "Αγια Νύχτα" και μικρούς τυμπανιστές, αλλά οι αμερικανοί δεν λένε "Καλήν εσπέραν άρχοντες". Οπότε μην περιμένεις τσικνοπέμπτη στο Μαϊάμι.
Ναι λέμε για το χαλογουιν αλλά και τα Χριστούγεννα τα γιορτάζουμε δυτικοτροπα τελείως απλά δεν το έχουμε καταλάβει
 
Μα άμα η επίδραση ήταν αμφίδρομη δεν θα είχα πρόβλημα, αλλά είναι μονόδρομη. Όλος ο κόσμος υιοθετεί τις Αμερικανικές συνήθειες, από τον κοκκινοντυμένο Αγιοβασίλη μέχρι τις σκαλισμένες κολοκύθες. Ακόμη κι αν κατάγονται από άλλες περιοχές, π.χ. Βόρεια Ευρώπη, εμείς μαϊμουδίζουμε το αμερικάνικο μπαστάρδεμά τους. Και τα χριστούγεννα εμείς βελάζουμε "Αγια Νύχτα" και μικρούς τυμπανιστές, αλλά οι αμερικανοί δεν λένε "Καλήν εσπέραν άρχοντες". Οπότε μην περιμένεις τσικνοπέμπτη στο Μαϊάμι.
Και το χαλογουιν δεν είναι καν αμερικανια από αλλού ξεκίνησε όπως και η μέρα του saint Patrick's , είναι ευρωπαϊκές γιορτές που πάνε και αυτές πολύ πίσω στην Αρχαία Ρώμη και στους Κέλτες αλλά ας μην το προχωρήσουμε παραπερα
 
Ε, σε κάνα-δυο χρονάκια θ' αρχίσει και σε σας, ήδη το γιορτάζετε εν μέρει. Μπας και μείνει καμιά αμερικανιά που να μην αντιγράψει η νεολαία.
Ποια νεολαια; Να ακουσεις συναδελφο του αντρα μου σχεδον 50 χρονων ανθρωπο να ευχεται με επαρχιωτικη προφορα χαπι χαλοουιν και να μην ξερεις αν θελεις να γελασεις η να κλαψεις.
Προ διετιας ημουν στο παιδικο παρτυ γενεθλιων του ανηψιου μου και οι γονεις του μας μοιρασαν χαρτινα καπελακια και σερπαντινες. Λεω Αποκριες εχουμε; Και φυσικα εννοειται πως τα εκανα στην ακρη και δεν γελοιοποιηθηκα.
 
@elephadas , βάλε αυτό παιδί μου έξω από την πόρτα σου όσο για Τσικνοπέμπτη άρχισε εσύ το έθιμο μόλις δουν τα σουβλάκια θα σου την πέσουν οι γείτονες
images (1).jpeg
 
Και το χαλογουιν δεν είναι καν αμερικανια
Μα αυτό έγραψα κι εγώ, δεν υιοθετούμε καν κάποιο ξένο μεν αλλά παλιό έθιμο αλλά πάντα την αμερικανική διαστρέβλωσή του.

Όσο για τα ζώδια και τις αρρώστιες, η σχολή που έδωσε πτυχίο αστρολογίας στον δημιουργό τους πρέπει να κλεισει διότι ούτε τσαρλατάνους δεν βγάζει καλούς. Καμία σχέση.
 

Κοίτα να δεις που εδώ, πέτυχε με τον Τοξότη. Σε όλα όμως! Για την εντατική δεν ξέρω, και ελπίζω να μη μάθω ποτέ, αλλά τα υπόλοιπα τα πέτυχε.
 
Μα αυτό έγραψα κι εγώ, δεν υιοθετούμε καν κάποιο ξένο μεν αλλά παλιό έθιμο αλλά πάντα την αμερικανική διαστρέβλωσή του.

Όσο για τα ζώδια και τις αρρώστιες, η σχολή που έδωσε πτυχίο αστρολογίας στον δημιουργό τους πρέπει να κλεισει διότι ούτε τσαρλατάνους δεν βγάζει καλούς. Καμία σχέση.
Εμένα με τις ιώσεις έπεσε μέσα , είμαι τρεις χειρότερη και από ανδρα
 
Όσον αφορά τη γιορτή του Halloween, πραγματικά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση τα τελευταία χρόνια. Μέχρι πριν πέντε χρόνια, δεν ξέρω αν ξέραμε τι ακριβώς είναι αυτό το έθιμο, εκτός αν διαβάζαμε Μίκυ Μάους οπότε το ξέραμε από τα ανιψάκια του Ντόναλντ. Τώρα, οι Απόκριες τείνουν να εξαφανιστούν και το Halloween έχει πάρει το απάνω του, μόνο και μόνο γιατί είναι Αμερικανόφερτο. Πριν από μία εβδομάδα, η ανιψιά μου (ετών 5) πήγε σε πάρτυ Halloween που οργάνωσε το σχολείο της!!!! Αν είναι δυνατόν! Άντε, να αρχίσουμε να γιορτάζουμε και την Ημέρα των Ευχαριστιών. Μόνο αυτό μας ξέφυγε! Το Thanksgiving.
 
Πίσω
Μπλουζα