Τι ζώδιο είστε;

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Bambinella
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Μα όλα πάνε στραβά έτσι κ'αλλιώς. Σε μένα που είμαι control freak ταιριάζει το "Relax, nothing is under control".
Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που είμαι χαλαρή. Κι εγώ ήμουν control freak αλλά πλέον βάζω όρια και παίρνω τον έλεγχο σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα που εξαρτώνται αποκλειστικά από εμένα. Μου πήρε πολλά χρόνια και μου κόστισε ένα στομάχι για να καταλήξω να είμαι έτσι. Η ζωή είναι μικρή.
 
Εγώ έχω γενέθλια την ίδια μέρα με τον Στρατηγό του 21 Πλαπούτα κ με τη Μιμή Ντενίση. Όπως καταλάβατε είμαι καταδικασμένη. Ή που θα πολεμήσω για την πατρίδα ή που θα παντρευτώ τον Τιμόθεο Κώνστα.
Και με τον Ανδρέα Λοβέρδο παιδιά. Μπορεί και να διεκδικήσω την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, δεν ξέρω, θα δω.
 
Θα βάλω like σε όλους γιατί είστε απόλαυση να σας διαβάζει κανείς. :)

Εγώ τι να σχολιάσω? Βλέπω εδώ προσωπικότητες από εδώ, βασιλιάδες από εκεί, διάσημοι ηθοποιοί παραπέρα, πολιτικοί, χαμός! 23 Νοεμβρίου είχε γενέθλια μόνο ο Παντελίδης. Καταρχάς δεν είναι ρετρό. Δεύτερον, παιδιά, συγγνώμη, αλλά εγώ δεν έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι αυτού του τραγουδιστή. Πειράζει?
 
Θα βάλω like σε όλους γιατί είστε απόλαυση να σας διαβάζει κανείς. :)

Εγώ τι να σχολιάσω? Βλέπω εδώ προσωπικότητες από εδώ, βασιλιάδες από εκεί, διάσημοι ηθοποιοί παραπέρα, πολιτικοί, χαμός! 23 Νοεμβρίου είχε γενέθλια μόνο ο Παντελίδης. Καταρχάς δεν είναι ρετρό. Δεύτερον, παιδιά, συγγνώμη, αλλά εγώ δεν έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι αυτού του τραγουδιστή. Πειράζει?
Tzela μου δεν θέλω να παινευομαι αλλά πώς να το κάνουμε έχω Μονρόε, έχω Πάμελα, έχω βασιλιαδες
 
23 Νοεμβρίου είχε γενέθλια μόνο ο Παντελίδης. Καταρχάς δεν είναι ρετρό. Δεύτερον, παιδιά, συγγνώμη, αλλά εγώ δεν έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι αυτού του τραγουδιστή. Πειράζει?
Ακου Νοτη Σφακιανακη. Το ιδιο ειναι.
 
Θα βάλω like σε όλους γιατί είστε απόλαυση να σας διαβάζει κανείς. :)

Εγώ τι να σχολιάσω? Βλέπω εδώ προσωπικότητες από εδώ, βασιλιάδες από εκεί, διάσημοι ηθοποιοί παραπέρα, πολιτικοί, χαμός! 23 Νοεμβρίου είχε γενέθλια μόνο ο Παντελίδης. Καταρχάς δεν είναι ρετρό. Δεύτερον, παιδιά, συγγνώμη, αλλά εγώ δεν έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι αυτού του τραγουδιστή. Πειράζει?

Τζέλα μου, είμαι εδώ για να απαλύνω τον πόνο σου! Αυτός που έφτιαξε τον πίνακα με τα γενέθλια διασήμων ή δεν ξέρει την τύφλα του ή είναι από αυτούς που βαριούνται να κάνουν μια αξιοπρεπή έρευνα.

23 Νοέμβρη είναι μια χαρά ημερομηνία για να γεννηθεί ένας διάσημος.
Τι θες;
Θες πρωθυπουργό;
Nicolás Maduro. Εντάξει η Βενεζουέλα δεν τον αγαπάει πια τόσο, ούτε και ο υπόλοιπος κόσμος, αλλά μια εξουσία την έχει και καθόλου άγνωστος δεν είναι.

Θες βασιλιά;
Όθων ο Α' της Γερμανίας (912 - 973). Όχι μόνο υπήρξε βασιλιάς της Γερμανίας αλλά μετά κατάφερε να γίνει και αυτοκράτορας της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας! Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Θες Ηθοποιό;
1) Vincent Cassel (προσωπικά τον βρίσκω εξαιρετικό ηθοποιό άσχετα αν έχει psycho βλέμμα. Άσε που κατάφερε μέχρι και την Μπελούτσι να τον παντρευτεί! )

2) πιο ρετρό ηθοποιό; Franco Nero. Εκτός του ότι στα νιάτα του ήταν μανάρι, τα spaghetti westerns χωρίς αυτόν θα ήταν σαν μακαρόνια χωρίς σάλτσα . Κι όχι μόνο γουέστερν, και Buñuel έχει παίξει και Chabrol και Fassbinder και Κακογιάννη. Άξιος!

3) ακόμη πιο ρετρό ηθοποιό και μουσικό; Harpo Marx. Δεν ξέρω αν σου αρέσει το είδος αλλά αυτός ο γλυκύτατος άνθρωπος που δεν έχουμε ακούσει σχεδόν ποτέ τη φωνή του (!) εκτός από απίθανος κωμικός ήταν κι ένας εξαιρετικός αρπίστας (αυτοδίδακτος! )
Και για να σε κάνω να νοιώσεις ακόμη καλύτερα σου στέλνω και ένα απόσπασμα από το "A night in Casablanca" όπου ο Χάρπο μόλις αγγίζει την άρπα μεταμορφώνεται από κοκκινομάλλικη καρικατούρα σε έναν πολύ εκφραστικό κι ευαίσθητο μουσικό. Enjoy!

Marx Brothers - Harpo Marx - A night in Casablanca (1946)

 
Τζέλα μου, είμαι εδώ για να απαλύνω τον πόνο σου! Αυτός που έφτιαξε τον πίνακα με τα γενέθλια διασήμων ή δεν ξέρει την τύφλα του ή είναι από αυτούς που βαριούνται να κάνουν μια αξιοπρεπή έρευνα.

23 Νοέμβρη είναι μια χαρά ημερομηνία για να γεννηθεί ένας διάσημος.
Τι θες;
Θες πρωθυπουργό;
Nicolás Maduro. Εντάξει η Βενεζουέλα δεν τον αγαπάει πια τόσο, ούτε και ο υπόλοιπος κόσμος, αλλά μια εξουσία την έχει και καθόλου άγνωστος δεν είναι.

Θες βασιλιά;
Όθων ο Α' της Γερμανίας (912 - 973). Όχι μόνο υπήρξε βασιλιάς της Γερμανίας αλλά μετά κατάφερε να γίνει και αυτοκράτορας της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας! Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Θες Ηθοποιό;
1) Vincent Cassel (προσωπικά τον βρίσκω εξαιρετικό ηθοποιό άσχετα αν έχει psycho βλέμμα. Άσε που κατάφερε μέχρι και την Μπελούτσι να τον παντρευτεί! )

2) πιο ρετρό ηθοποιό; Franco Nero. Εκτός του ότι στα νιάτα του ήταν μανάρι, τα spaghetti westerns χωρίς αυτόν θα ήταν σαν μακαρόνια χωρίς σάλτσα . Κι όχι μόνο γουέστερν, και Buñuel έχει παίξει και Chabrol και Fassbinder και Κακογιάννη. Άξιος!

3) ακόμη πιο ρετρό ηθοποιό και μουσικό; Harpo Marx. Δεν ξέρω αν σου αρέσει το είδος αλλά αυτός ο γλυκύτατος άνθρωπος που δεν έχουμε ακούσει σχεδόν ποτέ τη φωνή του (!) εκτός από απίθανος κωμικός ήταν κι ένας εξαιρετικός αρπίστας (αυτοδίδακτος! )
Και για να σε κάνω να νοιώσεις ακόμη καλύτερα σου στέλνω και ένα απόσπασμα από το "A night in Casablanca" όπου ο Χάρπο μόλις αγγίζει την άρπα μεταμορφώνεται από κοκκινομάλλικη καρικατούρα σε έναν πολύ εκφραστικό κι ευαίσθητο μουσικό. Enjoy!

Marx Brothers - Harpo Marx - A night in Casablanca (1946)

Ζωή, αυτό κι αν είναι έρευνα! Ευχαριστώ πάρα πολύ. Μα δε θα το άντεχα να μην έχω κι εγώ ένα διάσημο βασιλιά ή έστω ένα πρωθυπουργό. Αλλά εδώ βλέπω ότι απ' όλα έχει ο μπαξές. Και βασιλιάδες και πρωθυπουργούς και ηθοποιούς. Δεν πιάνετε εσείς να κάνετε άρθρα βρε παιδιά, μήπως βγάλετε και κάτι από αυτή την ιστορία? Αυτοί πάντως που γράφουν, είναι ντιπ άχρηστοι.
 
Ακου Νοτη Σφακιανακη. Το ιδιο ειναι.
A, Σφακιανάκη έχω ακούσει και ζωντανά. Είναι της εποχής μου. Κάποια τραγούδια του είναι πολύ καλά. :) Δεν μπορώ να πω όμως, ότι ανήκει στις συμπάθειές μου.
 
A, Σφακιανάκη έχω ακούσει και ζωντανά. Είναι της εποχής μου. Κάποια τραγούδια του είναι πολύ καλά. :) Δεν μπορώ να πω όμως, ότι ανήκει στις συμπάθειές μου.
Εμενα παλι μου αρεσει σε ολα.
 
Εμενα παλι μου αρεσει σε ολα.
Βιβή, προ 30 ετών περίπου, η κολλητή μου πήγαινε συχνά σε ένα μαγαζί στη Συγγρού με το αγόρι της (νομίζω ότι το έλεγαν Bio Bio αλλά δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά) και μου έλεγε: "Να δεις ένα νεαρό πολύ μελαχροινό που τραγουδάει και φοράει κάτι μωβ και κάτι πορτοκαλί λαμέ πουκάμισα. Τζέλα, είναι πολύ καλός. Είναι τέλειος. Θα δεις ότι αυτός θα πάει πολύ μπροστά". Μάντεψε ποιος ήταν. :D :D Είχα πάει κι εγώ τότε και τον είχα δει ζωντανά αλλά τον έχω ξαναδεί και στην Ιερά Οδό πριν περίπου 7 χρόνια με δύο φίλες που ήταν λάτρεις του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για πάντρεια όσοι δεν έχουν κάνει το βήμα , να ξέρουμε τι θα βρουμε
 
Πάπα, κυρία Αριάδνη μας, Πάπα. Όχι παπά.


Όσο για το ιδανικό ζώδιο να παντρευτώ, βλέπω "Ιδανικοί σύντροφοι για γάμο: Ταύρος, Αιγόκερως, Ιχθύς"

Τα δύο πρώτα προφανώς απορρίπτονται. Το μεν πρώτο ως ήδη κερασφόρο (να μου λέει μετά ότι φταίω εγώ για το κέρατο?). Άσε που δεν του ταιροάζω εγώ. Το δεύτερο διότι *είναι* κέρατο. Που θα πει, πας γυρεύοντας. Οπότε μου μένει το ψάρι. Αλλά τι παιδιά θα κάνουμε? Γοργόνες?

Έχω όμως πρόβλημα. Διότι διαβάζω: "Οι Δίδυμοι είστε κουλτουριάριδες και από τη φύση σας περίεργοι οπότε χρειάζεστε έναν σύντροφο που μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτό. Ιδανικός λοιπόν σύντροφος είναι ο Παρθένος, ο οποίος δεν έχει κανένα πρόβλημα να βουτήξει μαζί σας στα βαθιά και να κάνετε ατελείωτες συζητήσεις με νόημα."

Αφήνοντας στην άκρη ότι το συντάκτη του Hello.gr είναι τόσο άσχετο που δεν ξέρει καν να γράψει τη λέξη, μένω στο "κουλτουριάρηδες". Όπως πολλάκις έχω γράψει παλιά, ήμουν και παραμένω κουλτουριάρης και παρόλο που ο όρος χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται ακόμη ειρωνικά (το τι έχουν ακούσει οι κουλτουριάρηδες εδώ μέσα φτάνει), το θεωρώ τιμή μου και καμάρι μου. Οπότε πολύ σωστά λέει σε Διδύμους ότι τους/τις ταιριάζω. Έλα όμως που οι Δίδυμοι δεν ταιριάζουν στους Παρθένους. Μα το ταίριασμα είναι αμφίδρομη σχέση. Αν Α ταιριάζει με Β, τότε και Β ταιριάζει με Α και τούμπαλιν. Οπότε δημιουργείται πρόβλημα για το οποίο χρειάζονται ατελείωτες συζητήσεις με νόημα, για τις οποίες λέει δεν έχω πρόβλημα. Οξύμωρον.

Αυτά για το πρώτο μέρος. Δεν αισιοδοξώ ότι θα βρω το ιδανικό μου ταίρι στο δεύτερο.
 
Πίσω
Μπλουζα