Τι ζώδιο είστε;

Πάπα, κυρία Αριάδνη μας, Πάπα. Όχι παπά.


Όσο για το ιδανικό ζώδιο να παντρευτώ, βλέπω "Ιδανικοί σύντροφοι για γάμο: Ταύρος, Αιγόκερως, Ιχθύς"

Τα δύο πρώτα προφανώς απορρίπτονται. Το μεν πρώτο ως ήδη κερασφόρο (να μου λέει μετά ότι φταίω εγώ για το κέρατο?). Άσε που δεν του ταιροάζω εγώ. Το δεύτερο διότι *είναι* κέρατο. Που θα πει, πας γυρεύοντας. Οπότε μου μένει το ψάρι. Αλλά τι παιδιά θα κάνουμε? Γοργόνες?

Έχω όμως πρόβλημα. Διότι διαβάζω: "Οι Δίδυμοι είστε κουλτουριάριδες και από τη φύση σας περίεργοι οπότε χρειάζεστε έναν σύντροφο που μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτό. Ιδανικός λοιπόν σύντροφος είναι ο Παρθένος, ο οποίος δεν έχει κανένα πρόβλημα να βουτήξει μαζί σας στα βαθιά και να κάνετε ατελείωτες συζητήσεις με νόημα."

Αφήνοντας στην άκρη ότι το συντάκτη του Hello.gr είναι τόσο άσχετο που δεν ξέρει καν να γράψει τη λέξη, μένω στο "κουλτουριάρηδες". Όπως πολλάκις έχω γράψει παλιά, ήμουν και παραμένω κουλτουριάρης και παρόλο που ο όρος χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται ακόμη ειρωνικά (το τι έχουν ακούσει οι κουλτουριάρηδες εδώ μέσα φτάνει), το θεωρώ τιμή μου και καμάρι μου. Οπότε πολύ σωστά λέει σε Διδύμους ότι τους/τις ταιριάζω. Έλα όμως που οι Δίδυμοι δεν ταιριάζουν στους Παρθένους. Μα το ταίριασμα είναι αμφίδρομη σχέση. Αν Α ταιριάζει με Β, τότε και Β ταιριάζει με Α και τούμπαλιν. Οπότε δημιουργείται πρόβλημα για το οποίο χρειάζονται ατελείωτες συζητήσεις με νόημα, για τις οποίες λέει δεν έχω πρόβλημα. Οξύμωρον.

Αυτά για το πρώτο μέρος. Δεν αισιοδοξώ ότι θα βρω το ιδανικό μου ταίρι στο δεύτερο.
Προσωπικά εγώ όταν ακούω και διαβάζω για "κουλτουριάρηδες" με πιάνει αλλεργία γιατί ο όρος έχει καταντήσει να έχει αρνητική σημασία και δεν μου αρέσει και ως λέξη.
 
Πάπα, κυρία Αριάδνη μας, Πάπα. Όχι παπά.


Όσο για το ιδανικό ζώδιο να παντρευτώ, βλέπω "Ιδανικοί σύντροφοι για γάμο: Ταύρος, Αιγόκερως, Ιχθύς"

Τα δύο πρώτα προφανώς απορρίπτονται. Το μεν πρώτο ως ήδη κερασφόρο (να μου λέει μετά ότι φταίω εγώ για το κέρατο?). Άσε που δεν του ταιροάζω εγώ. Το δεύτερο διότι *είναι* κέρατο. Που θα πει, πας γυρεύοντας. Οπότε μου μένει το ψάρι. Αλλά τι παιδιά θα κάνουμε? Γοργόνες?

Έχω όμως πρόβλημα. Διότι διαβάζω: "Οι Δίδυμοι είστε κουλτουριάριδες και από τη φύση σας περίεργοι οπότε χρειάζεστε έναν σύντροφο που μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτό. Ιδανικός λοιπόν σύντροφος είναι ο Παρθένος, ο οποίος δεν έχει κανένα πρόβλημα να βουτήξει μαζί σας στα βαθιά και να κάνετε ατελείωτες συζητήσεις με νόημα."

Αφήνοντας στην άκρη ότι το συντάκτη του Hello.gr είναι τόσο άσχετο που δεν ξέρει καν να γράψει τη λέξη, μένω στο "κουλτουριάρηδες". Όπως πολλάκις έχω γράψει παλιά, ήμουν και παραμένω κουλτουριάρης και παρόλο που ο όρος χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται ακόμη ειρωνικά (το τι έχουν ακούσει οι κουλτουριάρηδες εδώ μέσα φτάνει), το θεωρώ τιμή μου και καμάρι μου. Οπότε πολύ σωστά λέει σε Διδύμους ότι τους/τις ταιριάζω. Έλα όμως που οι Δίδυμοι δεν ταιριάζουν στους Παρθένους. Μα το ταίριασμα είναι αμφίδρομη σχέση. Αν Α ταιριάζει με Β, τότε και Β ταιριάζει με Α και τούμπαλιν. Οπότε δημιουργείται πρόβλημα για το οποίο χρειάζονται ατελείωτες συζητήσεις με νόημα, για τις οποίες λέει δεν έχω πρόβλημα. Οξύμωρον.

Αυτά για το πρώτο μέρος. Δεν αισιοδοξώ ότι θα βρω το ιδανικό μου ταίρι στο δεύτερο.
Δηλ.πρεπει να ξεχυθω αύριο λίαν πρωί προς αναζήτηση Άνδρος παρθένου στο ζώδιο. Και μόλις μου στείλε και η πολιτική προστασία μήνυμα να μην το κουνήσω λόγω σφοδρής βροχόπτωσης στην περιοχή.
Καλέ εννοείται σαν σπουδαίες προσωπικότητες μόνο τον Πάπα θα είχαμε στο ζώδιο μας :)τι με απλό Πάπα θα την βγάζαμε και καντηλαναφτη.
 
Το "κουλτουριάρης" πάντα είχε αρνητική σημασία, ήταν κοροϊδευτικός όρος που χρησιμοποιούσαν οι μη-κουλτουριάρηδες για να περιγράψουν κάποιους οι οποίοι ποτέ φυσικά δεν αποκαλούσαν τον εαυτό τους έτσι. Απλώς εγώ από αντίδραση τον υιοθέτησα για τίτλο τιμής.
 
Παιδιά άλλο ο "κουλτουριαρης" και άλλο ο "ψευτοκουλτουριαρης", έχει μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο. Και είναι στις πράξεις περισσότερο όχι στα λόγια.
 
Παιδιά άλλο ο "κουλτουριαρης" και άλλο ο "ψευτοκουλτουριαρης", έχει μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο. Και είναι στις πράξεις περισσότερο όχι στα λόγια.
Είτε το ένα, είτε το άλλο δεν μου αρέσει η λέξη. Τέλος.
 
Για πάντρεια όσοι δεν έχουν κάνει το βήμα , να ξέρουμε τι θα βρουμε
Ωχ, πρόλαβα και παντρεύτηκα πριν διαβάσω αυτό το άρθρο! Συμφορά!!! Εγώ Παρθένος και το έτερο ήμισυ Δίδυμος! Θα του πω ότι πρέπει να βρω έναν Ταύρο, Αιγόκερω ή στο τσακίρ κέφι έναν Ιχθύ :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

@αριαδνη : μείνε εκεί που είσαι, γιατί κινδυνεύεις από την βροχόπτωση ! Βρίσκεις άλλη μέρα ή νύχτα το ιδανικό ταίρι :happyjump:
 
"Να δεις ένα νεαρό πολύ μελαχροινό που τραγουδάει και φοράει κάτι μωβ και κάτι πορτοκαλί λαμέ πουκάμισα...."
Eν τοιαυτη περιπτωσει, ανακαλω για το "ολα". :D
 
Ε, μετά το έφτιαξε το περιτύλιγμα. Όταν τον είδα στην Ιερά Οδό ήταν άλλο πράγμα.
Ο Παντελιδης τον μιμηθηκε ξεδιαντροπα και γι' αυτον το λογο ο Νοτης ειχε μιλησει τοτε για αυτοφωτα και ετεροφωτα αστερια.
Βεβαια, και ο Νοτης μιμηθηκε στο ντυσιμο τον Γιαννη Φλωρινιωτη και τη Ζωζω Σαπουντζακη, οποτε να μη μιλαει. :D
 
Δεν θα μπορούσε να με περιγράψει καλύτερα!

Ας βάλω ένα link https://jenny.gr/zodia/383069/ta-3-zodia-poy-einai-pithano-na-horisoyn-ton-oktobrio

Τα 3 ζώδια που είναι πιθανό να χωρίσουν τον Οκτώβριο...​

Κριοί, Λέοντες και Ζυγοί ΠΡΟΣΟΧΗ!
 

Νόμιζα ότι περιέγραφε εμένα αλλά κάπου εκεί στη δεύτερη παράγραφο που λέει ότι είμαστε σκληρά επικριτικοί και προκαλούμε καυγάδες μου τα χάλασε λίγο. Όχι αγάπη μου, ούτε επικρίνω ούτε καυγάδες προκαλώ. Έχω κι ένα image να διατηρήσω!
 
Νόμιζα ότι περιέγραφε εμένα αλλά κάπου εκεί στη δεύτερη παράγραφο που λέει ότι είμαστε σκληρά επικριτικοί και προκαλούμε καυγάδες μου τα χάλασε λίγο. Όχι αγάπη μου, ούτε επικρίνω ούτε καυγάδες προκαλώ. Έχω κι ένα image να διατηρήσω!
Εμένα με πέτυχε , είναι ακριβώς όπως τα λεει
 
Και ποιοι δίνουν τα καλύτερα φιλιά!
Έτσι μάλιστα! Πειράζει που είμαι μεγάλη φίρμα, πειράααααζει? Πειράζει που είμαι και πολύ βεντέτα, πειράαααζει? Όχι, δεν πειράζει!
 
Εδώ λέει ότι δεν ζηλεύω! Αλλά πιιιδιά, εγώ ζηλεύω! Α, όλα κι όλα! Πολύ ζηλεύω! Έχω πολύ ανεπτυγμένο το αίσθημα της ιδιοκτησίας! Αν θα μου βγει σε καλό δεν το ξέρω, αλλά η αλήθεια να λέγεται.
 
Εδώ λέει ότι δεν ζηλεύω! Αλλά πιιιδιά, εγώ ζηλεύω! Α, όλα κι όλα! Πολύ ζηλεύω! Έχω πολύ ανεπτυγμένο το αίσθημα της ιδιοκτησίας! Αν θα μου βγει σε καλό δεν το ξέρω, αλλά η αλήθεια να λέγεται.
Βρε μπας και εισαι γεννημενη στις 22 οπως εγω, δηλαδη Σκορπιινα; :)
 
Κοίτα να δεις που ζηλεύω περισσότερο ένα πάρτυ χαλογουιν ΧΑ χα , κλασσικός δίδυμος.
 
Πίσω
Μπλουζα