Τι ζώδιο είστε;

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ/ΟΣΕΣ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΠΟΛΥ

Μωρό μου καλησπέρα - 1991
Στίχοι: Τάκης Κωλέτης
Μουσική: Αντύπας

Μωρό μου καλησπέρα
Σε σκεφτόμουν όλη μέρα
Πήρα να σου πω πόσο σ’ αγαπώ
Και να σ’ αφήσω
Αν σ’ ενοχλώ, αν σ’ ενοχλώ
Πες μου το τηλέφωνο να κλείσω.

Μωρό μου όλα αυτά τα λέω
Ξέρεις γιατί
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που άλλος σ’ αγκαλιάζει
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που δίπλα σου πλαγιάζει.

Μωρό μου καλησπέρα
Και κάτι ακόμη
Συγγνώμη που σε αγαπάω ακόμη
Κι αν δε σμίξανε ποτέ της καρδιάς οι δρόμοι
Πες μου, πες μου έχω ελπίδες
Να σε περιμένω ακόμη;

Μωρό μου όλα αυτά τα λέω
Ξέρεις γιατί
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που άλλος σ’ αγκαλιάζει
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που δίπλα σου πλαγιάζει.
 
Είμαι γεννημένη χαράματα Σαββάτου, 23 Νοεμβρίου στις 6.30 το πρωί. Έχω και ωροσκόπο Σκορπιό. :)
Κι εγώ γεννήθηκα Σάββατο...(02-06-1973)
Σάββατο και μάλιστα Μεγάλο Σάββατο (13-04-1963) έχει γεννηθεί η τραγουδίστρια Μαντώ
 
Είμαι γεννημένη χαράματα Σαββάτου, 23 Νοεμβρίου στις 6.30 το πρωί. Έχω και ωροσκόπο Σκορπιό. :)
Έχεις γενέθλια την ίδια μέρα με φίλο μου, που δεν ζηλεύει καθόλου!!! Οι Τοξότες δεν είναι ζηλιάρηδες!
 
Οδηγώ και σε σκέφτομαι - 1989
Στίχοι: Αντρέας Φουντουλάκης
Μουσική: Αντύπας

από τον ομώνυμο δίσκο Αντύπας – Οδηγώ Και Σε Σκέφτομαι , Minos – MSM 817
('Εχει κυκλοφορήσει το δεύτερο εξάμηνο του 1989 καθώς ο δίσκος της
Μαντώς – Δος Μου Ένα Φιλί... Αυτό Το Καλοκαίρι οοποίος κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 1989
έχει κωδικό MSM 803)

Στο οπισθόφυλλο του δίσκου αναφράφεται "Το δίσκο αυτό τον αφιερώνω στη γυναίκα μου Στέλλα"
Τους στίχους του τελευταίου τραγουδιού "Να φύγεις τώρα" του δίσκου έχει γράψει ο Σταμάτης Γονίδης!!!


Οδηγώ και σε σκέφτομαι
κι είν’ αυτό επικίνδυνο
με τη σκέψη σε σένανε
να ξεφύγω τον κίνδυνο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
με τα μάτια κλαμένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
και λυπάμαι για μένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.

Αρρωσταίνω, πού πας
όταν άλλον κοιτάς;
Όταν δε μου μιλάς
αρρωσταίνω.
Αρρωσταίνω, πού πας
και ποια πόρτα χτυπάς;
Όταν δε μου μιλάς
αρρωσταίνω.

Οδηγώ και στο πλάι μου
έχω μόνο τη σκέψη σου
και καμιά, σου τ’ ορκίζομαι,
δε θα πάρει τη θέση σου.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
με τα μάτια κλαμένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
και λυπάμαι για μένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οδηγώ και σε σκέφτομαι - 1989
Στίχοι: Αντρέας Φουντουλάκης
Μουσική: Αντύπας

από τον ομώνυμο δίσκο Αντύπας – Οδηγώ Και Σε Σκέφτομαι , Minos – MSM 817
('Εχει κυκλοφορήσει το δεύτερο εξάμηνο του 1989 καθώς ο δίσκος της
Μαντώς – Δος Μου Ένα Φιλί... Αυτό Το Καλοκαίρι οοποίος κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 1989
έχει κωδικό MSM 803)

Στο οπισθόφυλλο του δίσκου αναφράφεται "Το δίσκο αυτό τον αφιερώνω στη γυναίκα μου Στέλλα"
Τους στίχους του τελευταίου τραγουδιού "Να φύγεις τώρα" του δίσκου έχει γράψει ο Σταμάτης Γονίδης!!!


Οδηγώ και σε σκέφτομαι
κι είν’ αυτό επικίνδυνο
με τη σκέψη σε σένανε
να ξεφύγω τον κίνδυνο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
με τα μάτια κλαμένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
και λυπάμαι για μένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.

Αρρωσταίνω, πού πας
όταν άλλον κοιτάς;
Όταν δε μου μιλάς
αρρωσταίνω.
Αρρωσταίνω, πού πας
και ποια πόρτα χτυπάς;
Όταν δε μου μιλάς
αρρωσταίνω.

Οδηγώ και στο πλάι μου
έχω μόνο τη σκέψη σου
και καμιά, σου τ’ ορκίζομαι,
δε θα πάρει τη θέση σου.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
με τα μάτια κλαμένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
και λυπάμαι για μένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
Αυτό και αν είναι τραγούδι για ζηλιάρηδες!
Το προηγούμενο, του Αντύπα, το "Μωρό μου καλησπέρα" είχε φοβερό βίντεοκλιπ και ξεκινούσε με αφήγηση... καλτ στιγμές! Το ακόμα πιο τρελό: ο εραστής ζήλευε τον σύζυγο!!!

Πρέπει να πείσω το έτερο ήμισυ να γράψει σ'αυτό το thread!!!!! @TZELASO θα ανταλλάξετε σημειώσεις :biglaugh:
 
Τρίτη, 3 Απριλίου 1973 τρείς η ώρα! όλο τριάρια! ελπίζω να μην γεννήθηκα την ίδια μέρα με κανένα Χίτλερ. σε δυο χρόνια θα τραγουδώ τον πενηντάρη του Ζαμπέτα!
 
Τρίτη, 3 Απριλίου 1973 τρείς η ώρα! όλο τριάρια! ελπίζω να μην γεννήθηκα την ίδια μέρα με κανένα Χίτλερ. σε δυο χρόνια θα τραγουδώ τον πενηντάρη του Ζαμπέτα!
Γιώργος Ζαμπέτας ο αυτοδίδακτος που δημιούργησε αριστουργήματα χωρίς να γνωρίζει νότες και για το λόγο αυτό έλεγε να σου σάξω μουσική κι όχι γράψω μουσική.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ - Ο πενηντάρης (Εφοπλιστής με το ζόρι, 1971)
 
Σχετικά με τις φιλικές ικανότητες των ζωδίων, πολύ σωστά δεν περιέλαβε τους Παρθένους στην τριάδα. Εμείς είμαστε εκτός συναγωνισμού. Πώς να συγκριθεί κανείς μαζί μας?

Όσο για τη ζήλεια, καλά μας περιέγραψε αν κρίνω από εμένα. Αλλά αν δεν κοροϊδέψεις το ζώδιό σου, ποιον θα κοροϊδέψεις? Οπότε

> Ο Παρθένος φροντίζει να τα έχει καλά με τον εαυτό του.
(γιατί δεν τον κάνει κανείς άλλος παρέα :p)

> Είναι σεμνός, χαλαρός, πιστός και δεν ζηλεύει. Είναι ευγενικός, συμπαθητικός, βοηθάει τους άλλους.
Τόσο κόπανοι είμαστε?

> Αγαπά με πάθος και αφοσίωση αλλά δεν εκδηλώνεται εύκολα. Περιμένει τους άλλους να ανοιχτούν.
Κι αφού δεν εκδηλώνεται πώς να το ξέρουν να ανοιχτούν οι άλλοι? Θα μυρίσουν τα νύχια τους?

> Του αρέσει να δίνει και να παίρνει.
Παλιά το λέγαμε "Το δούναι και λαβείν" και χαρακτήριζε αυτούς που τους άρεσε το εμπόριο και οι συναλλαγές γενικά.

> Αναλύει τα πάντα γιατί είναι τελειομανής και λειτουργεί με πρόγραμμα.
Στο πρώτο έχει δίκιο, είμαι ψείρας. Γιατο δεύτερο ας μη μιλάμε καλύτερα.

> Είναι ήρεμος, δεν νευριάζει και δεν μιλάει ποτέ άσχημα. Όταν έχει νεύρα, ακούει μουσική ή διαβάζει. Αν έχει άδικο, ζητάει συγγνώμη. Σπάνια βρίζει και φωνάζει. Είναι απαιτητικός, κάνει σκληρή κριτική, απαιτεί οργάνωση και συνέπεια και αυτό προκαλεί συχνά καβγάδες. Είναι αρκετά περίεργος άνθρωπος με όλους και θα θυμώσει μόνο για σημαντικούς λόγους. Εξαγριώνεται μόνο όταν δεν μπορεί να συνεννοηθεί.

Εδώ τολμώ να πω ότι με πέτυχε. Φυσικά με τους φοιτητές που μου πέφτουν στο μερτικό μου ακόμη κι ο Μαχάτμα Γκάντι θα εξαγριωνόταν οπότε ακούνε τα εξ αμάξης. Για κάποιο περίεργο λόγο αυτό τους κάνει να γελάνε. Ώσπου στο τέλος γελάνε και μόνο που με βλέπουν να μπαίνω στο εργαστήριο πριν προλάβω να δω τι απύθμενη βλακεία κάνανε πάλι και τους βρίσω. Περίεργοι άνθρωποι.
 
δεν είναι κάπως πιο σοβαροί οι φοιτητές στο Αμέρικα αφού πλέρω και μάλιστα αρκετά ακριβά, για τις σπουδές τους; (ως γνωστόν ότι είναι τσάμπα δεν το εκτιμάς).
 
Ένα άσμα από το μακρινό 1991 της αγαπημένης Μαντώς με την εξαιρετική φωνή (αλλά και συνθετική ικανότητα), τα ιδιαίτερα εκφραστικά πράσινα μάτια, τα χαρακτηριστικά πλούσια φουντωτά μαλλιά και την σεμνή εμφάνιση.
Οι στίχοι του κομματιού αναφέρονται στις σχέσεις ενός ζευγαριού...

Εσύ - 1991

Σε παλιότερή της συνέντευξη έχει αναφέρει για το "Εσύ" :
"Καταπληκτικό κομμάτι του Αλέξη Παπαδημητρίου και της Εύης Δρούτσα. Ένα κομμάτι-σταθμός για μένα. Το τραγούδησε όλη η Ελλάδα και πρέπει να σου πω ότι είναι και το τραγούδι που μου έφερε τις περισσότερες πωλήσεις ever. Ο δίσκος «Κίνηση Τρίτη» (1991), που περιείχε αυτό το τραγούδι, έφτασε τα 90.000 αντίτυπα."
Το βίντεο κλιπ έχει γυριστεί στο παλιό εργοστάσιο φωταερίου Αθηνών στο Γκάζι , στη γνωστή εδώ και χρόνια πλέον Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων.

Στίχοι: Εύη Δρούτσα
Μουσική: Αλέξης Παπαδημητρίου
από τον δίσκο "Κίνηση Τρίτη" (Ιούνιος 1991) Minos - MSM-959



Σου έδινα δεν έπαιρνες τις νύχτες μόνη έκλαιγα εγώ!
σου χάριζα τα όνειρα και άνοιγα την πόρτα τους να μπαίνεις
Πονούσες και τον πόνο σου τον ένιωθα πολύ βαθιά εγώ!
και ήξερα πως ήθελες με άλλες πότε πότε να πηγαίνεις
Ποτέ μου δε σου μίλαγα γυρνούσες και σε φίλαγα εγώ!
κι ας μύριζες το άρωμα που ζήλευα τρελή από αγάπη
Σε κοίμιζα στο στήθος μου και έπνιγα το μίσος μου εγώ!
και τώρα λες χωρίζουμε και έριξες απάνω μου τα λάθη

Για δες ποιος μιλάει εσύ το μόνο μου λάθος εσύ
ξερίζωσες χρόνια και τα παίρνεις μαζί σου δίχως ίχνος ντροπής
με παίδεψες τόσο μ’ ανήκει η ζωή σου γίναμε ένα μαζί

Ξενύχτης όταν γύριζες ποτέ μου δε σου φώναζα εγώ
συνήθειες δεν άλλαζες σε όλα πάντα εγώ υποχωρούσα
Δε ‘μ άρεσε που έλεγες ο άρχοντας του κόσμου είμαι εγώ
και όμως μες την πίκρα μου σφιγγόμουνα να δεις ότι γελούσα
Παρέες που δεν ήθελα δεχόμουνα για χάρη σου εγώ
με πρόσβαλες δε μίλαγα κι ας βούρκωνα σε τέτοια είχα μάθει
Ποτέ δε το μετάνιωσα που τόσο σε αγάπησα εγώ
και τώρα λες χωρίζουμε και έριξες απάνω μου τα λάθη

Για δες ποιος μιλάει εσύ το μόνο μου λάθος εσύ
ξερίζωσες χρόνια και τα παίρνεις μαζί σου δίχως ίχνος ντροπής
με παίδεψες τόσο μ’ ανήκει η ζωή σου γίναμε ένα μαζί
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τρίτη, 3 Απριλίου 1973 τρείς η ώρα! όλο τριάρια! ελπίζω να μην γεννήθηκα την ίδια μέρα με κανένα Χίτλερ. σε δυο χρόνια θα τραγουδώ τον πενηντάρη του Ζαμπέτα!
Εαν γεννηθηκες ιδια μερα με τον Χιτλερ, θα σε βαλουμε να τραγουδησεις το Λιλι Μαρλεν.
 
Σχετικά με τις φιλικές ικανότητες των ζωδίων, πολύ σωστά δεν περιέλαβε τους Παρθένους στην τριάδα. Εμείς είμαστε εκτός συναγωνισμού. Πώς να συγκριθεί κανείς μαζί μας?

Όσο για τη ζήλεια, καλά μας περιέγραψε αν κρίνω από εμένα. Αλλά αν δεν κοροϊδέψεις το ζώδιό σου, ποιον θα κοροϊδέψεις? Οπότε

> Ο Παρθένος φροντίζει να τα έχει καλά με τον εαυτό του.
(γιατί δεν τον κάνει κανείς άλλος παρέα :p)

> Είναι σεμνός, χαλαρός, πιστός και δεν ζηλεύει. Είναι ευγενικός, συμπαθητικός, βοηθάει τους άλλους.
Τόσο κόπανοι είμαστε?

> Αγαπά με πάθος και αφοσίωση αλλά δεν εκδηλώνεται εύκολα. Περιμένει τους άλλους να ανοιχτούν.
Κι αφού δεν εκδηλώνεται πώς να το ξέρουν να ανοιχτούν οι άλλοι? Θα μυρίσουν τα νύχια τους?

> Του αρέσει να δίνει και να παίρνει.
Παλιά το λέγαμε "Το δούναι και λαβείν" και χαρακτήριζε αυτούς που τους άρεσε το εμπόριο και οι συναλλαγές γενικά.

> Αναλύει τα πάντα γιατί είναι τελειομανής και λειτουργεί με πρόγραμμα.
Στο πρώτο έχει δίκιο, είμαι ψείρας. Γιατο δεύτερο ας μη μιλάμε καλύτερα.

> Είναι ήρεμος, δεν νευριάζει και δεν μιλάει ποτέ άσχημα. Όταν έχει νεύρα, ακούει μουσική ή διαβάζει. Αν έχει άδικο, ζητάει συγγνώμη. Σπάνια βρίζει και φωνάζει. Είναι απαιτητικός, κάνει σκληρή κριτική, απαιτεί οργάνωση και συνέπεια και αυτό προκαλεί συχνά καβγάδες. Είναι αρκετά περίεργος άνθρωπος με όλους και θα θυμώσει μόνο για σημαντικούς λόγους. Εξαγριώνεται μόνο όταν δεν μπορεί να συνεννοηθεί.

Εδώ τολμώ να πω ότι με πέτυχε. Φυσικά με τους φοιτητές που μου πέφτουν στο μερτικό μου ακόμη κι ο Μαχάτμα Γκάντι θα εξαγριωνόταν οπότε ακούνε τα εξ αμάξης. Για κάποιο περίεργο λόγο αυτό τους κάνει να γελάνε. Ώσπου στο τέλος γελάνε και μόνο που με βλέπουν να μπαίνω στο εργαστήριο πριν προλάβω να δω τι απύθμενη βλακεία κάνανε πάλι και τους βρίσω. Περίεργοι άνθρωποι.
Καλέ τα χειρότερα λες για το ίδιο σου το ζώδιο πως να βρω άνδρα παρθένο τώρα;
 
Πληροφοριακά
το Σάββατο 02-06-1973 η Σελήνη ήταν 1 ημέρας βλ. https://calendar-yearly.com/gr/1973
το Μεγάλο Σάββατο 13-04-1963 η Σελήνη ήταν 19 ημερών βλ. https://calendar-yearly.com/gr/1963
Δύο Σαββατογεννημένη δίδυμοι είμαστε αρκετοί για αυτό το φόρουμ! Έχεις και γαλανά μάτια;
 
Μπα, εγώ είμαι σκορπιός και δεν είμαι ζηλιάρα. Ούτε τον σύντροφο, ούτε τους φίλους. Γιατί να το κάνω άλλωστε; Να βάλω και άλλο άγχος στη ζωή μου; Η ζήλια σε τρώει. Άσε τρώγομαι με τους λογαριασμούς.
Αυτό και αν είναι τραγούδι για ζηλιάρηδες!
Το προηγούμενο, του Αντύπα, το "Μωρό μου καλησπέρα" είχε φοβερό βίντεοκλιπ και ξεκινούσε με αφήγηση... καλτ στιγμές! Το ακόμα πιο τρελό: ο εραστής ζήλευε τον σύζυγο:biglaugh:
Εγώ έχω την εντύπωση ότι προκειται για έναν καψούρη ενοχλητικό τύπο, που εξομολογείται την καψούρα και την ζήλια του σε μια κυρία χωρίς να υπάρχει σχέση.
Πάντως καρακαλτίλα του 91-92, τότε αυτά τα θεωρούσαμε σκυλάδικα.


Βρε Αριάδνη σε καλό σου... όταν γράφεις για άντρα Παρθένο να τον γράφεις με κεφαλαίο Π!
Τον έγραψες με μικρό π και βγαίνει άλλο νόημα, πικάντικο. Μας κολάζεις μεσημεριάτικα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύο Σαββατογεννημένη δίδυμοι είμαστε αρκετοί για αυτό το φόρουμ! Έχεις και γαλανά μάτια;
Μαύρα....
Εν τω μεταξύ ψάχνοντας στο αρχείο όπου έχω και την πρώτη μου φωτογραφία ως νεογέννητο στο μαιευτήριο, η μητέρα μου έχει αναγράψει και την ώρα 1 μ.μ.

Μπα, εγώ είμαι σκορπιός και δεν είμαι ζηλιάρα. Ούτε τον σύντροφο, ούτε τους φίλους. Γιατί να το κάνω άλλωστε; Να βάλω και άλλο άγχος στη ζωή μου; Η ζήλια σε τρώει. Άσε τρώγομαι με τους λογαριασμούς.

Εγώ έχω την εντύπωση ότι προκειται για έναν καψούρη ενοχλητικό τύπο, που εξομολογείται την καψούρα και την ζήλια του σε μια κυρία χωρίς να υπάρχει σχέση.
Πάντως καρακαλτίλα του 91-92, τότε αυτά τα θεωρούσαμε σκυλάδικα.
Όταν βγήκε το "Οδηγώ και σε σκέπτομαι" το δέυτερο εξάμηνο του 1989 , πήγαινα δευτέρα λυκείου και το τι γέλιο ρίχναμε στα διαλείμματα με το συγκεκριμένο δεν περιγράφεται. Εν τω μεταξύ αν το πεί κάποιος με βαριά επαρχιώτικη προφορά "Οδηγώ κι σι σκέπτουμαι" άνετα αλλάζει τίτλο και γίνεται "Οδηγώ και συσκέπτομαι".:):)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ έχω την εντύπωση ότι προκειται για έναν καψούρη ενοχλητικό τύπο, που εξομολογείται την καψούρα και την ζήλια του σε μια κυρία χωρίς να υπάρχει σχέση.
Πάντως καρακαλτίλα του 91-92, τότε αυτά τα θεωρούσαμε σκυλάδικα.
Μα στο βίντεοκλιπ έδειχνε έναν που τηλεφωνούσε συνεχώς και αυτή του έλεγε ότι δεν μπορεί....στο τέλος την πατάει και ένα αυτοκίνητο!


Τότε δεν υπήρχαν ούτε κινητά, ούτε Facebook, ούτε viber, ούτε τίποτα! Hardcore τηλεφωνικός θάλαμος!
Διάβασε και τους υπότιτλους/σχόλια στο βίντεο!
Καρακάλτ! Αχ, δεν βγαίνουν πια τέτοια τραγούδια :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Μα στο βίντεοκλιπ έδειχνε έναν που τηλεφωνούσε συνεχώς και αυτή του έλεγε ότι δεν μπορεί....στο τέλος την πατάει και ένα αυτοκίνητο!
Ενω κανονικα θα' πρεπε να πατησει αυτον με τις μπαρουφες που' λεγε.
 
Πίσω
Μπλουζα