Τι ζώδιο είστε;

Oριστε;...Τι θα ηθελα; Να μου φιλουν τα ποδια;
Δεν πανε καλα οι ανθρωποι!
 
Φυσικά δεν είναι τυχαίο, είναι αποτέλεσμα φυσικής επιλογής αφού είμαστε τέλειοι σε όλα :)

Από το οποίο συμπεραίνω ότι η αρθογράφα ΔΕΝ είναι Παρθένος, καθόσον πόρρω απέχει του τελείου. Το πόνημά της βρίθει λαθών.

Ορθογραφικά: Προεραιτικό, Λέωντα

Νοηματικά: "Αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή των ζωδίων μέσα στη χρονιά." Μα εξ ορισμού τα ζώδια έχουν την πιο ανομοιόμορφη κατανομή που γίνεται (το κάθε ζώδιο είναι περιορισμένο απόλυτα σε έναν μήνα περίπου και ποτε δεν εμφανίζεται έξω από αυτόν) και αυτή η ανομοιομορφία δεν έχει σχέση με το θέμα που πραγματεύεται. Εκείνο που εννοεί είναι ότι δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή των γεννήσεων μέσα στη χρονιά και επομένως και στα ζώδια.

Πραγματικά: "τις Γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς γεννιούνται πολύ λιγότερα μωρά. Μια έρευνα από το Smithsonian Mag αναφέρει επίσης ότι τα περισσότερα μωρά γεννιούνται μεταξύ Ιουνίου και Νοεμβρίου, αφήνοντας τους πιο κρύους μήνες για περισσότερη ξεκούραση, φαγητό, και χουχούλιασμα παρά για ερωτικές συνευρέσεις."

Πρώτον, το Smithsonian Mag(azine, υποθέτω), είναι περιοδικό και δεν κάνει φυσικά έρευνες. Τις έρευνες τις κάνει ή τις χρηματοδοτεί το Smithsonian Institution.
Δεύτερον, η κυρία μοιάζει να νομίζει ότι ο πελαργός χτυπάει την πόρτα του ευτυχούς ζεύγους την επόμενη μέρα κι όχι ότι κάνει χοντρικά 9 μήνες ώσπου να φτάσει. Αλλά αν τα περισσότερα μωρά γεννιούνται μεταξύ Ιουνίου και Νοεμβρίου, η ερωτική συνεύρεση, πρέπει να έλαβε χώραν μεταξύ Σεπτεμβρίου και Φεβρουαρίου. Άρα οι πιο κρύοι μήνες είναι ακριβώς αυτοί στις οποίες γίνονται οι συνευρέσεις, οι οποίες άλλωστε ταιριάζουν απόλυτα με ξεκούραση, φαγητό, και -κυρίως- χουχούλιασμα. "Κρύο, καιρός για τουλάχιστον δύο". Και το αποτέλεσμα είναι ότι τον ψυχρότατο Γενάρη, καρδαμωμένοι από κουραμπιέδες και γαλοπούλες και ξεκούραστοι λόγω διακοπών οι γονείς έχουν πιο ρομαντική διάθεση και να πώς προκύπτουν οι πολλές Παρθενογενέσεις. Ενώ τα (σπανιότερα) παιδιά που γεννιούνται τέλος Δεκεμβρίου συνελήφθησαν (σαν να ήταν εγκληματίες) τέλη Απριλίου αρχές Μαΐου. Ούτε στο Βόρειο ούτε στο Νότιο ημισφαίριο είναι αυτοί οι κρυότεροι μήνες.
 
Φυσικά δεν είναι τυχαίο, είναι αποτέλεσμα φυσικής επιλογής αφού είμαστε τέλειοι σε όλα :)

Από το οποίο συμπεραίνω ότι η αρθογράφα ΔΕΝ είναι Παρθένος, καθόσον πόρρω απέχει του τελείου. Το πόνημά της βρίθει λαθών.

Ορθογραφικά: Προεραιτικό, Λέωντα

Νοηματικά: "Αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή των ζωδίων μέσα στη χρονιά." Μα εξ ορισμού τα ζώδια έχουν την πιο ανομοιόμορφη κατανομή που γίνεται (το κάθε ζώδιο είναι περιορισμένο απόλυτα σε έναν μήνα περίπου και ποτε δεν εμφανίζεται έξω από αυτόν) και αυτή η ανομοιομορφία δεν έχει σχέση με το θέμα που πραγματεύεται. Εκείνο που εννοεί είναι ότι δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή των γεννήσεων μέσα στη χρονιά και επομένως και στα ζώδια.

Πραγματικά: "τις Γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς γεννιούνται πολύ λιγότερα μωρά. Μια έρευνα από το Smithsonian Mag αναφέρει επίσης ότι τα περισσότερα μωρά γεννιούνται μεταξύ Ιουνίου και Νοεμβρίου, αφήνοντας τους πιο κρύους μήνες για περισσότερη ξεκούραση, φαγητό, και χουχούλιασμα παρά για ερωτικές συνευρέσεις."

Πρώτον, το Smithsonian Mag(azine, υποθέτω), είναι περιοδικό και δεν κάνει φυσικά έρευνες. Τις έρευνες τις κάνει ή τις χρηματοδοτεί το Smithsonian Institution.
Δεύτερον, η κυρία μοιάζει να νομίζει ότι ο πελαργός χτυπάει την πόρτα του ευτυχούς ζεύγους την επόμενη μέρα κι όχι ότι κάνει χοντρικά 9 μήνες ώσπου να φτάσει. Αλλά αν τα περισσότερα μωρά γεννιούνται μεταξύ Ιουνίου και Νοεμβρίου, η ερωτική συνεύρεση, πρέπει να έλαβε χώραν μεταξύ Σεπτεμβρίου και Φεβρουαρίου. Άρα οι πιο κρύοι μήνες είναι ακριβώς αυτοί στις οποίες γίνονται οι συνευρέσεις, οι οποίες άλλωστε ταιριάζουν απόλυτα με ξεκούραση, φαγητό, και -κυρίως- χουχούλιασμα. "Κρύο, καιρός για τουλάχιστον δύο". Και το αποτέλεσμα είναι ότι τον ψυχρότατο Γενάρη, καρδαμωμένοι από κουραμπιέδες και γαλοπούλες και ξεκούραστοι λόγω διακοπών οι γονείς έχουν πιο ρομαντική διάθεση και να πώς προκύπτουν οι πολλές Παρθενογενέσεις. Ενώ τα (σπανιότερα) παιδιά που γεννιούνται τέλος Δεκεμβρίου συνελήφθησαν (σαν να ήταν εγκληματίες) τέλη Απριλίου αρχές Μαΐου. Ούτε στο Βόρειο ούτε στο Νότιο ημισφαίριο είναι αυτοί οι κρυότεροι μήνες.

Να γιατί αγαπώ αυτό το thread!
 
Δεύτερον, η κυρία μοιάζει να νομίζει ότι ο πελαργός χτυπάει την πόρτα του ευτυχούς ζεύγους την επόμενη μέρα κι όχι ότι κάνει χοντρικά 9 μήνες ώσπου να φτάσει. Αλλά αν τα περισσότερα μωρά γεννιούνται μεταξύ Ιουνίου και Νοεμβρίου, η ερωτική συνεύρεση, πρέπει να έλαβε χώραν μεταξύ Σεπτεμβρίου και Φεβρουαρίου. Άρα οι πιο κρύοι μήνες είναι ακριβώς αυτοί στις οποίες γίνονται οι συνευρέσεις, οι οποίες άλλωστε ταιριάζουν απόλυτα με ξεκούραση, φαγητό, και -κυρίως- χουχούλιασμα. "Κρύο, καιρός για τουλάχιστον δύο". Και το αποτέλεσμα είναι ότι τον ψυχρότατο Γενάρη, καρδαμωμένοι από κουραμπιέδες και γαλοπούλες και ξεκούραστοι λόγω διακοπών οι γονείς έχουν πιο ρομαντική διάθεση και να πώς προκύπτουν οι πολλές Παρθενογενέσεις. Ενώ τα (σπανιότερα) παιδιά που γεννιούνται τέλος Δεκεμβρίου συνελήφθησαν (σαν να ήταν εγκληματίες) τέλη Απριλίου αρχές Μαΐου. Ούτε στο Βόρειο ούτε στο Νότιο ημισφαίριο είναι αυτοί οι κρυότεροι μήνες.
Αυτό το παρατήρησα κ'εγώ! Παλιότερα είχα διαβάσει μια στατιστική (άσχετη με τα ζώδια) που ανέφερε ότι τα περισσότερα παιδιά γεννιούνται τον Μάρτιο και τα λιγότερα τον Νοέμβριο, που ταιριάζει περισσότερο με την λογική των καλοκαιρινών διακοπών! Φυσικά υπάρχει και το γνωστό: "κρύο- καιρός για δύο".
 
Ποιος Παρνασος; Εδω δεν μιλαει το ζωδιο μου, μιλαει ο ωροσκοπος δηλαδη ο Αιγοκερως:
Σπιτι. Και το θελω και μου αρεσει και το τραβαει ο οργανισμος μου και δεν υπαρχει χειροτερο για μενα απο τα ταξιδια, τις εκδρομες και το ξεσπιτωμα.
Δηλαδη ειμαι κατι σαν το Ντομινο: Σπιτι μου, χαρα μου. :)
 
Ποιος Παρνασος; Εδω δεν μιλαει το ζωδιο μου, μιλαει ο ωροσκοπος δηλαδη ο Αιγοκερως:
Σπιτι. Και το θελω και μου αρεσει και το τραβαει ο οργανισμος μου και δεν υπαρχει χειροτερο για μενα απο τα ταξιδια, τις εκδρομες και το ξεσπιτωμα.
Δηλαδη ειμαι κατι σαν το Ντομινο: Σπιτι μου, χαρα μου. :)
Bambi εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο
 
Κι εγώ Αιγοκερωφέρνω σχετικά με τα ταξίδια των Χ'γέννων. Δεν μ' αρέσουν που δεν μ' αρέσουν γενικά τα ταξίδια, προσθέστε και τον απαίσιο καιρό και τους ακόμη χειρότερους οδηγούς, και δεν υπάρχει ωραιότερο ταξίδι γι' αυτές τις μέρες από κρεββάτι - κουζίνα - λίβινγκ ρουμ. Αλλά ειδικά στα Γκαλάπαγκος δεν θα πήγαινα να με κάνανε χρυσό. Μου αρέσουν οι ανέσεις. Άσε που είναι όλο περιορισμούς, μην πατάς εκεί κινδυνεύει κάποιο σπάνιο φυτό ή ζώο, μην πιάνεις αυτόν τον βράχο είναι χελώνα. Άμα με πιάσει όρεξη για εξωτικά ταξίδια υπάρχει το Youtube.
 
Μπορώ να έχω τον προορισμό του Διδύμου παρακαλώ; φεύγω και τώρα που λέει ο λόγος. Δε με νοιάζει αν είναι χριστούγεννα, πάσχα ή καλοκαίρι. Βιέννη να 'ναι κι ότι εποχή να 'ναι.
Όσο για τα Γκαλαπάγκος, παρ΄όλο που με εξιτάρει η ιδέα να πάω κάπου κοντά στον Ισημερινό, θα συμφωνήσω με τον ελέφαντα. Αρκετούς περιορισμούς έχουμε υποστεί, να τους υφιστάμεθα και στις διακοπές δε λέει. Αλλά το Βόρειο Σέλας του ωροσκόπου δε θα με χάλαγε. Μόνο που δε μας διευκρινίζει σε ποια απ' όλες τις χώρες που εμφανίζεται θα πάμε να το δούμε. Σίγουρα πάντως όχι Φινλανδία που θα γίνεται χαμός από κόσμο λόγω Αη Βασίλη.

Στο δεύτερο ποστ της αριάδνης για τα ψέματα, δεν έχει πέσει καν μέσα. Κυρίως γιατί σε γενικές γραμμές δεν αγχώνομαι. Παλιά ίσως, δε μου βγήκε όμως σε καλό, αποφάσισα να το κόψω. Γιατί να αγχωθώ; ότι είναι να γίνει θα γίνει. Κι αν δε γίνει, δεν πρόκεται να σκάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα διάλεγα Βόρειο Σέλας, γιατί για να πετύχεις το φαινόμενο πρέπει να πας Σεπτέμβριο - Απρίλιο! @Bajar, νομίζω ότι στην Νορβηγία μπορείς να δεις το φαινόμενο, ή και στον Καναδά. Αλλά δεν είναι τόσο απλό. Είναι θέμα τύχης.

Γκαλαπάγκος επίσης θα πήγαινα .... είναι πολύ μακριά και έχω ανακαλύψει ότι η επιτυχία του ταξιδιού είναι ανάλογη με την απόσταση του προορισμού από την Ελλάδα... όσο πιο μακριά, τόσο πιο καλά!

Λατρεύω τα ταξίδια!!! Το χειρότερό μου είναι η απάντηση του Καρκίνου ή του Αιγόκερου! Μακριά!
 
Αχ, Παρίσι! Δε θα έλεγα όχι για ένα Παρισάκι! Είναι ο επόμενός μου στόχος, γιατί δεν έχω πάει ποτέ. Αλλά πού τέτοια τύχη αυτή την περίοδο? Δεν είναι καιρός για τέτοια τώρα! Δεν πειράζει! Θα καθήσουμε στην έδρα μας και ελπίζουμε ότι θα περάσουμε ωραιότατα! :)

Όσο για τα ψέμματα που λένε τα ζώδια, εγώ μάλλον αυτό το "I don't care" το λέω αλήθεια. Ειδικά από μια ηλικία και μετά.
 
Ζωητσα θα σε έστελνα Ντουμπάι για Χριστούγεννα , δεν ξέρω νομίζω πως θα σου ταίριαζαν ενώ την Δομνικη Βιέννη. Τον ελεφας Αυστραλία
 
Ζωητσα θα σε έστελνα Ντουμπάι για Χριστούγεννα , δεν ξέρω νομίζω πως θα σου ταίριαζαν ενώ την Δομνικη Βιέννη. Τον ελεφας Αυστραλία
Τι να το κάνω, αγάπη μου, το Ντουμπάι χριστουγεννιάτικα; να βλέπω χουρμαδιές σκεπασμένες με τεχνητό χιόνι και καλά για να θυμίζουν τον χειμώνα που δεν έχει ποτέ; είπαμε δεν συμπαθώ τα Χριστούγεννα αλλά δεν συμπαθώ και τις υπερβολές και το Ντουμπάι είναι μια υπερβολή από μόνο του. Και μια φορά που πήγα, μου φτάνει. Η Βιέννη όμως είναι άλλο πράγμα.
 
Τι να το κάνω, αγάπη μου, το Ντουμπάι χριστουγεννιάτικα; να βλέπω χουρμαδιές σκεπασμένες με τεχνητό χιόνι και καλά για να θυμίζουν τον χειμώνα που δεν έχει ποτέ; είπαμε δεν συμπαθώ τα Χριστούγεννα αλλά δεν συμπαθώ και τις υπερβολές και το Ντουμπάι είναι μια υπερβολή από μόνο του. Και μια φορά που πήγα, μου φτάνει. Η Βιέννη όμως είναι άλλο πράγμα.
E τότε όλοι για Βιεννη
 
Τι να την κάνω, αριάδνη μου, την Αυστραλία? Να φάω καγκουρώ? Ενώ στη Βιέννη (που δεν έχω πάει) κυκλοφορούν και κάτι sachertorte (πώς είναι ο πληθυντικός, ω γερμανομαθείς?) που κάνουν το ταξίδι ν' αξίζει.

sacher-10a.jpg


Μη φωνάζετε... όπως βλέπετε την έκοψα στα δύο, έχει και για σας ένα κομμάτι, δεν είμαι μοναχοφάης.
 
Πίσω
Μπλουζα