Τι ζώδιο είστε;

Ενώ στη Βιέννη (που δεν έχω πάει) κυκλοφορούν και κάτι sachertorte (πώς είναι ο πληθυντικός, ω γερμανομαθείς?) που κάνουν το ταξίδι ν' αξίζει.
Πίστεψέ με, αν πας Βιέννη, δε θα αρκεστείς μόνο στην ζάχερτόρτε. Η Αυστρία είναι η χαρά και του κρεατοφάγου και του γλυκατζή. Άλλο αν λέμε ότι πάμε για τα μουσεία και τις τέχνες... :D
 
Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη είναι όνειρο για χειμωνιάτικες διακοπές! Αχ, ταξίδια.... ανάθεμα στον covid!
 
Τι να την κάνω, αριάδνη μου, την Αυστραλία? Να φάω καγκουρώ? Ενώ στη Βιέννη (που δεν έχω πάει) κυκλοφορούν και κάτι sachertorte (πώς είναι ο πληθυντικός, ω γερμανομαθείς?) που κάνουν το ταξίδι ν' αξίζει.

sacher-10a.jpg


Μη φωνάζετε... όπως βλέπετε την έκοψα στα δύο, έχει και για σας ένα κομμάτι, δεν είμαι μοναχοφάης.

Ο Αστερίξ και η Κλεοπάτρα! Όχι λάθος! Ο Οβελίξ και η τούρτα της Κλεοπάτρας! Αυτή έχει μυγδαλάκια? Όχι? Δεν έχει? Τι κρίμα! Σκέτη σοκολάτα? Ε, θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα το φάω αν φυσικά, μου προσφερθεί ένα κομμάτι.
 
Τελικά λόγω κοβιντ δεν πάτε πουθενά:):fafoutis:
Ευτυχώς έχουμε ζήσει και προ-covid εποχές! Ε, κάποτε θα ηρεμήσουν τα πράγματα και θα ξαναταξιδέψουμε. Άλλωστε υπάρχουν τόσα υπέροχα μέρη να πάμε!
 
Πάντως το καγκουρό δεν έχει άσχημο κρέας. Νόστιμο είναι. Για το Ντουμπάι θα συμφωνήσω με την αγαπητή bajar πως δεν αξίζει ο κόπος. Είναι ωραία να πας μια φορά στη ζωή σου για ημερήσια εκδρομή, ( όπως μας πηγαίνανε στο γυμνάσιο Ναύπλιο-Τολό), τίποτα περισσότερο. Άιντε και να μείνεις ένα βράδυ σε πολυτελέστατο ξενοδοχείο για το εξπίριενς που λένε και την άλλη μέρα βουρ πρωί πρωί με το πρώτο ( που έλεγε και η μακαρίτισσα η γιαγιά μου), πίσω στα πάτρια εδάφη. Αν έχεις λεφτά για να ξοδέψεις άκριτα, αν θες όμως να περάσεις ατμοσφαιρικά τα Χριστούγεννα σαφώς πας Βιέννη (που δεν έχω πάει), Λονδίνο ή έστω στο Κολμάρ στην Γαλλία.
 
Συμφωνώ απόλυτα @laura ingalls !

Η Ελλάδα μας έχει πολύ πιο όμορφα μέρη για να περάσεις τα Χριστούγεννα αλλα και κάθε άλλη εποχή του χρόνου υπάρχουν μέρη που δεν συγκρίνονται με καμια Αυστρία και Γαλλία και το καλό είναι ότι μπορείς να αποδράσεις εύκολα και σε άλλες περιοχές και να ανακαλύψεις πιο ωραία και ατμοσφαιρικά μέρη με φανταστικά τοπία και χιονισμένα πέτρινα σπίτια και σαλέ με πανέμορφη θέα σε δάση και λίμνες.

Η κάθε φωτογραφία είναι απο διαφορετικό μέρος..

03-xristougenniatikoi-proorismoi-sthn-ellada-altitudegr-travel-710x399.jpg


06-xristougenniatikoi-proorismoi-sthn-ellada-altitudegr-travel-710x399.jpg


07-xristougenniatikoi-proorismoi-sthn-ellada-altitudegr-travel-710x399.jpg


11-protaseis-gia-magika-xristoygenna-stin-ellada-travel-altitudegr-710x399.jpg

Πηγή φωτογραφιών

Η χώρα μας είναι ευλογημένη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
το 'χω καημό που πήγα στην Βιέννη και δεν έφαγα γλυκά ή φαγητά και ούτε Sachertorte αλλά καθόμασταν συνέχεια στο youth hostel και παίζαμε ποδοσφαιράκι. Και το Salzburg είναι εξίσου ωραίο! Να φανταστείτε είχαν παγωτό φλαμπέ και παγωτό σπαγγέτι! Και μιλάμε και για τα '80ς! Είχα αφήσει ο βλάκας το πορτοφόλι μου με 10,000 σελίνια μέσα στον τηλεφωνικό θάλαμο και ο επόμενος που μπήκε μου το έδωσε!
 
Και δεν πήγες να τον κεράσεις sachertorte για "ευχαριστώ" και με την ευκαιρία να φας κι εσύ?

Κι άμα ήταν να παίζεις ποδοσφαιράκι δεν καθόσουν Ελλάδα? ήταν ανάγκη να ξενητευτείς? Αυτή την απορία την έχω και για τους Εγγλέζους "τουρίστες" που πάνε Ελλάδα, τη νύχτα πάνε σε "pubs" φτιαγμένες ειδικά γι' αυτούς, γίνονται σκνίπα, πάνε στα δωμάτιά τους τα ξημερώματα και ξεραίνονται ως την επόμενη νύχτα που ξυπνάνε για να κάνουν το ίδιο. Γιατί δεν κάθονταν Αγγλία?
 
Και δεν πήγες να τον κεράσεις sachertorte για "ευχαριστώ" και με την ευκαιρία να φας κι εσύ?

Κι άμα ήταν να παίζεις ποδοσφαιράκι δεν καθόσουν Ελλάδα? ήταν ανάγκη να ξενητευτείς? Αυτή την απορία την έχω και για τους Εγγλέζους "τουρίστες" που πάνε Ελλάδα, τη νύχτα πάνε σε "pubs" φτιαγμένες ειδικά γι' αυτούς, γίνονται σκνίπα, πάνε στα δωμάτιά τους τα ξημερώματα και ξεραίνονται ως την επόμενη νύχτα που ξυπνάνε για να κάνουν το ίδιο. Γιατί δεν κάθονταν Αγγλία?

Η πρώτη προτίμηση για διακοπές στα ταξιδιωτικά γραφεία της Αγγλίας είναι οι διακοπές στην Ελλάδα για αυτό και τα προωθούν και είναι τα πιο ακριβά πακέτα διακοπών (όχι ότι μας αγαπάνε και μας προωθούν).

Αυτοί που έρχονται με αυτά τα ακριβά πακέτα διακοπών είναι κυρίως τουρίστες οικογένεια με παιδιά που θέλουν κάτι πολύ πιο καλό ή ηλικιωμένοι.

Με αλλα πακέτα διακοπών έρχονται οι πιο νέοι... Σε αυτούς λοιπόν τάζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν στη χώρα μας και έρχονται και κάνουν φυσικά ότι γουστάρουν εδώ γιατί πολύ απλά κανείς δεν θα τους βάλει όρια.. Ευτυχώς αυτά γίνονται το καλοκαίρι. Δες τι εννοώ.

Φυσικά υπάρχουν τουρίστες και Τουρίστες που έρχονται στη χώρα μας.

Την δεκαετία 80 δεν βλέπαμε πολλούς ξένους γιατί ο τουρισμός της χώρας μας ήταν οι ίδιοι οι Έλληνες που πήγαιναν διακοπές σε όλη την Ελλάδα και τα νησιά μας. Για αυτό και δεν βλέπαμε τόσους πολλούς ξένους όπως τώρα. Ο τουρισμός στη χώρα μας το 1980 γινόταν περισσότερο απο εμάς τους Έλληνες και λιγότερο (σε σχέση με τώρα) απο ξένους για αυτό και είχε τότε τον καλύτερο τουρισμό η Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
.. για ημερήσια εκδρομή, ( όπως μας πηγαίνανε στο γυμνάσιο Ναύπλιο-Τολό),
Ημερήσια εκδρομή στο Ναύπλιο,ε? Καλά ήταν.. Εμάς θυμάμαι,όταν ήμουν τρίτη δημοτικού,μας πήγαν ημερήσια εκδρομή σε ένα μικρότερο χωριό από την κωμόπολη μας, 13 χιλιόμετρα βόρεια της (όλο το δημοτικό). Δεκατρία χιλιόμετρα ταξίδι! Και όχι μόνο αυτό,αλλά εγώ επειδή ζαλιζόμουν εύκολα στα λεωφορεία,πρόλαβα και τα.."έβγαλα" στα μισά της διαδρομής! Αχ, παιδικά τραύματα!
Το ωραίο είναι ότι την επόμενη χρονιά, μας πήγαν σε ένα ακόμα πιο μικρό χωριό,ανατολικά της κωμόπολης μας αυτή τη φορά.
Απόσταση από την κωμόπολη: 3,5 (!!!) χιλιόμετρα μακρυά! Το πιστεύεις? Ημερήσια εκδρομή,από το πρωί εώς το απόγευμα!
Αφού στην επιστροφή,δεν προλάβαμε να φωνάξουμε το κλασσικό " Τρέξε,τρέξε οδηγέ, και άμα τους περάσουμε,μπύρα θα κεράσουμε".
Μέχρι να ολοκληρώσουμε τη φράση,είχαμε ήδη φτάσει πίσω!

Φυσικά και εγώ ψηφίζω Βιέννη! Θα πάρω το καινούριο αμάξι που μου έχουν υποσχεθεί τα άστρα και θα ανηφορίσω για εκεί! Μάλλον,θα περιμένω την Bajar και την domniki, να ανέβουν με τις καινούριες αμαξάρες τους εδώ σε μένα, και όλοι μαζί να ξεκινήσουμε κομβόι από εδώ,για την Αυστρία!
 
Και δεν πήγες να τον κεράσεις sachertorte για "ευχαριστώ" και με την ευκαιρία να φας κι εσύ?

Κι άμα ήταν να παίζεις ποδοσφαιράκι δεν καθόσουν Ελλάδα? ήταν ανάγκη να ξενητευτείς? Αυτή την απορία την έχω και για τους Εγγλέζους "τουρίστες" που πάνε Ελλάδα, τη νύχτα πάνε σε "pubs" φτιαγμένες ειδικά γι' αυτούς, γίνονται σκνίπα, πάνε στα δωμάτιά τους τα ξημερώματα και ξεραίνονται ως την επόμενη νύχτα που ξυπνάνε για να κάνουν το ίδιο. Γιατί δεν κάθονταν Αγγλία?
E, αλλιώς είναι να παίζεις ποδοσφαιράκι στην..Ευρώπη και αλλιώς στην Ελλάδα! Διαφορετικός "αέρας" βλέπεις! Καλά,πέραν από την πλάκα, ευτυχώς στάθηκε τυχερός με το πορτοφόλι! Δεν ξέρω πόσο ήταν το αντίστοιχο σε δραχμές,αλλά θα τους χαλούσε όλη την διάθεση.Και το ταξίδι φυσικά!

Για τους Άγγλους "τουρίστες" : Μήπως,θα είχαν προβλήματα με την αστυνομία (ποινικά θέματα δηλαδή) και δεν τα κάνουν εύκολα εκεί?
 
δεν ήταν δυστυχώς στο χέρι μου αλλά στον συνταξιδιώτη μου το γιο της νονάς μου και καλύτερο φίλο τότε που είχε ανασφάλειες για το άγνωστο. όταν περάσαμε από το τότε κομμουνιστικό Βελιγράδι μόνο εγώ τόλμησα να κατέβω στην πλατφόρμα, αυτός είχε κλειδαμπαρωθεί στο κουπέ του τραίνου. εγώ είχα κάθε διάθεση για τσάρκες και κατανάλωση γλυκών. όσο για τους Βρετανούς αν τολμήσουν να κάνουν κάτι τέτοιο τους έχουν μπουζουριάσει αυθωρεί και παραχρήμα. άλλωστε οι παμπ κλείνουν στις 8 και δεν σε παίρνει εκεί για μαγκιές.
 
Έχει ξαναμπεί αυτό;

main.png



Έχουν μπει παρόμοια κατά καιρούς. Αλλά πάντα έχει πλάκα.
Το έκανα δυο φορές γιατί την πρώτη με έβγαλε Ιχθύ αλλά σε δυο ερωτήσεις ήμουν μεταξύ δύο απαντήσεων. Τη δεύτερη φορά που έδωσα τις άλλες δυο απαντήσεις μ' έβγαλε Παρθένο (α στο καλό, δεν το περίμενα!), με το οποίο θα ήμουν ικανοποιημένη αλλά τελικά εκνευρίστηκα όταν είδα το ορθογραφικό/γραμματικό λάθος στο κείμενο που με περιγράφει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα με βρήκε με την πρώτη.

Παρθένος!
Συνδυασμός εξυπνάδας, γείωσης και ώριμου συναισθήματος! Γνωρίζεις πολύ καλά πως να αποφεύγεις τα άκρα του συναισθήματος και αγαπάς να βασίζεσαι περισσότερο στη γνώση που έχεις αποκομίσει από τις προσωπικές σου εμπειρίες! Δεν σε φοβίζουν οι αναποδιές στη ζωή, αλλά οι βλακώδης αντιδράσεις των άλλων ανθρώπων γύρω σου. Είσαι ένα άτομο που προτιμάει να κρατάει αποστάσεις, παρά να παραβιάζονται τα όρια του!

__________________________________________________________________

Όσο για το λάθος, δεν είναι το μόνο. Τα διάβαζα στα γρήγορα, θα μου ξέφυγαν κάμποσα, αλλά μια προστακτικη "περιέγραψε" ήταν τόσο βλακώδεις που μου πέταξε το μάτι.

Πάντως σκέφτηκα να διαλέξω το χρήμα αντί για την υγεία που διάλεξα. Σίγουρα όχι το σεξ, διότι το χρήμα φέρνει όσο σεξ θέλεις, ενώ το σεξ δεν φέρνει πάντα χρήμα, πρέπει να έχεις και τα απαραίτητα προσόντα να σταδιοδρομήσεις στο επάγγελμα.
 
Φυσικά και εγώ ψηφίζω Βιέννη! Θα πάρω το καινούριο αμάξι που μου έχουν υποσχεθεί τα άστρα και θα ανηφορίσω για εκεί! Μάλλον,θα περιμένω την Bajar και την domniki, να ανέβουν με τις καινούριες αμαξάρες τους εδώ σε μένα, και όλοι μαζί να ξεκινήσουμε κομβόι από εδώ,για την Αυστρία!
Μπορούμε να κάνουμε ένα road-trip στην Ευρώπη! Πλησιάζει ο καιρός για το δώρο μας!!! (εντωμεταξύ, μέχρι να έρθει το δώρο πρέπει να πάω το αυτοκινητάκι μου στο συνεργείο).

Βιέννη-Σάλτσμπουργκ! Υπέροχες πόλεις!
 
Μπορούμε να κάνουμε ένα road-trip στην Ευρώπη! Πλησιάζει ο καιρός για το δώρο μας!!! (εντωμεταξύ, μέχρι να έρθει το δώρο πρέπει να πάω το αυτοκινητάκι μου στο συνεργείο).

Βιέννη-Σάλτσμπουργκ! Υπέροχες πόλεις!
Και Hallstatt! Παραμυθένιο!
Επίσης, αν και λατρεύω τα αεροπλάνα, ποτέ δε λέω όχι σε road-trip στην Ευρώπη. Ποιού το αυτοκίνητο θα πάρουμε; :D
 
Πίσω
Μπλουζα