Τι ζώδιο είστε;

@Fulci και @elephadas Μας βλέπω να ανταλάσσουμε pm με συνταγές. Εγώ τις μαγιές, εσείς τα κωκ και το ψωμί με το κριθάρι. Έχω επίσης μια ευκολία (και μια αγάπη) στο να φτιάχνω κέικ, οτιδήποτε κέικ και με οτιδήποτε μέσα του. Άλλο που δεν τα τρώω και το γραφείο κάνει πάρτι κάθε φορά. (Εντάξει δοκιμάζω κανά δυο φέτες, μη δηλητηριάσουμε και τον κόσμο).
Και νομίζω ότι γι' αυτό το κουίζ με έβγαλε earth sigh (ταπεινά πράγματα). Σε όποιο πακέτο φωτογραφιών μου εμφάνιζε, επέλεγα το πιο απλό και το πιο μικρό, ένα κεϊκάκι, ένα ταρτάκι, ένα macaron. Αλλά αυτά μου άρεσαν, να πω ψέματα;
 
Μπα και εμένα γήινη με έβγαλε και ας μην διάλεγα ταπεινά γλυκά μέχρι και το τριαξονικό βέλβετ κέικ διάλεξα. Πάντως παιδιά το χειρότερο είναι να σου τα φτιάχνουν τα γλυκά. Ε, εκεί δεν μπορείς να αντισταθείς. Αν είσαι εσύ ο "ζαχαροπλάστης" αν θες να μην φας δεν φτιάχνεις τίποτα και δεν τρως. Αν στα φτιάχνουν όμως, μοσχομυρίζει το σπίτι. Αντιστέκεσαι μια δύο πόσες αντέχεις, πέντε ώρες; Αφού βλέπεις το γλυκό μπροστά σου και σου χει σπάσει την μύτη ώρα πριν.
Σοκολατάκια Τζοκόντα αγαπημένα. Γενικά ο συνδυασμός κροκάν-σοκολάτα είναι το απόγειο για μένα. Όταν σπούδαζα στην Αγγλία, και σπούδαζα παλιαααααά σε εποχές προ 11/9 και δίδυμων πύργων όπου τα αεροπλάνα οι φοιτητές τα χαμε κάνει ολίγον ΚΤΕΛ, μέσα στην βαλίτσα μπαίνανε απαραιτήτως ελαιόλαδο, τσιγάρα και σακουλάκια με Τζοκόντα. Τα χανε μάθει όλοι, Άγγλοι, Γάλλοι, Ιταλοί και Γιαπωνέζοι. Δυστυχώς όμως δεν κυκλοφορούν πια τα Τζοκόντα και απορώ. Δεν ήταν ευπώλητα; Υπήρχε ισχυρός ανταγωνισμός; Ποιός ξέρει.
 
ΓΛΥΚΑ!!! Τα αγαπημένα μου! Μ' αρέσουν όλα, εκτός από κουραμπιέδες και γαλακτομπούρεκο!
Κ' εγώ Water Sign βγήκα.., με μεγάλη δυσκολία διάλεξα τα γλυκά....
Όσο για τα σοκολατάκια Τζοκόντα, νομίζω ότι υπάρχουν ακόμα... πρέπει να δω στο supermarket.... ΛΑΤΡΕΜΕΝΑ :happyjump:
 
Για πειτε
 
θα γελάσετε αλλά εγώ έφτιαξα τον πίνακα των κοινοχρήστων της τοπικής σοκολατερί που πουλάει τα Leonidas και μετά η ιδιοκτήτρια με κέρασε ένα! ευτυχώς που δεν με κέρασε περισσότερα γιατί εγώ αποκλείεται να αγόραζα τόσο ακριβά σοκολατάκια. η αδερφή μου όμως είναι εξαιρετική ζαχαροπλάστης! σε κάθε γιορτή αναλαμβάνει το γλυκό το οποίο τιμούμε δεόντως!
 
θα γελάσετε αλλά εγώ έφτιαξα τον πίνακα των κοινοχρήστων της τοπικής σοκολατερί που πουλάει τα Leonidas και μετά η ιδιοκτήτρια με κέρασε ένα! ευτυχώς που δεν με κέρασε περισσότερα γιατί εγώ αποκλείεται να αγόραζα τόσο ακριβά σοκολατάκια. η αδερφή μου όμως είναι εξαιρετική ζαχαροπλάστης! σε κάθε γιορτή αναλαμβάνει το γλυκό το οποίο τιμούμε δεόντως!
O Λεωνίδας ο περίφημος είναι Αθήνα; Γιατί Λεωνίδα ζαχαροπλαστείο έχουμε και μεις , είναι προσιτό στις τιμες
 
όχι Ηράκλειο Κρήτης αλλά δεν ξέρω τις τιμές γιατί αν είναι φτηνά θα αρχίσω άλλο βιολί και μπορεί να γίνω σαν το θωρηκτό Ποτέμκιν.
 
αριαδνη, το λινκ μου βγάζει ένα Ε σε κόκκινο τετράγωνο και τίποτε άλλο. Πώς θα δω ποιο είναι το καλύτερο ινδικό love-sex δώρο Χριστουγέννων για μένα?

Όσο για τα Leonidas, η εταιρεία ιδρύθηκε από έλληνα μετανάστη εκ Τουρκίας στην Αμερική που ξαναμετανάστευσε στο Βέλγιο... και από περιέργεια κοίταξα τιμές από το site της εταιρείας. Το πρώτο που μου βγήκε ήταν ένα κουτί σοκολατάκια 227 γραμμάρια, 0.5 lb (*), 14 ή 15 σοκολατάκια στην καταπληκτική τιμή των 28 δολλαρίων. Σοκολατάκι και διδόλλαρο σχεδόν. Αυτά είναι τα φτηνά, Διότι ένα κουτί με 16 σοκολατάκια διάφορων ειδών σε συσκευασία δώρου "Mosaiques", 195 γραμμάρια κα8αρό βάρος, κάνει μόλις $38. Δεν σκάλισα περισσότερο, διότι ο μαζοχισμός έχει όρια.

(*) Λέει "περίπου 29 σοκολατάκια ανά lb" που δεν το καταλαβαίνω, δηλαδή άλλα κουτιά του 1 lb έχουν 29, άλλα 28, άλλα 30?
 
Δηλ.εγω που τρώω μόνο σοκολάτα με στεβια σε ποια κατηγορία ανήκω; Των στερημενων;
FB_IMG_1637163799762.jpg
 
αριαδνη, το λινκ μου βγάζει ένα Ε σε κόκκινο τετράγωνο και τίποτε άλλο. Πώς θα δω ποιο είναι το καλύτερο ινδικό love-sex δώρο Χριστουγέννων για μένα?

Όσο για τα Leonidas, η εταιρεία ιδρύθηκε από έλληνα μετανάστη εκ Τουρκίας στην Αμερική που ξαναμετανάστευσε στο Βέλγιο... και από περιέργεια κοίταξα τιμές από το site της εταιρείας. Το πρώτο που μου βγήκε ήταν ένα κουτί σοκολατάκια 227 γραμμάρια, 0.5 lb (*), 14 ή 15 σοκολατάκια στην καταπληκτική τιμή των 28 δολλαρίων. Σοκολατάκι και διδόλλαρο σχεδόν. Αυτά είναι τα φτηνά, Διότι ένα κουτί με 16 σοκολατάκια διάφορων ειδών σε συσκευασία δώρου "Mosaiques", 195 γραμμάρια κα8αρό βάρος, κάνει μόλις $38. Δεν σκάλισα περισσότερο, διότι ο μαζοχισμός έχει όρια.

(*) Λέει "περίπου 29 σοκολατάκια ανά lb" που δεν το καταλαβαίνω, δηλαδή άλλα κουτιά του 1 lb έχουν 29, άλλα 28, άλλα 30?
Ινδικό love sex δώρο;; Τι είναι αυτά βρεεε, εγώ είμαι αγνή κορασίδα τι μου λες;
 
O Λεωνίδας ο περίφημος είναι Αθήνα; Γιατί Λεωνίδα ζαχαροπλαστείο έχουμε και μεις , είναι προσιτό στις τιμες
O Λεωνίδας (κι όχι Leonidas) της πόλης μας είναι μια ντόπια οικογενειακή επιχείρηση κι ενώ κάνει πολύ ωραία γλυκά (και για την ακρίβεια φτιάχνει τους πιο ωραίους κουραμπιέδες και καρυδάτα για γάμους και γιορτές) δεν έχει καμία σχέση με τον άλλον με τις πραλίνες. Πάντως μην ανησυχείς, κι εγώ δεν ανήκω στους φυσιολογικούς. Οι μάυρες σοκολάτες μου αρέσουν περισσότερο. Σκέψου ότι την αμυγδάλου της Ίον για την οποία τρελαίνεται ο περισσότερος κόσμος, δεν της ρίχνω ούτε μισή ματιά.

@elephadas Τα 28$ για 250γρ. σοκολατάκια leonidas τα βρίσκω υπερβολικό ποσό. Εδώ έχουν γύρω στα 9,50€ απ΄ όσο ξέρω. Βέβαια και στην Τσεχία (που δεν τη λες και ακριβή χώρα) 12€ περίπου είχαν πριν 8 χρόνια που πήγα. Δε θέλω να φαναστώ πόσο έχουν στην Ελβετία.

@αριαδνη Το link που ψάχνουμε (και δεν έχει σχέση με ινδικά love-sex δώρα, τουλάχιστον ελπίζω να μην είναι τέτοια) είναι αυτό εδώ;

 
O Λεωνίδας (κι όχι Leonidas) της πόλης μας είναι μια ντόπια οικογενειακή επιχείρηση κι ενώ κάνει πολύ ωραία γλυκά (και για την ακρίβεια φτιάχνει τους πιο ωραίους κουραμπιέδες και καρυδάτα για γάμους και γιορτές) δεν έχει καμία σχέση με τον άλλον με τις πραλίνες. Πάντως μην ανησυχείς, κι εγώ δεν ανήκω στους φυσιολογικούς. Οι μάυρες σοκολάτες μου αρέσουν περισσότερο. Σκέψου ότι την αμυγδάλου της Ίον για την οποία τρελαίνεται ο περισσότερος κόσμος, δεν της ρίχνω ούτε μισή ματιά.

@elephadas Τα 28$ για 250γρ. σοκολατάκια leonidas τα βρίσκω υπερβολικό ποσό. Εδώ έχουν γύρω στα 9,50€ απ΄ όσο ξέρω. Βέβαια και στην Τσεχία (που δεν τη λες και ακριβή χώρα) 12€ περίπου είχαν πριν 8 χρόνια που πήγα. Δε θέλω να φαναστώ πόσο έχουν στην Ελβετία.

@αριαδνη Το link που ψάχνουμε (και δεν έχει σχέση με ινδικά love-sex δώρα, τουλάχιστον ελπίζω να είναι τέτοια) είναι αυτό εδώ;

Ναι ναι αυτο
 
15 μέχρι στιγμής οι εκατομμυριούχοι στους δίδυμους. Έρχομαι να γίνουμε 16 , παντρεύομαι κάποιον από αυτούς.
 
Έτσι εξηγείται που δεν είμαι ακόμη δισεκατομμυριούχος. Έχω όλα τα φόντα και τα προσόντα, αλλά δεν με ευνοεί το ζώδιό μου. Πώς να τα βάλεις με τ' άστρα?

Όσο για τους Ινδούς αστρολόγους, δεν ξέρουν τι τους γίνεται. "Any DIY kits, utensils, gadgets will definitely get their attention." Τρελλαθήκαμε? Σοκολάτες και γενικώς γλυκά ευπρόσδεκτα. Μια Πόρσε ευπρόσδεκτη. . Ένα πακέτο με βούτυρο κακάου, κακάο, ζάχαρη, σόγια (για τη λεκιθίνη) έναν λοβό βανίλιας και οδηγίες για DIY chocolate θα το πέταγα στη μούρη του δωρούντος, όπως και ένα κουτί με μπουλόνια, βενζίνη, κυλίνδρους, διακόπτες κι ένα αντίγραφο του βιβλίου "Porsche for Dummies".

Τα 28$ για 250γρ. σοκολατάκια leonidas τα βρίσκω υπερβολικό ποσό. Εδώ έχουν γύρω στα 9,50€ απ΄ όσο ξέρω. Βέβαια και στην Τσεχία (που δεν τη λες και ακριβή χώρα) 12€ περίπου είχαν πριν 8 χρόνια που πήγα. Δε θέλω να φαναστώ πόσο έχουν στην Ελβετία.

227gr, παρακαλώ Όχι 250. Ε στην Ελλάδα το Λεωνίδας δεν είναι εξωτικό όνομα κι έτσι οι Έλληνες δεν είναι φαίνεται διατεθειμένοι να τα σκάσουν χοντρά για σοκολατάκια με ελληνικό όνομα. Άλλο σοκολάτες Lady Godiva άλλο Kyra Giannoula. Γιατί οι διάφοροι Άκηδες και Βέφες αποκαλούν τον κρόκο σαφράν και τα μανιτάρια σαμπινιόν? Δεν τα λέγανε έτσι και στο χωριό τους. Αλλά γαλλικά ηχούν πιο γκουρμέ και (το κυριότερο) ακριβότερα.
 
Συμφωνώ με τους Ινδούς αστρολόγους για τα DIY και τα gadgets αν και θα προτιμούσα το δώρο του Τοξότη στον υπερ-υπερθετικό βαθμό: ταξίδι με όλα τα κομφόρ (πτήση σε πρώτη θέση, κατά προτίμηση σουίτα, 5άστερο με σπα και οδηγό να με πηγαίνει από δω κι από κει όπου μου καπνίσει και δείπνο στα καλύτερα εστιατόρια). Αλλά και αυτό που μου προτείνει, δε με χαλάει. Είτε μου κάνεις δώρο την τελευταία οκτακάναλη κάρτα ήχου είτε το εγχειρίδιο "how to build your own turntable from scratch" το ίδιο ευχαριστημένη θα είμαι.
227gr, παρακαλώ Όχι 250. Ε στην Ελλάδα το Λεωνίδας δεν είναι εξωτικό όνομα κι έτσι οι Έλληνες δεν είναι φαίνεται διατεθειμένοι να τα σκάσουν χοντρά για σοκολατάκια με ελληνικό όνομα.

Και τώρα ξέρεις τι θα πάρεις μαζί σου την επόμενη φορά που έρθεις στην πατρίδα εκτός από τα ντόπια προϊόντα.
 
Πίσω
Μπλουζα