Τι ζώδιο είστε;

Elephadίαση τη λένε την ασθένεια.

Μα, αριάδνη, αν πιστεύεις σε προφήτες και το μέλλον σου έχει κάποια προβλήματα δεν είναι καλύτερο να είσαι προειδοποιημένη? Αν σου προβλέψει η καφετζού ότι θα πάθεις δηλητηρίαση, δεν είναι καλύτερα να αποφύγεις να παραγγείλεις μανιτάρια στην πίτσα? Τι φταίει η χαρτορρίχτρα για τις συφορές που θε έρθουν? Δεν τις προκαλεί εκείνη. Αν είναι να 'ρθουν θε να 'ρθούν. Αλλά άμα ξέρεις ότι θα σου έρθει το ταβάνι κατακέφαλα προλαβαίνεις να ψωνίσεις ένα κομψό κράνος.
 
Στο "μεταφυσικό" τεστ: Το δικό μου αποτέλεσμα είναι το ίδιο με του φίλου elephada. Ακριβώς το ίδιο!
Δεν θα έπρεπε όμως να διαφέρει λίγο?Αν κατάλαβα σωστά, οι απαντήσεις μας για τους εξωγήινους είναι μάλλον διαφορετικές. Και αφού έβγαλε στον elephada τελικά ότι "..άρα,εν τέλει έχεις λίγο δίκιο", τότε το δικό μου αποτέλεσμα δεν θα έπρεπε να τελειώνει με τη φράση "..άρα έχεις 100% δίκιο"?

Στο "προκαλώ" : Να πιω από το ποτήρι σου? Γιατί? Δεν έχω δικό μου? Και αν δεν έχω,δεν έχεις άλλο ποτήρι να μου φέρεις? Δεν είμαστε καλά!
Πιτσιρικάς ήμουν, και όταν διψούσα έπαιρνα από το ντουλάπι το ποτήρι,έβαζα από την βρύση νερό,το έπινα και το άφηνα πάνω στο πάγκο δίπλα από το νεροχύτη. Και όταν μετά από μισή ωρίτσα ξαναδιψούσα, πήγαινα στην κουζίνα, έπαιρνα από το ντουλάπι ΑΛΛΟ ποτήρι,έβαζα νερό από τη βρύση,έπινα και το ποτήρι το άφηνα δίπλα στο ποτήρι που είχα αφήσει νωρίτερα πριν!
(καλά εννοείται ότι μπορώ να πιω από το ποτήρι δικού μου ανθρώπου..Αλλά πολύ-πολύ δικού μου ανθρώπου. Του ανθρώπου που τον βλέπω πάντα όταν κοιτάω τον καθρέφτη! Και είναι και ακαταμάχητος!Και ωραίος!..Ναι,από το δικό του ποτήρι,μπορώ να πιω!)
Εννοείται ότι κάνω πλάκα,ε.. (λέμε τώρα..)

Στα "τραγούδια του 2022": Οκ,παραλείπω τα τραγούδια.Έκατσα και διάβασα τις προβλέψεις όλων των ζωδίων σ'αυτό το άρθρο! Για όλους μας γράφει αοριστίες και γενικότητες. Σε όλους μας γράφει και θετικές και αρνητικές προβλέψεις! Και "καλά" και "άσχημα"! Μάλιστα σε κάποια από τα ζώδια τα επαναλαμβάνει.Μάλλον ο αρθρογράφος δεν έχει πλούσια "φαντασία" ή λεξιλόγιο. Το ίδιο κάνει και στα τραγούδια. Π.χ. Bon Jovi και Roxette τους χρησιμοποιεί από 2 φορές. Τους Idols δε,που προφανώς τους έχει αδυναμία,τους χρησιμοποιεί σε τρία διαφορετικά ζώδια!
Δεν έχω ξαναδεί πιο προχειρογραμμένο άρθρο για ζώδια! Λες και είναι γραμμένο στο πόδι.
Fulci , προς στιγμήν νόμιζα πως έχει γράψει το ποστ ο ελέφαντας
 
Elephadίαση τη λένε την ασθένεια.

Μα, αριάδνη, αν πιστεύεις σε προφήτες και το μέλλον σου έχει κάποια προβλήματα δεν είναι καλύτερο να είσαι προειδοποιημένη? Αν σου προβλέψει η καφετζού ότι θα πάθεις δηλητηρίαση, δεν είναι καλύτερα να αποφύγεις να παραγγείλεις μανιτάρια στην πίτσα? Τι φταίει η χαρτορρίχτρα για τις συφορές που θε έρθουν? Δεν τις προκαλεί εκείνη. Αν είναι να 'ρθουν θε να 'ρθούν. Αλλά άμα ξέρεις ότι θα σου έρθει το ταβάνι κατακέφαλα προλαβαίνεις να ψωνίσεις ένα κομψό κράνος.
Έλα ντε φοβάμαι την κακή ενέργεια που θα πάρω μαζί μου α ΠΑ ΠΑ δεν πάω !
 
Μου εβγαλε αυτο το αποτελσμα:

Δεν πιστεύεις ιδιαίτερα στις προλήψεις και μάλιστα δεν χάνεις να ευκαιρία να πεις πόσο ανόητες τις θεωρίες. Ωστόσο, είσαι αρκετά σκεπτικιστής σαν άνθρωπος και κρατάς πάντα μια «πισινή» αφήνοντας ένα μικρό ενδεχόμενο να είναι και αλήθεια.

ΤΕΣΤ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ: Πόσο «μεταφυσική» είναι η ζωή σου;

You got: Καθόλου προληπτικός​


Λογικό αποτέλεσμα, γιατί δεν είμαι. Το ερώτημα αν πιστεύω ότι ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει, δεν έχει σχέση με προλήψεις, αλλά με την συσχέτιση αίτιου-αιτιατού. Δεν κατάλαβα πώς οι εξωγήινοι καθορίζουν τον βαθμό "προληπτικότητάς" μου. Όποιος πιστεύει ότι είμαστε η μόνη μορφή ζωής στο σύμπαν, δεν γνωρίζει τι είναι το σύμπαν, ούτε τι είναι ζωή. Όπως είχα διαβάσει κάπου, αν τελικά είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν, τότε έχει ξοδευτεί τζάμπα πολύς χώρος και πολύ ενέργεια.
Έχω όμως "τυχερό" νούμερο!!! Είναι το 9. Έχω γεννηθεί 9/9, αριθμός μητρώου μου στην σχολή ήταν 2992, και ο 5ψήφιος αριθμός μου στο ΤΕΕ αποτελείται από 3 9αρια και 2 μηδενικά. Μετά από τόσα 9αρια, σκέφτηκα να υιοθετήσω τον συγκεκριμένο αριθμό ως "τυχερό" :)
 
Έλα ντε φοβάμαι την κακή ενέργεια που θα πάρω μαζί μου α ΠΑ ΠΑ δεν πάω !

Λοιπόν, Αριάδνη, θα σου πω ένα περιστατικό. Η μαμά μου ήταν μια πολύ έξυπνη γυναίκα, δυναμική για την εποχή της και πολύ ανοιχτό μυαλό. Δεν πίστευε σε ανοησίες και προλήψεις. Κι όμως, την είχε πατήσει μια φορά γιατί όλοι μπορεί να την πάθουμε άπαξ. Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού. Όταν ήταν αρραβωνιασμένη με τον μπαμπά μου, εν έτει 1965, μια φίλη της (γιατί συνήθως κάποιος σε παρασύρει σε τέτοιου είδους ανοησίες) την έπεισε να πάνε σε μια καφετζού, γιατί είχε ένα πρόβλημα (τι άλλο θα ήταν??) ερωτικής φύσεως (η φίλη της, όχι η μαμά μου) και ήθελε κάποια να είναι μαζί της, γιατί φοβόταν να πάει μόνη της!!!!!!!! Η μαμά μου όλα αυτά τα θεωρούσε αστεία, τότε που πολλές γυναίκες κατέφευγαν σε παρόμοιες μεθόδους για να δουν αν θα τους κάτσει το στεφάνι, αλλά στο πλαίσιο της πλάκας όταν πήγε εκεί, της είπε η καφετζού να της πει κι αυτής το φλιτζάνι. Είπε κι η μαμά μου "Άντε, πέστο μου, δε βαριέσαι". Εν ολίγοις, η λουλού της είπε τη φράση: "Θεός δεν είμαι, αλλά αν αυτός σε πάρει, να με φτύσεις" (για το μπαμπά μου που ήταν μπαρκαρισμένος). Το αν την "πήρε" δεν υπάρχουν μόνο οι γαμήλιες φωτογραφίες για απόδειξη, υπάρχουν και τρία τέκνα (δυο φοράδες κι ένας γάιδαρος), ένα γλυκύτατο εγγονάκι και 50 χρόνια κοινής πορείας, πιασμένοι χέρι-χέρι. Αλλά, το θέμα είναι ότι η μαμά μου τότε είχε επηρεαστεί πάρα πολύ άσχημα από αυτή την φράση και έκανε καιρό να το ξεπεράσει. Από τότε όπου φύγει-φύγει. Δεν είχε ποτέ ξανά επαφή με τέτοιου είδους ανοησίες. Όταν λοιπόν, ήμουν μικρή, δηλαδή γύρω στα 18, της είπα μια μέρα ότι η κολλητή μου με παρέσυρε και πήγαμε σε μία καφετζού, η οποία μας είπε φυσικά μόνο αερολογίες και τίποτε άλλο (γιατί, υπήρχε περίπτωση να μας πει κάτι σοβαρό?). Η μαμά μου τότε, λοιπόν, μου διηγήθηκε το πάθημά της και μου είπε, μακρυά κι αλάργα από τέτοιες αηδίες και απατεωνιές. Θα μου πεις: "Γιατί πήγες χριστιανή μου?" Δεν έχω να σου απαντήσω κάτι. Γιατί ήμουν απλώς ηλίθια και βλαμμένη τότε. Όχι μόνο εγώ, και η κολλητή μου. Μέχρι τώρα το θυμόμαστε και γελάμε. Και τώρα που το γράφω, γελάω με τον εαυτό μου.
 
Κι εμένα με έβγαλε ότι δεν είμαι καθόλου προληπτική και έτσι νομίζω. Γενικά, δεν το είχαμε και στο σπίτι, γιατί νομίζω ότι τις περισσότερες φορές, αυτές οι φοβίες προέρχονται από το περιβάλλον του καθενός. Η μαμά μου δεν ήταν προληπτική, αλλά στην Σκόπελο έχουμε δυο προλήψεις που τις κοιτούσε ο πατέρας μου. Θεωρείται πολύ καλή και τυχερή ημέρα η Τετάρτη. Γι΄ αυτό και γίνονται γάμοι την Τετάρτη, κάτι που δεν είναι συνηθισμένο γενικώτερα σε άλλες περιοχές. Ή παίρνουν τηλέφωνο την Τετάρτη, όταν θέλουν να ευχηθούν σε νεόνυμφους ή για να δώσουν ευχή να ευοδωθεί κάτι. Και συνήθως, όταν είναι να κάνουν κάποια δουλειά, ή ένα συμβόλαιο, ή ακόμα και γάμο, κοιτάζουν να είναι το φεγγάρι στην γέμισή του. Δε δίνω καμία βάση σε αυτές τις προλήψεις, ούτε και τις έχω σκεφτεί ποτέ.
 
Λοιπόν, Αριάδνη, θα σου πω ένα περιστατικό. Η μαμά μου ήταν μια πολύ έξυπνη γυναίκα, δυναμική για την εποχή της και πολύ ανοιχτό μυαλό. Δεν πίστευε σε ανοησίες και προλήψεις. Κι όμως, την είχε πατήσει μια φορά γιατί όλοι μπορεί να την πάθουμε άπαξ. Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού. Όταν ήταν αρραβωνιασμένη με τον μπαμπά μου, εν έτει 1965, μια φίλη της (γιατί συνήθως κάποιος σε παρασύρει σε τέτοιου είδους ανοησίες) την έπεισε να πάνε σε μια καφετζού, γιατί είχε ένα πρόβλημα (τι άλλο θα ήταν??) ερωτικής φύσεως (η φίλη της, όχι η μαμά μου) και ήθελε κάποια να είναι μαζί της, γιατί φοβόταν να πάει μόνη της!!!!!!!! Η μαμά μου όλα αυτά τα θεωρούσε αστεία, τότε που πολλές γυναίκες κατέφευγαν σε παρόμοιες μεθόδους για να δουν αν θα τους κάτσει το στεφάνι, αλλά στο πλαίσιο της πλάκας όταν πήγε εκεί, της είπε η καφετζού να της πει κι αυτής το φλιτζάνι. Είπε κι η μαμά μου "Άντε, πέστο μου, δε βαριέσαι". Εν ολίγοις, η λουλού της είπε τη φράση: "Θεός δεν είμαι, αλλά αν αυτός σε πάρει, να με φτύσεις" (για το μπαμπά μου που ήταν μπαρκαρισμένος). Το αν την "πήρε" δεν υπάρχουν μόνο οι γαμήλιες φωτογραφίες για απόδειξη, υπάρχουν και τρία τέκνα (δυο φοράδες κι ένας γάιδαρος), ένα γλυκύτατο εγγονάκι και 50 χρόνια κοινής πορείας, πιασμένοι χέρι-χέρι. Αλλά, το θέμα είναι ότι η μαμά μου τότε είχε επηρεαστεί πάρα πολύ άσχημα από αυτή την φράση και έκανε καιρό να το ξεπεράσει. Από τότε όπου φύγει-φύγει. Δεν είχε ποτέ ξανά επαφή με τέτοιου είδους ανοησίες. Όταν λοιπόν, ήμουν μικρή, δηλαδή γύρω στα 18, της είπα μια μέρα ότι η κολλητή μου με παρέσυρε και πήγαμε σε μία καφετζού, η οποία μας είπε φυσικά μόνο αερολογίες και τίποτε άλλο (γιατί, υπήρχε περίπτωση να μας πει κάτι σοβαρό?). Η μαμά μου τότε, λοιπόν, μου διηγήθηκε το πάθημά της και μου είπε, μακρυά κι αλάργα από τέτοιες αηδίες και απατεωνιές. Θα μου πεις: "Γιατί πήγες χριστιανή μου?" Δεν έχω να σου απαντήσω κάτι. Γιατί ήμουν απλώς ηλίθια και βλαμμένη τότε. Όχι μόνο εγώ, και η κολλητή μου. Μέχρι τώρα το θυμόμαστε και γελάμε. Και τώρα που το γράφω, γελάω με τον εαυτό μου.
Άλλο να διαβάζεις τα ζώδια για πλάκα, και άλλο να επηρεάζεσαι. Αν επηρεάζεσαι, καλύτερα μην τα διαβάζεις :)
 
Άλλο να διαβάζεις τα ζώδια για πλάκα, και άλλο να επηρεάζεσαι. Αν επηρεάζεσαι, καλύτερα μην τα διαβάζεις :)

Με τα ζώδια, δεν είχαμε ποτέ καμία επαφή. Μόνο για την πλάκα μας. Όπως εδώ που μιλάμε και γελάμε.
 
Εν ολίγοις, η λουλού της είπε τη φράση: "Θεός δεν είμαι, αλλά αν αυτός σε πάρει, να με φτύσεις" (για το μπαμπά μου που ήταν μπαρκαρισμένος).
Μετα το γαμο ελπιζω η μαμα σου να την επισκεφτηκε ξανα, αυτη τη φορα για το φτυσιμο.
 
Ένας από τους λόγους που δεν πάω σε καφετζού είναι και αυτός τζελασο , δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος είναι ερωτευμένος μαζί μου η όχι. Ποτέ δεν με πολύ ενδιέφεραν αυτά. Όχι αν είναι να μου βρει ταξίδια στις Μπαχάμες, στις Μαλδίβες να πάω...
 
Ένας από τους λόγους που δεν πάω σε καφετζού είναι και αυτός τζελασο , δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος είναι ερωτευμένος μαζί μου η όχι. Ποτέ δεν με πολύ ενδιέφεραν αυτά. Όχι αν είναι να μου βρει ταξίδια στις Μπαχάμες, στις Μαλδίβες να πάω...

Έλα καλέ, τώρα. Απατεώνισσες της πλάκας που μαδάνε τα κορόιδα μέχρι και σήμερα.
 
Πάντως κάποιες προλήψεις έχουν κάποια λογική, την οποία βέβαια έχασαν όταν μετατράπηκαν σε προλήψεις. Αν περάσεις κάτω από σκάλα μπορεί να σου έρθει κανένας κουβάς κατακέφαλα. Ο γαμπρός μου είναι από την Πόλη και στην οικογένειά του έχουν την πρόληψη να μην παίρνουν ποτέ μαχαίρι χέρι με χέρι. Αν θέλει να του δώσει η αδελφή μου ένα μαχαίρι πρέπει να το αφήσει μπροστά του κι αυτός θα το σηκώσει από το τραπέζι. Έτσι βέβαια σιγουρεύει ότι κανείς από τους δύο δεν θα κοπεί από μια αδέξια κίνηση. Έχω διαβάσει και για άλλες προλήψεις ότι είχαν κάποια τέτοια εξήγηση. Είμαι σίγουρος ότι κάποιες από αυτές τις εξηγήσεις δημιουργήθηκαν μετά για να εξηγήσουν μια ήδη υπάρχουσα πρόληψη, αλλά και κάποιες πρέπει να είναι σωστές.

Εγω και σε καφετζού και σε χαρτορρίχτρα και σε άλλους τσαρλατάνους θα πήγαινα και το χέρι θα άφηνα να μου πουν για να κάνω πλάκα. Αλλά όλοι αυτοί είναι "Ασήμωσε να σε πω τη μοίρα σου", δεν τη λένε ποτέ τζάμπα, και φυσικά αρνούμαι και να τους ανταμείψω για την απατεωνιά τους.
 
....., ενώ θα προτιμούσα να πεθάνω από την πείνα παρά να φάω σαλιγκάρια ......
Μια χαρά είναι τα σαλιγκάρια απλά η διαδικασία μαγειρέματός τους είναι λίγο απαιτητική.
Δεν έχεις ακουστά για "χοχλιούς μπουμπουριστούς";;;
Θέλει και λίγη τεχνική να τα βγάλεις από το κέλυφός τους
Βέβαια ως @elephadas θα έχεις συνθλίψει πάμπολλα στο διάβα σου...

Σήμερα, 14 Ιανουαρίου είναι παγκόσμια μέρα λογικής.

Χάρις Αλεξίου - Με Δέρνουν Τα Παράλογα - Official Audio Release

Μουσική: Αντώνης Βαρδής
Στίχοι: Σαράντης Αλιβιζάτος
Δίσκος "Ξημερώνει" 1980
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα