Τι μου έφερε ο ταχυδρόμος!

Μια μινι ιστορια Φαντομας απο Ελληνα δημιουργο με κανει να αναρωτιεμαι αν πηραν αδεια απο τον νομιμο κατοχο πνευματικων δικαιωματων;

Σε ερώτησή μου προς τον ίδιο τον Λεοκράτη Ανεμοδουρά στην έκθεση Athens con μου είχε πει ότι τίποτα δεν δημοσιεύεται αν δεν υπάρχουν τα δικαιώματα.
 
Καλο αυτο, γιατι δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να επιβιωσουν οικονομικα μια μηνυση.
 
Νεα παραλαβη. Ο κορονοϊός μας κανει να ξαναεκτιμησουμε τις μικρες απλες απολαυσεις, οπως το να παραλαμβανουμε δεματα!

P6276180.jpg

Μπλεκ Νο11. Τελευταιο τευχος της δωρεαν συνδρομης που ειχα κερδισει στον διαγωνισμο και ευχαριστω ξανα την εταιρια για το ωραιο αυτο δωρο. Δυστυχως το τευχος δεν λεει πολλα πραγματα. Πολλα φρου-φρου και αρωματα (= μη comics), λιγες μεγαλες και σχετικα μοντερνες ιστοριες. Εχει Κοκομπιλ και δεν εχει Tarzan (ελεος!). Προσωπικα αν δεν ηταν απο τον διαγωνισμο, δεν θα το αγοραζα. Και μην σκεφτειτε καν να το δωσετε σε παιδι να το διαβασει, ειναι ακαταλληλο για ανηλικους και δυστυχως ακομα δεν το αναφερουν στο εξωφυλλο.

P6276181.JPGP6276182.JPGP6276183.JPGP6276184.JPGP6276185.JPG

Κορτο Μαλτεζε - Τα νεανικα χρονια. Δυστυχως ειναι τοσο μικρο που δεν το λες καν τευχος, ισως φυλλαδιο...

P6276186.JPG
P6276188.JPGP6276189.JPG

Κορτο Μαλτεζε - Το χρυσο σπιτι της Σαμαρκανδης (Μερος Α'). Ενδιαφερουσες οι συνοδευτικες πληροφοριες.

P6276190.JPGP6276191.JPGP6276192.JPG

Ειπαμε να στηριξουμε μια ελληνικη προσπαθεια, αλλα πιστευω οτι πρεπει να προσπαθησουν να δωσουν λιγο καλυτερο value for money. Ενας απλος και γρηγορος τροπος ειναι να επιστρεψουν σε πιο κλασσικες και νοσταλγικες 70s και 80s ιστοριες και χαρακτηρες και να μειωσουν τα αρθρα, συνεντευξεις, παρουσιασεις κλπ. Ισως ενας τιτλος με πολεμικες ιστοριες του ΒΠΠ με υλικο σαν τα κλασσικα Μαχη, Τανκς, Εφοδος κλπ;
 
Νεα (με το ζορι) παραλαβη. Η γνωστη μεγαλη εταιρια κουριερ που χρησιμοποιουν οι εκδοσεις Μικρος Ηρως τουλαχιστον εδω στην Πατρα εχει καταρρευσει. Εδω και καιρο δεν παραδινουν δεματα. Πλεον δεν αφηνουν καν ειδοποιησεις. Ειναι πρακτικα αδυνατο να τους βρει κανεις στο τηλεφωνο. Και το κερασακι στην τουρτα φυσικα στο συστημα tracking λεει οτι ηρθαν και δεν μας βρηκαν τρεις φορες που υπηρχε καποιος στο σπιτι!!! Ποιον κοροϊδεύουν; Ευτυχως η βοηθεια απο την εκδοτηρια εταιρια ηταν αμεση και βρεθηκε η ακρη.

Μιστερ ΝΟ #7 - Αιχμαλωτος της Ζουγκλας. Μεγαλη και ενδιαφερουσα ιστορια. Το σχεδιο ειναι καπως πιο μοντερνο απο του γουστου μου, αλλα γενικα not bad.

P7186247.JPGP7186248.JPGP7186249.JPGP7186250.JPG

Κορτο Μαλτεζε - Το χρυσο σπιτι της Σαμαρκανδης (Φυλλαδιο Β')

P7186251.JPGP7186252.JPGP7186253.JPG

Κορτο Μαλτεζε - Το χρυσο σπιτι της Σαμαρκανδης (Φυλλαδιο Γ')

P7186254.JPGP7186255.JPGP7186256.JPG

Αμαν με αυτα τα τευχη που κοστιζουν ενα καρο λεφτα και εχουν 3 σελιδες. Δεν βαζω φωτογραφιες απο περισσότερες σελίδες γιατι θα δειξω ολοκληρο το τευχος. :fafoutis::eviltongue:
 
Καιρο ειχαν να παρουσιασουν κατι ενδιαφέρον οι εκδ. Μικρος Ηρως. Φοβαμαι οτι ανοίγονται υπερβολικά με διάφορα ανούσια πράγμα και αυτο οπως εχει αποδειχθεί πολλάκις στο παρελθόν ειναι κακη ιδεα.

Μιστερ ΝΟ #8 - Η πολη χωρις μνημη.

PB216972.JPGPB216973.JPGPB216974.JPGPB216975.JPG

Ο Μικρος Ηρως - Το σαλπισμα της Νικης

PB216976.JPGPB216977.JPGPB216978.JPG

Η ιδια αφίσα που εχουμε ξαναδει, ενα διαφημιστικό φυλλάδιο και ενα αυτοκόλλητο Ζαγκορ. Παω να το κολλησω στο κεφαλάρι του κρεβατιού μου.

PB216979.JPG
 
Πανε μηνες απο την τελευταια αγορα απο τις εκδ. Μικρος Ηρως. Εκτος οτι δεν βλεπω και πολλα ενδιαφεροντα πραγματα, η επιλογη τους να χρησιμοποιουν γνωστη εταιρια κουριερ με εκανε απροθυμο να αγορασω. Φαινεται ομως οτι αρχιζει και στρωνει λιγο η κατασταση γι' αυτο και ειπα να αποκτησω οτι ειχε κυκλοφορησει αυτους τους μηνες.

Ας αρχισουμε απο τα δωρακια. Ωραια αφίσα Ταρζαν, αυτοκόλλητο Ποπάυ και πολυσέλιδος κατάλογος εκδόσεων 2021.

P3307741.JPG

Μιστερ ΝΟ #9 - Συνωμοσία Στη Μανάους. Παρα πολυ δυνατο!

P3307742.JPGP3307743.JPG

Κορτο Μαλτεζε - Τανγκο. Ωραιο τευχος και λιγο πιο μεγαλο απο τα προηγουμενα! Πολυ ενδιαφερουσα και η εισαγωγη.

P3307744.JPGP3307745.JPG
 
Οι εκδόσεις Μικρός Ηρως το προσπαθούν, με πολύ καλά περιοδικά, και έχω αγοράσει πολλές φορές από το σαιτ και παλιά τεύχη. Το κακό είναι ότι πλέον έχω τα πάντα (που με ενδιαφέρουν τουλάχιστον) κι έτσι δεν μπορώ να πάρω τα νέα δωράκια που δίνουν κάθε φορά... Ευελπιστώ να τα βγάλουν σε κυκλοφορία και αυτόνομα.
 
Λογω κορονοιου παει πολυς καιρος απο την τελευταια φορα, αλλα ειπα να αντικαταστησω ενα απο τα τελευταια τευχη της συλλογης Uncanny X-Men που ειχα σε ανατυπωση με το αυθεντικο.

Uncanny X-Men 219, Ιουλ. 1987. Δεν ειναι η πιο αγαπημενη μου περιοδος και δεν ειμαι ο μεγαλυτερος οπαδος του σχεδιου του Bret Blevins.

Διπλα στο reprint που αντικαθιστα

P1268208.JPG

Διαφημιση της εποχης.

P1268209.JPG
 
Κάποιες (σχετικα) νέες κυκλοφορίες απο τις εκδ. Μικρός Ηρως.

Ας δουμε πρωτα τα δώρα! Αφισα Κορτο Μαλτεζε και μολυβι Μικρός Ηρως/Μπλεκ/Ζαγκορ.

P3148277.JPG

Θελω να καταγγείλω εδω την απουσία του Μιστερ Νο απο το μολυβι! :eviltongue:

Μιστερ ΝΟ #10 - Η τελευταία πράξη. Το σχεδιο στην δευτερη ιστορια δεν ειναι και οτι καλυτερο, αλλα γενικά διαβάζεται ευχάριστα.

P3148279.JPGP3148280.JPG

Κόρτο Μαλτέζε - Ελβετικά σε δυο φυλλάδια τομους . Υπερβολικα σουρεαλιστικό για τα προσγειωμένα γούστα μου. Μονο για τον συλλεκτη που θέλει να τα έχει όλα.

P3148281.JPGP3148282.JPGP3148284.JPGP3148286.JPG
 
Πάει πολύς καιρός απο την τελευταία φορα που πήρα κάτι απο τις εκδοσεις Μικρος Ηρως, αλλα δεν βγαζουν πλεον και πολλα πράγματα που να με ενδιαφέρουν. Ως συνηθως καταφερα να παραγγειλω μολις πριν αρχισει η προσφορά του Black Friday με πολυ καλες εκπτωσεις, οποτε οποιος σκεφτόταν να ψωνίσει, τωρα ειναι η ωρα!

Ας αρχίσουμε απο τα δωρακια. Ωραία αφίσα Μιστερ Νο, το γνωστό μολύβι και διαφημιστικό φυλλάδιο.

PB268729.JPG

Ο Μικρός Ήρως - Επιχείρηση Ασημένιος Ουρανός

PB268730.JPGPB268731.JPG

Μιστερ ΝΟ #11 - Η μεγάλη νύχτα. Περιέχει δυο ιστορίες, δυστυχώς η μια έχει σχέδιο πολυ χαμηλής ποιότητας.

PB268732.JPGPB268733.JPG

Κόρτο Μαλτέζε - Ο Μαύρος Ωκεανός. Σχετικά ακριβό αλλα μεγάλο σε μέγεθος. Δυστυχώς εχουμε να κάνουμε με "μια νέα εκδοχή" του κεντρικού χαρακτήρα που υπαρχει στην σύγχρονη εποχή. Οχι του γούστου μου.

PB268734.JPGPB268735.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιστερ ΝΟ #12 - Το Μυστήριο του Καλσοένε. Απ' οτι καταλαβα, τελευταίος αποχαιρετισμός στον Μιστερ ΝΟ για το προβλέψιμο μέλλον . Απο μια αποψη ευτυχως γιατι το σχεδιο σε αυτο το τευχος ειναι χειρότερο απο ποτέ, αλλα και παλι δεν ειναι ευχάριστο μαντάτο. :(

P5119448.JPGP5119449.JPGP5119450.JPG

Δωρα παρηγοριας που επεσαν τελειως εξω. Διαφημιστικο φυλαδιο και ενα τευχος απο την σειρα συλλεκτικου Μικρου Ηρωα που ειχα ηδη εδω και χρονια.

P5119451.JPG

Και μια διπλη αφισα Μπλεκ/Μαρκ που ειχαν ξαναδωσει πριν μερικα χρονια.

P5119452.JPGP5119453.JPG
 
Ο ταχυδρόμος εφερε κι αλλα καλουδια, αλλα αυτη την φορα οχι για μενα, αλλα δωράκι για τα ανιψάκια μου που θα ερθουν να κανουν τις καλοκαιρινές τους διακοπες σύντομα.

Προκειται για δυο τομους απο την σειρα Marvel Graphic Novels του εκδοτικού οικου Hachette που διανέμεται απο την εταιρια GB Publishing Services. Την συγκεκριμένη σειρα την ειχε παρει το ματι μου προ καιρου, αλλα ηταν δυο συγκυρίες που με εκαναν να τα αγορασω. Πρωτη οτι τα ανιψάκια μου αρχισαν να δειχνουν ενα ενδιαφέρον για τα comics και τους υπερηρωες και δευτερο το ωραιο video του φιλου @Lord_Makro.

Σκοπευα να αφησω στο σελοφαν τους, ετσι για να χαρουν τα παιδακια να τα ανοιξουν, αλλα θεώρησαν καλο να βαλουν την τιμη σε εμφανές σημειο, οχι ιδανικό πράγμα για δώρο.

P7059796.JPG

Ετσι ας ρίξουμε μια γρηγορη ματια. Ο πρωτος τομος ειναι "Fantastic Four T58 Ο Ερχομός του Γκαλάκτους" και ο δεύτερος "Captain America & The Falcon T62 Μυστική Αυτοκρατορία". Stan Lee, Jack Kirby, Steve Englehart κλπ. They don't make them like that anymore...

P7059797.JPGP7059798.JPGP7059799.JPGP7059800.JPGP7059801.JPGP7059802.JPG

Η ποιότητα ειναι, υποθετω, οτι καλύτερο εχει εκδοθει ποτε στα ελληνικα. Αν μου ειχαν κανει ποτε τετοιο πραγμα δωρο οταν ημουν μικρος, ο εγκεφαλος μου θα ειχε εκραγει! :bigeyes: Βεβαιως, εδω που τα λεμε, δεν μου ειχε κανει ποτε κανεις δωρο comics... :fafoutis:

Νομιζω ομως οτι αξιζει να αναφερουμε οτι δεν ειναι Graphic Novels με την παραδοσιακή έννοια του ορου, αλλα hardcover trade paperbacks.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πανε 5 μηνες απο την τελευταια φορα, αλλα ηρθε η ωρα για Μιστερ No και Κορτο Μαλτεζε! Τελικα μαλλον το ειχα διαβασει πολυ βιαστικα το σημειωμα που λεει οτι τελειωνει ο Μιστερ Νο. Μαλλον εννουσαν οτι τελειωνουν οι νεες ιστοριες. Δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο. :anim_smokin:

Εκει που εχω προβλημα ομως ειναι οτι οι τιμες εχουν παει "οτι πάρετε 15+€":eek: . Η ουσια γενικοτερα του pulp fiction και των comics και ειδικότερα των εκδ. Ανεμοδουρα ηταν οτι ηταν οικονομικώς προσβάσιμα απ' όλους. Αυτοι εδω εχουν παει ultra high end σε μια εποχη που δεν σηκωνει τετοια πραγματα. Ελπιζω να μην τους βγει σε κακο. :unsure:

Μιστερ ΝΟ #13 - Οι νυχτες της Νεας Υορκης

PA059834.JPGPA059835.JPGPA059836.JPG

Μιστερ ΝΟ #14 - Η μαφια δεν συγχωρει

PA059837.JPGPA059838.JPGPA059839.JPG

Κορτο Μαλτεζε - Νυχτες του Βερολινου.

PA059831.JPGPA059833.JPGPA059832.JPG

Απο δωρακια, η ιδια διπλη αφισα Μπλεκ/Μαρκ που εχουμε δει ξανα και ξανα, το κλασσικο διαφημιστικο φυλαδιο και ενα τευχος απο την σειρα συλλεκτικου Μικρου Ηρωα. Ευτυχως αυτο δεν το εχω ηδη. :happyjump:

PA059840.JPG
 
Για μια φορα ακομα ο ταχυδρομος εφερε κατι οχι για μενα, αλλα για τα ανιψακια. Σπεσιαλ πραμα αυτη την φορα, αφου εχουν να κανουν με την αγαπημενη μου ομαδα μεταλλαγμενων, τους X-Men.

Προκειται για δυο τομους απο την σειρα Marvel Graphic Novels του εκδοτικού οικου Hachette που διανέμεται απο την εταιρια GB Publishing Services. Αν θυμαστε, δεν ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω τετοιους τομους σαν δωρα.

Εφόσον επρεπε να ανοιξω το σελοφάν για να αφαιρεσω τις τιμες, ειπα να βγαλω μερικες φωτογραφιουλες, ετσι για να σας εμπνευσω μερες που ερχονται. :diablotin:

Ο πρωτος τομος ειναι "X-Men T76 Το Λυκοφώς των Μεταλλαγμένων" οπου περιεχει τα τευχη X-MEN 50-59. Jim Steranko, Roy Thomas, Neal Adams, ωραια πραγματα. Πολλες πληροφοριες για το background των χαρακτηρων και του τιτλου, κατι παντα θετικο.

PC229625.JPGPC229624.JPGPC229623.JPGPC229622.JPG

Το καλυτερο ομως ειναι ο τομος "Uncanny X-Men T52 Δεύτερη Γέννηση" οπου περιεχει τα τευχη Giant Size X-Men 1 και X-Men 94-103. Chris Claremont και Dave Cockrum και μερικες απο τις πιο κλασσικες ιστοριες του Marvel Universe.

PC229626.JPGPC229627.JPGPC229628.JPGPC229629.JPG

Ευτυχως που υπαρχουν και αυτα και δεν χρειαζεται να ταλαιπωρηθώ ψάχνοντας τι δωρα να τους παρω! :thumbup:

Εντελως κουφο η εταιρια διαγραφει τις σελιδες απο τομους που εχουν εξαντληθει και πρεπει να ψαχνουμε στο wayback machine. :thumbdown:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Giant size x-men 1 με την εμφανιση των "νεων" Χ-ΜΕΝ που μαθαμε απο την Μαμουθ !
 
Μια φορα και εναν καιρο, οταν εφτιαξα την συλλογη μου απο μεταλλαγμενους τιτλους ειπα οτι θα κανω ενα μικρο διαλειμματακι πριν κατσω να μαζεψω τα σημαντικα crossover τευχη απο μη-μεταλλαγμενους τιτλους. Σχεδον 22 χρονια αργοτερα, θα κανω μια πρώτη προσπάθεια μαζεύοντας τα τευχη των μη-μεταλλαγμενων τιτλων απο το all-time classic story arc Inferno.

P3239949.JPGP3239950.JPG

Μπολικος Spider-Man και διαφορα αλλα ενδιαφεροντα πραγματα. Απο δω και εκει εχω διαβασει καμποσα απο αυτα (τα περισσοτερα σε ψηφιακη μορφη).

P3239951.JPGP3239952.JPGP3239953.JPG
 
Αλλη μια μερα, αλλα μια παραλαβη και ο ταχυδρομος αυτη την φορα εφερε ενα μεγαλο δεμα, γεματο πολυ αερα κοπανιστο.

Ειπα να εκμεταλλευτω τις πασχαλινες προσφορες και παραγγειλα μερικα πραγματακια απο τις εκδοσεις Μικρος Ηρως.

Μιστερ ΝΟ #15 - Φώτα, Κάμερα, Γυρίζουμε! Λιανικη αξια μολις 19€... ελεος. Εχει παντως 274 σελιδες και οι ιστοριες ειναι παρα πολυ καλες.

P4019972.JPGP4019973.JPGP4019974.JPGP4019975.JPG

Ο Μικρός Ήρως - Παιδί-Φάντασμα, Είσαι Προδότης

P4019976.JPGP4019977.JPG

Δωρακια ενα τευχακι Μικρος Ηρως το οποιο ευτυχως δεν ειχα και διαφημιστικο φυλαδιο.

P4019979.JPG

Πολυ ωραια αφισα Κορτο Μαλτεζε.

P4019978.JPG

Μιας και μιλαμε για Κορτο Μαλτεζε, πηρα το κουτι που συνοδευει την προσφορα "Κόρτο Μαλτέζε - 28 Άλμπουμ". Για οσους δεν το εχουν παρει ειδηση πριν μερικους μηνες ξεκινησε αυτη η προσφορα για τα τευχη που ηδη εχουν κυκλοφορησει σε δραματικα μειωμενη τιμη, συνοδευομενα απο πολυτελες κουτι.

Αν δεν τα εχετε ηδη στην συλλογη σας τοτε ειναι μια εξαιρετικη ευκαιρία. Αν τα ειχατε αγορασει οπως κυκλοφορούσαν, οπως ο υποφαινόμενος, τοτε ειμαι σιγουρος οτι δεν θα νιωσετε και πολυ καλα για το ολο πραγμα. :mad:

Εκανα εναν πολυ προχειρο υπολογισμο και ειδα οτι εδωσα περιπου 180€ για 25 απο τα 28 τευχη (μολις διαπιστωσα οτι μου λειπουν τρια). Και αυτα ειναι χωρις το κουτι που μολις εδωσα 8.9€ για να αποκτησω. :bash::bananafuck:

P4019980.JPGP4019981.JPGP4019982.JPGP4019984.JPG

Ενδιαφερουσα παρατηρηση: δεν ειναι για ολα τα τευχη του Κορτο Μαλτεζε, αλλα μονο για αυτα του δημιουργου του τιτλου, Hugo Pratt. Συνεπως καμποσα θα παραμεινουν αστεγα.

P4019985.JPG

Το τελικο αποτελεσμα (για την ωρα).

P4019986.JPG

Θα ηθελα να ακουσω και την αποψη σας, αλλα προσωπικα νιωθω ασχημα για το ολο πραγμα και νομιζω οτι ηταν μεγαλο σφαλμα απο την εταιρια να μην δωρήσει το κουτι σε ολους εμας που εχουμε αγορασει τα τευχη ξεχωριστα, σαν ευχαριστω για την πολυετη υποστηριξη μας. Εχουν το ιστορικο των παραγγελιων μας και θα ηταν πανευκολο να επικοινωνησουν μαζι μας και να το κανονισουν. Θα ηταν μια απλη κινηση καλης θελησης που θα ηταν αποτελεσματικοτερη απο 10 διαφημιστικες καμπανιες.

Τελικα δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτο, αν θελω να συνεχισω να διαβαζω τα comics μου, αλλα ειπα να τα πω για να ξαλαφρώσω.

Συγνωμη αν σας σκότισα, προσπαθώ να μην ειμαι πολυ αρνητικός στο forum, αλλα δεν ειναι παντα εύκολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το συγκεντρωτικό κουτί του Κόρτο με έβαλε κι εμένα σε πειρασμό αλλά συγκρατήθηκα... :D
 
Πίσω
Μπλουζα