Τι παρατσούκλι είχατε μικρός;

Στο δημοτικο, με φωναζαν "Δικηγορο". Η αληθεια ειναι οτι ειχα πολυ λεγειν για τη ηλικια μου.

Στο γυμνασιο, η "ιντελεκτουελ" διαθεση χαθηκε και απεκτησα το nick "Μπουλντοζας". Ημουν δαμαλι, τι να κανουμε?? Οταν καναμε ντου σε αλλα τμηματα, ειχα το ρολο του αρματος μαχης...κοινως τους αλλαζα τα φωτα. Ακομα και στο μπασκετ, ενω εριχνα "τουβλα" (δεν ηξερα ουτε θα μαθω ποτε να παιζω), με εβαζαν στο παιχνιδι για να "βγαλω" εκτος καποιον αντιπαλο. Απλα επεφτα επανω του...

Στο στρατο, με φωναζαν "στρατιωτη", επειδη ημουν ΠΑΝΤΑ "τζετε-προβλεπε", με Μ16 να τριζει απο καθαριοτητα, αρβυλλο καθρεπτη, κουρεμα αναλογο και στολαρα με τσακισεις. (πιστεψτε με δεν μπορουσα να ημουν και αλλιως-τα Φ επεφταν βροχη).

Τωρα εδω που ειμαι, και επειδη με λενε Γιωργο, με φωναζουν Gorgeous George...οχι επειδη τους γυαλιζω για ωραιος, αλλα γιατι-ετσι λενε- τους θυμιζω ενα τυπακι απο το Snatch (ιδιο κουρεμα και φορμες).

Θα ειχε πολυ πλακα ρε μαγκες, να κανουμε ενα thread, με τις ατακες που εχουμε ακουσει απο κοπελες την ωρα που μας σερβιριζαν χυλοπιτα... εκει να ακουσεις παρατσουκλια...
 
Με όλα αυτά που λές Γιώργο, εμένα προσωπικά μου θυμίζεις το Σβαρτσενέγκερ :D

Ισως δεν είναι τυχαίο που τον έχεις και άβαταρ.
 
Μπααααα, σαπακι ειμαι αδερφε...γι'αυτο τον εχω, για ξεκαρφωμα
 
Α, για σένα το'λεγες;; Νόμιζα ότι το'λεγες γενικά ότι το λέγαμε εκείνη την εποχή κι έτσι... Για σένα το ξέρουμε ρε. :D :D
 
οπως πολυ σωστα ανεφερε και ο Ομεγα μερικα εβγαιναν απο τα χαρακτηριστικα και απο κοψιμο των επιθετων στο μισο.

Επισης περα απο το Ποντικας που αναφερει ο φιδος, ειχα και το ΤΖακ απο μια σειρα στην τηλεοραση που δεν θυμαμαι τον τιτλο με ενα τυπο τον Τζεηκ με ενα υδροπλανο, τυχοδιωχτη, ενα τυπο μηχανικο χοντρουλη και ενα αλλο ηρωα σε στυλ Λασσυ, τον Τζακ.

Εχω υπηρετησει πιστά το ζωικο βασιλειο.

Ομεγα πιο ηταν το δικο σου ωρε? χι χι Γλυκο μου αγορι. Βγαλε τα απλυτα στη φορα. χι χι.

ΥΓ. μια και πηγε εκει η κουβεντα και θυμηθηκα ....θα ηθελα να πω ενα ενα αντιο στον τζιτζη
 
Η σειρα που λες ειναι το 'Μυστηριο του Χρυσου Πιθηκου' για το οποιο εχουμε thread σε αλλο σημειο :Ρ
 
Πολύ μου αρέσουν τα παρατσούκλια που έχετε!

Εμένα με φωνάζουν "Αγιο" όχι γιατί είμαι καλό παιδί...

αλλά γιατί έχω πάντα Αγιο δίπλα μου...

Από το βελάκι dart's που καρφώθηκε στο κεφάλι μου στην Ε' Δημοτικού μέχρι το "τουμπάρισμα" του Ι.Χ. μου το 2000...

Απορώ πως εξακολουθώ να ζώ...
 
sinclair_jim είπε:
Από το βελάκι dart's που καρφώθηκε στο κεφάλι μου στην Ε' Δημοτικού (...)
8) 8) 8) Άουτς....!!!!!!! Και μόνο που το φαντάστηκα πόνεσα. Καλά, τον Γουλιέλμο Τέλλο έπαιζαν μαζί σου; Ελπίζω να σε δούμε σώο σε καμμιά συνάντηση...
 
demos8enes είπε:
Ομεγα πιο ηταν το δικο σου ωρε? χι χι Γλυκο μου αγορι. Βγαλε τα απλυτα στη φορα. χι χι.
Μερικά πράγματα τα έχω απωθήσει στα βάθη της μνήμης μου :D αλλά αυτά που θυμάμαι είχαν να κάνουν με παράφραση του επίθετου μου πχ: μπουγάτσας, μπουγάδας.

Οπότε το κουϊζ της ημέρας είναι να βρείτε το επίθετο μου :cool: .

demos8enes είπε:
ΥΓ. μια και πηγε εκει η κουβεντα και θυμηθηκα ....θα ηθελα να πω ενα ενα αντιο στον τζιτζη
:sad:
 
Φιλαρα μου!!! Αλλωστε ησουν και εισαι μπιπ τα παιδια ποιος θα σε πειραξει? Παρα μονο ο Φιδος σου!!

Ξεχασα αλλο ενα, εξαιτιας του επιθετου ....Σουγκλακο. Αυτο κραταει ακομα και τωρα, ειναι το χιουμορ μαστορα ευκολο και γρηγορο.
 
@ sofologiotate

φίλε μου,

δεν πόνεσε καθόλου γιατί καρφώθηκε λίγο πάνω από το αυτί!

ούτε αίμα δεν έβγαλε...
 
Shadowdancer2501 είπε:
Μπααααα, σαπακι ειμαι αδερφε...γι'αυτο τον εχω, για ξεκαρφωμα

Nαι,ναι,πως.... :D :D :D :D :D

Κι εγώ που λέτε,πριν λίγο επέστρεψα από σελήνη...

(αφού αρχίσαμε τα παραμύθια,να μην πω κι εγώ το δικό μου ; )
 
Eμενα το παρατσουκλι μου ηταν "σποκ "απο τα κινουμενα σχεδια το θυμαστε???

Με εβγαλαν ετσι γιατι μικρος ειχα μικρο κεφαλι και κατι αυτια σαν ελεφαντας!!!!

χαχχχααχαχ τι θυμηθηκα τωρα!!!στην πορεια ομως μεγαλοσε το κεφαλι και χαθηκαν τα αυτια ευτηχως!!!Με ενοχλουσε !!!!
 
''σποκ'' από κινούμενα σχέδια? Μάλλον με το Star Trek το μπερδεύεις! ο ηθοποιός που τον ενσάρκωσε ήταν ο Leonard Nimoy
 
Εμένα στο Δημοτικό με φώναζαν '"φλαμίνγκο"..τον ακριβή λόγο δεν τον έμαθα ποτέ από τον εμπνευστή του..

Υποθέτω ότι επειδή ήμουν ψηλό παιδάκι, και μάλλον λίγο άχαρο λόγο ηλικίας, είχα και ψηλό λαιμό με συνεχώς μαζεμένα μαλλιά..μάλλον η εικόνα αυτή οδήγησε το "νονό" στο παραπάνω αποτέλεσμα..και να πεις ότι φορούσα συνέχεια ροζ..δεν το συνήθιζα..
 
Stanfromgreece είπε:
''σποκ'' από κινούμενα σχέδια? Μάλλον με το Star Trek το μπερδεύεις! ο ηθοποιός που τον ενσάρκωσε ήταν ο Leonard Nimoy
Σωστη παρατηρηση φιλε μου ευχαριστω!! :D
 
σουβλιτσα..ακομα και τωρα..

και κατι θειες με φωναζαν Ευταλεια-Φροσάρα αλλα ακομα δεν καταλαβαινω γιατι...
 
Λόγω τρελλαμένου χαρακτήρα από μικρός (δυστυχώς ακόμη είμαι λιγο "ζαβός" αλλά το απολαμβάνω και δεν με νοιάζει), πήρα διάφορα παρατσούκλια...

Όταν ημουν πιτσιρικάς, οι θείοι μου (έχω μεγάλο σόι) με φώναζαν "ο τρεχάλας", γιατί είχα την μανία να τρέχω μονίμως σε οποιαδήποτε μετακίνησή μου.

Στο Γυμνάσιο με αποκαλούσαν "μηχανάκια", όταν άρχισα από νωρίς την ενασχόλησή μου με τα δίτροχα της εποχής (αργότερα άρχισα τις κόντρες, νυκτερινή περιθωριακή μόδα της εποχής, και εκεί με ονόμασαν zoro, το πιό αγαπημένο μου παρατσούκλι).

Από τις τελευταίες τάξεις του Γυμνασίου (σημερινό Λύκειο), με ονόμασαν "μπαλαρίνο", γιατί απέκτησα μόνιμη αγάπη με το μπαλέτο. Δεν έχανα παράσταση γιά παράσταση, όσα χρόνια είχα τον χρόνο να το παρακολουθώ. Τελικά, παντρεύτηκα μία μπαλαρίνα, παιδική μου φίλη από το Δημοτικό που ασχολήθηκε από μικρή με το μπαλέτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα