Τι παρατσούκλι είχατε μικρός;

Με φώναζαν "σούστα" επειδή περπατούσα λες και κατάπια ελατήριο!

Βέβαια το περπάτημά μου παραμένει ίδιο, γι'αυτό όλα μου τα πατούμενα θυμίζουνε τσαρούχια..
 
ΜΕ φώναζαν "Moonwalker" λόγω της αδυναμίας που έχω στο Michael Jackson και στην πιστότητα που αντέγραφα τον τρόπο που χόρευε (ακόμα μπορώ να το κάνω ! LOL), το παρατσούκλι μου δώθηκε όταν βγήκε η ομόνυμη ταινία του. το 1987 αν δεν κάνω λάθος. Αργότερα το αλλάξανε σε "Ace Hart" λ'ογω ενός ρετρό καρτούν (1992) από τον Jim Henson, το Dog City (στα ελληνικά το είχαν μεταφράσει ώς "Σκυλάκια εν δράση") ακόμα ψάχνω να βρω όλες τις σαιζόν !
 
Συνήθως "Τζακ" απο το όνομα μου, αλλα και "μπιλια" γιατι εκτος απο τη γενειαδα τοτε εμοιαζα με τον γνωστο μπιλια του "ροδα τσαντα και κοπανα'. Α, και "Σουβλακος" (υποθετω παραποιηση του ονοματος γνωστου βαρεων βαρων παλεστη...)
 
stakovios είπε:
Επειδή ο παππούς μου είχε μία "μπάρτσα" ή "μπάρτσικη" κατσίκα, που σημαίνει παρδαλή , το οικογενειακό παρωνύμιο ήταν το "Μπάρτσος".
Στο σχολείο επειδή ήμουν μικροκαμωμένος και χαμηλού αναστήματος, με φώναζαν "στρουμφάκι". Έριχνα δε και λάδι στη φωτιά, γιατί έπαιρνα και σάκες με στρουμφάκια. :p
..η κατσικα ηταν Καταλανη ποδοσφαιροφιλη να υποθεσω..
 
Το πρώτο και αγαπημένο ήταν "Γατί" γιατί ψόφαγα για χάδια...

Στο σχολείο με φωνάζανε και Αμίτα λόγω ονόματος και μου φαινόταν χαζό!
 
Eγώ είχα διάφορα!Ένα που είχα από ένα παιχνίδι ήταν:κ**οσφυρίχτρα!Στο σχολείο με φώναζαν Νικολάρα επειδή ήθελαν να δώσουν έμφαση στις μ****ς που έκανα ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Λίγο πριν με βαφτίσουν με το επίσημο όνομα (Δημήτρης) κάποια γνωστή εξ 'Αμερικής με αποκάλεσε Τζίμη... (από το Jim)

Έκτοτε οι δικοί μου και εν συνεχεία οι υπόλοιποι συγγενείς, οι φίλοι, οι γνωστοί, οι περισσότεροι τεσπα με αποκαλούσαν Τζίμη.

Η μητέρα μου ακόμα και σήμερα έτσι με λέει.
 
Στο σχολειο και στο στρατο εμεινα ολοι μου εκοβαν στη μεση το επωνυμο και με ελεγαν "Μαθιου", αλλα εχω παρατσουκλι μεσα στην οικογενεια μου απο μικρος και αυτο ειναι "κεφαλας"! Δεν εχω μεγαλο κεφαλι, αλλα ημουν, ειμαι (λενε) και θα ειμαι (λενε) ξεροκεφαλος. Μαλιστα αυτο το παρατσουκλι το κληρονομισα απο τον πατερα μου, τον οποιο ελεγαν ετσι απο μικρο τα αδερφια του.

Δεν ξερω για τις οικογενειες σας, αλλα οι δικοι μου μου ειχαν πει οτι παλια ολοι ανεξαιρετως ειχαν παρατσουκλια μεσα στις οικογενειες, και απο την οικογενεια του πατερα μου (5 αδερφια) απο τη Συρο και απο της μητερας μου (7 αδερφια) στην Κορινθο.

Ο πατερας μου ηταν ο Κεφαλας και η μητερα μου ο Εμπορας... επειδη κουβαλουσε συνεχεια πραγματα...
 
Απο μικρο με φωναζανε ΚΟΚΟ'Ι'Σ λογω οτι απο μικρος ελεγα τις σοκολατες κοκο!Που συνεχιζουν καποιοι να με φωναζουν^^

Ενω στη δουλεια με φωναζουν 'Ιαπωνα' επειδη ταξιδευσα 4 φορες στην Ιαπωνια(για την μεγαλη αγαπη).^^
 
Εμένα οι γονείς μου με έλεγαν πνεύμα αντιλογίας γιατί άσπρο μου έλεγαν μαύρο εγώ.Στο σχολείο με έλεγαν πίπη φακιδομύτη επειδή είχα και έχω λίγες φακιδούλες. Τοτε με ενοχλούσε τώρα χαίρομαι που τις έχω.Νοιωθω ξεχωριστή!!!
 
Ιδου τα γαντια ,ιδου και ....

buzzer είπε:
Γκρόμπελααρ, καθώτι έπαιζα τερματοφύλακας...:biglaugh:
Το παρατσούκλι μου το είχαν κολλήσει στην κατασκήνωση και μου έμεινε για 2 σαιζόν.

DINO είπε:
Τι μου θύμησες τώρα... Εμένα Ζαν Μαρί Πφαφ!!! :D
DINO είπε:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! :biglaugh:
Κι αν σου πω οτι ξέχασα το σημαντικότερο;

Ένα διάστημα με φώναζαν DINO JOFF!!!! :biglaugh:

miko63 είπε:
εμένα!!! ρινάτ φορ έβερ!!!!
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4876&highlight=%F7%E1%ED%F4%EC%F0%EF%EB

--------------------------------

telonio είπε:
Μια φορά και έναν καιρό ήμουν τερματοφύλακας στην παιδική θύελλα κορυδαλλού
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=126052&highlight=%F4%E5%F1%EC%E1%F4%EF%F6%FD%EB%E1%EA%E1%F2#post126052

Μια και "τοχουμε" απ οτι φαινεται στο GRM,,, τι αλλο ,

,ενα πολυ πολυ ωραιο flash game , οπου μπορειτε να τσεκαρετε

αν παραμενετε "αιλουροι" ή γινατε γατακια ....

http://www.games.gr/paixnidia/smart_soccer
 
Μικρή - Δημοτικό - ο πατέρας μου με φώναζε πιγκουϊνάκι διότι περπατούσα - έλεγε - με τον ίδιο τρόπο.

Στο Γυμνάσιο με φώναζαν "Καζάζη" λόγω της ενασχόλησής μου με το βόλεϊ (παρόλο που έπαιζα πάσα και θα προτιμούσα σαφώς το "Μουστακίδης")

Ο αδελφός μου - τον οποίο 2 μέτρα μαντράχαλο τον φωνάζω ακόμα Kid - με φωνάζει "άτομοοοο" σταθερά.

Αξιομνημόνευτο το "φούκλος" που φωνάζαμε ένα συμμαθητή μου (λοιπά στοιχεία δεν θυμάμαι, πλην του ότι η λέξη προέρχετο από τη "Βαβούρα") καθώς και το "κύβος" για μια καθηγήτριά μας που ήταν ύψος - πλάτος το ίδιο.
 
Παρατσουκλια μου

ψηλος,πυροβολο(επειδη εβαζα συνεχεια τριποντα),γκαστονε,τσολιας
 
εμενα με φωναζαν ραμπο διοτι ημουν ψηλος κ κοκκαλιαρης :D καποτε με πειραζε κ στεναχωριομουν μεχρι κ στο δημοτικο απο τη στεναχωρια κ το αγχος μου επεφταν τα μαλλια.... ακομα κοκκαλιαρης ειμαι... αλλα αφησα μακρια μαλλια... με τα χρονια το συνηθησα
 
..οτι θυμαμαι το γραφω σ ενα τευτερι..

εχω φτασει στο -Κ...
 
krem13 είπε:
Κάποιοι με φώναζαν κρεμασμένο κοτόπουλο,μη με ρωτάτε πως το έβγαλαν γιατί μπορώ να δικαιολογήσω μόνο το μισο.Το επίθετο μου είναι Κρεμασμένος (μη γελάτε) οπότε δικαιολογείται το πρώτο συνθετικό,όσο για το δεύτερο ιδέα δεν έχω.
don dokken είπε:
πες μου αληθεια:...στο σπιτι σου μιλατε ποτε για σκοινι;;
stakovios είπε:
Επειδή ο παππούς μου είχε μία "μπάρτσα" ή "μπάρτσικη" κατσίκα, που σημαίνει παρδαλή , το οικογενειακό παρωνύμιο ήταν το "Μπάρτσος".
don dokken είπε:
..η κατσικα ηταν Καταλανη ποδοσφαιροφιλη να υποθεσω..
don dokken ….. δεν έχω λόγια :bow:
 
Μήτσος. Καταλαβένετε γιατί. Μπλιαχχχχχ
 
μπεμπα γιατι βαφτιστικα 5 χρονων........ξευτιλα

τιτινα οπωσ την κατσικουλα μας

και νοελα.................οτι να'ναι δλδ
 
Πίσω
Μπλουζα