Τι ποδήλατο είχες μικρός?

Είχα ένα σπαστό πορτοκαλί Motobecane το οποίο είχα κερδίσει σε λοταρία όταν ήμουν 5 χρονών. Απλό ποδήλατο αλλά εξαιρετικά ανθεκτικό στις κακουχίες!
 
-ενα παιδικο μπλε με κοντρα(οχι φρενα) που ειχε περασει απο κανα δυο απο τα μεγαλυτερα ξαδελφια μου και περασε σε μικροτερο μετα ....

-ενα σπαστο μπλε που δεν το επελεξα εγω (επιλεχθηκε απο τον <<χορηγο>> πατερα μου λογω ευκολιας αποθηκευσης/κοστους )

- ..... (που παλι δεν το επελεξα εγω )

- και - το πρωτο που επελεξα ο ιδιος -ενα αγωνιστικο που μαλλον δεν με αντεξε και παρα πολυ{ειμαι λιγο νεαντερταλ-αγαρμπος -αχαρος- βλεπε sig{GεRεMές/τζερεμες-cerime(τουρκ)=ζημιαρης }}
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με σχέδια He-Man και βοηθητικές ρόδες!!
 
Λοιπόν το δικό μου ήταν mountain bike carrera.... και ήταν δώρο των γονιών μου δεν θυμάμαι για ποιο λόγο ακριβώς.... Ακόμα θυμάμαι την μέρα που μου το αγόρασαν γιατί ήμουν σχετικά μεγάλη και δεν μπορώ να πω ότι το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα....
 
το αγαπημενο μου Γουζού :(

Ενα ταλαιπωρημενο BMX το οποιο το ελεγα ετσι απο τις μηχανες YZ. καθε βδομαδα το εβαφα με σπρεϊ. φυσικα ποτε δεν το ετριβα πριν ριξω το καινουριο χρωμα. ειχα χρησημοποιησει νομιζω ολη την παλετα του RGB και CMYK αλλα συνηθως εβαζα χρωματα "φωσφοριζε" :)

R.I.P. :(
 
Είχα ένα BMX (μεταβίβαση από τον μεγαλύτερο αδερφό μου) του οποίου το τιμόνι είχε σπάσει 4-5 φορές και είχα βαρεθεί την σιδιροκόλληση :p Φοβερά δύσκολο πηδάλι απότι θυμάμαι....καμία σχέση με το όνειρο κάθε πιτσιρικά τότε : το TURBO BMX ! YEAH !
 
Τι μικρός, που μέχρι πρόσφατα οδηγούσα και με αυτό πήγαινα και στη δουλειά. Το 2004 ακολούθησα και την Ολυμπιακή Φλόγα και γύρισα σε μία ημέρα το 1/3 του νομού μου. Κάπου στα μισά της διαδρομής, κατέρρευσα ("τα έφτυσα") και γύρισα με ρεκόρ χωρίς να έχω κάνει προπόνηση αλλά και με την γλώσσα έξω και ένα τσίμπημα από σφήκα στο σβέρκο ενώ έκανα ποδηλασία... Το δε ποδήλατο φορτώθηκε σε μία καρότσα....

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cross με μακρια σελα, 4 αμορτισερ, μπλε μεταλλικο χρωμα, ταμπουρα, 3 ταχυτητες και θεοβαρυ. Δεν ειχε τιποτα πλαστικο επανω του. Μαρκα King's Boy.

Σαν ηλιθιος το πεταξα σε καποια μετακομιση...ακομα με μουτζωνω οταν με συνανταω σε κανα καθρεφτη...

Εδω και καιρο εχω ενα σαραβαλο Mountain για να γυρναω και τσακωνομαι καθημερινα με το ετερον ημισυ για το ποτε θα παρω ενα αξιοπρεπες ποδηλατο... :(
 
[off topic]

Mια απο τις λιγες φορες που το φορουμ λειτουργησε, αθελα μου, προς ιδιον ωφελος.

Η Ms Wally δεησε να μπει στο RetroManiaX για 5η φορα στα τοσα χρονακια λειτουργιας του και επεσε πανω στην παραπανω δημοσια κλαψα μου.

Ετσι σημερα, μιας και τα γενεθλια μου πλησιαζουν, μου εκανε δωρο το κατωθι ποδηλατο που ειχα απο καιρο στο ματι

fetch


Δεν ειναι κανα σουπερ-ντουπερ ανθρακονηματατο. Ενα απλο trekking bike (Ελληνικης συναρμολογησης - ο επιμενων Ελληνικα) πολλες φορες καλυτερο απο την σιδερενιο βασανο που με περιοριζε...

Μια χαρα οι πρωτες εντυπωσεις αν και με επιασε βροχη(!!!) την ωρα που το οδηγουσα στο σπιτι απο το καταστημα...

[/off topic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωωωωωωωωω!!! Μπραβο στην Ms.Wally :)

αντε με γεια

ΥΓ: φιλαρακι να το κανω μια βολτα;;;
 
1)Ενα με ένα περίεργο τιμόνι σαν chopper. Ειχε 3 ταχύτητες και ταμπουρόφρενα. Ο επιλογέας ήταν στη μέση του σκελετού. Σέλα με πλάτη και αμορτισέρ.

2)Απο τον Κασσιμάτη είχα πάρει BMX κόκκινο.

3)Μετά BMX κίτρινο με μαύρο.

4)Μετά γαλάζιο SKYWAY

5)Μετά δεν θυμάμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μα φυσικά, το τσέχικό μου Velamos! Κάτι σαν SCODA των BMX!



Είχα και ένα Κρος, αλλά δε φτούρησε...

bmx velamos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Cross με μακρια σελα, 4 αμορτισερ, μπλε μεταλλικο χρωμα, ταμπουρα, 3 ταχυτητες και θεοβαρυ. Δεν ειχε τιποτα πλαστικο επανω του. Μαρκα King's Boy.
Σαν ηλιθιος το πεταξα σε καποια μετακομιση...ακομα με μουτζωνω οταν με συνανταω σε κανα καθρεφτη...

Εδω και καιρο εχω ενα σαραβαλο Mountain για να γυρναω και τσακωνομαι καθημερινα με το ετερον ημισυ για το ποτε θα παρω ενα αξιοπρεπες ποδηλατο... :(
5 αμορτισερ είχαν τα ιταλικά kings boy! Δεν είχε μεσαία σούστα το δικό σου;
 
Οχι, Ειχε 4. Μαλιστα του κολλητου μου ειχε 3!

Βγαλε καμια φωτο! Θα ψαξω μηπως βρω και εγω καποιο απο το αδικοχαμενο κροσακι
 
κατ'αρχην καλως σας βρηκα!!!

πρωτο ποστ και ελπιζω να συνεχισουν και αλλα χιλιαδες....

το πρωτο μου ποδηλατο ηταν velamos. το κλασσικο οχι αυτο το bmx..

οσοι θυμουνται με την μακρια σελα πολυ πριν βγουν τα bmx.

τοτε υπηρχαν μονο τα σπαστα τα βελαμος και κατι ψηλα για τους μεγαλους!!

τα bmx ηρθαν αργοτερα :)

βεβαια μιλαω για τελη δεκαετιας 70 αρχες 80.....

bmx7778029lg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exoset είπε:
κατ'αρχην καλως σας βρηκα!!!πρωτο ποστ και ελπιζω να συνεχισουν και αλλα χιλιαδες....

το πρωτο μου ποδηλατο ηταν velamos. το κλασσικο οχι αυτο το bmx..

οσοι θυμουνται με την μακρια σελα πολυ πριν βγουν τα bmx.

τοτε υπηρχαν μονο τα σπαστα τα βελαμος και κατι ψηλα για τους μεγαλους!!

τα bmx ηρθαν αργοτερα :)

βεβαια μιλαω για τελη δεκαετιας 70 αρχες 80.....

bmx7778029lg.jpg

μοιαζει σε στυλ με το κατασκευασμα που ειχα. Το τιμονι ειναι ιδιο. Αλλα ο σκελετος δεν ειχε καμπυλες και τα μερη δεν ηταν απλα κολλημενα αλλα εμπαιναν θηλυκωτα. Ειχε και αυτο φτερα και οι μανετες ηταν ασπρες με κοκκινα ανακλαστικα (ναι καλα) στις ακρες. Το ποδηλατο ηταν τρελη ρομπα και περασε μια φαση ''μετασκευης'' οπου κρατηθηκε ο σκελετος και αλλαξα το τιμονι με ενος bmx αφαιρεθηκαν τα φτερα και βαφτηκε κιτρινο μαυρο.

Με αυτο το ποδηλατο ουσιαστικα εμαθα χωρις βοηθητικες. Σε μια κατηφορα στο χωριο 8)
 
αυτη τη φωτογραφια την βρηκα στο ιντερνετ.τα κανονικα της εποχης

ειχαν πιο "παχια" σελα το ιδιο μεγαλη (συνηθως ηταν γκρι με ασπρο το χρωμα της)και μικροτερο τιμονι απ'αυτο της φωτογραφιας.

...καθως επισης και χαρτακια απο καρελια κασετινα πιασμενα στη πισω ροδα με μανταλακι για να κανει αυτο τον εκνευριστικο τακα τακα τακα θορυβο :bow:
 
Είχα μόνο το κόκκινο τρικυκλάκι που οδηγούσα στα 2,5 μου χρόνια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα