Τμήμα Ηθών (1992 ANT1)

Θα συμφωνήσω αλλά, μην ξεχνάμε και την Ελίνα Ακριτίδου, σε μια σχετικά πρόσφατη δουλειά της την είδα και γοητεύτηκα, δεν ήταν όμως ούτε και τότε άσχημη, τουναντίον....

Πάντως, είχα παρακολουθήσει αποσπασματικά κάποια επεισόδια αλλά, τώρα με την προβολή στην τηλεόραση το παρακολουθώ πιο συστηματικά και έχω να παρατηρήσω το εξής. Πραγματικά εν έτει 2022 είναι πολύ σκληρές κάποιες από τις εικόνες που βλέπουμε στα επεισόδια (πχ, βιασμοί, χρήση ουσιών κτλ), πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το 1992, μπορώ να φανταστώ τι σοκ βίωναν οι τηλεθεατές βλέποντας αυτά, πραγματικά σοκαριστική και μπροστά από την εποχή της, πραγματικά έχω περιέργεια να μάθω τις αντιδράσεις που μπορεί να υπήρχαν τότε, από όσους έζησαν τη σειρά στην πρώτη της προβολή.

Είναι ο τρόπος σκηνοθεσίας, είναι η όλη ατμόσφαιρα, δεν ξέρω, πραγματικά ballsy η όλη σκηνοθεσία, πολύ τολμηρή τη βρίσκω τη σειρά, χωρίς φυσικά αυτό να είναι κακό, ίσα ίσα, θαυμάζω το θάρρος και την τόλμη που υπήρχε, κρίνοντας με τα δεδομένα του τότε αλλά, ακόμα και τώρα είναι πολλά από αυτά σοκαριστικά.

Και πολύ, πολύ, μα ΠΟΛΥ, γυμνό στα πλάνα, περιρρέουσα σεξουαλική/ερωτική ατμόσφαιρα μέχρι στιγμής, απόπειρες βιασμού άπειρες σε όσα επεισόδια έχω δει δηλαδή μέχρι τώρα, και φυσικά, πολλές μπλούζες και πουκάμισα σκίστηκαν, κόπηκαν κτλ. Jesus Christ.....
Φαινονται πολυ σοκαριστικα ολα αυτα σημερα,λογω της περιρρεουσας αποστειρωμενης και politically correct εποχης.Για το τοτε ηταν απλα ωμα και ρεαλιστικα.Αν αναλογιστεις ποσα πραγματα απαγορευονται η διωκωνται ποινικα σημερα,που για το τοτε ηταν ασημαντα,θα καταλαβεις τη διαφορα.
 
Φαινονται πολυ σοκαριστικα ολα αυτα σημερα,λογω της περιρρεουσας αποστειρωμενης και politically correct εποχης.Για το τοτε ηταν απλα ωμα και ρεαλιστικα.Αν αναλογιστεις ποσα πραγματα απαγορευονται η διωκωνται ποινικα σημερα,που για το τοτε ηταν ασημαντα,θα καταλαβεις τη διαφορα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τοποθετήθηκα με το πρίσμα του politically correct. Απλώς, έχω την εντύπωση ότι ακόμα και για την τότε εποχή, η ωμότητα και ο ρεαλισμός, όπως πολύ εύστοχα αναφέρεις, ήταν στοιχεία πρωτόγνωρα για τότε και αν σκεφτούμε ότι σε πολλά πράγματα, ακόμα και τώρα υπάρχει συντηρητισμός, σκέψου 30 χρόνια πριν τι συνέβαινε, θέλω να πω, φαντάζομαι πιθανές αντιδράσεις που μπορεί να προκάλεσε τότε ένα τέτοιο θέαμα, για μια κοινωνία η οποία ενδεχομένως δεν ήταν έτοιμη για κάτι τέτοιο, αντίστοιχα προγράμματα με τις ανάλογες δόσεις σοκ, δεν ξέρω αν υπήρξαν πριν από το συγκεκριμένο και την "Ανατομία ενός εγκλήματος". Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ακόμα, το πρώτο ηχηρό χαστούκι στην κοινωνία, εκείνο που έδειξε ότι όλα δεν ήταν αγγελικά πλασμενα, ήταν εκείνο το καλοκαίρι του '89, με το γνωστό σκάνδαλο συνεπώς, για τους περισσότερους, όλα ήταν ρόδινα οπότε, με εκείνο να αποτελεί στην ουσία, το μοναδικό Σκωτσέζικο ντους, νομίζω ότι η κοινωνία, ήταν ακόμα σε μια άλλη φάση, στα σύννεφα συνεπώς, το να προβάλλεται κάτι τόσο ζοφερό, που προβάλλει το τι γίνεται στην καθημερινότητα μας, κατω από τη μύτη μας, όταν μας απασχολούσε το "Τσοβόλα, δώστα όλα" η μάλλον το πιο επίκαιρο τότε, τα του Μακεδονικού, ήταν μεγάλη τόλμη για τότε, να δείξει κάποιος ότι η πραγματική φρίκη, βρίσκεται αλλού.

Παρόλα αυτά, θαυμάζω το γεγονός ότι μια σειρά ηλικίας 30 χρόνων πλέον, συνεχίζει να σοκάρει, σερβίροντας σου την ασχήμια της πεπτωκυίας ηθικής, κατάμουτρα, ίσως αυτό είναι το σοκαριστικό, το πόση έκπτωση έχει υποστεί η ηθική, φαινόμενο που υπήρχε και τότε αλλά, το σοκ είναι ότι ακόμα και τώρα, μετά λύπης διαπιστώνεται ότι η ηθική, είναι στα τάρταρα, μην πω και χειρότερα.

Αν εξετάσουμε το γεγονός ότι η σειρά, είχε ως στόχο να σοκάρει, προκειμένου να αφυπνίσει, τότε ναι, έχει ανέβει ακόμα πιο ψηλά στην υπόληψη μου, γιατί, έδειξε πολύ εύστοχα, αυτό που διαπιστώνουμε ακόμα και τώρα, ότι οι πραγματικά επίφοβοι, είναι οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας και αυτό, είναι ένα μεγάλο σοκ, οι υπεράνω υποψίας, να κάνουν τερατώδεις και κτηνώδεις πράξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνα με πληροφοριες της ''Espresso'' ο Ant1 συμφωνησε με τον μανουσο μανουσακη για επιστροφη της σειρας και μαλιστα τα γυρισματα θα ξεκινησουν το πρωτο τριμηνο του 2023.

Στην αρχη νομιζα πως κανουν πλακα ομως μετα καταλαβα πως μιλανε σοβαρα.Πρωτα απ'ολα σειρα τμημα ηθων στην σημερινη τηλεοραση δεν μπορει να υπαρξει και δευτερων δεν μπορω να φανταστω κανεναν ηθοποιο που θα μπορουσε να παιξει τους αντιστοιχους ρολους.Αν λοιπον εμφανιστει η σειρα αυτη στον Ant1 ελπιζω να εμφανιστει με αλλο ονομα και πολυ κριμα που δεν ζει ο θεοφιλος βανδωρος ο οποιος οπωσδηποτε θα επρεπε να ειναι στην νεα σειρα.Δεν εχω ελπιδες για κατι καλο παρα μονο ελπιζω να μην καταστρεψουν το ονομα τμημα ηθων και την κορυφαια αυτη σειρα με καμια βλακεια που μπορει να φτιαξουν.
 
Συμφωνα με πληροφοριες της ''Espresso'' ο Ant1 συμφωνησε με τον μανουσο μανουσακη για επιστροφη της σειρας και μαλιστα τα γυρισματα θα ξεκινησουν το πρωτο τριμηνο του 2023.

Στην αρχη νομιζα πως κανουν πλακα ομως μετα καταλαβα πως μιλανε σοβαρα.Πρωτα απ'ολα σειρα τμημα ηθων στην σημερινη τηλεοραση δεν μπορει να υπαρξει και δευτερων δεν μπορω να φανταστω κανεναν ηθοποιο που θα μπορουσε να παιξει τους αντιστοιχους ρολους.Αν λοιπον εμφανιστει η σειρα αυτη στον Ant1 ελπιζω να εμφανιστει με αλλο ονομα και πολυ κριμα που δεν ζει ο θεοφιλος βανδωρος ο οποιος οπωσδηποτε θα επρεπε να ειναι στην νεα σειρα.Δεν εχω ελπιδες για κατι καλο παρα μονο ελπιζω να μην καταστρεψουν το ονομα τμημα ηθων και την κορυφαια αυτη σειρα με καμια βλακεια που μπορει να φτιαξουν.
Συμφωνω απολυτως..Σημερα υπαρχει αλλη νοοτροπια και πολλοι περιορισμοι που επιβαλλονται απο το πνευμα της εποχης,ωστε η σειρα θα καταστει πολυ "ευνουχισμενη".
 
Δεν υπάρχουν πουθενά οι περιλήψεις των επεισοδίων;
 
Το βλέπω ανελλιπώς στο Μακεδονία TV που προβάλλει τα επεισόδια ανά δυο το βράδυ
 
Τραβαει ο Μιχαλοπουλος ενα 6ιντσο περιστροφο μαγκνουμ και με οπλισμενη την σφυρα, δεν γινονται αυτα ρε !
Πηταν τον Καλαχαν και τον αντεγραψαν κακιστα.
 
Τραβαει ο Μιχαλοπουλος ενα 6ιντσο περιστροφο μαγκνουμ και με οπλισμενη την σφυρα, δεν γινονται αυτα ρε !
Πηταν τον Καλαχαν και τον αντεγραψαν κακιστα.
Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα της σειράς για όποιον το βλέπει το 2022. Οι σκηνές χρήσης όπλων και επέμβασης της αστυνομίας είναι σε επίπεδο σχολικής παράστασης. Δεν είναι καν θέμα κόστους παραγωγής, απλά δε έδιναν σημασία. Έχεις μια ατελείωτη λίστα από αστυνομικές σειρές και ταινείες του Hollywood που μπορούν να σου δώσουν ιδέες, δούλεψέ το λίγο!
 
Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα της σειράς για όποιον το βλέπει το 2022.

Ολοκληρο επεισοδιο δεν ειδα ποτε μου,ουτε τοτε τωρα θα καθησω να δω.

Δεν είναι καν θέμα κόστους παραγωγής, απλά δε έδιναν σημασία. Έχεις μια ατελείωτη λίστα από αστυνομικές σειρές και ταινείες του Hollywood που μπορούν να σου δώσουν ιδέες, δούλεψέ το λίγο!

Δεν γνωριζαν κατα πρωτον και απλα ηθελαν να εντυπωσιασουν τους αδαεις. Η τηλεοραση δεν δινει ιδεες,οτι ειναι να κανεις το μαθαινεις πρωτα απο την εκπαιδευση,αυτα που γινονται στα εργα ειναι συχνα αστειοτητες και οποιος παει να τα κανει με οπλα σε πραγματικο περιστατικο θα καταληξει ανασκελα με ακινητα ματια. Δεν παρακολουθω παρα εξαιρετικα επιλεγμενες ταινιες και με καθυστερηση πολλων ετων,δεν υπαρχει λογος βιασυνης.
 
Δεν ξέρω ποια η γνώμη σας αλλά, τώρα που προβάλλεται σε επανάληψη και το έχω παρακολουθώ, η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται αρκετά βαρετό, αρκετά μακρόσυρτο και νομίζω ότι ως αστυνομικό, πρέπει να έχει λίγο πιο γρήγορη εξέλιξη πλοκής και εκτός αυτού, μου φαίνεται πως το κάθε επεισόδιο, έχει το ίδιο μοτίβο στην πλοκή, πάνω κάτω, τα ίδια βλέπουμε σε κάθε επεισόδιο, ενδιαφέρον που έσπασε κάπως την μονοτονία, ήταν η προσθήκη του Μιχαλόπουλου στη σειρά που όπως έψαξα στη Retrodb, το επεισόδιο που είχα πετύχει, ήταν στο 2ο κύκλο και ήταν η πρώτη εμφάνιση του χαρακτήρα στη σειρά οπότε ναι, εκεί ένιωσα ότι κάτι πάει να γίνει.

Και ένα άλλο που θέλω να σχολιάσω και μάλλον επιβεβαιώνει τη θεωρία που θέλει τον ΑΝΤ1 να είναι υποδεέστερος τεχνολογικά του Mega, τουλάχιστον για την τότε εποχή και αυτό νομίζω είναι κάτι που φαίνεται από το εξής. Δεν γνωρίζω τι είδους επεξεργασία/remaster έχει γίνει αλλά, ο ήχος είναι πολύ κακός σε επεισόδια, είχα δει και τους Απαράδεκτους πρόσφατα και σε πρόσφατη επεξεργασία απ'οσο κατάλαβα αλλά ο ήχος ήταν αισθητά καλύτερος, στο τμήμα ηθών όμως, ακόμα και με ανεβασμένη την ένταση δεν μπορώ να ακούσω εύκολα τους διαλόγους. Καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με το μέσο αποθήκευσης/καταγραφής και την παλαιότητα του αλλά, πραγματικά στο θέμα του ήχου, υπάρχει θέμα, ακούγονται πολύ σιγανά και δεν είναι ευκρινή τα λεγόμενα των πρωταγωνιστών.

Όσον αφορά το τωρινό remake, πραγματικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω, ο σκηνοθέτης απ' όσο κατάλαβα θα είναι ο ίδιος τώρα, αν είναι και άλλοι συντελεστές από το "κλασικό", πραγματικά δεν ξέρω μετά από 30 χρόνια τι θα γίνει. Βέβαια, αν γίνει με τις σωστές δόσεις νοσταλγίας (πχ χρήση ηθοποιών που έπαιζαν και τότε), ίσως χτυπήσει φλέβα στους απανταχού ρετρόβιους αλλά γενικά, δεν περιμένω και πολλά....
 
Και σε μένα μου φαινόταν πολύ βαρετή και αργόσυρτη, όπως και κάθε δουλειά του Μανουσάκη. Επίσης έπασχε από καστ. Εκτός του Τσάγκα, οι ηθοποιοί δεν ήταν και ότι καλύτερο ερμηνευτικά...
 
Και σε μένα μου φαινόταν πολύ βαρετή και αργόσυρτη, όπως και κάθε δουλειά του Μανουσάκη.

Καθε σειρα με πολιτικα μηνυματα μεσα συνηθως συγκεκριμενου πολιτικου χωρου, βαλε και λιγο σεξ-βια, αθεϊα μεσα συν βρισιδι και αμερικανικες μαγκιες και ετοιμο το κακεκτυπο. Ο Γκλετσος ειχε ''συστηθει'' στον Μανουσακη απο τον Φασουλη ενω απειρου καλλους ηταν η στιγμη που αν θυμαμαι καλα σε εκπομη της Ν.Ραγιου οπου ο Γκλετσος θιγμενος φωναζε ''μα καλα τωρα τι θελουν να πουν πως εχω εχω παει με τον Μανουσακη;"
Αυτα ηταν πολυ πριν τις δηλωσεις για ''ψησιμο ψαριων και απο τις 2 μεριες'' και για ''οσμωση Ελληνιδων με συριους''.
Τοτε που υπηρχαν λεφτα δεν γυριστηκε σχεδον τιποτα αξιολογο απο Αστυνομικο εργο,τωρα και να θελουν δεν υπαρχει ο προυπολογισμος,ειμαστε πολυ πισω ακομη και απο την τουρκια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως έχω περιέργεια πώς θα είναι ένα Ριμέικ.
Θα ήθελα τη σύνδεση με το παρελθόν (π.χ. Γκλέτσος ή Μιχαλόπουλος διοικητές πλέον κλπ).
Για να δούμε....
 
Πάντως έχω περιέργεια πώς θα είναι ένα Ριμέικ.
Θα ήθελα τη σύνδεση με το παρελθόν (π.χ. Γκλέτσος ή Μιχαλόπουλος διοικητές πλέον κλπ).

Ο Μιχαλοπουλος κατα δηλωση του τα εχει παρατησει εδω και χρονια (ιδιως και μετα που απελυσαν τον γυιο του).
 
Ο Μιχαλοπουλος κατα δηλωση του τα εχει παρατησει εδω και χρονια (ιδιως και μετα που απελυσαν τον γυιο του).
Μπορεί ως Άγγελος Ρόκκος να επιστρέψει στην ενεργό δράση για να εκδικηθεί όσους απέλυσαν το γιό του, να ένα κίνητρο....

Αλλά ναι, θα είχε ενδιαφέρον αυτό που ανέφερε ο συμφορουμιτης, να επιστρέψουν κάποιοι από τους παλιούς, για να γίνει η σύνδεση του τότε με το τώρα, όπως έγινε στην ουσία με το "Καφέ της Χαράς", οι χαρακτήρες μας γνωστοί από τότε, απλώς τους βλέπουμε στο σήμερα, αυτό είναι ενδιαφέρον, ειδικά αν γίνει και σωστά....
 
Εαν γινει Remake,δεν γινεται να επιστρεψουν οι παλιοι,γιατι μετα απο 30 τοσα χρονια θα πρεπει να ειναι συνταξιουχοι..Εκτος κι αν το κανουν οπως με τον Τομ Κρουζ στο Top Gun:Maverick που μετα απο 36 χρονια ανεβηκε μονο 1 βαθμο ,ενω οι συναδελφοι του ομοιοβαθμοι στο Top Gun,ειναι ναυαρχοι η εχουν αποστρατευθει!
 
Εκτος κι αν το κανουν οπως με τον Τομ Κρουζ στο Top Gun:Maverick που μετα απο 36 χρονια ανεβηκε μονο 1 βαθμο

Οι αμερικανοι ειναι ''ταφ γκαυς'', δεν ειδες ο Ρ.Ν.Νιρο ποσες στερησεις βαθμου ειχε ως Μπιλυ Σαντευ στο Men of Honor;
 
Οι αμερικανοι ειναι ''ταφ γκαυς'', δεν ειδες ο Ρ.Ν.Νιρο ποσες στερησεις βαθμου ειχε ως Μπιλυ Σαντευ στο Men of Honor;
Ναι ναι!Αυτοι πανε 70 χρονων κι ειναι ακομα εν ενεργεια και ανθυπολοχαγοι :)
:)
 
Oπως εγραψα και σε αλλο post με φαινεται αδιανοτητο να επιστρεψει το τμημα ηθων.Δεν γινετε εν τη 2022 να υπαρξει κατι τετοιο τουλαχιστων ας αλλαξουν το ονομα,.Δεν γινετε στη σημερινη τηλεοραση την μονοχνοτη να υπαρξει τμημα ηθων οπως καποτε με τα μπινελικια και της ατακες φωτια να φευγουν κατα ριπας και το γυμνο να ειναι κατι παραπανω απο μπολικο σε ντου σε στριπτιτζαδικα,κωλομπαρα και με οσες να ειναι εκει με τα καλη τους απ'εξω να χορευουν και να τα κοντινα πλανα ακομα και σε σκηνες σεξ να φαινονται ενα σωρο με τους πρωταγωνιστες να τα δινουν ολα.Δεν γινετε τμημα ηθων χωρις ολα αυτα δεν γινετε να ξαναεμφανιστει αυτη η σειρα οπως την γουσταραμε και την αγαπησαμε.Επισης περα απο ολα αυτα ολοι οι μετροσεξουαλ τυποι που ειναι οι πλειοψηφια των ηθοποιων της νεας γεννιας ειναι αδυνατων να στελεχωσουν μια σειρα οπως το τμημα ηθων.Ακομα και η προοπτικη επιστροφης των πρωταγωνιστων της σειρας απλα δεν υπαρχει.Οι περλεγκας,τσαγκας,βανδωρος εχουν πεθανει,αργιεντζη μιχαλοπολος τα εχουν παρατησει και ο γλετσος ειναι για κατι σειρες κλαιν μαιν που παιζονται σημερα.Ολοι οι υπολοιποι τουμασατος,τουμασατου,ακριτιδου,παυλιδου δεν ειναι πλεον για σειρες οπως το τμημα ηθων. Μακρια και αγαπημενοι λοιπον απο τωρα ετοιμαζομαι για το κραξιμο που θα τους ριξω ασχετα αν προτρεχω.
 
Πίσω
Μπλουζα