Το Αρχείο της ΕΡΤ

bernard.c είπε:
Εκπομπές από το "Το πορτραίτο της Πέμπτης". Εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να τις αποκτήσω στο αρχείο μου!
Kαι εγώ, μιας και δεν τις είχα προλαβεί όλες το 1993 όταν είχαν προβληθεί μέσα από την σειρά οι εκπομπές που αγάπησα του Φρέντυ Γερμανού
 
Μα έτσι κι αλλιώς δεν προβλήθηκαν όλες όσες σώζονταν τότε. Πχ. η εκπομπή με τη Δανάη Στρατηγοπούλου που ευτυχώς διασώθηκε...
 
[edit] η ανταλλαγή Copyrighted υλικού απαγορεύεται στο Retromaniax. Επίσης απαγορεύονται και τα Greeklish.Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκανα μια καταγραφη στα σηριαλ που γυριστηκαν απο το 1970 εως και 1977.

Στα 8 χρονια αυτης της πρωτης περιοδου γυριστηκαν και παιχτηκαν στο ΕΙΡΤ στην ΥΕΝΕΔ και την ΕΡΤ

135 ΣΗΡΙΑΛ.

 


ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΥΡΙΣΤΗΚΑΝ
7980 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ

 


απο αυτα σωζονται


 


1: ΙΣΙΔΩΡΑ 1973 - 9επεισ.


 


2:ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ 1974 - 48επεισ.


 


3:XΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ 1975 18επεισ.


 


4:ΓΑΛΗΝΗ 1976 29επεισ.


 


5:Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ 1977 16επεισ.


 

 

 

 

 


 
Η ΕΡΤ έχει κι άλλα στο αρχείο της,που δεν τα έχει βάλει στο site?
 
thebest20 είπε:
Η ΕΡΤ έχει κι άλλα στο αρχείο της,που δεν τα έχει βάλει στο site?
Ουάου τι ερώτηση βρε thebest20:p!

Αστειεύομαι. Σκέψου μόνο ότι το ψηφιοποιημένο υλικό από το αρχείο της ΕΡΤ είναι ελάχιστο μπροστά σε αυτό που θα πρέπει να έχει ψηφιοποιηθεί μέχρι το 2011. ;)
 
lolisman είπε:
Εκανα μια καταγραφη στα σηριαλ που γυριστηκαν απο το 1970 εως και 1977.Στα 8 χρονια αυτης της πρωτης περιοδου γυριστηκαν και παιχτηκαν στο ΕΙΡΤ στην ΥΕΝΕΔ και την ΕΡΤ

135 ΣΗΡΙΑΛ.

 


ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΥΡΙΣΤΗΚΑΝ
7980 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ

 


απο αυτα σωζονται


 


1: ΙΣΙΔΩΡΑ 1973 - 9επεισ.


 


2:ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ 1974 - 48επεισ.


 


3:XΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ 1975 18επεισ.


 


4:ΓΑΛΗΝΗ 1976 29επεισ.


 


5:Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ 1977 16επεισ.


 

 

 

 

 


Απο τα 135 σηριαλ σωθηκαν μονο 5! Τι τραγικο. (Αληθεια, απο την Ισιδωρα τα υπολοιπα επεισοδια τι απεγιναν?)
 
lolisman είπε:
Εκανα μια καταγραφη στα σηριαλ που γυριστηκαν απο το 1970 εως και 1977.Στα 8 χρονια αυτης της πρωτης περιοδου γυριστηκαν και παιχτηκαν στο ΕΙΡΤ στην ΥΕΝΕΔ και την ΕΡΤ

135 ΣΗΡΙΑΛ.

 


ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΥΡΙΣΤΗΚΑΝ
7980 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ

 


απο αυτα σωζονται


 


1: ΙΣΙΔΩΡΑ 1973 - 9επεισ.


 


2:ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ 1974 - 48επεισ.


 


3:XΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ 1975 18επεισ.


 


4:ΓΑΛΗΝΗ 1976 29επεισ.


 


5:Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ 1977 16επεισ.


 


Πόσο λυπηρός είναι αυτός ο απολογισμός...!!

thebest20 είπε:
Η ΕΡΤ έχει κι άλλα στο αρχείο της,που δεν τα έχει βάλει στο site?
thebest20, αν εννοείς γενικά άλλες σειρές ανεξαρτήτου χρονολογίας, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ...

Και με τους ρυθμούς χελώνας που τις ανεβάζουν, θα γεράσουμε μέχρι να τις δούμε όλες... (και αν τις δούμε) :(

Αν αναφέρεσαι σε σειρές της πρώτης (1966-1974) ή δεύτερης περιόδου (1974-1981) της κρατικής τηλεόρασης, λέγεται ότι έχουν στη διάθεσή τους στο Αρχείο δύο με τρεις σειρές της πρώτης περιόδου (1966-1974, !!!!), αλλά αν δεν τις δω με τα μάτια μου στο site του Αρχείου, δεν πιστεύω τίποτα!

Όσον αφορά για σειρές της δεύτερης περιόδου (1974-1981), ελπίζω ότι κάτι θα βρεθεί στο μέλλον!!!
 
bernard.c είπε:
Όσον αφορά για σειρές της δεύτερης περιόδου (1974-1981), ελπίζω ότι κάτι θα βρεθεί στο μέλλον!!!
Πολύ αμφιβάλλω. Τα περισσότερα σβησμένα προγράμματα είναι από αυτή την περίοδο αν δε κάνω λάθος. Αλλά και κάτι να υπάρχει ποιος ξέρει που θα 'ναι παραπεταμένο.
 
τα σηριαλ στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ:

ισιδωρα..................................... 1973

 


Ο Χριστός ξανασταυρώνεται.......
1975

 


ο φωτογραφος του χωριου......... 1977

 


Λεηλασία μιας ζωής....................
1978

ο συμβολαιογραφος................... 1979

 


η δασκαλα με τα χρυσα ματια......
1979

 


αστροφεγγια .............................
1980

 


λωξαντρα.................................
1980

 


μεθυσμενη πολιτεια ...................
1980

 


Ο κήπος με τα αγάλματα.............
1981

 


μανα.......................................
1981

 


γιαννης και μαρια.....................
1982

 


το γυμνο κοριτσι......................
1982

 


η επιστροφη .............................
1982

 


ο ζητιανος...............................
1982

 


Μινόρε της αυγής......................
1983

 


τα αρραβωνιασματα
..................1983

 


η κυρια ντορεμι .........................
1983

 


χατζημανουηλ
.......................... 1984

 


ακυβερνητες πολιτειες...............
1985

 


η εξαφανιση του τζων αυλακιωτη
1985

 


ιολη
..........................................1986

 


μανταμ σουσου..........................
1986





ορκισκιτε παρακαλω ....................
1986

 


σαν τα τρελλα πουλια .................
1987

 


η μανιατισσα ...............................
1987

 


ολη δοξα...ολη η χαρη..................
1987

 


καραβαν σαραι.............................
1988

 


βεγγαλικα ....................................
1988

 


φανη .....................................
.....1988

 


για μια καινουργια ζωη............ ......
1988

 


διοδια
.........................................1988

 


εκεινος κι εκεινος.................... ....
1989

 


η αναγενηση ενος εθνους .............1990


 


το καπλανι της βιτρινας................ 1990


 


μυρτω .........................................1990


 


τα πετρινα λιονταρια ....................1993


 


η φονισσα................................... 1993


 


Λυγερή........................................1995


 


μαγικη νυχτα............................... 1995


 


η φυλη των ανθρωπων................. 1995


 


η χαμενη ανοιξη.................. .........1995


 


τα χρωματα της αγαπης................. 1995


 


τα ψαθινα καπελα......................... 1995


 


η ζωη και ο θανατος του καραβελα.. 1996


 


τα χαμενα γραμματα...................... 1997


Υπαρχουν και 2 κινηματογραφικες ταινιες που παρουσιαζονται με τη μορφη

μινι σηριαλ:

η σκιαχτρα ........................1985

 


η φανελα με το 9..............
1988
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορώ να σεβαστώ κανένα θεσμό / φορέα που σαν πολίτης φορολογούμαι και τον πληρώνω...

όταν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του...

Σε αυτές τις ψηφιακές σελίδες κατάγράφεται και διασώζεται τηλεοπτική (και όχι μόνο) ιστορία από το 2005 και δώθε...

Με τα αστρονομικά ποσά των υπεύθυνων (που διάβασα σε πόστ προηγούμενου) αρχείου έπρεπε να πληρώνουνε όλους εμάς...που επιτελούμε μουσειακή συντήρηση

σκεφτείτε το...

εφόσον επικρατεί αυτή η αναρχία... το να μιλάμε για copyrights και δικαιώματα της ΕΡΤ είναι αστείο... απλά σκεφτείτε
 
konkar είπε:
Πολύ αμφιβάλλω. Τα περισσότερα σβησμένα προγράμματα είναι από αυτή την περίοδο αν δε κάνω λάθος. Αλλά και κάτι να υπάρχει ποιος ξέρει που θα 'ναι παραπεταμένο.
Μην το λες. Αν η ΕΡΤ επιθυμούσε πραγματικά να ανακτήσει (έστω μέρος) του Αρχείου της και έψαχνε να βρει οπτικοακουστικό υλικό εκτός των εγκαταστάσεών της, πιθανόν να μπορούσε να βρει τέτοιο υλικό από συντελεστές σειρών / εκπομπών, από συλλέκτες, κτλ. Αλλά δεν...
 
Ρε παιδιά το Εκείνες κι εγώ δεν υπάρχει στο αρχείο της Ερτ??? Μου αρέσει που παλιά σκεφτόμουνα να τηλεφωνήσω στη Ραδιοτηλεόραση να το δίνουν σε dvd!
 
Mitch Bucannon είπε:
Ρε παιδιά το Εκείνες κι εγώ δεν υπάρχει στο αρχείο της Ερτ??? Μου αρέσει που παλιά σκεφτόμουνα να τηλεφωνήσω στη Ραδιοτηλεόραση να το δίνουν σε dvd!

Στό αρχείο της ΕΡΤ δεν υπάρχει ούτε μισό καρέ (αν και μ αυτούς ποτέ δεν ξέρεις)
 
Βρήκα δύο άρθρα σε περιοδικά, που αφορούν στο αρχείο της ΕΡΤ και είναι πράγματα που λίγο-πολύ ξέρουμε όλοι μας, όμως θεώρησα καλό να υπάρχουν σε αυτό το thread ελέω σφαιρικής γνώσης επί του ζητήματος! :)

ΥΓ: Το πρώτο άρθρο είναι από τη "Ραδιοτηλεόραση" και το δεύτερο από το "Ε" της "Ελευθεροτυπίας"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέροντα τα άρθρα sunset89 και σε ευχαριστούμε πολύ!

Δυστυχώς, με την ταχύτητα που προχωράει η ψηφιοποίηση του Αρχείου, όχι σε 5 με 7 χρόνια δεν θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και η διάσωση του υλικού (όπως λέει το άρθρο της Ραδιοτηλεόρασης), αλλά ούτε σε 5 με 7 δεκαετίες... :(

Εδώ θα είμαστε... σε 5 με 7 χρόνια, δηλαδή θεωρούμε το 2015 με 2017 (αν φυσικά το άρθρο αυτό αναρτήθηκε φέτος και όχι το 2009 που μου φαίνεται και πιο πιθανόν). Για να δούμε...
 
joe είπε:
Απο την ΕΡΤ δεν περιμενω η αληθεια ειναι. Οι τυποι απλα δεν ενδιαφερονται, αλλιως θα εκαναν ενα καλεσμα προς ολους οσους τυχον εχουν αρχειο απο παλιες σειρες να την βοηθησουν στην αποκατασταση του αρχειου. Αποκλειεται τοσοι ηθοποιοι και συντελεστες (αφηνω τελευταιο το κοινο) να μην εχουν υλικο στα χερια τους. Η μαγκια και η οργανωση φαινεται αφου εχει γινει ενα λαθος (γιατι λαθη παντα θα γινονται) τι κανεις για να το διορθωσεις οσο ειναι εφικτο και τι κανεις για να μην ξανασυμβει. Παω στοιχημα οτι αν δεν ηταν τα ευρωπαικα προγραμματα για την διασωση πολιτιστικου υλικου και σαφεστατα και οι μασες που θα εχουν ριξει καποιοι εκει μεσα, τιποτα δεν θα γινοταν, ουτε καν οι κινησεις που γινονται.

Δηλαδη ρωταω εγω τωρα: Αν ο πατερας μου που ηταν φορτηγατζης ειχε παρει απο το μοναστηρακι μπομπινες του Γιουγκερμαν για να δεσει την πραματεια του και τις ειχα βρει εγω αυτες τις μπομπινες τις επεξεργαζομουνα τις συντηρουσα και τελικα τις εκανα να παιξουν με τι μουτρα θα ερχονταν κανεις τους (απο την ΕΡΤ εννοω)να μου πει για copyright και πρασινα αλογα, απο τη στιγμη που οι ιδιοι δεν εχουν τιποτα στα χερια τους. Ή ποσοι απο εμας αληθεια πιστευουν οτι αυτες οι σειρες εχουν οριστικα χαθει?? Συμφωνω με τον joe οτι αν ηθελαν οι "κυριοι" της ΕΡΤ θα εφτιαχναν μια ομαδα (δοξα το θεο εχουν παρα πολλους που καθονται και ξυνονται ολη μερα στο ραδιομεγαρο) και θα επιαναν εναν εναν τους ηθοποιους , σεναριογραφους , σκηνοθετες και θα τους ελεγαν "ξερετε κυριε Φωσκολε , κυρια Δανδουλακη , κυρια Βαλσαμη κτλ επειδη καποιοι συναδελφοι μας και προκατοχοι μας ηταν αχρηστοι και ανικανοι και εχασαν αυτα τα αριστουργηματα μηπως θα μπορουσατε να μας δωσετε οτι εχετε -αν εχετε κατι- απο το προσωπικο σας αρχειο?" Πιστευετε οτι οι ανθρωποι αυτοι θα αρνιοντουσαν??

Ειχα εναν "συστρατιωτη" οταν υπηρετουσα που μου ειχε πει οτι ο εξαδερφος του θειου του πατερα του η κατι τετοιο οταν παιζοταν "ΟΙ ΠΑΝΘΕΟΙ" το εγραφε με τη βιντεοκαμερα του σε μπομπινα και τα εστελνε σε εναν συγγενη του στην Αυστραλια.Τωρα κατα ποσο υπαρχουν ολα αυτα και σε τι κατασταση προφανως και δεν μπορω να πω, αλλα βλεπω οτι καποιος απο εδω καποιος απο εκει μαζευουνται πληροφοριες. Επισης αυτο το φορουμ που ασχολειται αποκλειστικα και μονο με ρετρο εχει φτασει αισιως τα 8300 μελη.Ε δεν μπορει ρε παιδια καποιος κατι θα εχει στα χερια του ή κατι θα εχει ακουσει.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν περιμενουμε την ΕΡΤ το πιθανοτερο ειναι να τα συζητανε τα εγγονια μας σε 50 χρονια και να λενε τα ιδια πραγματα. Να δουμε εμεις σαν κοινοτητα τι μπορουμε να κανουμε και πιστεψτε με μπορουμε να κανουμε

Ουφ τα ειπα και ξελαφρωσα.Συγγνωμη για το υφος μου αν ηταν εντονο σε καποια σημεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nkatech είπε:
Δηλαδη ρωταω εγω τωρα: Αν ο πατερας μου που ηταν φορτηγατζης ειχε παρει απο το μοναστηρακι μπομπινες του Γιουγκερμαν για να δεσει την πραματεια του και τις ειχα βρει εγω αυτες τις μπομπινες τις επεξεργαζομουνα τις συντηρουσα και τελικα τις εκανα να παιξουν με τι μουτρα θα ερχονταν κανεις τους (απο την ΕΡΤ εννοω)να μου πει για copyright και πρασινα αλογα, απο τη στιγμη που οι ιδιοι δεν εχουν τιποτα στα χερια τους. Ή ποσοι απο εμας αληθεια πιστευουν οτι αυτες οι σειρες εχουν οριστικα χαθει?? Συμφωνω με τον joe οτι αν ηθελαν οι "κυριοι" της ΕΡΤ θα εφτιαχναν μια ομαδα (δοξα το θεο εχουν παρα πολλους που καθονται και ξυνονται ολη μερα στο ραδιομεγαρο) και θα επιαναν εναν εναν τους ηθοποιους , σεναριογραφους , σκηνοθετες και θα τους ελεγαν "ξερετε κυριε Φωσκολε , κυρια Δανδουλακη , κυρια Βαλσαμη κτλ επειδη καποιοι συναδελφοι μας και προκατοχοι μας ηταν αχρηστοι και ανικανοι και εχασαν αυτα τα αριστουργηματα μηπως θα μπορουσατε να μας δωσετε οτι εχετε -αν εχετε κατι- απο το προσωπικο σας αρχειο?" Πιστευετε οτι οι ανθρωποι αυτοι θα αρνιοντουσαν??Ειχα εναν "συστρατιωτη" οταν υπηρετουσα που μου ειχε πει οτι ο εξαδερφος του θειου του πατερα του η κατι τετοιο οταν παιζοταν "ΟΙ ΠΑΝΘΕΟΙ" το εγραφε με τη βιντεοκαμερα του σε μπομπινα και τα εστελνε σε εναν συγγενη του στην Αυστραλια.Τωρα κατα ποσο υπαρχουν ολα αυτα και σε τι κατασταση προφανως και δεν μπορω να πω, αλλα βλεπω οτι καποιος απο εδω καποιος απο εκει μαζευουνται πληροφοριες. Επισης αυτο το φορουμ που ασχολειται αποκλειστικα και μονο με ρετρο εχει φτασει αισιως τα 8300 μελη.Ε δεν μπορει ρε παιδια καποιος κατι θα εχει στα χερια του ή κατι θα εχει ακουσει.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν περιμενουμε την ΕΡΤ το πιθανοτερο ειναι να τα συζητανε τα εγγονια μας σε 50 χρονια και να λενε τα ιδια πραγματα. Να δουμε εμεις σαν κοινοτητα τι μπορουμε να κανουμε και πιστεψτε με μπορουμε να κανουμε

Ουφ τα ειπα και ξελαφρωσα.Συγγνωμη για το υφος μου αν ηταν εντονο σε καποια σημεια
Καιρο ειχα να ευχαριστηθω post. Να σαι καλα φιλε μου και καλα εκανες και τα ειπες μια και εχεις απολυτο δικιο.
 
για τις παλιες σειρες, πριν το 80 ξεχαστε το, ετσι και αλλιως δεν υπηρχε αρχειοποιηση παρολο που ηδη πιεζαν να εκσυγχρονιστει η ερτ απο τοτε.

Αρκετες εκπομπες προβληθηκαν μονο οταν μεταδοθηκαν και μετα χαθηκαν για παντα!
 
Πίσω
Μπλουζα