Το Θέατρο της Δευτέρας

Φίλε manosdark,γράφε με μικρούς χαρακτήρες,τα κεφαλαία είναι σα να "φωνάζεις" εδώ μέσα...

Και καλώς ήρθες στο GRM φυσικά...
 
picture.php
 
Παιδιά μπορεί να πω βλακεία αλλά νομίζω πως στο Θέατρο της Δευτέρας ήταν... θυμάμαι σαν όνειρο ένα sci-fi (!) επεισόδιο όπου προσγειώνεται ένα διαστημόπλοιο και μια οικογένεια προσπαθεί να βοηθήσει έναν εξωγήινο (τον Τσιβιλίκα αν δεν κάνω λάθος) να προσαρμοστεί στη Γη... Θυμίζει σε κανέναν κάτι;
 
Το θυμαμαι.Θυμαμαι οτι ο Τσιβιλικας ως εξωγηινος επαιρνε ενα χαπι που υποκαθιστουσε τον υπνο.

Οταν προχωρησει η καταγραφη του Θεατρου της Δευτερας στη retrodb θα εχουμε πιο απτες πληροφοριες...
 
Άλλες φάσεις από το συγκεκριμένο που μου ήρθαν ξαφνικά σ'αυτό το χάος που ονομάζω μυαλό...

Ο Τσιβιλίκας έσκασε μύτη τσιτσίδι οπότε χρειάστηκε να τον ντύσουν... και τα πήρε όταν πήγαν να του φορέσουν γραβάτα! :)

Το όνομά του ήταν μια σειρά από αριθμούς... Και του λέει χαρακτηριστικά κάποιος πως αν κινδυνεύεις να σου έρθει κάτι στο κεφάλι, είναι πιο εύκολο να σου φωνάξουν "Μήτσο!" και να το αποφύγεις παρά όλο αυτό το μακρινάρι... Κι εκείνος απάντησε πως και οι γήινοι έχουν μια μεγάλη σειρά από στοιχεία και αριθμούς, ονοματεπώνυμο, αριθμό ταυτότητας, ημερομηνία γέννησης κτλ. αλλά δεν τους χρησιμοποιούν πάντοτε όλους, έτσι λοιπόν κι αυτός άκουγε στο όνομα 165; 145; κάτι τέτοιο... Θυμάμαι ότι το είχα βρει πολύ έξυπνο!
 
nefelli είπε:
Εγώ θυμάμαι το "Παγωτό μες στο χειμώνα". Πρωταγωνιστούσαν Λίλα Καφαντάρη και Πάνος Μιχαλόπουλος.
f_000055m_f1e6588.jpg


f_004722m_4330d4f.jpg


f_005433m_01bb683.jpg


Ax, και να ξερες το πόσο καιρό την ψάχνω το εν λόγο θεατρικό!!!

Το μόνο που κατάφερα να περισώσω απ'αυτό ήταν μόνο ένα απόσπασμα μιας ώρας και αυτή ασπρόμαυρη!

Μακάρι να γίνει κάτι και να βρεθεί κάπου... έστω και σε VHS, αλλά ολοκληρωμένο!

:bow:

alkis21 είπε:
Παιδιά μπορεί να πω βλακεία αλλά νομίζω πως στο Θέατρο της Δευτέρας ήταν... θυμάμαι σαν όνειρο ένα sci-fi (!) επεισόδιο όπου προσγειώνεται ένα διαστημόπλοιο και μια οικογένεια προσπαθεί να βοηθήσει έναν εξωγήινο (τον Τσιβιλίκα αν δεν κάνω λάθος) να προσαρμοστεί στη Γη... Θυμίζει σε κανέναν κάτι;
Άγιοι Απόστολοι!!!!

Τι είπες τώρα;;;

Καταλαβαίνεις τι φως έριξες σε ένα μαύρο χάσμα των παιδικών μου χρόνων;

Μόλις διάβασα την αναφορά, αμέσως ήρθαν στιγμιότυπα του θεατρικού στο μυαλό μου!

Θεός!

:bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Παιδιά μπορεί να πω βλακεία αλλά νομίζω πως στο Θέατρο της Δευτέρας ήταν... θυμάμαι σαν όνειρο ένα sci-fi (!) επεισόδιο όπου προσγειώνεται ένα διαστημόπλοιο και μια οικογένεια προσπαθεί να βοηθήσει έναν εξωγήινο (τον Τσιβιλίκα αν δεν κάνω λάθος) να προσαρμοστεί στη Γη... Θυμίζει σε κανέναν κάτι;
Εγώ γιατί θυμάμαι ένα παρόμοιο, αλλά με πρωταγωνιστή το Δημήτρη Πιατά;...
 
Νομίζω πως ο Πιατάς ήταν ο γήινος που βοηθούσε τον Τσιβιλίκα να προσαρμοστεί!
 
alkis21 είπε:
Άλλες φάσεις από το συγκεκριμένο που μου ήρθαν ξαφνικά σ'αυτό το χάος που ονομάζω μυαλό...
Ο Τσιβιλίκας έσκασε μύτη τσιτσίδι οπότε χρειάστηκε να τον ντύσουν... και τα πήρε όταν πήγαν να του φορέσουν γραβάτα! :)

Το όνομά του ήταν μια σειρά από αριθμούς... Και του λέει χαρακτηριστικά κάποιος πως αν κινδυνεύεις να σου έρθει κάτι στο κεφάλι, είναι πιο εύκολο να σου φωνάξουν "Μήτσο!" και να το αποφύγεις παρά όλο αυτό το μακρινάρι... Κι εκείνος απάντησε πως και οι γήινοι έχουν μια μεγάλη σειρά από στοιχεία και αριθμούς, ονοματεπώνυμο, αριθμό ταυτότητας, ημερομηνία γέννησης κτλ. αλλά δεν τους χρησιμοποιούν πάντοτε όλους, έτσι λοιπόν κι αυτός άκουγε στο όνομα 165; 145; κάτι τέτοιο... Θυμάμαι ότι το είχα βρει πολύ έξυπνο!
Εισαι απιστευτος! Τη θυμαμαι αυτη τη σκηνη, το εργο πρεπει να λεγοταν "ο ουρανοκατεβατος" (καμια σχεση με την ομωνυμη ταινια με το Φωτοπουλο)
 
Παιδιά τι γίνεται μ'αυτό το sine+? Ξεκίνησε να βάζει Θέτρο της Δευτέρας και μας έχει ταράξει στην κουλτούρα με αποκορύφωμα την Ιφιγένεια εω Ληξουρίω σήμερα. Έλεος. Είπαμε ότι κάτι άλλαξε στην ΕΡΤ αλλά βλέπω ότι τα μυαλά εκεί μέσα δεν έχουν προχωρήσει ούτε μέρα. Που είναι το κιόσκι, το φιόρο του λεβάντε, η σημασία του να είναι κανείς σοβαρός, παγωτό μες τον χειμώνα, το φως του γκαζιού και τόσα άλλα θέατρα που τα ρουφάγαμε στην κυριολεξία? Και μην μου πείτε υπομονή θα τα δείξει όλα γιατί η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται.

Επίσης θυμήθηκα ένα θέατρο με τον Πιατά που τσακώνονταν με κάποιους άλλους για το που θα φτιάξουν το αεροδρόμιο και είχαν μπροστά τους ένα χάρτη και έβαζαν σημαιάκια εκέι που ήθελαν να γίνει το αεροδρόμιο και ένας που δεν συμφωνούσε τους έκλεψε το ένα σημαιάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Wolfback σε ευχαριστούμε για τα vidcaps του "Παγωτό Μες το Χειμώνα" που πρέπει να παίχτηκε από ετ-1 γύρω στα 1988-9. Η σκηνή με το ασβεστομένο γεράνι ήταν όλα τα λεφτά.
 
Σχετικα με το θεατρικο εργο 'Ο Ουρανοκατεβατος' με τον εξωγηινο :

Πραγματι, ενας απο τους πρωταγωνιστες ηταν ο Δ. Πιατας που βοηθουσε τον εξωγηινο.

Οσο για τον ιδιο τον εξωγηινο ΔΕΝ ηταν ο Βασιλης Τσιβιλικας αλλα ο Γιωργος Κοτανιδης. Το ονομα του στο εργο ηταν '528'.

Δημητρης
 
WolfBack είπε:
f_000055m_f1e6588.jpg

f_004722m_4330d4f.jpg


f_005433m_01bb683.jpg


Ax, και να ξερες το πόσο καιρό την ψάχνω το εν λόγο θεατρικό!!!

Το μόνο που κατάφερα να περισώσω απ'αυτό ήταν μόνο ένα απόσπασμα μιας ώρας και αυτή ασπρόμαυρη!

Μακάρι να γίνει κάτι και να βρεθεί κάπου... έστω και σε VHS, αλλά ολοκληρωμένο!

:bow:
Το "Παγωτο μες στο χειμωνα" προβληθηκε για πρωτη φορα στις 4-6-84 απο την ΕΡΤ.
 
Σε ευχαριστούμε ChristosM...

οπότε από τα caps και το σήμα, όντως πρόκειται για επανάληψη του 1989 (το λέω γιατί το είχα γράψει σε κασσέτα)
 
Παιδιά επειδή έχω ακούσει κι από άλλους ότι οι παλιές βιντεοκασέτες παίζουν ασπρόμαυρες, έχω να πω ότι αυτό οφείλεται πιθανότατα στο ότι όταν τις γράψατε τα κανάλια στην Ελλάδα εξέπεμπαν σε MESECAM αντί για PAL. Δείτε αν υπάρχει η σχετική ρύθμιση στο βίντεο σας, αν υπάρχει και το αλλάξετε σε MESECAM λογικά θα παίζουν κανονικά.
 
Άλκη, έχεις απόλυτα δίκιο σ'αυτό.

Το "Παγωτό μεσ'το χειμώνα" το είχα γράψει σε ένα παλιό JVC video (από εκείνα που έπρεπε να φοράς ζώνη αρσιβαρίστα για να το σηκώσεις) και διαπίστωσα πριν το δελτίο των 12 ότι το είχα γράψει σε SECAM. Όταν άλλαξα την ρύθμιση -επιτέλους- μετά το δελτίο, πρόλαβα μερικές σκηνές έγχρωμες και έπειτα... τελείωσε η βιντεοκασέτα!

Παρόλ'αυτά, το απόσπασμα αυτό της 1 ώρας και κάτι λεπτών, το έχω δει εκατοντάδες φορές και δεν το χορταίνω. Μακάρι να βρεθεί στην λίστα στις νέες προβολές του Θεάτρου της Δευτέρας και να το δούμε στο άμεσο μέλλον στις οθόνες μας.

Σε λίγο ανεβάζω μερικά κλιπάκια στο youtube...

Be aware!!!!!

Και μιας και το ανέφερα:


[edit] αφαίρεση λινκ λόγω πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

:bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χιλια ευχαριστω. Χρονια ειχα να το δω...
 
Να'σαι καλά, Χρήστο. Η ευχαρίστηση είναι και δική μου.

Ας ελπίζουμε να το θυμηθεί και η ΕΡΤ κάποια στιγμή.
 
Πίσω
Μπλουζα