Το Θέατρο της Δευτέρας

ημουνα σιγουρος οτι θα το εβρισκες... ελπιζω τωρα να το βαλει και η ραδιοτηλεοραση.
 
Δεν πληρωνω δεν πληρωνω

Μια κορυφαία παράσταση που είχε παιχτεί ήταν το "Δεν πληρωνω δεν πληρωνω" με το Λιναιο, τη Φωτίου και το Σταυρίδη. Το είχα δει δυο τρεις φορές και ακόμα θυμάμαι τις περίφημες φράσεις με το "σκατό παξιμάδι" και τη "σαλαμούρα". Αν ξέρει και κανείς που μπορώ να το βρω...
 
doomos είπε:
Μια κορυφαία παράσταση που είχε παιχτεί ήταν το "Δεν πληρωνω δεν πληρωνω" με το Λιναιο, τη Φωτίου και το Σταυρίδη. Το είχα δει δυο τρεις φορές και ακόμα θυμάμαι τις περίφημες φράσεις με το "σκατό παξιμάδι" και τη "σαλαμούρα". Αν ξέρει και κανείς που μπορώ να το βρω...
Λογικα αργα ή γρηγορα θα παιχτει ξανα απο το cine+ ή θα το βγαλει η Ραδιοτηλεοραση. Τα περισσοτερα θεατρα της Δευτερας ευτυχως δεν σβηστηκαν μεσα στα 80s που εγινε η μεγαλη "σφαγη"...
 
Κι εγώ το "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" περιμένω. Κορυφαίο!

Ληναίος: "Κύριε αστυνομικέ εγώ είμαι καλός άνθρωπος! Έχω και χιούμορ! Να σας πω ένα ανέκδοτο? Δυο σπίρτα παίζαν τριανταμία, και κάηκαν και τα δύο! Καλό?"

Καλά είχα πεθάνει στα γέλια. Κι ο Ξενίδης μαζί φοβερός.

Επίσης περιμένω το "Οι κόρες μου κι εγώ" και το "Δον Καμίλλο", και τα δύο με το Μίμη Φωτόπουλο.
 
Perseas είπε:
Κι εγώ το "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" περιμένω. Κορυφαίο!Ληναίος: "Κύριε αστυνομικέ εγώ είμαι καλός άνθρωπος! Έχω και χιούμορ! Να σας πω ένα ανέκδοτο? Δυο σπίρτα παίζαν τριανταμία, και κάηκαν και τα δύο! Καλό?"

Καλά είχα πεθάνει στα γέλια. Κι ο Ξενίδης μαζί φοβερός.

Επίσης περιμένω το "Οι κόρες μου κι εγώ" και το "Δον Καμίλλο", και τα δύο με το Μίμη Φωτόπουλο.
Το Δον Καμιλλο προβληθηκε δυο φορες μεσα σε αυτη τη σεζον. Μαλλον σου ξεφυγε.
 
Γνωρίζει κανείς τον τίτλο αυτού του θεατρικού έργου;

Αν και δεν ήμουν φανατικός του θεάτρου, έβλεπα που και που Θέατρο της Δευτέρας.

Θυμάμαι τα εξής:

Έργο μάλλον ξένου θεατρικού συγγραφέα, αφορούσε μια οικογένεια που φιλοξενούσε έναν εξωγήινο (κανονικός άνθρωπος, μη φανταστείτε τον Ε.Τ. ή Alfie...). Ο εξωγήινος σχολίαζε τα κακώς κείμενα της ανθρώπινης κοινωνίας, αλλά και τα καλά σε σύγκριση με τη ζωή στο δικό του πλανήτη.

Μου έρχεται στο μυαλό αυτό που είπε για τον ύπνο:

"στο δικό μου κόσμο δεν κοιμόμαστε. Παίρνουμε κάθε απόγευμα ένα χαπάκι και μας διώχνει την κούραση. Έτσι μπορούμε να παράγουμε περισσότερο. Στην αρχή, όταν ήρθα εδώ, φοβόμουν τον ύπνο. Τον θεωρούσα κάτι σαν μικρό θάνατο. Τώρα όμως που τον συνήθισα, μου αρέσει. Όταν κοιμάσαι, οι δυσάρεστες σκέψεις που μπορεί να έχεις χάνονται, ξεχνιούνται... Αν μένεις ξύπνιος, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό."

Και τι δεν έκανα στο Google για να βρω μια ένδειξη... Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες.

Παίχθηκε στο Θέατρο της Δευτέρας μάλλον εκεί στα 1986 με 1988. Θα είμαι ευγνώμων για κάθε στοιχείο που θα οδηγήσει στον ύποπτο...
 
Με επιφυλαξη το γραφω. Μηπως προκειται για το "Καλα νεα απο την Αφροδιτη" με τον Ληναιο και τη Ναθαναηλ?
 
Ευχαριστώ ChristosM.

Το είδα (http://www.kastaniotis.com/book/960-03-2399-2), αλλά η ιστορία δεν μου φαίνεται να κολλάει. Νομίζω ότι τον φιλοξενούσε οικογένεια, όχι μια μόνη γυναίκα
 
zxspec83 είπε:
Αν και δεν ήμουν φανατικός του θεάτρου, έβλεπα που και που Θέατρο της Δευτέρας.
Θυμάμαι τα εξής:

Έργο μάλλον ξένου θεατρικού συγγραφέα, αφορούσε μια οικογένεια που φιλοξενούσε έναν εξωγήινο (κανονικός άνθρωπος, μη φανταστείτε τον Ε.Τ. ή Alfie...). Ο εξωγήινος σχολίαζε τα κακώς κείμενα της ανθρώπινης κοινωνίας, αλλά και τα καλά σε σύγκριση με τη ζωή στο δικό του πλανήτη.

Μου έρχεται στο μυαλό αυτό που είπε για τον ύπνο:

"στο δικό μου κόσμο δεν κοιμόμαστε. Παίρνουμε κάθε απόγευμα ένα χαπάκι και μας διώχνει την κούραση. Έτσι μπορούμε να παράγουμε περισσότερο. Στην αρχή, όταν ήρθα εδώ, φοβόμουν τον ύπνο. Τον θεωρούσα κάτι σαν μικρό θάνατο. Τώρα όμως που τον συνήθισα, μου αρέσει. Όταν κοιμάσαι, οι δυσάρεστες σκέψεις που μπορεί να έχεις χάνονται, ξεχνιούνται... Αν μένεις ξύπνιος, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό."

Και τι δεν έκανα στο Google για να βρω μια ένδειξη... Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες.

Παίχθηκε στο Θέατρο της Δευτέρας μάλλον εκεί στα 1986 με 1988. Θα είμαι ευγνώμων για κάθε στοιχείο που θα οδηγήσει στον ύποπτο...
Στο Θεατρικό αυτό πρωταγωνιστουσαν σίγουρα ο Τσιβιλικας και ο Πιατας. Τον εξωγήινο τον έκανε ο Τσιβιλικας. Δεν θυμάμαι όμως τον τιτλο του έργου. Ο τσιβιλικας ειχε παιξει και στο <<Η σημασία του να είναι κανείς σοβαρός>> του Οσκαρ Ουαιλντ και σε ενα θεατρικό που εκανε τον υπηρετη και παριστανε τον πλουσιο Κυριο του οταν εκεινος ελειπε, για να βγαζει καμμια γυναικα.
 
ΤΟ ΕΡΩΤΙΚΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε.


Συγχωρέστε τα όποια μου λάθη σε αυτό το πρώτο μου πόστ καθώς και επίσης αν παραβαίνω κάποιον από τους όρους χρήσης του φόρουμ, μιας και λόγω της "βιασύνης" μου να αναζητήσω απαντήσεις δεν προσπάθησα να τους διαβάσω.


 


Το ερώτημα-παράκληση μου είναι ποιό το όνομα μίας εκ των ηθοποιών που συμμετείχε στην τηλεοπτική μεταφορά του έργου του Άρθουρ Σνίτσλερ για την κρατική τηλεόραση ΕΤ1 στα τέλη της δεκαετίας του 80.



Αφορά την τελευταία σκηνή της παράστασης όπου παίζει με τον Νικήτα Τσακίρογλου.



Η απάντηση πιθανολογώ πως βρίσκεται μεταξύ των τριών :
Έφη Σαντοριναίου , Μαρίνα Υψηλάντη , Ελένη Χατζή

 


Σας παραθέτω για βοήθεια παρακάτω, κάποιο screencap από την τηλεοπτική παράσταση. Αν παραβαίνει τους όρους χρήσης ας διαγραφεί.


 


Ευχαριστώ.


 


 
meneas είπε:
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε.
Καλησπέρα και σε εσένα φίλε meneas και καλώς ήρθες στο forum και στην παρέα μας. Ελπίζουμε να βρεις ενδιαφέροντα θέματα εδώ για να συμμετάσχεις στις συζητήσεις.

meneas είπε:
Συγχωρέστε τα όποια μου λάθη σε αυτό το πρώτο μου πόστ καθώς και επίσης αν παραβαίνω κάποιον από τους όρους χρήσης του φόρουμ, μιας και λόγω της "βιασύνης" μου να αναζητήσω απαντήσεις δεν προσπάθησα να τους διαβάσω.
Καλό θα ήταν να διαβάσεις τους όρους λειτουργίας του forum - δε θα σου πάρει πάνω από 3 λεπτά. Πάντως, μην ανησυχείς - με αυτό σου το post δεν τους έχεις παραβεί.

meneas είπε:
Το ερώτημα-παράκληση μου είναι ποιό το όνομα μίας εκ των ηθοποιών που συμμετείχε στην τηλεοπτική μεταφορά του έργου του Άρθουρ Σνίτσλερ για την κρατική τηλεόραση ΕΤ1 στα τέλη της δεκαετίας του 80.Αφορά την τελευταία σκηνή της παράστασης όπου παίζει με τον Νικήτα Τσακίρογλου.

Η απάντηση πιθανολογώ πως βρίσκεται μεταξύ των τριών : Έφη Σαντοριναίου , Μαρίνα Υψηλάντη , Ελένη ΧατζήΣας παραθέτω για βοήθεια παρακάτω, κάποιο screencap από την τηλεοπτική παράσταση. Ευχαριστώ.[/b]
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω για να σε βοηθήσω - κάποιος άλλος μήπως?
 
bernard.c είπε:
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω για να σε βοηθήσω - κάποιος άλλος μήπως?
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου φίλε bernard.c


Ας ελπίσουμε πως κάποιος θα δώσει την απάντηση για το όνομα της κυρίας.



Οχι πως έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία, απλά για το ιστορικό της υπόθεσης μιας και είναι η μόνη ηθοποιός του αποσπάσματος που διαθέτω από αυτή τη τηλεοπτική παράσταση και της οποίας μου διαφεύγει το όνομα.



Ας περιμένουμε λοιπόν την ανταπόκριση και των υπολοίπων.


 


Ευχαριστώ



 
Για οσους παρακολουθουν το θεατρο της Δευτερας απο το cine + θα ηθελα να τους ενημερωσω πως το καναλι το δειχνει και Παρασκευη πρωι.
 
Καλο θα ηταν...

Αξεχαστες βραδιες. Καλο θα ηταν να υπηρχε κατι αναλογο και σημερα.

zxspec83 και manosdark, το θεατρικο με τον εξωγήινο λεγεται ’ο ουρανοκατεβατος’ και επαιζε οντως ο πιαττας, αλλα στο ρολο του εξωγήινου ηταν ο Κοτανιδης. Υπαρχει και καποια αναφορα σε προηγουμενες σελιδες.

meneas, ξερεις αν το ΕΡΩΤΙΚΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ που εχεις βαλει σε φωτο υπαρχει πουθενα σε βιντεο;

ευχαριστω
 
καλως ήρθες στην παρέα μας migmalion και καλά ποστ. Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τις παραστάσεις του Θεάτρου της Δευτέρας. Ήταν πράγματι όμορφες βραδιές εκείνες. Το έργο που ψάχνεις προφανώς υπάρχει στην ΕΡΤ, αλλά δεν μπορούμε να δώσουμε άλλες πληροφορίες αν υπάρχει κάπου (στο διαδίκτυο) ή αλλού καθως παραβιάζουμε τους κανονισμούς του φόρουμ
 
Ευχαριστω tsalk καλως σας βρηκα ;)

τελικα αυτοι οι κανονισμοι φυτρωνουν εκει που δεν τους σπερνεις. Θα το βρω ομως που θα μου παει; θα ακολουθησω το αρωμα της Πεμης Ζουνη...
 
Έτσι είναι, πάντα όμως υπάρχει ένας τρόπος για να βρούμε αυτό που θέλουμε.
 
migmalion είπε:
meneas, ξερεις αν το ΕΡΩΤΙΚΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ που εχεις βαλει σε φωτο υπαρχει πουθενα σε βιντεο;
ευχαριστω
Αν και δεν επιτρέπεται από τους όρους του φόρουμ, η απάντηση μου είναι πως όχι δεν γνωρίζω να υπάρχει κάπου το συγκεκριμένο επεισόδιο.


Τα videocaps που είδες αφορούν εικόνες από τα αποσπάσματα της παράστασης αποκλειστικά από την προσωπική μου VHS συλλογή.



Ο λόγος που τα παράθεσα ήταν η ταυτοποίηση της ηθοποιού που ρώτησα. Αλλά δυστυχώς δεν πήρα απάντηση ακόμη
:(
 
ChristosM είπε:
Για οσους παρακολουθουν το θεατρο της Δευτερας απο το cine + θα ηθελα να τους ενημερωσω πως το καναλι το δειχνει και Παρασκευη πρωι.
Το προγραμμα της Ραδιοτηλεορασης και του cine+ δεν λεει τιποτα. Κατι πιο συγκεκριμενο για να βαλουμε μπροστα τα recorder?
 
manosdark είπε:
Το προγραμμα της Ραδιοτηλεορασης και του cine+ δεν λεει τιποτα. Κατι πιο συγκεκριμενο για να βαλουμε μπροστα τα recorder?
Το προγραμμα που δημοσιευουν καποια τηλεοπτικα περιοδικα αναφερει τι θα περιλαμβανει το "Θεατρο της Δευτερας" και για την Παρασκευη. Για παραδειγμα την περασμενη Παρασκευη προβληθηκε ο Γυαλινος κοσμος και την ερχομενη θα προβληθει το Μπραβο Κολονελο.
 
Πίσω
Μπλουζα