Το Ρετιρέ - η δική σας πλοκή [fanfic]

Ρε δεν μου εχει μεινει αντερο.Γελαω σαν τον χαχα εδω περα και με κοιτανε παραξενα

THREAD ΤΟΥ ΜΗΝΑ!!!!
 
Δεν σε πιστεύω...Θα μας κάνεις να περιμένουμε να "ξαναδούμε " ρετιρέ μέσω του φόρουμ! Βρε μπας και ήσουνα ο σεναριογράφος;;Βοηθός του Δαλιανίδη ίσως;;Το παιδί που πήγαινε τους καφέδες στο πλατό; Είσαι περιγραφικότατος!!Τώρα που το σκέφτομαι δεν θα είχε τρομερή πλάκα να γράψουμε την πλοκή και απο άλλα σήριαλ,όπως τις τρεις χάριτες,το ορκιστείετε παρακαλώ...;!Σε παρακαλώ σκέψου το γιατί νομίζω πως το έχεις! :D
 
Μιλαμε για ΤΑΛΕΝΤΑΡΕΣ εεεε;;;
 
exetlaios είπε:
Στο χέρι κρατάει ένα τεράστιο walkman, σαν τα racal που είχανε οι καταδρομείς.
Θεϊκό! :animlaugh:

DINO είπε:
:rofl: Καταπληκτικό!Πρέπει οπωσδήποτε να τα γυρίσουμε σε βίντεο!!!

Κανονίστε να μοιράσουμε τους ρόλους! :D
Μόνο βίντεο; Μια χαρά adventure βγαίνει! FMV!

Retire-Game.jpg


spyros_s είπε:
Ένσταση! Ένσταση! Ένσταση! Όλα καλά αλλά η επιλογή του υπολογιστή που θα καεί θα είναι αταρι στ. Όποιος κάψει αμίγκα θα έχει 10 χρόνια τουλάχιστον γρουσουζιά ενώ μετά θα πρέπει να πεθάνει. Δεν καταστρέφουμε ΠΟΤΕ έργα τέχνης.
Κινδυνεύουμε να δημιουργήσουμε σεναριακό κενό. Ποιός κολλάει με παιχνίδια του ST; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το thread έχει αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα! :shake:

Πάρτε το ως κομπλιμέντο… :D :D :D
 
ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ

Στο σπίτι της Κατερίνας, χτυπάει το κουδούνι και πάει να ανοίξει η κυρία Σοφία.

κυρία Σοφία: Τώρα, τώρα! (Μπαίνει η Ζανέτ η γειτόνισσα, κρατώντας μια παντόφλα Ericsson GH337)

Ζανέτ: Γεια σου κυρία Σοφία! (κάθονται στο σαλονάκι) Πήρα κινητό, κυρία Σοφία, από αυτά που σου δίνουν 4 ώρες δωρεάν συνομιλία με άλλα κινητά. Είναι καταπληκτικό, όλοι πρέπει να έχουν, να πεις και στην Κατερίνα να πάρει ένα.

κυρία Σοφία: Της λέω Ζανέτ μου, δεν παίρνει από λόγια. Να, τις προάλλες είχαμε πάει στην κουμπάρα της και θέλαμε να πάρουμε το Χρήστο να έρθει να μας πάρει και δεν είχαμε τηλέφωνο. 1 ώρα περιμέναμε για ταξί.

Ζανέτ: Αν είχατε ένα κυρία Σοφία μου δεν θα είχατε ταλαιπωρηθεί. Αυτό το πείσμα θα φάει την Κατερίνα. Αλλά ας πηγαίνω τώρα. Γεια σου κυρία Σοφία μου.

Φεύγοντας για την πόρτα μπαίνει η Κατερίνα.

Κατερίνα: Μπα, μπα. Η Ζανέτ εδώ; Αμφιβάλλω αν θα ήταν για καλό η επίσκεψή της.

κυρία Σοφία: Η Ζανέτ Κατερίνα μου πήρε κινητό, από αυτά που σου δίνουν 4 ώρες δωρεάν συνομιλία με άλλα κινητά, είναι πολύ καλό Κατερίνα μου, πρέπει να πάρεις κι εσύ!

Κατερίνα: Καλά είπα ότι δεν θα ήταν για καλό η επίσκεψη της Ζανέτ!

Αλλάζει πλάνο, στα γραφεία Cosmos. Μπαίνει η Κατερίνα, φτάνει στο γραφείο της και αφήνει δειλά μια παντόφλα Motorola Dynatac. Το βλέπει ο συνάδελφος της (Γιάννης; ) φορώντας ένα μαύρο σακάκι 2 νούμερα μεγαλύτερο και γυρισμένα μανίκια και την πλησιάζει.

Συνάδελφος: Τι βλέπω Κατερίνα; Πήραμε Κινητό; (Η Κατερίνα αγριοκοιτάζει) Να σου πω ρε Κατερίνα, μπορώ να πάρω λίγο το μπατζανάκη μου που είναι έξω γιατί δεν έχω μονάδες; (Η Κατερίνα του γνέφει νευριασμένα να πάρει)

Μετα από λίγο γυρίζει η Ελένη και με ένα κακομοιριασμένο χαμόγελο, με άσπρο πουκάμισο, χρυσό σταυρό και κόκκινη ζακέτα με βάτες:

Ελένη: Κατερίνα μου με γεια το κινητο σου. Απο αυτα με τις 4 ώρες δωρεάν συνομιλία είναι; Μπορώ να πάρω λίγο τον Ιάσονα που είναι σε εξωτερικές δουλείες; Να, δεν θα κάνω πολύ. Ίσα ίσα να του πω να μην αργήσει σπίτι που θα έχει έρθει και η μαμα. (Η Κατερίνα της γνέφει νευριασμένα να πάρει)

Μετά περπατάει μάγκικα η Χαρούλα προς το μέρος της Κατερίνας χαμογελώντας.

Κατερίνα: Τι θέλεις κι εσύ; Να πάρεις τηλέφωνο από αυτό που έχει 4 ώρες δωρεάν συνομιλία;

Χαρούλα: (Πολύ νευριασμένα) Για τι μας πέρασες Κατερίνα; Για τίποτα χαραμοφάηδες; Εγώ να σου πω με γεια ήθελα! Αλλά εσύ μας αποπαίρνεις πρωτού καλά καλά δεις τι θέλουμε!

Μπαίνει η Ξυνή με γοργό βήμα με ένα στενό μοντέρνο χακί φόρεμα, τρέχει προς το γραφείο της Κατερίνας.

Ξυνή: Κατερίνα μου, δεν θα σε απασχολήσω πολύ, περαστική ήμουν και σταμάτησα εδώ να κάνω ένα τηλεφώνημα, να το Χρήστο θέλω να πάρω να του πω να έρθει να με πάει το βράδυ στη συννιφάδα μου, να απο το κινητό σου θα πάρω, δεν θα το κρατήσω πολύ, έτσι κι αλλιώς τον αδερφό μου παίρνω, τον σύζυγό σου. (Η Κατερίνα φορτώνει)

Μπαίνει την ίδια στιγμή και η κυρία Σοφία.

κυρία Σοφία: Κατερίνα μου, εδώ για ψώνια ήμουν και είπα να κάνω μια στάση εδώ στο γραφείο.

Κατερίνα: (Φορτωμένη) Μαμά, απλή στάση ήθελες να κάνεις; Δεν θέλεις να πάρεις κανένα τηλέφωνο; Από αυτό που έχει 4 ώρες δωρεάν συνομιλία με άλλα κινητά. Εσύ δεν φαγώθηκες να το πάρουμε. Πάρε τηλεφωνο τώρα.

κυρία Σοφία: Κάτσε παιδί μου.. εγώ...

Κατερίνα: (έχει βγάλει την ατζέντα της και παίρνει τηλέφωνα) Πάρε μαμά, εσύ το ήθελες, (το σπρώχνει ενοχλητικά στο αυτί της κυρίας Σοφίας) πάρε κι εσύ, και μετά θα πάρουν όλοι οι υπόλοιποι. Πάρε! Πάρε!

Τι ρι ρι ρι (μουσική και τίτλοι τέλους) !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν το καλοσκεφτείτε, με 5-6 σεναριακούς "κορμούς", έβγαλε καμιά 80αριά επεισόδια ο Δαλιανίδης.

Πράγματι, παραλλάσοντας έκαστη σεναριακή βάση, έβγαζε 5-6 επεισόδια (παρόμοια).

Κορμός #1 : Το λαχείο.

Κάποιος από την παρέα αγοράζει λαχείο ή παίζει προπό. Τελικά κερδίζει αλλά το λαχείο χάνεται, το προπό δεν κατατέθηκε ή κάνουν λάθος τον αριθμό και δεν κέρδισαν.

Στη σπάνια περίπτωση που κερδίσει και πάρει φράγκα, όλοι οι συγγενείς και παρατρεχάμενοι ζητάνε δανεικά.

Κορμός #2 : Το ταξίδι.

Χρήστος και Κατερίνα αποφασίζουν να πάνε ταξίδι στο εξωτερικό. Αφού δώσουνε μάχη να μην τους φορτωθεί όλο το σόι, δέχοντaι καταιγισμό παραγγελιών και στο τέλος τα αναβάλουν.

Κορμός #3 : Το εστιατόριο.

Οι ήρωες αποφασίζουν να πάνε σε εστιατόριο, αλλά όλα πάνε στραβά. Το μενού είναι στα γαλλικά, τα φαgητά τελειώσανε, αργούν να τους σερβίρουν, τα χαλάνε στο λογαριασμό.

Κορμός #4 : Οι συγγενείς.

Κάποιοι ενοχλητικοί ή εκκεντρικοί μακρυνοί συγγενείς έρχονται για επίσκεψη. Εννίοτε έχουν και παιδιά. Ο Κατερίνα κάνει αρχικώς υπομονή, αλλά στο τέλος τους τα χώνει.

Κορμός #5 : Η φυτιλιά.

Κάποια καλοθελήτρια γειτόνισα πείθει την Κυρά Σοφία να κάνει κάτι επειδή είναι της μόδας. Η Κυρα Σοφία το κάνει, ακολουθούν ευτράπελα και η Κατερίνα τα παίρνει στο κρανίο.

Κορμός #6 : Το κελεπούρι.

Κάποιος πείθει τον άλλον (συνήθως η Ειρήνη την Κυρά Σοφία) να κάνει μια αγορά γιατί είναι "ευκαιρία". Τελικά το πράγμα είναι σκάρτο και κυνηγάνε αυτόν που το πούλησε.

Κορμός #7 : Η γιορτή.

Κάποιος πρωταγωνιστής έχει γενέθλια/γιορτή.

Όλοι οικαλεσμένοι φέρνουν το ίδιο δώρο, ή μεταχειρισμένο.

Κορμός #8 : Τράκα "Ξυνής".

Για κάποιο λόγο η "ξυνή" κάνει "τράκα" από το Χρήστο.

Αυτός αρχικά αρνείται να δώσει χρήματα και τελικά η ξυνή ρίχνει τρελό κλάμα ή/και γκρίνια.

Κορμός #9 : Η ζήλεια.

Ο Ιάσωνας κάνεί ένα δώρο στη γυναίκα του.

Η μάνα του το θεωρεί σπατάλη και γκρινιάζει ή μυξοκλαίει.

Τελικά ο Ιάσωνας της τα ψέλνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλαμε φιλολογικη αναλυση εεε;;;
 
Και μια εισαγωγή σε κάθε κορμό για το γραφείο:

Χαρούλα (στο τηλέφωνο): Cosmos, λέγετε παρακαλώ... (μπλα, μπλα, μπλα...) ...άει πάγενε από δώ! Άει πάγενε! (μπαμ! το ακουστικό)
 
Αρχικό μήνυμα απο spyros_s

Ένσταση! Ένσταση! Ένσταση!

Όλα καλά αλλά η επιλογή του υπολογιστή που θα καεί θα είναι αταρι στ. Όποιος κάψει αμίγκα θα έχει 10 χρόνια τουλάχιστον γρουσουζιά ενώ μετά θα πρέπει να πεθάνει. Δεν καταστρέφουμε ΠΟΤΕ έργα τέχνης.

-------------------------------------------------------------------------

alkis21 είπε:
Κινδυνεύουμε να δημιουργήσουμε σεναριακό κενό. Ποιός κολλάει με παιχνίδια του ST; :D
Είδατε! Κρατάω επίπεδο! Δεν αντιδρώ στις προκλήσεις του εχθρού! :D
 
audiodee είπε:
Το βλέπει ο συνάδελφος της (Γιάννης; ) φορώντας ένα μαύρο σακάκι 2 νούμερα μεγαλύτερο και γυρισμένα μανίκια
Ο συνάδελφος που αναφέρεις είναι ο Κώστας !
 
Έγινε μάλλον μπέρδεμα με το multiverse του Δαλιανίδη. :p

Ο Γιάννης είναι ο καφετζής από τους Μικρομεσαίους που στο σύμπαν του ΡΕΤΙΡΕ είναι υπάλληλος της Cosmos,ονόματι Κώστας
 
DINO είπε:
Αρχικό μήνυμα απο spyros_s Ένσταση! Ένσταση! Ένσταση!

Όλα καλά αλλά η επιλογή του υπολογιστή που θα καεί θα είναι αταρι στ. Όποιος κάψει αμίγκα θα έχει 10 χρόνια τουλάχιστον γρουσουζιά ενώ μετά θα πρέπει να πεθάνει. Δεν καταστρέφουμε ΠΟΤΕ έργα τέχνης.

-------------------------------------------------------------------------

Είδατε! Κρατάω επίπεδο! Δεν αντιδρώ στις προκλήσεις του εχθρού! :D
εγώ σε έχω δεχτεί και με τα ελαττώματα σου... :D :D:D
 
Παντως η ιδεα που ειχα για Ρετιρε MMORG μαλλον θα εχει απηχηση...ποσο μαλλον αν μπλεξουμε τα 2 συμπαντα :)
 
Για πες, πως θα παιζεται αυτο;
 
Ρε παιδιά, έχουμε καμια άκρη να βρούμε τη μουσική των τίτλων τέλους σε mp3 ?
 
Μπορώ να κάνω rip από ένα οποιοδήποτε επεισόδιο. Το κακό είναι πως ποτέ δεν το βάζει ολόκληρο. Αν σε καλύπτει αυτό, πες να το κάνω 5' υπόθεση είναι.
 
Νομιζω η μουσικη ειναι ιδια και στην αρχη και στο τελος... η οχι;;;
 
Μπράβο σε όλους! Θα φάτε το ψωμί του Δαλιανίδη εσείς..!!

@exetlaios / audiodee / alkis21:

Θέλουμε κι άλλες σκηνές!! κι άλλες!! κι άλλες!!

τι ρι ρι ρι ρι (μουσική και τίτλοι τέλους).

:bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα