Το Ρετιρέ - η δική σας πλοκή [fanfic]

Παιδιά διάβασα όλα τα παραπάνω σενάρια και πέθανα στα γέλια. :rofl: Να είστε καλά. Περιμένω πως και πως για νέο επεισόδιο...
 
:worship: :worship: :worship: :worship: :bow: Μεγαλο ταλεντο εχετλαιε!! Πραγματικα σα να τα βλεπω μπροστα μου τα σκηνικα...
 
Πρόσφατα είδα κάποιες επαναλήψεις της σειράς και κόλλησα, χαχαχα, αλλά τα fanfic σας, που μόλις σήμερα ανακάλυψα, είναι μοναδικά!!! Παιδιά έχετε ταλέντο, αλλά θέλω να εστιάσω λίγο στα σενάρια του exetlaios: είναι σαν να βλέπω Το Ρετιρέ! Μα, είναι κρίμα να πηγαίνουν χαμένα αυτά τα υπέροχα "δαλιανιδιακά" σενάρια. Κρίμα που έχει πεθάνει ο Δαλιανίδης, καθώς και κάποιοι ηθοποιοί της σειράς και δεν μπορούν να γυριστούν οι ιστορίες του thread σε "Ρετιρε-η μεγάλη επιστροφή" :(
 
Alternative ending:

O κυριος Χρηστος αφηνει πισω τις δυστυχιες που ακουνε στα ονοματα Κατερινα, κυρια Σοφια, Ξυνη και την υπολοιπη συμμορια ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, σηκωνει το ταμειο απο το φαρμακειο, βουταει την προικα της Ειρηνης, τα λεφτα που κραταγε η κυρια Σοφια για την κηδεια της, πουλαει αερα-οικοπεδα στην κυρια Θαλεια και τα ΤΡΩΕΙ ΜΕΧΡΙ ΔΡΑΧΜΗΣ (δεν υπηρχε ευρω τοτε) με μπικινατα μανουλια στο εξωτικο Πορτο Ραφτη!!!

Εμπαινε κυριε Χρηστο οσιομαρτυρα!!!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΡΕΤΙΡΕ!!

Βουτηξα την επικη φωτο (Θειος απο το Τεξας) απο το FB (Η ελληνική βιντεοταινία 1985/1990). Σας προτεινω το ομοτιτλο βιβλιο ανεπιφυλακτα!
 
Ρετιρέ covid19 edition.Με αφορμή αυτό το σχετικά παλιό θέμα του φόρουμ,σκεφτόμουν πιθανούς διαλόγους του ρετιρέ βασισμένους σε original,αλλά με θεματολογία της επικαιρότητας.:D Ξεκινάω..(είναι απο τη σκηνή με την ΕΡΤ 3 της Θεσσαλονίκης)

(Στο μανάβικο του Ιάσωνα-άλλαξε είδος επιχείρησης!)

-Γειά σας
-Γειά σας
-Λαχανικά και φρούτα θα ήθελα,λίγα που να κουβαλάω πολλά,έχω και τη μέση μου βλέπετε..´Εχετε έ;
-Σε μανάβικο ήρθατε κυρία μου,δε θα χαμε;
-Σωστά,ναι έχετε δίκιο...
-Για να δούμε απο τον πάγκο φρούτων...Να σας ρωτήσω,τα πορτοκάλια,τα έχετε απολυμάνει;
-Βεβαίως!
-...τα μήλα;τα απολυμάνατε τα μήλα;
-Και τα μήλα,πεντακάθαρα και αποστειρωμένα,καθρεφτίζεται το πρόσωπό σας πάνω τους!
-Τις μπανάνες,τις απολυμάνατε κι αυτές;
-Και τις μπανάνες τις απολυμάναμε...
-Ναι βρε παιδί μου... αλλά... δε μου πολυαρέσουν τα φρούτα σας ...για να δω λαχανικά..
-Απέναντι,στους πάγκους εδώ..
-Ωραία φαίνονται εκ πρώτης όψεως...Να σας πω...τα λάχανα τα έχετε απολυμάνει;
-Βεβαίως!
-...τα μαρούλια;τα απολυμάνατε τα μαρούλια;
-Και τα μαρούλια ...
-Τα πατζάρια;τα απολυμάνατε κι αυτά;
-ΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΑ!!
-Και....τί άλλο απολυμάνατε;
-ΤΑ ΑΓΓΟΥΡΙΑ!!έχεις ακούσει τι λένε για τα αγγούρια;
-Α είστε ανάγωγος!!!!θα το κλείσετε όπως πάτε!!φεύγω!!
-Να φυγεις να πάς στο τρελοκομείο..ΣΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ!(και πέφτει η κλασσική μουσική τέλους).
 
χαχα, πολύ ωραίος ο τελευταίος διάλογος
 
Ρετιρέ covid19 edition.Με αφορμή αυτό το σχετικά παλιό θέμα του φόρουμ,σκεφτόμουν πιθανούς διαλόγους του ρετιρέ βασισμένους σε original,αλλά με θεματολογία της επικαιρότητας.:D Ξεκινάω..(είναι απο τη σκηνή με την ΕΡΤ 3 της Θεσσαλονίκης)

(Στο μανάβικο του Ιάσωνα-άλλαξε είδος επιχείρησης!)

-Γειά σας
-Γειά σας
-Λαχανικά και φρούτα θα ήθελα,λίγα που να κουβαλάω πολλά,έχω και τη μέση μου βλέπετε..´Εχετε έ;
-Σε μανάβικο ήρθατε κυρία μου,δε θα χαμε;
-Σωστά,ναι έχετε δίκιο...
-Για να δούμε απο τον πάγκο φρούτων...Να σας ρωτήσω,τα πορτοκάλια,τα έχετε απολυμάνει;
-Βεβαίως!
-...τα μήλα;τα απολυμάνατε τα μήλα;
-Και τα μήλα,πεντακάθαρα και αποστειρωμένα,καθρεφτίζεται το πρόσωπό σας πάνω τους!
-Τις μπανάνες,τις απολυμάνατε κι αυτές;
-Και τις μπανάνες τις απολυμάναμε...
-Ναι βρε παιδί μου... αλλά... δε μου πολυαρέσουν τα φρούτα σας ...για να δω λαχανικά..
-Απέναντι,στους πάγκους εδώ..
-Ωραία φαίνονται εκ πρώτης όψεως...Να σας πω...τα λάχανα τα έχετε απολυμάνει;
-Βεβαίως!
-...τα μαρούλια;τα απολυμάνατε τα μαρούλια;
-Και τα μαρούλια ...
-Τα πατζάρια;τα απολυμάνατε κι αυτά;
-ΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΑ!!
-Και....τί άλλο απολυμάνατε;
-ΤΑ ΑΓΓΟΥΡΙΑ!!έχεις ακούσει τι λένε για τα αγγούρια;
-Α είστε ανάγωγος!!!!θα το κλείσετε όπως πάτε!!φεύγω!!
-Να φυγεις να πάς στο τρελοκομείο..ΣΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ!(και πέφτει η κλασσική μουσική τέλους).
χαχαχαχα... Υπέροχο! Σα να το ειδα! Να σαι καλα!!
 
Τι απέγινε η Κατερίνα Γιουλάκη; εδώ και χρόνια αποσύρθηκε από την ενεργό δράση.

 
Πίσω
Μπλουζα