Το Ρετιρέ (1990 MEGA)

Τελικα μαλλον ειδα λαθος. Δεν πρεπει να ειναι Chaplin συμβατο
 
tsimisde είπε:
Με αφορμή το νο.1 του φίλου πιο πάνω, μου δώθηκε η αφορμή να εκφράσω μια απορία σχετική με το σίριαλ. Γιατί ονομάζεται "Το ρετιρέ"; Σε ένα επεισόδιο θυμάμαι ότι η Κατερίνα τσατίστηκε με τον ένοικο του επάνω διαμερίσματος ο οποίος της πετούσε νερά, φύλλα δεν θυμάμαι ακριβώς. Από τη στιγμή που υπάρχει και άλλος όροφος από πάνω δεν νομίζω να μπορεί να γίνει λόγος για ρετιρέ εφόσον απ' όσο ξέρω το ρετιρέ είναι ένας χαρακτηρισμός για το διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου μιας πολυκατοικίας. Επίσης και το σπίτι του Ιάσωνα δεν πρέπει να είναι ρετιρέ γιατί αν θυμάμαι καλά σε ένα επεισόδιο που η μάνα του βγαίνει να κράξει κάτι τυπάδες που παίζουν στην παιδική χαρά, αν θυμάμαι καλά υπάρχει και άλλος όροφος από πάνω. Επομένως, ποιο ήταν αυτό το ρετιρέ από το οποίο βαφτίστηκε το σίριαλ??
ακριβως η κατερινα μπορει να μενει σε ρετιρε μονο με την εννοια που ειπε ο ελεφαντας,δηλαδη δευτερο ρετιρε

εγω εξαφρασα την αποψη μου,γιατι λεγοταν ετσι το σηριαλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως σε ένα επεισόδιο (20-κάτι, εκεί που η Αγαγιώτου κάνει το σπίτι χαρτοπαικτική-λέσχη), υπάρχει αναφορά ότι το διαμέρισμα είναι ΡΕΤΙΡΕ.
 
Hamtaro είπε:
Οι υπολογιστές είδα στους τίτλους είναι από Βαβέλ Η/Υ, Στουρνάρη 47

Αναγνωρίζει κανείς τι πρόγραμμα τρέχει;



MS DOS το προγραμματιστικο περιβάλλον του υπολογιστή;

Πάντως δεν έχουν ολοι οι πρωταγωνιστές στο γραφείο υπολογιστή...έχουν ο Κώστας, η Ελένη και η κυρία Ζαχαροπουλου...Δεν έχουν η Κατερίνα και η Χαρούλα...
 
Παντως θελω να πω οτι το καμμενο σεναριο και το επαναλαμβανομενο "χιουμορ" του Δαλιανιδη εμπλουτιζονται με πολυ καλογραμμενους διαλογους που ειναι βγαλμενοι απο την καθημερινοτητα. Οταν δηλ. η Χαρουλα βγαζει ενα μονολογο τυπου "γιατι δεν πρεπει να πηγαινουμε στην παραλια", πραγματικα σε πειθει και σε κανει να νιωθεις ανωμαλος αμα σου αρεσει η παραλια.

Επι το πλειστον οι ηθοποιοι ειναι πολυ καλοι, ιδιως η Κατερινα, η Χαρουλα και ο μουστακαλης (πολυ συμπαθης ηθοποιος btw).
 
Rakeesh είπε:
Παντως θελω να πω οτι το καμμενο σεναριο και το επαναλαμβανομενο "χιουμορ" του Δαλιανιδη εμπλουτιζονται με πολυ καλογραμμενους διαλογους που ειναι βγαλμενοι απο την καθημερινοτητα. Οταν δηλ. η Χαρουλα βγαζει ενα μονολογο τυπου "γιατι δεν πρεπει να πηγαινουμε στην παραλια", πραγματικα σε πειθει και σε κανει να νιωθεις ανωμαλος αμα σου αρεσει η παραλια.
Επι το πλειστον οι ηθοποιοι ειναι πολυ καλοι, ιδιως η Κατερινα, η Χαρουλα και ο μουστακαλης (πολυ συμπαθης ηθοποιος btw).
σαφεστατα και αδιαμφησβητητα ο δαλιανιδης ειναι απο τους καλυτερους στην κωμωδια και φυσικα δεν αποτελει εξαιρεση το δημιουργημα του αυτο

μουστακαλη εννοεις το φαρμακοποιο; τον νικο κουρο; αν ναι εχει κανει αξιολογη καριερα οντως
 
Είστε πολύ κακοί όλοι σας. Το πληκτρολόγιο είναι κάτω από την επιφάνεια του γραφείου, σε ξεχωριστό ραφάκι που τραβιέται προς τα έξω όταν χρειάζεται. High tech πράμα.
 
Rakeesh είπε:
Παντως θελω να πω οτι το καμμενο σεναριο και το επαναλαμβανομενο "χιουμορ" του Δαλιανιδη εμπλουτιζονται με πολυ καλογραμμενους διαλογους που ειναι βγαλμενοι απο την καθημερινοτητα. Οταν δηλ. η Χαρουλα βγαζει ενα μονολογο τυπου "γιατι δεν πρεπει να πηγαινουμε στην παραλια", πραγματικα σε πειθει και σε κανει να νιωθεις ανωμαλος αμα σου αρεσει η παραλια.
Επι το πλειστον οι ηθοποιοι ειναι πολυ καλοι, ιδιως η Κατερινα, η Χαρουλα και ο μουστακαλης (πολυ συμπαθης ηθοποιος btw).
Σίγουρα η υπογραφή του Γιάννη Δαλιανιδη εξασφαλίζει στην σειρά κάποια ποιοτικά στάνταρ. Μπορεί το σενάριο να είναι κομματάκι αμφιλεγόμενο ( όπως και σε κάποιες ταινίες του το '80) ωστόσο θα συμφωνήσω ότι οι ερμηνείες των ηθοποιών σώζουν κάπως την κατάσταση και ενδεχομένως καλύπτουν τα όποια σεναριακά ζητήματα. Ξαναλέω ότι στην ερμηνεία των ηθοποιών διαφωνώ με την υστερία τους σε φάσεις ωστόσο δεν μπορώ να πω ότι οι ερμηνείες είναι κακές. Φαίνεται ότι η αυστηρότητα του σκηνοθέτη σύμφωνα με τα λεγόμενα των ηθοποιών, τους ώθησε σε μια ικανοποιητική ερμηνευτική προσέγγιση η οποία δεν δυσαρεστεί τον θεατή.

Γενικά ο τρόπος απεικόνισης του σεναρίου είναι αρκετά καλός. Εξάλλου όταν έχεις πίσω από τις κάμερες έναν βετεράνο σκηνοθέτη τότε το αποτέλεσμα θα έχει αρκετά θετικό απολογισμό.
 
Καλησπέρα σας. Λόγω καλοκαιρινής ραστώνης γίντεται εύκολα αντιληπτό πως το ρετιρέ αποτελεί ιδανική λύση για τα μεσημέρια. Προσωπικά εδώ και ένα μήνα κάθομαι και βλέπω τα επεισόδια από το διαδίκτυο. Για εμένα αποτελεί μία από τις αγαπημένες σειρές γιατί βλέπεις πως ήταν τότε η εποχή. Τα εξωτερικά γυρίσματα σε ταξιδεύουν σχεδόν τρεις δεκαετίες πίσω. Βλέπεις οτι τότε υπήρχαν μαγαζιά που επιδιόρθωνες τηλεοράσεις και ένα σωρό άλλα πράγματα που σήμερα δεν υπάρχουν. Τρομερή flashback αναλαμπή είναι ο μπλε ανεμιστήρας που υπάρχει στο σπίτι στη Ραφήνα που είχε πάει η Γιουλάκη για να κάνει τα μπάνια της. Σήμερα τέτοιοι ανεμιστήρες θα έχυον ξεμείνει μόνο σε τίποτα εξοχικά και στα χωριά μας. Ο έλικας ήταν μεταλλικος και ο θόρυβος που έκανε συγκριτικά με τους σημερινούς ανεμιστήρες δεν συγκρίνεται. Ήταν σαν να απογειώνεται ελικόπτερο.

Επίσης από τις λίγες πραγματικά (λιγες) καλές σκηνές ερμηνείας στη σειρά ήταν του Φοίβου που πήγε να την «πει» στον Αλέξη μέσα στο μπαρ επιδή του έφαγε τη Χαρούλα. Όταν ξέσπασε σε κλάματα ήταν συγκλονιστικός και μου έκανε εντύπωση γιατί γενικότερα μέσα στη σειρά δεν υπήρχαν σκηνές που αναδείκνυαν το υποκριτικο ταλέντο των ηθοποιών. Αντιθέτως όπως προαναφέρθηκε ήταν όλοι σχεδόν κάθε μέρα μέσα στη γκρίνια.

Ωραία σκηνή όμως και εκείνη που εξομολογείται ο Ιάσωνας στον Άλκη πως αγαπάει τη μάνα του και εκείνη βρίσκεται έξω από την πόρτα του μαγαζιού και κρυφακούει. Επίσης βρίσκω εξαιρετικά αστεία τη σκηνή που πονάει το δόντι της Χαρούλας και μεθάει με το ούζο.
 
Αυτη τη στιγμη το LifeStyle News του Ε εχει αφιερωμα στις τοποθεσιες οπου γυριστηκαν σκηνες του Ρετιρε.

Οποιος προλαβε... :)
 
tsimisde είπε:
"Ήταν η εύθυμη σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη". Δεν ξέρω σε όλο αυτό που υπάρχει η εύθυμη νότα. Εγώ βλέπω ένα ατέλειωτο γκρίζο κρίνοντας από τη διάθεση των χαρακτήρων στη σειρά.
Δηλώνω φανατική του Ρετιρέ. Όλως παραδόξως έχω δει ελάχιστα επεισόδια από τις επαναλήψεις της σειράς, γιατί προβάλλονταν πρωινές ή μεσημεριανές ώρες, όταν δηλαδή δουλεύω. Πριν από 2-3 εβδομάδες όμως, ήμουν διακοπές, και μεσημέρι μετά από το μπάνιο άνοιξα την τηλεόραση και τι να δω? "Ρετιρέ"!

Το έτερο ήμισυ κόντεψε να λιποθυμήσει, αλλά εγώ καταχάρηκα με το Ρετιρέ :) Φυσικά είδα μόνο 1-2 επεισόδια, αλλά τώρα με το youtube και το επίσημο ανέβασμα των σειρών από το ίδιο το Mega Channel ανακάλυψα ότι μπορώ να δω όλα τα επεισόδια!!! Ξαναβλέποντας λοιπόν τα επεισόδια (έχω αισίως φτάσει στο 16ο), ανακάλυψα αυτό που γράφει παραπάνω ο tsimisde: κάθε άλλο παρά εύθυμη είναι η σειρά!

Ο δημιουργός καταδεικνύει σοβαρές παθογένειες της νεοελληνικής κοινωνίας, που 26 χρόνια μετά (στα επεισόδια αναφέρεται συνεχώς ότι "βρισκόμαστε στο 1990") παραμένουν παθογένειες! Αν εξαιρέσουμε τις flat τηλεοράσεις, τα καινούρια αυτοκίνητα και το Αττικό Μετρό (άντε και την Αττική Οδό), τίποτα δεν έχει αλλάξει στις ανθρώπινες σχέσεις, όπως και στις σχέσεις των πολιτών με το δημόσιο. Αν προσθέσω την οικονομική κρίση των τελευταίων 6 χρόνων και τα μνημόνια, με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι ο Δαλιανίδης θα είχε πολλά περισσότερα να προσθέσει στην μαυρίλα και στο γκρίζο του Ρετιρέ του 1990.

Να προσθέσω επίσης ότι μπορεί να τονίζονται οι "γκρινιάρηδες" χαρακτήρες, και πολλοί να γράφουν εδώ για τις "υπερβολικές" αντιδράσεις των ηρώων, αλλά να ρωτήσω κάτι: έχετε δει κάποια από τις σημερινές "κωμικές" σειρές? Όλες είναι "εισαγωγής" και οι ερμηνίες των ηθοποιών δεν έχουν καμία σχέση με το αποτέλεσμα που βλέπουμε στο Ρετιρέ. Όλοι συνεχίζουν να φωνάζουν, αλλά το κάνουν πιο φάλτσα και πιο εκνευριστικά απ' ό,τι στο Ρετιρέ. Δεν ξέρω αν η ρεαλιστικότητα οφείλεται στην Γιουλάκη, ή στον Δαλιανίδη, ή σε όλους μαζί, αλλά σίγουρα οι ηθοποιοί που βλέπω στο Ρετιρέ μου φαίνονται πιο ρεαλιστικοί από αυτούς στα σημερινά σήριαλ.

Να μην ξεχάσω τα άριστα ελληνικά που μιλάνε στο Ρετιρέ! Για πολλά μπορεί να κατηγορηθεί ο Δαλιανίδης (επαναλήψεις σκηνών, ίδιοι χαρακτήρες, γκρίνια), αλλά τα ελληνικά του είναι πολύ πολύ καλύτερα από τα ελληνικά που μιλάνε σήμερα στην τηλεόραση!

Με άλλα λόγια "Ρετιρέ και ξερό ψωμί" #)

ΥΓ. Ενδιαφέρον link http://www.patrasevents.gr/article/32087-i-istoria-tis-agapimenis-tileoptikis-seiras-retire
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να κάνω μια ερώτηση; Πόσα επεισόδια δείχνει το MEGA τώρα σε επανάληψη; Γιατί και ακριβώς διπλά δεν πρέπει να είναι. Μάλιστα νομίζω ότι έχουν κάνει και κακό μοντάζ, διότι όταν τελειώνει πολλές φορές κόβονται σκηνές στη μέση, με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα, να ξαναδείχνει τη σκηνή από την αρχή καθώς δε θα είχε νόημα να τη δείξει από τη μέση και μετά...
 
θα τα δειξει ολα αποσο ξερω
 
domniki είπε:
Δηλώνω φανατική του Ρετιρέ. Όλως παραδόξως έχω δει ελάχιστα επεισόδια από τις επαναλήψεις της σειράς, γιατί προβάλλονταν πρωινές ή μεσημεριανές ώρες, όταν δηλαδή δουλεύω. Πριν από 2-3 εβδομάδες όμως, ήμουν διακοπές, και μεσημέρι μετά από το μπάνιο άνοιξα την τηλεόραση και τι να δω? "Ρετιρέ"!

Το έτερο ήμισυ κόντεψε να λιποθυμήσει, αλλά εγώ καταχάρηκα με το Ρετιρέ :) Φυσικά είδα μόνο 1-2 επεισόδια, αλλά τώρα με το youtube και το επίσημο ανέβασμα των σειρών από το ίδιο το Mega Channel ανακάλυψα ότι μπορώ να δω όλα τα επεισόδια!!! Ξαναβλέποντας λοιπόν τα επεισόδια (έχω αισίως φτάσει στο 16ο), ανακάλυψα αυτό που γράφει παραπάνω ο tsimisde: κάθε άλλο παρά εύθυμη είναι η σειρά!

Ο δημιουργός καταδεικνύει σοβαρές παθογένειες της νεοελληνικής κοινωνίας, που 26 χρόνια μετά (στα επεισόδια αναφέρεται συνεχώς ότι "βρισκόμαστε στο 1990") παραμένουν παθογένειες! Αν εξαιρέσουμε τις flat τηλεοράσεις, τα καινούρια αυτοκίνητα και το Αττικό Μετρό (άντε και την Αττική Οδό), τίποτα δεν έχει αλλάξει στις ανθρώπινες σχέσεις, όπως και στις σχέσεις των πολιτών με το δημόσιο. Αν προσθέσω την οικονομική κρίση των τελευταίων 6 χρόνων και τα μνημόνια, με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι ο Δαλιανίδης θα είχε πολλά περισσότερα να προσθέσει στην μαυρίλα και στο γκρίζο του Ρετιρέ του 1990.

Να προσθέσω επίσης ότι μπορεί να τονίζονται οι "γκρινιάρηδες" χαρακτήρες, και πολλοί να γράφουν εδώ για τις "υπερβολικές" αντιδράσεις των ηρώων, αλλά να ρωτήσω κάτι: έχετε δει κάποια από τις σημερινές "κωμικές" σειρές? Όλες είναι "εισαγωγής" και οι ερμηνίες των ηθοποιών δεν έχουν καμία σχέση με το αποτέλεσμα που βλέπουμε στο Ρετιρέ. Όλοι συνεχίζουν να φωνάζουν, αλλά το κάνουν πιο φάλτσα και πιο εκνευριστικά απ' ό,τι στο Ρετιρέ. Δεν ξέρω αν η ρεαλιστικότητα οφείλεται στην Γιουλάκη, ή στον Δαλιανίδη, ή σε όλους μαζί, αλλά σίγουρα οι ηθοποιοί που βλέπω στο Ρετιρέ μου φαίνονται πιο ρεαλιστικοί από αυτούς στα σημερινά σήριαλ.

Να μην ξεχάσω τα άριστα ελληνικά που μιλάνε στο Ρετιρέ! Για πολλά μπορεί να κατηγορηθεί ο Δαλιανίδης (επαναλήψεις σκηνών, ίδιοι χαρακτήρες, γκρίνια), αλλά τα ελληνικά του είναι πολύ πολύ καλύτερα από τα ελληνικά που μιλάνε σήμερα στην τηλεόραση!

Με άλλα λόγια "Ρετιρέ και ξερό ψωμί" #)

ΥΓ. Ενδιαφέρον link http://www.patrasevents.gr/article/32087-i-istoria-tis-agapimenis-tileoptikis-seiras-retire
Θέλω να εστιάσω στο σημείο που αναφέρεσαι στις ερμηνείες των πρωταγωνιστών του Ρετιρέ. Παρακολουθώ τη σειρά και πλέον δεν με ενοχλεί η υστερία των χαρακτήρων αν και ενδεχομένως να το έχω συνηθίσει εφόσον το παρακολουθώ σχεδόν ανελλιπώς. Αυτή η υστερία αποτελεί μέρος του σεναρίου καθώς αποτελεί ένα απο τα "όπλα" του δημιουργού και έχει ως στόχο να προκαλέσει το γέλιο στον τηλεθεατή και όπως ανέφερες και συ, άνοιξε το δρόμο σε παρόμοιας φιλοσοφίας σίριαλ της Ελληνικής τηλεόρασης. Βέβαια σε κάποια σίριαλ η υστερία είναι επιτηδευμένα υπερβάλλουσα και μη αναγκαία κατ'εμέ καθώς πολλές φορές οι δημιουργοί στρέφονται ΜΟΝΟ σε αυτή την τακτική. Και στο ρετιρέ υπάρχει αλλά αποτελεί μέσο μεταφοράς των σουρεάλ σκηνικών που λαμβάνουν χώρα στο σίριαλ στον θεατή και είναι πλασαρισμένο με τέτοιο τρόπο που δεν σου κάθεται και τόσο άσχημα. Και εκτός αυτού θα συμφωνήσω στο οτι οπως αναφέρθηκε και πρωτύτερα οτι ο δημιουργός ήθελε με αυτό τον τρόπο να δείξει τη δυσαρέσκεια του για τα τεκταινόμενα που λαμβάνουν χώρα στον πραγματικό κόσμο και οχι στον φανταστικό/εικονικό αλλά και τόσο συγγενικό με την πραγματικότητα κόσμο που δημιούργησε και μας παρουσίασε ....
 
Και επειδη καλοκαιρι χωρις την αγαπημενη μας σειρα ''Ρετιρε'' δεν γινεται...θα προβαλλεται απο αυτη την Πεμπτη στις 3:10 το μεσημερι στο mega...

:award:
 
Πίσω
Μπλουζα