Το είδατε αυτό; Επετειακό Pixel !!

Καλη προταση. Απο λιγο ο καθενας κατι θα βγει και μην ακουσω τα περι χρονου και αμοιβης. Ολοι τη πλακα μας κανουμε κι εξαλλου τοσο χρονο περναμε ολοι εδω μεσα γιατι να μη το στρεφαμε και σε ευρυτερο κοινο ο καθενας με οσες γνωσεις διαθετει και με γενικο συντονιστη απο εδω μεσα παλι. Δεν νομιζω η Compupress να ελεγε οχι σε τζαμπα ποιοτικο υλικο. Την ηλικια την εχουμε οι περισσοτεροι, τις γνωσεις και την τρελα επισης......Ας ενωσουμε δυναμεις και με Amigahellas οπου συζητιοταν μεχρι προ ενος μηνα το ενδεχομενο αυτονομης εντυπης παρουσιας.
 
Να πω οτι συμφωνα με τη φωτο της διαφημισης που ειδαμε - θα παρουσιαστουν ως επι το πλειστον Αρθρα και Κειμενα απο τα τοτε Pixel. Οπως τα ειχαν γραψει δηλαδη τοτε τα τοτε "παιδια". Αμεσο θεμα δηλαδη για το αν κανει καποιο 20χρονο παιδι Hardware test του spectrum απο φωτογραφιες και μονο δεν νομιζω οτι υφισταται.

Οσο για τους οντως κακοπληρωμενους σημερινους συντακτες και συνεργατες - να σας θυμισω οτι και τοτε τα ωραρια ηταν απιστευτα "ανοιχτα" και τα λεφτα ηταν "απιστευτα" λιγα (εως ανυπαρκτα) - επισης δεν ειναι ολοι οι σημερινοι του κλαδου ακαταλληλοι για τη δουλεια αυτη, τρανο παραδειγμα ο Νοτης ο Χαλκιδης (Olorin) του PcMaster που κραταει τοσα χρονια τη Retro στηλη του περιοδικου με επιτυχια.

Σαφως και αυτη η κινηση της Compupress ειναι εισπρακτικου χαρακτηρα αλλα αν δωσει οποιουδηποτε τυπου εναυσμα για να ασχοληθει "νεος" κοσμος με το αθλημα μας θα ειναι θετικοτατο. Αν παλι δεν "πεισει" τοτε τουλαχιστον εχουμε τα "αυθεντικα" τευχη να διαβαζουμε - ετσι και αλλιως το να μην αγορασει καποιος τη συγκεκριμενη εκδοση ποσως καιει την Compupress - εμας θα επρεπε να ενδιαφερει για να μαζευτει και αλλος κοσμος διπλα μας.

Τωρα για τις σκεψεις του φιλου portarinoυ, συμφωνω και νομιζω οτι μια "non paper" ηλεκτρονικη εκδοση θα ηταν εφικτη αλλα και παλι πρεπει να την συντονισουν ανθρωποι καποιας ηλικιας και υποχρεωσεων και αυτο κανει την προσπαθεια (πολυ δελεαστικη μεν αλλα και) δυσκολη.
 
Φίλοι μου retro maniacs, συμμερίζομαι και εγώ τις αμφιβολίες σας για το τεύχος αυτό..

ΑΛΛΑ...

Τρέφω απεριόριστη εκτίμηση στο φίλο μου Χάρη Κλάδη (κατά cpc-κόσμο: REX) Πιστεύω ότι δεν θα μας απογοητεύσει !! (φαντάζομαι ότι για το εν λόγω τεύχος/ένθετο υπάρχει η βοήθειά του -αλλιώς ακυρώνω τη θέση αυτή!!)

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΕΚΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ κ. ΚΛΑΔΗ :

-----------------------------------------------

Χάρη, πρόσεξε καλά φιλαράκι παλιό!!! Ό,τι γράφει το νέο Pixel θα αφορά 95% Amstrad stuff & screenshots και άφησε και ένα 5% για όλα τα υπόλοιπα retro μηχανάκια -θα είναι αρκετό!... (άλλωστε ποτέ δεν είναι αργά για να επανορθώσετε τα παλιά λάθη του παρελθόντος)

Ααα, και κάτι άλλο βασικό: Γιατί δεν βάζετε στο DVD του PC Master όλα τα τεύχη του παλιού Pixel σε PDF μορφή να ησυχάσουμε και εμείς εδώ στο retro maniacs και τα scanner μας ???

PLZ PLZ PLZ!!!

Ευχαριστώ εκ μέρους όλων των Amstrad users & retro maniacs :biglaugh:
 
κοίτα ενα ηλεκτρονικό περιοδικό θα ήταν καλό αλλά σίγουρα δεν θα είχε πολύ μεγάλη απήχηση έξω. αντιθετα εντυπο και μάλιστα ενθετο σε υπάρχων περιοδικό ίσως ξεσήκωνε περισσότερο κόσμο. πάντως επειδή όλοι είμαστε σε κρίσιμη ηλικια κάποιοι παντρεμενοι κάποιοι και με παιδιά το θέμα του χρόνου είναι ζήτημα. εγω πάντως δηλώνω μέσα σε κάτι τέτοιο αν και θέλει συζήτηση...
 
Τριήμερο ban στον fgbrain διότι κάνει ζαβολιές και λαδώνει ονόματα...Επίσης απαιτώ το τεύχος να είναι αποκλειστικά αφιερωμένο στον Spectrum! :D
 
Εμένα δεν με νοιάζει πως θα κατανεμηθεί η ύλη!Το σημαντικό είναι ότι υπάρχει η επιστροφή του PIXEL. Σκέφτηκα μάλιστα ότι πρέπει να έχει ένα ουδέτερο εξώφυλλο ώστε να ικανοποιεί όλους μας! Μια ιδέα από εμένα!

strev11wy8.png
 
LOL Turrican. Είσαι ο ορισμός της ουδετερότητας :D
 
LOL

γουστάρω που θα αρχίσουμε να φαγωνόμαστε για τις παλιές 'ομάδες'...

Χωρίς να γνωρίζω την ύπαρξη του:

http://www.pcmaster.gr/newforum/forum_posts.asp?TID=9990&PN=1

το προηγούμενό μου post, αποδείχτηκε προφητικό :confused: :eek:

απο μένα μονάχα ένα μεγάλο

ΜΠΡΑΒΟ ΧΑΡΗ!!!
 
fgbrain είπε:
Χάρη, πρόσεξε καλά φιλαράκι παλιό!!! Ό,τι γράφει το νέο Pixel θα αφορά 95% Amstrad stuff & screenshots και άφησε και ένα 5% για όλα τα υπόλοιπα retro μηχανάκια -θα είναι αρκετό!... (άλλωστε ποτέ δεν είναι αργά για να επανορθώσετε τα παλιά λάθη του παρελθόντος)
Λοιπόν φίλε μου αυτό το "αποθημένο το έχω και εγώ! Ήδη από το '87-'88 η μεγάλη πλειοψηφεία των αρθρων σε θέματα νέων,επικαιρότητας,game reviews,παρουσιασεων hardware κτλ αφορούσε κυρίως amiga-atari st!

Μάλιστα ήταν τόσο έντονη αυτη η αίσθηση, που διαβάζωντας το pixel στα τέλη του '80 (και ώντας κάτοχος ενός 6128 από το 1985 μέχρι και το 1991, μετά, υποκύψαμε στην μεGAλη κυρία... :) ) είχα φτάσει στο σημείο να πιστευω ότι μόνο εδώ στην Θεσσαλονίκη είχαμε όλοι amtrad-spectrum-c64(αφού σχεδόν όλοι μου οι γνωστοι μόνο αυτούς είχαν!) και ολη η άλλη ελλάδα amiga 500 και atari st! :animrolleyes: :biglaugh:

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι αυτοί ήταν το μέλλον, αλλά στην Ελλάδα των '80s και μέχρι και το '90-'91 η μεγάλη πλειοψηφεία των κατόχων "home computer" είχαν στα χέρια τους 8-bitους θρύλους (κυρίως amstrad-spectrum-commodore 64) και όχι τους τότε πολύ ακριβότερους (για όσους δεν είχαμε πλούσιο μπαμπα! :) ) amiga-atari st.

Να σας πω και μία ισχυρή ένδειξη γι΄αυτό? Παρατηρήστε τις στίλες προγραμματισμού (Pixelware,κατω απο τα πλήκτρα,hacking κτλ) μέχρι και αρχές του '90 και θα δείτε ότι η μεγάλη πλειονότητα αφορούσε 8-bit μηχανήματα! Αυτό σήμαινε βεβαίως ότι το μεγάλο ενδιαφερον και ο κυριος ογκος αναγνωστών μέχρι και τις αρχές του '90 είχαν 8bit μηχανήματα!
 
ikonsgr είπε:
Παρατηρήστε τις στίλες προγραμματισμού (Pixelware,κατω απο τα πλήκτρα,hacking κτλ) μέχρι και αρχές του '90 και θα δείτε ότι η μεγάλη πλειονότητα αφορούσε 8-bit μηχανήματα! Αυτό σήμαινε βεβαίως ότι το μεγάλο ενδιαφερον και ο κυριος ογκος αναγνωστών μέχρι και τις αρχές του '90 είχαν 8bit μηχανήματα!

Χμμ όχι ακριβώς. Βλέπεις οι 16bit δεν είχαν έτοιμη την Basic όπως οι 8bit. Η Amiga που είχε μια Microsoft Basic ήταν τόσο άθλια (μα από τότε ;) που κανείς δεν την ακουμπούσε. Τώρα να ξεκίναγε να σου έφερνε ένα κατεβατό από δεκαεξαδικά πάλι μια basic την χρειαζόσουν για να τα περάσεις αλλιώς έναν assembler. Στα 8bita με το που τα άνοιγες μπορούσες να γράψεις και πρόγραμμα. Επίσης τα 16bita ήταν πολύ πιο δύσκολα να τα προγραμματίσεις, ΟΚ η Amiga, ο ST δεν είχε και κάνα special extra επεξεργαστή αλλά ακόμα και για τον τελευταίο έπρεπε να μάθεις ένα κάρο πράγματα για να ξεκινήσεις να κάνεις κάτι.
 
shock είπε:
Χμμ όχι ακριβώς. Βλέπεις οι 16bit δεν είχαν έτοιμη την Basic όπως οι 8bit. Η Amiga που είχε μια Microsoft Basic ήταν τόσο άθλια (μα από τότε ;) που κανείς δεν την ακουμπούσε. Τώρα να ξεκίναγε να σου έφερνε ένα κατεβατό από δεκαεξαδικά πάλι μια basic την χρειαζόσουν για να τα περάσεις αλλιώς έναν assembler. Στα 8bita με το που τα άνοιγες μπορούσες να γράψεις και πρόγραμμα. Επίσης τα 16bita ήταν πολύ πιο δύσκολα να τα προγραμματίσεις, ΟΚ η Amiga, ο ST δεν είχε και κάνα special extra επεξεργαστή αλλά ακόμα και για τον τελευταίο έπρεπε να μάθεις ένα κάρο πράγματα για να ξεκινήσεις να κάνεις κάτι.
Δεν διαφωνω σ'αυτά που λες, σίγουρα η αμεσότητα και απλοτητα των interpreter basic γλωσσών που είχαν οι 8bit (ειδικά ο amstrad ε? ;) ) βοηθούσαν στην γρήγορη και ευκολη ανάπτυξη μικρο μεσάιων ερασιτεχνικών προγραμμάτων. Στην amiga για παραδειγμα, που είχα ασχοληθεί με pascal αργότερα, έπρεπε για να μπορέσεις να τρέξεις αυτό που είχες γράψει, να κανεις link+compile γράφωντας καθε φορά 2 γραμμές εντολών!!Χώρια που το debugging ήταν ΠΟΛΥ ποιο δύσκολο... Ενώ στο amstrad ένα "run" αρκούσε!! Οσο για το debugging τι ποιο σαφές και κατανοητό από το " error in line 250"! Πάντως τα πραπάνω νομίζω ότι δεν αναιρούν το γεγονός οτι τουλάχιστον μέχρι και τα έλη του '80 στην Ελλάδα,ελάχιστοι είχαμε στα σπιτια μας AMIGA και ΑΤΑRI ST έτσι δεν είναι?
 
εεεε!!! δεν εχει κυκλοφορήσει ακόμα...
 
Παιδιά,

Πήρα τηλέφωνο την Compupress και μου είπαν ότι θα έβγαινε σε κυκλοφορία την Παρασκεύη 8 του τρεχοντος μηνός..εγώ πάντως δεν το πέτυχα πουθενά ακομα
 
Ρε παιδια μηπως κυκλοφορησε και το χασαμε?

Φιλε Thamonas δεν ριχνεις αλλο ενα τηλεφωνακι?
 
Απίστευτο..Εγώ νόμιζα πως το έχασα μετά από τόσο καιρό!!!
 
τελικα βγηκε δεν βγήκε;;;;
 
!!

παιδιά απο αύριο θα κυκλοφορήσει μαζικά...απο καθυστέρηση σε καθυστέρηση το πάνε
 
Φιλε Thamonas γιατι εμενα μου ειπαν 3 Ιουλιου??
 
Πίσω
Μπλουζα