Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον - Nils Holgersson (1980)

manos426f είπε:
Aφου σε καλωσορισω αρχικα στο forum,να σου πω οτι δεν το βρηκα και τοσο ''μεταγλωτισμενη απατη'' οπως το χαρακτηριζεις,το DVD του Νιλς.....
Τουλαχιστον εως οτου και αν βρεθουν τα αυθεντικα επεισοδια,αυτο ειναι κατι να εχουμε τουλαχιστον απο τον Νιλς και για μενα,ειναι ιδιαιτερα σημαντικο.....
Εντάξει ίσως υπερέβαλλα λίγο. Αλλά όταν έχεις μεγαλώσει έχοντας κάτι συγκεκριμένο στη μνήμη σου, ακόμα και αν το καινούργιο είναι καλύτερο εσύ προτιμάς αυτό με το οποίο μεγάλωσες. Όπως και να έχει το dvd με το Μπίμπιλα περιέχει μόνο 4 από τα 52 αυθεντικά επεισόδια. Κάποιος τρόπος θα πρέπει να υπάρχει ώστε να βρεθούν τα παλιά....
 
Ειναι εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις οτι εμεις μικρα βλεπαμε "Το θαυμαστο ταξιδι του Νιλς Χολγκερσον", ενα παιδικο με ομορφα νοηματα και διδαγματα για την ζωη και την φυση και σημερα τα παιδια βλεπουν "Παρα πεντε"....τραγικο :(
 
Μονο τραγικο ,αμ το αλλο με τον Ποποτα .:eek:
 
Καλυτερα να μην μαθεις Mastora...θα απογοητευθεις τρομερα απο τα πατρια...

ignorance is bliss
 
nils holgersson

καλησπερα σε ολους μεχρι και στην νετ πηρα τηλ αλλα τιποτα
 
Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βρεθούν. Εδώ βρήκανε τα 115 επεισόδια της Κάντυ γιατί να μην βρεθούν τα 52 του Νιλς;
 
Δεν λέτε που σώσανε το Oδύσσεια του Διαστήματος στην ελληνική μεταγλώτιση (η ερτ ειναι για κλάματα)
 
DeadOrganPlayer είπε:
Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βρεθούν. Εδώ βρήκανε τα 115 επεισόδια της Κάντυ γιατί να μην βρεθούν τα 52 του Νιλς;

Χεχε, η Καντυ ειναι cult αγαπητε...και την ειχαν δειξει και σε επαναληψη. Τοτε εγιναν οι περισσοτερες εγγραφες. Τον Νιλς δεν τον θυμαμαι σε επαναληψη ποτέ. Να μια ωραια σειρα που θα επρεπε να δειξουν σε επαναληψη. Τι λεω τωρα....μαλλον ονειροβατω πρωι πρωι :animrolleyes:

Καλημερα σε ολους
 
ΔΕΝ ΈΧΑΝΑ ΕΠΙΣΌΔΕΙΟ ΤΌΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΈΔΕΙΧΝΕ!

ΠΡΟΤΙΜΟΎΣΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΆΣΩ ΤΑ ΜΑΘΉΜΑΤΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ nILS.
 
Κι εκείνος δε διάβαζε τα μαθήματα του και θυμάσαι τι έπαθε... :)
 
Εβλεπα και εγώ Νίλς Χόλγκερσον.
 
το τελευταιο επεισοδειο νο 52 στα ελληνικα,το εχει στο site του μελους valtasar για οποιον ενδιαφερεται,διαφημιση δε κανω ,απλα μονο εκει εχω βρει κατι ,αν ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε και αλλα χωρις να παραβαινουμε τους κανονες του site ,πολυ ευχαριστως να το μαθουμε
 
Όντως, όλη η ιστορία του Νιλς έχει βασιστεί στη Σκανδιναβική Μυθολογία. Τα επεισόδια διαχέονται έντονα από αυτήν όπως όταν ο Νιλς είχε έρθει σε επαφή με τα φαντάσματα του λιμανιού μιας πόλης (το άγαλμα που ζωντάνευε το βράδυ). Τουλάχιστον πολιτισμικά/φολκλορικά ο Νιλς δεν είναι τυχαίος και έχω την τιμή να το γνωρίζω αυτό και μέσα από τις σπουδές μου...

Vampire in a Cathedral

P.S.: Αν ενθυμούμαι καλά την πρώτη-πρώτη φορά που είχε παρουσιαστεί στην Ελλάδα ήταν στα Γερμανικά με υπότιτλους και στη συνέχεια μεταγγλωτίστηκε...

Windaria είπε:
Kalhspera se olous sas, kanw to podariko mou edw! To kserate oti to anime einai vasismeno se omonymo paidiko logotexniko vivlio to opoio didasketai sta dhmotika ths skandinavias? kykloforei kai sta ellhnika!
 
papakis3 είπε:
Παιδιά μην δυσκολεύεστε, η ΕΡΤ ξαναγόρασε τα δικαιώματα και θα το προβάλει και πάλι στην ψηφιακή πλατφόρμα τις ''CINE+'' όμως σε λίγο καιρό!!!!!! (Πληροφορία εκ τον έσω!!!!) :diablotin:
:eek: !!!! Τουλάχιστον δύο διαφορετικά άτομα από εμάς πρέπει να αναλάβουν να το περάσουν στον σκληρό τους και από εκεί σε DVD ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.

Χμ... γενικότερα πρέπει να οργανωθούμε..

Δημήτρης :user:

Domniki είπε:
Ειναι εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις οτι εμεις μικρα βλεπαμε "Το θαυμαστο ταξιδι του Νιλς Χολγκερσον", ενα παιδικο με ομορφα νοηματα και διδαγματα για την ζωη και την φυση και σημερα τα παιδια βλεπουν "Παρα πεντε"....τραγικο :(
Εγώ τραγικό βρίσκω το "Καφέ της Χαράς"... ένας άθλιος ηθοποιός και σεναριογράφος (Ρώμας) σε μια σειρά γεμάτη απλοϊκότατα κλισέ που πίστευα πως είχανε πεθάνει γύρω στο '50 - '60.. :nono:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανακάλυψα και ειδα προσφατα μία 2ωρη "ταινία" του νιλς,η οποία μου φάνηκε σαν "συρραφή" και περίληψη των 52 επεισοδίων της σειράς. Το έχει δει κανείς άλλος? Πάντως είναι εκπληκτική η αίσθηση του να βλέπεις κάτι που έχεις να το δεις 20+ χρόνια... Σα να βλέπεις παλιές φωτογραφίες από την παιδική σου ηλικία,με τη διαφορά ότι τα συναισθήματα είναι ΠΟΛΥ ποιο έντονα! :)

Εκπληξη επίσης σου προκαλούν τα όμορφα και διδακτικά νοήματα και μυνήματα που περνούσαν μέσα από τη σειρά, διαπιστώνοντας ταυτόχρονα την, πότε χαζοχαρούμενη και πότε βίαιη και βάρβαρη πραγματικότητα, στην οποία ζούνε τα σημερινά παιδιά μέσα απο αυτά που τους σερβίρει η "νέα" τηλεόραση.... :(
 
Ναι ikons την έχω δει κι εγώ αυτή τη ταινία... Όντως είναι μια συρραφή κάποιων επιλεγμένων επεισοδίων με σκοπό να αποτυπωθεί μια περίληψη όλης της σειράς. Απογοητευτικό το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου, είδικα για κάποιον που έχει δεί τη σειρά στο σύνολό της. Επίσης και η μεταγλώτιση είναι καινούργια με τον "καταπληκτικό" Σπύρο Μπίμπιλα να αναλαμβάνει τα ηνία...Καλύτερα να μη γινόταν ποτέ αλλά από το ολότελα... Ελπίζω να το ξαναπροβάλει όντως η ΕΡΤ όπως ειπώθηκε παραπάνω... Αν κάποιος έχει νεώτερα ας μας ενημερώσει...
 
Το αεροπλανο-Μαρτιν του Νιλς

picture1zr6.jpg


picture1zr6.jpg

Δεν ξερω αν ειναι μονταζ ή αληθεια, παντως ειναι πολυ πετυχημενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nils Holgersson

Nils Holgersson η αρχη.Και το κλαμα κορομηλο που λενε στο χωριο μου

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα