Το σήμα της ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

Όχι, καμία σχέση με ΕΡΤ-2. Σου λέω καθαρά για ΥΕΝΕΔ. Αυτό που λες εσύ ίσως να είναι το σήμα της έναρξης προγράμματος της ΕΡΤ-2, στα μέσα των 80's.
 
Αν προσπαθούσατε να επικοινωνήσετε με τον ηθοποιό Γιάννη Μόρτζο; Απο ότι ξέρω υπήρξε ο τελευταίος διευθυντής της ΥΕΝΕΔ, πριν μετονομασρεί σε ΕΡΤ2. Ίσως υπάρχει κάτι στο προσωποκό του αρχείο
 
iliekater είπε:
Τι είναι η ΥΕΝΕΔ ; Κόμα μου θυμίζει .
Φυσικά και δεν είναι κόμμα. Είναι ο πρώγονος της σημερινής Ν.Ε.Τ.

Τα Αρχικά Υ.ΕΝ.Ε.Δ. σημαίνουν Υπηρεσία Ενημέρωσης Ενόπλων Δυνάμεων, το 1982 άλλαξε σε ΕΡΤ-2 κατόπιν σε ΕΤ-2 και σήμερα ονομάζεται Ν.Ε.Τ.

Το σήμα αυτό είναι από τα τέλη του 70.
 
iliekater είπε:
Τι είναι η ΥΕΝΕΔ ; Κόμα μου θυμίζει .
ΕΛΕΟΣ!!! Λίγο να διάβαζες το φόρουμ, θα μάθαινες...

Ο φίλος tsalk τα λέει περίφημα, εκτός του ότι το συγκεκριμένο σήμα είναι παρμένο από ντοκιμαντέρ του 1971 για το Γουέμπλει και τον ΠΑΟ ("Λεωφόρος θριάμβων"). Το έχω γράψει και στο θέμα "Το σήμα της ΕΡΤ", όπου δημοσίευσα αυτό το σήμα.
 
stam1370 μπερεύτηκες τραγικά . Δεν έγινε κανένα κακό που δεν ήξερα τι είναι ΥΕΝΕΔ . Γι'αυτό εξάλλου ο κόσμος ρωτάει , για να μαθαίνει . Όσο αφορά το έλεος , μην ανυσήχείς , δίνω μπόλικο !
 
Παιδιά το να μην ξέρουμε κάτι δεν είναι φυσικά κακό (ρωτάμε και το μαθαίνουμε).

Απλά (για μένα τουλάχιστον - ίσως όχι μόνο) η ΥΕΝΕΔ είναι μυθικό κανάλι αν και τουλάχιστον εγώ την θυμάμαι από τα τέλη του 70 και μετά. (4-5 χρόνια σύνολο).

Τον όρο μυθικό κανάλι τον λέω αναφερόμενος στο πρόγραμμα που ειχε όσο αφορά τα σήριαλ και τις άλλες εκπομπές.

Στο θέμα του bernand με τίτλο ΥΕΝΕΔ αναφέρονται όλα αυτά
 
iliekater είπε:
Τι είναι η ΥΕΝΕΔ ; Κόμα μου θυμίζει .
Πω, πω!! Ξαφνικά αισθάνομαι πολύ γέρος...

:cry:

Φίλε iliekater, καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά δεν το έχεις ξαναδεί ΠΟΥΘΕΝΑ γραμμένο στο site?

ΥΓ @ tsalk & stam1370:

Το σήμα της ΥΕΝΕΔ είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!

Σας ευχαριστούμε πολύ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι , σοβαρά , δεν το έχω . Εξάλλου , εδώ υπάρχουν αμέτρητα θέματα σε εξίσου αμέτρητες κατηγορίες · δεν μπορώ να τα παρακολουθώ και όλα !
 
bernard.c είπε:
@ tsalk & stam1370:Το σήμα της ΥΕΝΕΔ είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!

Σας ευχαριστούμε πολύ!!
Φίλε Bernard, να ευχαριστείς την ΕΡΤ, που τουλάχιστον επιτρέπει να τραβάμε φωτό από το αρχείο της... :tsktsk: :nono:

iliekater είπε:
stam1370 μπερεύτηκες τραγικά . Δεν έγινε κανένα κακό που δεν ήξερα τι είναι ΥΕΝΕΔ . Γι'αυτό εξάλλου ο κόσμος ρωτάει , για να μαθαίνει . Όσο αφορά το έλεος , μην ανυσήχείς , δίνω μπόλικο !
Επειδή πρέπει να απαντήσω: Δεν μπερδεύτηκα καθόλου, απλά θεώρησα λογικό να έχεις ρίξει μιά ματιά σε παρόμοια θέματα πριν ρωτήσεις. Δεν περίμενα ότι θα έπεφτες "με τα μούτρα" κατευθείαν εδώ!!! Εδώ που τα λέμε, και 'γω ακόμα ανακαλύπτω καινούρια θέματα στο ευρύτερο φόρουμ!!!...

Από μένα το θέμα θεωρείται λήξαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iliekater είπε:
stam1370 μπερεύτηκες τραγικά . Δεν έγινε κανένα κακό που δεν ήξερα τι είναι ΥΕΝΕΔ . Γι'αυτό εξάλλου ο κόσμος ρωτάει , για να μαθαίνει . Όσο αφορά το έλεος , μην ανυσήχείς , δίνω μπόλικο !
Επειδή πρέπει να απαντήσω: Δεν μπερδεύτηκα καθόλου, απλά θεώρησα λογικό να έχεις ρίξει μιά ματιά σε παρόμοια θέματα πριν ρωτήσεις. Δεν περίμενα ότι θα έπεφτες "με τα μούτρα" κατευθείαν εδώ!!!

Από μένα το θέμα θεωρείται λήξαν.
 
To θέμα το ξεκίνησα για το συγκεκριμένο σήριαλ (αλλά ίσως θα πρέπει να αλλάξω τον τίτλο του σε ΜΙΚΡΟΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ)

Αστιεύομαι απλώς.

Το ζήτημα βεβαίως και έχει λήξει (άλλωστε έχουμε να ασχοληθούμε με πιο ενδιαφέροντα πράγματα στο forum)
 
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Έκανα νομίζω τελικά λίγο αρπακολατζίδικη δουλειά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
YouTube - Ξ?ΞΞΞΞ
Έκανα νομίζω τελικά λίγο αρπακολατζίδικη δουλειά
Εμένα μου αρέσει πολύ, άλλωστε δεν έχουμε τίποτα άλλο στη διάθεσή μας από εκείνη την εποχή...

:clap:

Άρα tsalk, επιβεβαιώνεις ότι αυτό ήταν το ήχητικό σήμα της ΥΕΝΕΔ?

Και κάτι ακόμα: Η ονομασία "Δίαυλος 5" για ποιο διάστημα ίσχυσε?

Φαντάζομαι πριν από το Νοέμβριο του 1970, όπου έγινε η μετονομασία σε ΥΕΝΕΔ, αλλά εκείνη την περίοδο δεν ίσχυε η ονομασία "ΤΕΔ"? (έχω μπερδευτεί)

:confused:
 
Για το ηχητικό σήμα νομίζω ότι αυτό ήταν σίγουρα της ΤΕΔ και ίσως στην αρχή της ΥΕΝΕΔ.

Η ονομασία Δίαυλος 5 αναφέρεται στην συχνότητα εκπομπής (της Πάρνηθας για την Αθήνα) και αναφερόταν σίγουρα στις αρχές του 1970 (δεν ξέρω για πόσο καιρο)
 
tsalk είπε:
Για το ηχητικό σήμα νομίζω ότι αυτό ήταν σίγουρα της ΤΕΔ και ίσως στην αρχή της ΥΕΝΕΔ.Η ονομασία Δίαυλος 5 αναφέρεται στην συχνότητα εκπομπής (της Πάρνηθας για την Αθήνα) και αναφερόταν σίγουρα στις αρχές του 1970 (δεν ξέρω για πόσο καιρο)
Σύμφωνοι, όπως το ΕΙΡΤ ήταν στο κανάλι 11.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι υπήρχε λογότυπο "Δίαυλος 5 Τηλεόρασις" (αυτό που δημοσίευσες).
 
Το βιντεάκι είναι καλό. :thanx2: tsalk! Η αξία του είναι στο λογότυπο της ΥΕΝΕΔ.

Το λογότυπο "Δίαυλος 5" πιστεύω ότι είναι "δημιουργία" του περιοδικού που το δημοσίευσε (Ραδιοτηλεόραση). Φαντάζομαι, υπάρχει και αντίστοιχο "Δίαυλος 11". Υπάρχει, ωστόσο λογότυπο "Δίαυλος 10" (αν το θυμάμαι καλά), το οποίο προβαλλόταν το '66, στο ξεκίνημα του "Πειραματικού Σταθμού Τηλεοράσεως ΕΙΡ".

Παρεπιπτόντως, οι συχνότητες από τότε δεν έχουν αλλάξει, απλά έχουν (φυσικά) προστεθεί και άλλες, στις άλλες μπάντες... Η ΕΤ-1 παραμένει στο 11 και η ΝΕΤ στο 5. Μόνο η "αλλαξοκολιά" του '97 στις κτιριακές εγκαταστάσεις έχει συμβεί.

Το ηχητικό αυτό ακουγόταν σίγουρα και από τηλεοράσεως; Γιατί είναι ραδιοφωνικό του '74, σύμφωνα με κάποιο σάιτ...
 
Στο τεύχος που έχψ στα χέρια μου αναφέρεται επίσης και το Δίαυλος 11 για το ΕΙΡ. (θα επανέλθω και με φώτο)

Τώρα όσο αφορά το ηχητικό σήμα είναι ραδιοφωνικό. Ίσως να ακούστηκε και στην τηλεόραση με κάποιο λογότυπο
 
tsalk είπε:
Στο τεύχος που έχψ στα χέρια μου αναφέρεται επίσης και το Δίαυλος 11 για το ΕΙΡ. (θα επανέλθω και με φώτο)
ναι, ναι, περιμένουμε !!

:thanx2:

stam1370 είπε:
Το ηχητικό αυτό ακουγόταν σίγουρα και από τηλεοράσεως; Γιατί είναι ραδιοφωνικό του '74, σύμφωνα με κάποιο σάιτ...
Όντως, έτσι γράφει το site που το φιλοξενεί.

tsalk είπε:
Τώρα όσο αφορά το ηχητικό σήμα είναι ραδιοφωνικό. Ίσως να ακούστηκε και στην τηλεόραση με κάποιο λογότυπο
Με την απορία θα μείνουμε... Δεν έχουμε κανένα λίγο μεγαλύτερο στο forum που να θυμάται την ΥΕΝΕΔ και τα ηχητικά της σήματα?

Πάντως το συγκεκριμένο ηχητικό σήμα είναι πολύ retro το άτιμο!!

Μου θυμίζει λίγο το κλασικό ηχητικό σήμα της ΕΡΤ, μόνο που είναι αρκετά πιο σύντομο, με αποτέλεσμα να παίζεται τρεις φορές στη σειρά, γεγονός που το κάνει βαρετό/επαναλαμβανόμενο...
 
Πίσω
Μπλουζα