Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Βρεθηκε τις προαλλες υπολογιστης ALS (Advanced Logic Systems) Pentium 75MHz, 32MB RAM, AT, VGA, 2 δισκους IDE μικρης χωρητικοτητας. Απ' οτι φαινεται με την πρωτη ματια ειναι πληρως λειτουργικος. Δεν προχωρησα στα ενδότερα. Ειναι ισως ελαχιστα πιο μοντερνος απ' αυτα που με ενδιαφερουν, αλλα μπορει να γινει ενα καλο DOS gaming machine για τα παιχνιδια της τελευταια περιοδου (1993-97), ισως και για win98 gaming αν με ενδιεφερε κατι τετοιο (οχι ιδιαιτερα).

2016-11-13-20h50m43.JPG2016-11-13-20h50m58.JPG2016-11-13-20h52m24.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλοριζικο και με το καλο να το βαλεις σε λειτουργια! :thumbup:
 
Πανέμορφο tower!!! Καλορίζικο freaktmp! Θα μπορούσες να βάλεις καμιά φωτογραφία από το εσωτερικό του? :)
 
Πανέμορφο tower!!! Καλορίζικο 1@freaktmp[/USER]! Θα μπορούσες να βάλεις καμιά φωτογραφία από το εσωτερικό του? :)

 
Καποια στιγμη θα ασχοληθω περισσοτερο μαζι του. Για την ωρα το εχω αποθηκευσει.
 
Την εβδομάδα που μας πέρασε, έσωσα ακόμη ένα PS2 Slim, μαζί με το παιχνίδι Medal of Honor Vanguard, και επίσης 3 παιχνίδια για το πρώτο XBOX
 
Τι τύχη που σας περιτριγυρίζει (και η ατυχία η δική μου) απλά δεν περιγράφεται.
 
telonio είπε:
Τι τύχη που σας περιτριγυρίζει (και η ατυχία η δική μου) απλά δεν περιγράφεται.
Ασε Μαριε,η ιδια γκαντεμια (στο συγκεκριμενο θεμα) με δερνει επισης! :precry:

Που θα παει....θα γυρισει καποια μερα ο τροχος! ;)
 
Καλημέρα Παίδες!

Τον τελευταίο μήνα έσωσα 2 λάπτοπ hp:

α. ένα dv6000 του πρόσθεσα ssd 120gb και 2gb ram και δουλεύει σουπερ (το οποίο και χρησιμοποιώ για να γράψω τώρα!)

β. ένα dv5 το οποίο δεν δούλευε σωστά λόγω τροφοδοτικού το οποίο και αντικατέστησα (κόστος 5?...) και πια δουλεύει!!!

Προβλήματα: στο πρώτο λείπουν πλήκτρα από το πληκτρολόγιο tab,caps, l-shift, q, x, c, v, h, p, scroll-num lock, και το quickplay δεν λειτουργεί΄

στο δεύτερο δεν υπάρχει μπαταρία, οι 2 αριστερές θύρες usb δεν λειτουργούν, ο "μεντεσες" της οθόνης έχει σπάσει και γενικά φαίνεται ότι ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τους προηγούμενους κατόχους του!

Τα βρήκα δίπλα σε κάδους ανακύκλωσης!

Τέλος θα σας παρουσιάσω το εύρημα της περασμένης εβδομάδας:

PS2 fat με modchip χωρίς χειριστήρια και καλώδιο τηλεόρασης! Το βρήκα μέσα σε κούτα με μπάζα και διάφορα καλώδια... το αποσυναρμολόγησα για να το καθαρίσω και ανακάλυψα το modchip του!

cj9GufSeC6ROTCIaSSsMG0oDQU_hoBhwr2FOaGnbpghHomyb5KlGA-EAMLc_JxvFHdU4rG1vjA8=w445-h667-no


Αφού το καθάρισα το συνέδεσα με τα καλώδια του δικού μου παρθένου ps2 στην τηλεόραση και το εκκίνησα. Άνοιξε το αρχικό μενού του ps2 και δοκίμασα να φορτώσω αυθεντικό παιχνίδι αλλά τπτ... τα δοκίμασα όλα τα original δισκάκια που έχω(5!) και το μόνο που μου έλεγε ήταν unable to read disk... αρχικά υποψιάστηκα χαλασμένο laser, αλλά διάβαζε ταινίες κανονικά! Δοκίμασα και ένα γραμμένο game από tor και δούλεψε!...
 
15724018_342991959405523_794757490_n.jpg

Και εκει που ειχα βγαλει τον σκυλο βολτα, ο αγιος Βασιλης με ελουσε απο το πουθενα με φως, και βρηκα στην ανακυκλωση τα παραπανω.

Ειναι ενα πληρες συστημα, οπου περιλαμβανει 2 5.25 floppy drives, SCSI σκληρους συν ακομα μερικα καλουδια!
 
Χτες διασωθηκε μια ωραια CRT τηλεοραση Thomson 14'', με SCART (RGB απ' οσο μπορω να καταλαβω) και composite μονοφωνικη.

2017-01-20-19h05m45.JPG

Ηταν σε αθλια κατασταση εξωτερικα και ηθελε καμποσο καθαρισμα παντως δειχνει αψογα. Δεν βρεθηκε τηλεκοντρολ. Οχι οτι χρειαζεται, αλλα προγραμματισα το πολυαγαπημενο μου Logitech Harmony 885 just in case.

Εν δραση με το Saturn και Dondonpachi

2017-01-21-13h25m59.JPG

Οτι πρεπει για λιγο light gun gaming!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ρετρό δεν το λες αλλά τις προάλλες βρήκα δίπλα από τον κάδο σκουπιδιών στο δρόμο ένα desktop. Με τροφοδοτικό, mainboard gigabyte, 4gb ram, cpu core2duo 2.66 με ψύκτρα, dvd, card reader και μια ati 256mb gpu Μόνο σκληρό δίσκο δεν είχε. Του έβαλα έναν σκληρό που καθόταν, του πέρασα και τα 7 και πάει μια χαρά. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά για τσάμπα όχι και άσχημα.
 
Μια συμπαθεστατη παλιομοδίτικη LCD οθονη Philips 4:3, με εισοδους vga και dvi, ενσωματωμενο usb hub και ηχεια, πτυσσόμενη βαση και δυνατοτητα περιστροφης 90 μοιρων. To aspect ratio ιδανικο για χρηση DOS!

Windows 2.03

image_150956.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οσα δεν φερνει ο χρονος, τα φερνει η στιγμη που λεει και το τραγουδι.

Ενας συναδελφος καθαριζε το παταρι του και ευτυχως με θυμηθηκε λιγο πριν καταληξουν στα σκουπιδια, δυο οθονες CRT Samsung

H πρωτη, μοντελο MF4771, ειναι μια greyscale CGA/Hercules οθονη με ρυθμισεις φωτεινοτητας, αντιθεσης, οριζοντιας και καθετης θεσης και μεγεθους πλαισιου. Επιπλεον εχει εναν επιλογεα λειτουργιας TTL και αναλογικης. Δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο με βυσμα 9 pin αναλογικο σημα! Καμια ιδεα;

2017-04-08-20h05m45.JPG

2017-04-09-03h28m57.JPG

2017-04-09-03h30m54.JPG

Βuck Rogers - Planet of Zoom

2017-04-08-20h08m41.JPG

2017-04-08-20h09m18.JPG

Μετα απο μερικα λεπτα λειτουργιας ειχαμε δυο εκρηξεις εσωτερικα και μπολικο καπνο. Παντως η οθονη συνεχιζει να λειτουργει.

H δευτερη οθονη, μοντελο CJ4681(E) ειναι μια εγχρωμη VGA οθονη 640x480, με ρυθμισεις φωτεινοτητας, αντιθεσης, V Size 1,2 , V Size 3 και H Phase. Τα τρια τελευταια δεν ειμαι σιγουρος τι κανουν. Μονο ενα απο τα τρια ειχε καποια αλλαγη στην εικονα (αν θυμαμαι καλα αλλαγη καθετης θεσης πλαισιου; ) .

2017-04-16-08h16m35.JPG

2017-04-16-08h15m41.JPG

Ghostbusters

2017-04-16-08h00m24.JPG

2017-04-16-08h00m57.JPG

Rick Dangerous 2

2017-04-16-08h09m40.JPG

2017-04-16-08h06m46.JPG

Θα χαρω να αναφερω οτι με αυτη δεν ειχαμε εκρηξεις.

Και οι δυο εχουν το ιδιο styling με τα samsung pc μου.

2017-04-16-07h55m10.JPG

Τελος ενας αλλος συναδελφος μου εφερε μια τηλεοραση Grudig P37-443 που τον αγκαρεψε η μανα του να πεταξει. Στο πισω μερος υπαρχουν βυσματα SCART και RF και εχει και ενσωματωμένη κεραια! Στο μπροστα μερος υπαρχει διακοπτης on/off, βυσμα mini jack για ακουστικα, 4 κουμπια για ενταση ηχου και αλλαγη καναλιου καθως και 6 ακομα κουμπια (καποτε προστατευμενα απο καλυμμα) για ολες τις αλλες ρυθμισεις της τηλεορασης. Δεν μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες για την συγκεκριμενη τηλεοραση, ειναι πιθανοτατα μοντελο 1989 και ειναι πολυ ταλαιπωρημενη. Δειχνει να λειτουργει, αλλα η εικονα ειναι μετρια. Δεν εχω παιξει ομως με τα χειριστηρια για να δω αν στρωνει.

2017-04-14-08h42m10.JPG

2017-04-14-08h42m54.JPG

CDTV Workbench 1.3

2017-04-14-08h50m26.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την παρασκευή 5/5 βρήκα ένα handheld Tomytronics Tennis (1980) σε άριστη κατάσταση, και ένα pong TV-6 Color σε σχεδόν άριστη κατάσταση. Λέω σχεδόν, επειδή λείπει το πάνω καπάκι που μπαίνουν τα χειριστήρια και το καλώδιο της κεραίας. Επίσης το Σάββατο 6/6 μου έδωσαν μια φωτογραφική μηχανή που βρήκαν επίσης σε κάδο ανακύκλωσης, Konica Autoreflex TC (1976) σε άριστη κατάσταση, χωρίς προστατευτικό καπάκι φακού και θήκη, μόνο με το λουράκι της.

Οπότε η μικρή συλλογή μου με αναλογικές φωτογραφικές μηχανές, είναι πλέον η εξής:

Yashica Electro 35 GL με ενσωματωμένο φακό Yashica Yashinon DX 40mm 1.7 (1974)

Konica Autoreflex TC με φακό Konica Hexanon 40mm 1.8 (1976)

Polaroid EF2000FF (1996)

Polaroid 636 Closeup (1996)

Canon EOS 3000 με φακό Canon 52mm 38-76 4.5-5.6 (1999)

Canon EOS 3000N με φακό Canon 58mm 28-80 3.5-5.6 (2002)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να γυρνας σπιτι και να σε περιμενουν τα παρακατω.... :eek: ....μια οθονη Sony TFT LCD color 15"

και ενα ασυρματο πληκτρολογιο HP. :D

Sony TFT LCD.jpg

Οχι ακριβως απο σκουπιδια και ανακυκλωση, αλλα απο την ιδια κυρια που μου ειχε χαρισει τον IBM. :D

Την μπιχλιτσα τους παντως, την εχουν.... :precry:

Δυστυχως λειπουν τα καλωδια της οθονης... :( ....αλλα κατα τα λεγομενα της, ειπε οτι τα εχει, θα ψαξει να τα βρει. :)

Μερικες κοντινες....

Sony TFT LCD back.jpg

Sony TFT LCD back 2.jpg

Sony TFT LCD buttons.jpg

HP Keyboard ID

Sony TFT LCD HP lebel.jpg

Το πληκτρολογιο παντως, αν κρινω απο το review του τυπου, μαλλον δεν λεει και πολλα. :xm:

Ειχε και ενα μικρο θεματακι με τις μπαταριες.... :precry:

Sony TFT LCD battery problem.jpg

Sony TFT LCD battery problem 2.jpg

Anyway....δεν παραπονιεμαι, γιατι απο το τιποτα και το πουθενα εντελως, μια χαρα μου εκατσε!!!! :d@redevil
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο αδερφός μιας φίλης μου έκανε εκκαθάριση στο σπίτι του και ήθελε να ξεφορτωθεί τα παρακάτω:

P3314961.JPGP3314962.JPG

Λείπει το τροφοδοτικό του PS2 Slim και κανα δυο απο τα DualShock 2 ειναι εντελώς λιωμένα. Κατα τ' αλλα δουλεύουν όλα, και υποψιάζομαι οτι ολες οι κονσόλες είναι τσιπαρισμενες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιας βλέπω εδώ πολλές οθόνες θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω συνολικά τέσσερις CRT 17" για PC και θέλω κι εγώ να ξεφορτωθώ έστω την μία ή δύο γιατί μαζεύτηκαν πολλές. Λειτουργούν όλες αλλά αυτή που χρησιμοποιούσα ο ίδιος έχει κάποια θεματάκια οπότε θα δώσω από τις άλλες τρεις που λειτουργούν καλύτερα. Δεν θυμάμαι τώρα που γράφω το ποστ ακριβή μοντέλα, οι δύο πάντως είναι Panasonic και Philips.
 
Σχολούσα, που λέτε από την παλιά δουλειά μου ένα βράδυ και με το μηχανάκι μου (γουρούνα) κατευθυνόμουν προς το σπίτι μου. Όταν με την άκρη του ματιού μου στιγμιαία έπιασα ένα γνώριμο σχήμα πλάϊ σε έναν κάδο σκουπιδιών δίπλα στον δρόμο. "Ωωωωπ, Amstrad 6128 είναι αυτό που βλέπω;" σκέφθηκα. Κάποιου φουκαρά η σύζυγος ή η μητέρα του του τον πέταξαν με συνοπτικές διαδικασίες. Αμέσως φρενάρω χωρίς να το πολυσκεφτώ και σταματάω λίγο πιο μπροστά. Ήταν όντως ένας 6128 με το μόνιτόρ του. Βάζω λοιπόν το πληκτρολόγιο στην μπαγκαζιέρα μου και το μόνιτορ το ισορρόπησα ανάμεσα στην πλάτη μου και την μπαγκαζιέρα και έτσι, σιγά σιγά και όπως όπως φτάνω στο σπίτι μου οδηγώντας σε αυτή την άβολη στάση. Αυτά έγιναν επτά ή οκτώ χρόνια πριν.

Κάποια στιγμή λοιπόν είπα να δοκιμάσω αν λειτουργεί. Το μόνιτορ όμως έβγαλε καπνούς και το έβγαλα αμέσως από την πρίζα, πριν μπορέσω να μετρήσω αν βγάζει σωστά τάσεις 5 και 12 volts. Περνάει κι άλλος καιρός.

Σε κάποια φάση είπα να προμηθευτώ κάποια πράγματα από καταστήματα με retro προϊόντα και έτσι βρέθηκε στην κατοχή μου ένα TZXDuino (που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον Spectrum αλλά καi από τον Amstrad ως κασετόφωνο). Αγόρασα και ένα Scart καλώδιο για τον Amstrad, καθώς και ένα καλώδιο σύνδεσης του με κασετόφωνο. Βρήκα και ένα τροφοδοτικό που έβγαζε 5 Volts με 2 Amperes το οποίο χρειάζεται για την λειτουργία του ο Amstrad. Δεν έκανα κάτι για τα 12 Volts που χρησιμοποιούνται από το Disk Drive, αφού είχα μόνο ΜΙΑ δισκέτα που είχε στο drive του ο Amstrad όταν τον βρήκα που δεν ξέρω κιόλας τι την έκανα. Οπότε είπα να τα συνδέσω όλα αυτά και να δω κανένα παιχνιδάκι φορτώνοντας το από το TZXDuino σαν να φόρτωνα από κασέτα. Αποφάσισα να κάνω την αρχή με το Antiriad που έχει και ωραία μουσικούλα και ιδού:

IMG_20190518_142117.jpg

IMG_20190518_142129.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα