Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Φλος ρουαγιαλ Γιαννη :)
 
Aν θες δοκιμαστη εδω ειμαστε!!!! :supergrin: (και αν την ξαναδεις την amiga σφυρα μας!!! :diablotin: )
 
Καλοριζικα και καλοπαιχτα!!! :thumbup:
 
Παίζει να ήταν κι από τον ίδιο κάδο πριν πεταχτεί στη μάντρα!!! Βρήκα κάτι δισκέτες 5,25 ιντσών με παιχνίδια μέσα σε θήκη για τέτοιες δισκέτες!!! Το θέμα είναι που να τις διαβάσω αυτές τις δισκέτες που δεν έχω τόσο παλιό floppy!
 
Eγώ θέλω PAC-MAN !! :D :D :p

Για μία ακόμη φορά, αυτά που πολύς κόσμος ψάχνει μετά μανίας και θεωρεί υπερ-πολύτιμα, άλλοι τα ρίχνουν στην ανακύκλωση !! (και δυστυχώς δεν έχει τύχει να δω κάδους ανακύκλωσης κάπου κοντά μου... :( )

Pitsunami, καλώς τις δέχτηκες τις αμιγκούλες (και όλα τα περελκόμενα), και εύχομαι να αξιοποιηθούν το συντομότερο. :headbangdude:
 
Ο DINO τις πέταξε, ο DINO!!!... :diablotin:
 
Που ειπαμε οτι μενεις τωρα ? Νοικιαζεται κανα σπιτι εκει κοντα? ή κανα εξοχικο τουλαχιστον!
 
Άν περισσέψει κανα λειτουργικό πληκτρολόγιο για 500άρα θυμήσου με ! Έχω μια 500άρα παραπονεμένη με 5-6 πλήκτρα Off ! Κατα τα άλλα, ultra uber nice find !
 
A, Αλεκο αρχισαμε να ζηταμε πραγματα?

τοτε εαν περισσεψει καμια Α4000Τ (τωρα που χρειαζεται χωρο το παιδι), εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε για το δικο σου καλο!
 
χάρηκα που τόσα πράγματα γλύτωσαν την καταστροφή...Πλέον θα βρεθούν σε χέρια συλλεκτών όπως τους αξίζει είτε σε εκείνου που τα βρήκε, είτε σ' εκείνους που θα τα χαρίσει-πουλήσει! Καλοδούλευτα!
 
Πραγματικά μέχρι στιγμής έχω βρεί πραγματικά πολύ ώραία retro πράγματα ,

πρέπει να δικτυωθώ και στις υπόλοιπες μάντρες της περιοχής! :)

Όσο για τις amiges θα τις καθαρίσω και μπορεί να δωρίσω και καμία! χαχα stay tuned...
 
mike είπε:
A, Αλεκο αρχισαμε να ζηταμε πραγματα? τοτε εαν περισσεψει καμια Α4000Τ (τωρα που χρειαζεται χωρο το παιδι), εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε για το δικο σου καλο!
Άντε και στα δικά σου τότε !!! Ρε συ την Amiga για το παιδί την κρατάω :)
 
Αν και έχω παραλείψει να αναφέρω με λεπτομέρεια τα PC Parts που έχω συλλέξει ως τώρα, θα κάνω μια εξαίρεση διότι μόλις χθες βρήκα μια Diamond Monster 3D II 12Mb!!! Από 3DFX έχω και μια Banshee.
 
Το περασμένο Σάββατο (πέρυσι δηλαδή!) έσωσα τα παρακάτω γνήσια παιχνίδια για Playstation 1 μαζί με τα κουτιά τους!

Resident Evil: Director's Cut

Resident Evil 2

Silent Hill

Crash Bandicoot

Tekken 2

Ridge Racer

Wipeout

Extreme Games

Cheesy
 
Amstrad1981 είπε:
Το περασμένο Σάββατο (πέρυσι δηλαδή!) έσωσα τα παρακάτω γνήσια παιχνίδια για Playstation 1 μαζί με τα κουτιά τους!
Resident Evil: Director's Cut

Resident Evil 2

Silent Hill

Crash Bandicoot

Tekken 2

Ridge Racer

Wipeout

Extreme Games

Cheesy
Κανονική συλλογή και παιχνιδάρες δηλαδή! Σε λίγο στα σκουπίδια θα βάζουν και ταμπελάκια με το όνομα κάθε κονσόλας, για να μην χάνεσαι βρε παιδί μου...
 
Δυο ενδιαφεροντα ευρηματα.

Μονοχρωμη οθονη 12'' Speedy MDL-12D με βυσμα 9 pin D-Sub (CGA/Hercules).

2014-04-27-12h21m27.JPG

2014-04-27-12h21m59.JPG

Υπολογιστης Hyundai Super-386S

2014-04-27-12h24m12.JPG

2014-04-27-12h24m57.JPG

2014-04-27-12h25m44.JPG

Και τα δυο καθαριστηκαν εξωτερικα για την ωρα.

Δεν εχω καποιο σιγουρο τροπο να δοκιμασω την οθονη. Δεν εχω καμια γνωστη λειτουργικη καρτα CGA/Hercules.

Το 386 εχει μια CGA καρτα γραφικων η οποια δεν ειναι στερεωμενη στην θεση της. Ο διακοπτης on/off εχει χαλασει. Αν τον κρατησει κανεις πατημενο το μηχανημα (χρησιμοποιωντας την πιο πανω οθονη) κανει μερικα beep και αυτο ηταν. Καποια στιγμη συντομα θα γινει περαιτερω διερευνηση, σε ξεχωριστο thread.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρέθηκε Macintosh LCII (1992) χωρίς όμως πληκτρολόγιο, ποντίκι και οθόνη, σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Στο παρελθόν είχα βρει και σετ με όλες τις δισκέτες του λειτουργικού του συστήματος και το εγχειρίδιο χρήσης. Πάλι καλά που τα κράτησα!
 
Δεν είναι και τόσο ρέτρο, αλλά πρόσφατα βρήκα σε κάδο μονάδα pc με λειτουργικό σκληρό sata στα 500 giga.

Το ενδιαφέρον είναι πως το pc είχε hardware 6-7ετίας και βάλε, αλλά ο δίσκος ήταν σχετικά πρόσφατος και δεν είχε δουλέψει πολύ.

Ακόμα απορώ γιατί ο προηγούμενος κάτοχος του pc να πετάξει καινούριο δίσκο...
 
Πίσω
Μπλουζα