ΦΑΝΤΑΖΙΟ

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας johnalepou
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
368.jpg
368.jpg

369.jpg
369.jpg
 
Ποιον βασιλιά παριστάνει στη φωτό ο Κ.Κ.? Δεν του πήγαινε καθόλου το ξανθό μαλλί με το μουστάκι.
 
Το καλοκαίρι του 1973 ο Κώστας Καρράς έπαιζε στο θέατρο "Ρουαγιάλ" τον βασιλιά Αλέξανδρο στο έργο του Γεωργίου Ρούσσου "Βασιλικό ρομάντζο", με συμπρωταγωνίστρια τη Μαίρη Χρονοπούλου (Ασπασία Μάνου). Την ίδια περίοδο έπαιζε στην τηλεόραση της ΥΕΝΕΔ τον Μέγα Κωναταντίνο στο "Εν τούτω νίκα", με την Γκέλυ Μαυροπούλου ως Αγία Ελένη.
 
Ευχαριστώ. Τον Αλέξανδρο? Μα δεν του έμοιαζε καθόλου, παρά τη μεταμφίεση. Ο Καρράς είχε πιο τριγωνικό πρόσωπο, ο Αλέξανδρος πιο παραλληλόγραμμο. Και πολύ πεταχτά αυτιά. Καλά, για μαλλί δεν συζητάω.

%u0025CE%u0025B2%u0025CE%u0025B1%u0025CF%u002583%u0025CE%u0025B9%u0025CE%u0025BB%u0025CE%u0025B9.JPG

Είδατε? Φτυστός ο Καρράς. Ούτε η μοιραία μαϊμού δεν θα τους ξεχώριζε.

Θα μου πείτε σάμπως έμοιαζε η Χρονοπούλου με τη Μάνου?
 
Κρίμα που δεν έχει ολόσωμη φωτογραφία του κου. Λειβαδίτη να δούμε αν φορούσε τις (διάσημες σε διπλανό θέμα) σπιτικές παντόφλες...

Αλλά παρατηρώ ότι ο/η συντάκτης/ις πάλι κάνει το ίδιο που έχω σχολιάσει σε άλλες συνεντεύξεις. Στο αρχικό "βιογραφικό" αναφέρεται στην τηλεοπτική και 11χρονη θεατρική του καριέρα αλλά αγνοεί την ήδη 18χρονη το 1976 κινηματογραφική του καριέρα, που το 1976 αριθμούσε τουλάχιστον 25 ταινίες. Ο κινηματογράφος απλώς αναφέρεται ακροθιγώς αργότερα στη συζήτηση.

Κατα τ' άλλα πολύ διασκεδάζω όταν διαβάζω δηλώσεις τις οποίες η κατοπινή ιστορία των συνεντευξιαζομένων διέψευσε. Διότι και παντρεύτηκε και σε σήριαλ πρωταγωνίστησε, αποστηθίζοντας έναν ρόλο κάθε εβδομάδα κι ας ήταν 20 χρόνια πιο "κουρασμένη". Καλά έκανε δηλαδή. Ακόμη κι αν οι απόψεις που διατυπώνονται σε συνεντεύξεις είναι πραγματικές και όχι δημοσιοσχεσίτικες, πάντα μπορούν να αλλάξουν. Αλλά εγώ το διασκεδάζω.
 
Το τελευταίο αυτό εξώφυλλο από το "Φαντάζιο" είναι, για μένα, μια από τις ωραιότερες φωτογραφίες της Μαίρης Χρονοπούλου. Εδώ η Μαίρη μοιάζει αρκετά στη Δαλιδά.
 
Ο Βυζαντινος Εσπερινος, του Αποστολου Καλαδαρα ειναι ξενο LP; :sealed:
 
Έκρυψε δυο χρόνια από την ηλικία της ή μου φαίνεται? (Η wikipedia λέει ότι γεννήθηκε το 43). Αν ήταν του 45 βγήκε 17χρονη στο πάλκο, και ήταν μόλις 19 χρονών στη "Λόλα"? Δεν νομίζω. Αλλά από την άλλη, τι κέρδιζε με το να κρύψει 2 χρόνια μόνο? Δηλαδή ήταν 33 όταν κυκλοφόρησε αυτό το τεύχς κι είπε ότι ήταν 31? Σιγά τη διαφορά.
 
Θα επαναλαβω αυτο που εχω γραψει καμποσες φορες εδω μεσα:

Η Βικιπαιδεια γραφει αλλα αντ' αλλων οσον αφορα ηλικιες καλλιτεχνων και ιδιως καλλιτεχνιδων γιατι βασιζεται περισσοτερο σε ο,τι εχουν δηλωσει εκεινοι-ες. H Wikipedia ομως, μαλιστα! Μονο αυτη λεει την αληθεια γιατι αναφερεται σε ξενους καλλιτεχνες οι οποιοι δε συνηθιζουν να κρυβουν χρονια. Αρα η Βικυ, κατα πασαν πιθανοτητα, εκρυψε περισσοτερα απο δυο χρονια απο την ηλικια της.

Και το πιθανοτερο δηλαδη, ειναι οτι θα το τραβαγε ακομα περισσοτερο, εαν την επαιρνε κι αλλο, αλλα απο καποιο σημειο και μετα θα εβγαζε ματι η αληθεια, κι ετσι το αφησε εκει. Ετσι κανει η μεγιστη πλειονοτης των Ελληνιδων καλλιτεχνιδων. Κατα μια περιεργη συμπτωση, ολες εχουν ξεκινησει παιδουλες, σχεδον μπεμπεκες.

Πιο τρανταχτο παραδειγμα η Ζωη Λασκαρη που επιμενει πως οταν τον Ιουνιο του 1959 πηρε το στεμμα της Σταρ Ελλας ηταν....14μιση χρονων.

Αν την επαιρνε να πει και 10, ειμαι σιγουρη οτι θα το' λεγε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oπως βλεπω, εχει γενεθλια αυριο ο Γιωργος.
 
Έμεινε στην ίδια τάξη στη σχολή του Εθνικού?!
 
Αυτά που έλεγε το 1973 τα κράτησε ή ξαμολήθηκε στα μαγαζιά της παραλίας τελικά?
 
Πίσω
Μπλουζα