ΦΑΝΤΑΖΙΟ

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας johnalepou
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
398.jpg
398.jpg

399.jpg
399.jpg
 
"Τα χρήματα αν δεν τα παίρναμε εμείς θα τα παίρνανε οι επιχειρηματίες," λέει η κυρία Αλεξίου. Χε χε, ωραία (και μπαγιάτικη) δικαιολογία. "Αν δεν το κάναμε εμείς θα το έκανε κάποιος άλλος". Εκείνο που είναι σίγουρο είναι ότι στην τσέπη μας δεν θα μείνουν.
 
Γκάρφανκελ? Πώς τους ήρθε να τον τονίσουν στην προπαραλήγουσα τον δύστυχο?

Ο συντάκτης του άρθρου το 1976 είχε προφανώς κάνει Τζάρτζανο στο σχολείο του. Αν είχε κάνει τον κόπο να τον ανοίξει θα είχε δει ότι τύπος "ιχθείς" δεν υπάρχει. Η κλίση του "ιχθύς" στον πληθυντικό ήταν

οι ιχθύες

των ιχθύων

τοις ιχθύσι

τους ιχθύς (με περισπωμένη, ενώ ο ιχθύς ήταν με οξεία)

ω ιχθύες

και στην καθαρεύουσα το ίδιο, και στη δημοτική είναι ψάρι. Πόθεν το "Ιχθείς"? (που δεν αμφιβάλλω ότι είναι συνηθισμένο παρ' αστρολόγοις εν ωροσκοπίοις αλλ' αυτό δεν το κάνει σωστό)
 
Δεν κατάλαβα γιατί χρειάζεται να έχεις γερό στομάχι για να ανοίξεις έκθεση γουναρικών. Να είσαι αυτός που σφάζει και γδέρνει το ζώο για να φτιάξει τη γούνα, να το καταλάβω. Αν και αμφιβάλλω ότι το έλεγε με αυτή τν έννοια ο Νίκος Τζόγιας.

Ποιο ρόλο έπαιζε στο σήριαλ ο κος. Κατράνης με το φρικαλέο μαλλί, λες και το κρεπάρισε επίτηδες? Του βασιλιά ή του αγάλματος?
 
Πραγμαικά συμπαθέστατο ντουέτο, και μου άρεσαν πολύ τότε (έχω άλλωστε 3 CD με τραγούδια τους εκείνης της εποχής).
 
Πολύ προγούλι ο ζεν πρεμιέ.

Το έργο στο οποίο αναφέρεται πρέπει να είναι το "Πρόσεξε το σκαλοπάτι" του Douglas-Home. Το είχα δει, μια από τις παλιότερες θεατρικές παραστάσεις που θυμάμαι. Ήταν την εποχή του "Παράξενου ταξιδιώτη" και ήμασταν Αθήνα για τη χρονιάτικη επίσκεψη, και πήγαμε οικογενειακώς. Τζώρτζης και Γαληνέα και Αλεξανδράκης (αυτους τους θυμόμουνα) οπότε τσεκάρισα και όντως έπαιζε και η Καζιάνη την οποία δεν ήξερα τότε. Ούτε θυμάμαι τι ρόλο έπαιζε.

http://nonikagalinea.gr/?page_id=313

Κοίτα που με πηγαίνανε να δω ανήθικα έργα οι γονείς μου... διότι ο Τζώρτζης ήταν ο εραστής της Γαληνέα που ήταν παντρεμένη με τον Αλεξανδράκη, ο οποίος τον προσκαλεί στο σπίτι τους (όπως κάνει κάθε πολιτισμένος κερατάς σύζυγος) και βλέποντάς τους μαζί και συγκρίνοντάς τους η άπιστη βλέπει πόσο καλύτερος ήταν ο σύζυγος. Ψιλομπουλβάρ, ας μην είναι Γάλλου συγγραφέα. Και πριν λιγα χρόνια με είχαν πάει στο Αγάπη μου Ουάουα όπου ο Ρηγόπουλος συζούσε με την Μπεάτα Ασημακοπούλου, αλλά τότε ήμουνα πολύ παιδάκι και δεν ήξερα τι ακριβώς θα πει αυτό #)
 
Γιατί το "Ένας ήλιος για το χειμώνα" συνοδεύεται από φωτογραφία μέρους της γυναικείας ανατομίας που συνήθως χρησιμοποιείται σε ρεπορτάζ για παραλίες? Και έχει σοκάρει και τον δύστυχο Ζωγράφο που μοιάζει με πουριτανό πάστορα στο εξώφυλλο
 
Από τον Γιώργο Ζωγράφο στις ημίγυμνες στάρλετ στο τέλος της ίδιας δεκαετίας: κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει το "Φαντάζιο" για έλλειψη πλουραλισμού στα εξώφυλλα!
 
atanasio είπε:
Το τελευταίο αυτό εξώφυλλο από το "Φαντάζιο" είναι, για μένα, μια από τις ωραιότερες φωτογραφίες της Μαίρης Χρονοπούλου. Εδώ η Μαίρη μοιάζει αρκετά στη Δαλιδά.
οντως πανεμοορφη η χρονοπουλου εδω
 
Το πανηγυρικό τεύχος είχε κάνα αφιέρωμα στα εξώφυλλα; :)
 
Πίσω
Μπλουζα