Φίνος Φιλμ - Γιατί μια απλή κινηματογραφική εταιρεία έγινε μύθος!

Τι συμβαίνει άραγε με την ιστοσελίδα της Φίνος Φιλμ??? Μήνες τώρα έγραφε "σύντομα κοντά σας" και τώρα πατώντας μου βγάζει αυτά τα ακαταλαβίστικα...

 


http://www.finosfilms.gr/


 
Ετσι εννοουν οι Ελληνες το "συντομα".
 
Με τον θησαυρό που διαθέτει η Φίνος Φιλμ, θα μπορούσε να διαθέτει μιαν εκπληκτική ιστοσελίδα. Κρίμα! Αλήθεια, υπάρχει κανένα νέο για τις σπάνιες ταινίες της εταιρείας που δεν έχουν ακόμα κυκλοφορήσει σε DVD;
 
δεν ξερω αν θα κυκλοφορησουν, αλλα αυτο νμζ ειναι ο,τι νεοτερο εχουμε πανω στο θεμα..


Φινος Φιλμ σε Blu-ray. με καθαρισμενο ηχο και εικονα, με το σωστο aspect ratio κτλ. μπορω να ονειρευομαι...
 
Κάτι δεν καταλαβαίνω στο εισαγωγικό post : λέει ότι "Τα τραγούδια της φωτιάς" δεν έχουν παιχτεί ποτέ στην τηλεόραση; Μα νομίζω ότι σε κάθε επέτειο Πολυτεχνείου, 21ης Απριλίου, αφιέρωμα σε Θεοδωράκη κλπ. τα αποσπάσματα από την ταινία είναι σχεδόν το αποκλειστικό υλικό, Ιδίως το μέρος που περιγραφει τα βασανιστήρια του κ. Ρεκλείτη στο ΕΑΤ-ΕΣΑ αποτελούσε και ρετρο-φοβικό μου θέμα στην τηλεόραση, για χρόνια...

Η συγκεκριμένη ταινία είναι ντοκιμαντέρ έτσι κι αλλίως, και γι αυτό έχει περάσει άπειρες φορές μέσα από το γυαλί, δεν είναι δυνατόν να "την είδαν μόνο 4000 άνθρωποι" - εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά στην εισαγωγή...
 
Έμαθα κάτι που με λύπησε πολύ...Η Φίνος Φιλμ έφυγε από το ιστορικό κτίριο της οδού Χίου και μετακόμισε στα Σπάτα , στα στούντιο που είχε δημιουργήσει ο αείμνηστος Φίνος το 1970. Το κτίριο που εγκατέλειψε ήταν από τις αρχές της 10ετίας του '50 εκεί και μάλιστα είχε τοποθετηθεί και πλακέτα στον τοίχο. Κι όμως , προφανώς λόγω της οικονομικής κρίσης που περνάει η χώρα μας (δε βρίσκω κάποιον άλλο λόγο) , συνέβη αυτό. Θυμηθείτε τους τίτλους έναρξης της ταινίας "5000 ψέματα" όπου άρχιζε με φόντο το κτίριο αυτό , καθώς και το βιντεάκι με την επίσκεψη του Κώστα Βουτσά εκεί , λόγω της επεξεργασίας της Graal.


Αυτό που με λύπησε όμως ακόμη περισσότερο , είναι πως πεταχτήκανε πάρα πολλά στα σκουπίδια!! Από αφίσες , μπομπίνες ταινιών , τρέιλερ της εποχής κτλ. Τα σχόλια δικά σας εγώ δε μπορώ να πω κάτι άλλο...Μόνο ένα μεγάλο ΚΡΙΜΑ...
:(
 
πεταχτήκανε πάρα πολλά στα σκουπίδια!! Από αφίσες , μπομπίνες ταινιών , τρέιλερ της εποχής κτλ.
Μα πάνε καλά; Εδώ στο Μοναστηράκι πας και μια γνήσια αφισσέτα στην πουλάνε από 5-10 ευρώ!

Για να μη μιλήσω για τους ιδιώτες που βαράνε στο ψαχνό (ενδεικτικά, 2 αφισσέτες της Ε. Λαμπέτη από μια

ταινία της ΦΙΝΟΣ 50 ευρώ η 1!). Αρχείο δεν κρατάνε; Δεν βλέπουν τα παράπονα που έγιναν σε παρόμοιες

περιπτώσεις (λέγε με αρχείο της ΕΡΤ);
 
Δεν ξερω αν το ειδατε,η εταιρεια φινος φιλμ εφτιαξε επισημο καναλι στο youtube οπου ανεβαζει ολες τις ταινιες της εταιρειας και οπως γραφουν θα ανεβαζουν και αφιερωματα ηθοποιων και αλλων.

Εδψ ειναι το λινκ http://www.youtube.com/user/FinosFilmsChannel/about
 
ioli1453 είπε:
Δεν ξερω αν το ειδατε,η εταιρεια φινος φιλμ εφτιαξε επισημο καναλι στο youtube οπου ανεβαζει ολες τις ταινιες της εταιρειας και οπως γραφουν θα ανεβαζουν και αφιερωματα ηθοποιων και αλλων.Εδψ ειναι το λινκ http://www.youtube.com/user/FinosFilmsChannel/about
σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση!δε γνωριζα οτι η Φινος εχει επισημο καναλι,αυτο σημαινει οτι οι ταινιες που ανεβαζει θα παραμενουν εκει αφου δε θα υπαρχει προβλημα με πνευματικα δικαιωματα :D
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση!δε γνωριζα οτι η Φινος εχει επισημο καναλι,αυτο σημαινει οτι οι ταινιες που ανεβαζει θα παραμενουν εκει αφου δε θα υπαρχει προβλημα με πνευματικα δικαιωματα :D
Να εισαι καλα Κατερινα.Ναι τωρα που η ιδια η εταιρεια τις ανεβαζει δεν θα υπαρχει προβλημα πνευματικων δικαιωματων και ελπιζω να ανεβασει η εταιρεια και τις σπανιες ταινιες της που δεν εχουμε δει ποτε για να τις δουμε κι εμεις.
 
ioli1453 είπε:
Να εισαι καλα Κατερινα.Ναι τωρα που η ιδια η εταιρεια τις ανεβαζει δεν θα υπαρχει προβλημα πνευματικων δικαιωματων και ελπιζω να ανεβασει η εταιρεια και τις σπανιες ταινιες της που δεν εχουμε δει ποτε για να τις δουμε κι εμεις.
μακαρι να ανεβασει και τις σπανιες(δεν πιστευω να τις πεταξε).Με μια ματια που εριξα,αυτες που ανεβηκαν ειναι ολες γνωστες κι αγαπημενες
 
katerinak είπε:
μακαρι να ανεβασει και τις σπανιες(δεν πιστευω να τις πεταξε).Με μια ματια που εριξα,αυτες που ανεβηκαν ειναι ολες γνωστες κι αγαπημενες
Και εγω αυτο ευχομαι να ανεβασει η εταιρεια και τις σπανιες ταινιες της οσες απο αυτες υπαρχουν και τις εχει θα ηθελα πολυ να τις δω οπως και ολοι μας πιστευω.Επισης ελπιζω και αλλες εταιρειες οπως η Καραγιαννης Καρατζοπουλος να κανουν το ιδιο και να φτιαξουν καναλι στο youtube με τις ταινιες τους γιατι κι αυτη η εταιρεια εχει πολλες σπανιες που δεν εχουμε δει και μακαρι να δουμε.
 
Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο σε αυτή την εξαιρετική κίνηση! :)

Το τι χαρά έχω - αρχίζω προβολή σήμερα κιόλας! :d@redevil

Πωπω! Κι έχει ταινίες που δεν έχω θυμόμουν καν - πόσο μάλλον να τις έχω δει (μάλλον απίθανο!)

Ευχαριστούμε, Φίνε, για το υπέροχο καλοκαιρινό δωράκι! :flower:
 
Καλημέρα σε όλους!

Στο επίσημο κανάλι της Φίνος Φιλμ στο YouTube θα ανέβουν αρχικά 150 ταινίες (από τις 187 συνολικά) και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν video με αφιερώματα.

Πολλές από τις υπόλοιπες 37 ταινίες ανήκουν σε άλλες κινηματογραφικές εταιρείες, καθώς υπήρξαν συμπαραγωγές και τα δικαιώματα ανήκουν αλλού.

Κάποιες επίσης από αυτές είναι δυστυχώς χαμένες (όπως "Η Βίλλα με τα Νούφαρα"), ενώ για άλλες γίνεται ήδη προσπάθεια αποκατάστασης.

Η ιστοσελίδα της FF άργησε αλλά έρχεται σύντομα.. υπολογίζεται να ανέβει μέσα στο φθινόπωρο, και θα περιλαμβάνει μια τεράστια βιβλιοθήκη για όλες τις ταινίες της εταιρείας, με trivia, photo galleries και σπάνιο υλικό που δεν έχει δει ποτέ τα φώτα της δημοσιότητας μέχρι σήμερα.

Σύντομα επίσης, η FF θα έχει και την επίσημη σελίδα της στο Facebook, την οποία και θα συντηρεί καθημερινά.

Υπομονή! Τα καλύτερα έρχονται!
 
Εξαιρετικα τα νεα!
 
FINOS FILM είπε:
Καλημέρα σε όλους!
Στο επίσημο κανάλι της Φίνος Φιλμ στο YouTube θα ανέβουν αρχικά 150 ταινίες (από τις 187 συνολικά) και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν video με αφιερώματα.

Πολλές από τις υπόλοιπες 37 ταινίες ανήκουν σε άλλες κινηματογραφικές εταιρείες, καθώς υπήρξαν συμπαραγωγές και τα δικαιώματα ανήκουν αλλού.

Κάποιες επίσης από αυτές είναι δυστυχώς χαμένες (όπως "Η Βίλλα με τα Νούφαρα"), ενώ για άλλες γίνεται ήδη προσπάθεια αποκατάστασης.

Η ιστοσελίδα της FF άργησε αλλά έρχεται σύντομα.. υπολογίζεται να ανέβει μέσα στο φθινόπωρο, και θα περιλαμβάνει μια τεράστια βιβλιοθήκη για όλες τις ταινίες της εταιρείας, με trivia, photo galleries και σπάνιο υλικό που δεν έχει δει ποτέ τα φώτα της δημοσιότητας μέχρι σήμερα.

Σύντομα επίσης, η FF θα έχει και την επίσημη σελίδα της στο Facebook, την οποία και θα συντηρεί καθημερινά.

Υπομονή! Τα καλύτερα έρχονται!
ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενημερωση!ελπιζουμε οτι αναμεσα στις ταινιες που θα ανεβουν στο καναλι της ΦΙΝΟΣ θα υπαρχουν και οι σπανιες για να τις δουμε
 
Τι θα εκανα εγω, αν ημουν Φινος Φιλμ:

Αρχικα θα ανεβαζα το πιο σπανιο υλικο μου. Ταινιες που δεν ειδε ο κοσμος η που τις ειδαν λιγοι. Δε θα ξεκινουσα με ταινιες που τις ξερει και η κουτση Μαρια.

Δευτερον, ολες μου τις ταινιες θα τις ανεβαζα ολοκληρες χωρις δηλαδη να λειπουν σκηνες, οπως π.χ. η τελευταια σκηνη της ταινιας Ο θησαυρος του μακαριτη.

Τριτον, θα ανεβαζα και τα δυο φιναλε της Στεφανιας.

Τεταρτον, ολα αυτα σε εικονα 16:9.

Με λιγα λογια, δε θα εκανα μια δουλεια διεκπεραιωτικη ισα - ισα για να πω πως κατι εκανα. Θα εβαζα την αγαπη μου, θα εδινα την καρδια μου στον κοσμο που διψαει για κατι διαφορετικο και που μου εχει δωσει ηδη τη δικια του.
 
Πίσω
Μπλουζα