Φρουτοπία (1985)

Σε ζωντανη συνδεση της εκπομπης σπιτι μου σπιτακι μου του Alpha με το στουντιο Mabrida ο Φαιδωνας Σοφιανος αποκαλυψε πως σχεδιαζουν την επιστροφη της φρουτοπιας με νεα επεισοδια και χρονολογικα θα ειναι στο σημερα 2017 δηλαδη.Δειτε το αποσπασμα στο παρακατω βιντεο.

Προσωπικα πολυ θα γουσταρα να δω κατι τετοιο παντως.

 
Καταπληκτικα νεα!
 
metalcandyman είπε:
Σε ζωντανη συνδεση της εκπομπης σπιτι μου σπιτακι μου του Alpha με το στουντιο Mabrida ο Φαιδωνας Σοφιανος αποκαλυψε πως σχεδιαζουν την επιστροφη της φρουτοπιας με νεα επεισοδια και χρονολογικα θα ειναι στο σημερα 2017 δηλαδη.Δειτε το αποσπασμα στο παρακατω βιντεο.
Προσωπικα πολυ θα γουσταρα να δω κατι τετοιο παντως.

Good news!!!!

Σήμερα διάβασα και αυτό : http://www.zappit.gr/seires/froutopi...ofi-tis/879226
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις προαλες ακουγα μια ραδιοφωνικη συνεντευξη των Σοφιανων και μου εκανε εντυπωση η ποιοτητα του λογου τους. Δεν ειχαν αναφερθει σε revival της Φρουτοπιας.

Θα ειναι εξαιρετικη μια επιστροφη που θα σεβαστει τους παλαιους φανς της εκπομπης. Ας ελπισουμε και στη συμμετοχη του Τριβιζα.

Ειδομεν
 
Κι ενα πολυ ωραίο εξώφυλλο της Φρουτοπίας απο τεύχος της ραδιοτηλεόρασης (Νοέμβριος του 1985) που βρήκα χθες σε παλαιοβιβλιοπωλείο:

DSCN3367.JPG
 
Γιατί δεν ξαναπροβάλει η ΕΡΤ την σειρά?

Είδα ότι κάνει φιλότιμες προσπάθειες για το παιδικό της πρόγραμμα, με ποιοτικές εκπομπές, και η Φρουτοπία είναι σίγουρα ποιοτική και ενδιαφέρουσα.

Παρεμπιπτόντως, ο αφηγητής ήταν καταπληκτικός! Κώστα Σκώκος! Η φωνή του είναι σήμα κατατεθέν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατά καιρούς την είχε προβάλλει στο πρόσφατο παρελθόν . Δεν υπάρχει στο web ert ή στον σωλήνα;
 
Κατά καιρούς την είχε προβάλλει στο πρόσφατο παρελθόν . Δεν υπάρχει στο web ert ή στον σωλήνα;
Η ποιότητα των βίντεο που έχουν ανεβεί στο αρχείο της ΕΡΤ είναι πολύ κακή.

Χθες προσπάθησα να δω τον Κήπο με τα αγάλματα και ήταν τόσο παραμορφωμένη η εικόνα που δεν ξεχώριζες πρόσωπα.

Διαβάστε αυτό https://www.tralala.gr/Faidon-SofianosSunenteuksh-h-sunarpastiko-afhghma/

Είναι μια συνέντευξη του κ. Σοφιανού :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί δεν ξαναπροβάλει η ΕΡΤ την σειρά?

Είδα ότι κάνει φιλότιμες προσπάθειες για το παιδικό της πρόγραμμα, με ποιοτικές εκπομπές, και η Φρουτοπία είναι σίγουρα ποιοτική και ενδιαφέρουσα.

Παρεμπιπτόντως, ο αφηγητής ήταν καταπληκτικός! Κώστα Σκώκος! Η φωνή του είναι σήμα κατατεθέν!
Πριν λίγο καιρό ετυχε να δω μια πρόσφατη συνέντευξη του Ευγένιου Τριβιζά στο τηλεοπτικό κανάλι Rise TV η οποία θίγει το ερώτημα που αναφέρεις! Συγκεκριμένα ο δημοσιογράφος ρωτάει τον κ.Τριβιζά το εξης: "Εχω τη τύχη να εχω μεγαλώσει βλεποντας στη τηλεόραση τον "παραμυθά" του Νίκου Πιλάβιου, τη Φρουτοπία, το κουκλοθέατρο αλλα και το θεατρο σκιων με παραστάσεις Καραγκιόζη κατι το οποίο ΔΕΝ το βλέπουμε πλεον στην ελληνικη τηλεόραση, τι πιστευετε για τη τωρινή κατάσταση τηλεοπτικά?" και η απάντηση του Ευγένιου Τριβιζά: "Επειδη ζω στο εξωτερικό και δε παρακολουθώ, απ'οτι μου λέτε εσεις κι ακούω απο αλλους δεν υπάρχει στη τηλεόραση κάτι το σημαντικό, δεν υπάρχει μια επένδυση δηλαδη στο παιδικό πρόγραμμα το οποίο για μένα ειναι καταστροφικό!!! Τα παιδιά αναγκάζονται και παρακολουθούν προγράμματα που απευθύνονται σε ενήλικες και δεν υπάρχει διαπαιδαγώγηση.. Μιλώντας ως εγκληματολόγος παραπονιόμαστε για την εγκληματική συμπεριφορά καποιων παιδιων μεγαλώνοντας γιατι δε τα εχουμε διαπλάσει σωστα και νομίζω οτι δεν ειναι καθόλου σωστό να μη δίνουμε έμφαση και να μην επενδύουμε στο θέαμα - στο ακρόαμα - στο ανάγνωσμα για παιδιά.. Πιστευω οτι πρέπει να γινει μια μετάγγιση δυνάμεων τοσο οικονομικών, καλλιτεχνικών και προσωπικών εαν θελουμε να εχουμε μια γενιά η οποια θα ειναι σωστα διαπλασμένη"

Και το δικό μου σχόλιο πανω σ'αυτα: Φυσικά και θα μπορούσαν στη κρατική τηλεόραση να εχουν αναλάβει πρωτοβουλίες και να εχουν κυριολεκτικά μετατρέψει το παιδικό πρόγραμμα σ'ενα τηλεοπτικό "παράδεισο" για το παιδικό κοινό.. Φυσικά και θα μπορούσε η Φρουτοπία να προβάλλεται σε σταθερή βάση ως ενα απο τα πιο πρωτοποριακά και κλασσικά παιδικά προγράμματα της ΕΡΤ.. Γιατι δηλαδη σε αλλους τηλεοπτικούς σταθμούς προβάλλουν χρόνια και χρόνια σε ατέλειωτες επαναλήψεις πανάθλια σήριαλ που εχουν αναγάγει τη κατινιά και την υστερία σε ύψιστο υποκριτικό ταλέντο? Δε σας κάνει εντύπωση αυτο? Οταν βλεπεις μια τηλεόραση η οποια εχει κυριολεκτικά φτυσμένο το παιδικό κοινό αυτης της χώρας και το οποιο θα επρεπε να αποτελεί προτεραιότητα ως μελλον αυτου του τόπου τοτε για μενα φίλοι μου προκύπτουν παρα πολλα ερωτηματικά.. Μηπως τελικα δε θέλουν? Και αν οχι, γιατι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω δεν ξερω αν θελουν η οχι και αν οχι γιατι δεν μπορω να απαντησω σε αυτα τα ερωτηματα αλλα αυτο που ξερω ειναι πως τζαμπα ασχολειστε  με την ΕΡΤ κυριως γιατι τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Ολους αυτους εκει μεσα τους κρατικοδιαιτους τους νοιαζει απλα και μονο η θεση του και η τσεπη τους και τιποτα αλλο.Προσφατα εβλεπα διαφορες λιστες σε καποια sites με μισθοδοσιες και υπηρχαν 6 ατομα με το ιδιο επιθετο που ο πιο κατωτατος επερνε 60 χιλιαρικα το χρονο και ο πρωτος 400 αν θυμαμαι καλα.Με καθε κυβερνηση που αλαζει ξυλωνουν ολη την EΡΤ και βαζουν δεικα τους ατομα οποτε ολοι εκει μεσα ζουνε με αυτο τον φοβο μη χασουν τη θεσουλα τους και τους παχυλους μισθους τους σιγα μην κατσουν να ασχοληθουν με παιδικα προγραμματα και να προγραμματισουν οπως πρεπει το τηλεοπτικο προγραμμα.Εχουν σβησεις,χασει,καταστρεψει σπανιο υλικο απο σειρες,παιδικα,ντοκυμαντερ και γω δεν ξερω τι αλλο γιατι πολυ απλα δεν τους ενδιαφερει το μονο που τους ενδιαφερει ειναι ολα τα παραπανω.

Οσο για την φρουτοπια που και για μενα ειναι απο της αγαπημενες μου εκπομπες και πραγματικα δεν μπορω να το πω παιδικο γατι ανετα βλεπετε και απο μεγαλους ακομα και σημερα εγω αυτο που θα ηθελα ηταν να μπορουσε να γινει κατι και να τελειωσει η σειρα κανονικα και οχι που σταματησε εκει που σταματησε και ποτε δεν ειδαμε το τελος.Αυτο θα ηθελα και μονο μια ολοκληρωμενη φρουτοπια και οχι καποιο sequel Που λεει ο λογος σε καποιο αλλο καναλι.Ναι θα το ηθελα και αυτο αλλα πρωτα απ'ολα θα ηθελα να τελειωνε κανονικα η φρουτοπια που ξερουμε.
 
Και εγώ θα ήθελα να δω ολοκληρωμένη την φρουτοπία. Μου είχε μείνει απωθημένο τι στο καλό γίνοταν με τα λαχανικά που γίνονταν μανάβηδες και τι με το μηχάνημα που έβαζες μανάβηδες και έβγαζε βίδες. Έμαθα το τέλος σχεδόν 20 χρόνια μετά το τελευταίο επεισόδιο της φρουτοπίας, όταν η εφημ. "ο κόσμος του επενδυτή" έδωσε σε τεύχη όλη τη σειρά (Το 2007 και 08 αν θυμάμαι καλά). Με πόση λαχτάρα περίμενα τα τελευταία τεύχη δεν περιγράφεται. Νομίζω οτι ο τελευταίος κύκλος της σειράς άνετα ολοκληρώνεται με 5 ή 6 επεισόδια. 
 
Πριν λίγο καιρό ετυχε να δω μια πρόσφατη συνέντευξη του Ευγένιου Τριβιζά στο τηλεοπτικό κανάλι Rise TV η οποία θίγει το ερώτημα που αναφέρεις! Συγκεκριμένα ο δημοσιογράφος ρωτάει τον κ.Τριβιζά το εξης: "Εχω τη τύχη να εχω μεγαλώσει βλεποντας στη τηλεόραση τον "παραμυθά" του Νίκου Πιλάβιου, τη Φρουτοπία, το κουκλοθέατρο αλλα και το θεατρο σκιων με παραστάσεις Καραγκιόζη κατι το οποίο ΔΕΝ το βλέπουμε πλεον στην ελληνικη τηλεόραση, τι πιστευετε για τη τωρινή κατάσταση τηλεοπτικά?" και η απάντηση του Ευγένιου Τριβιζά: "Επειδη ζω στο εξωτερικό και δε παρακολουθώ, απ'οτι μου λέτε εσεις κι ακούω απο αλλους δεν υπάρχει στη τηλεόραση κάτι το σημαντικό, δεν υπάρχει μια επένδυση δηλαδη στο παιδικό πρόγραμμα το οποίο για μένα ειναι καταστροφικό!!! Τα παιδιά αναγκάζονται και παρακολουθούν προγράμματα που απευθύνονται σε ενήλικες και δεν υπάρχει διαπαιδαγώγηση.. Μιλώντας ως εγκληματολόγος παραπονιόμαστε για την εγκληματική συμπεριφορά καποιων παιδιων μεγαλώνοντας γιατι δε τα εχουμε διαπλάσει σωστα και νομίζω οτι δεν ειναι καθόλου σωστό να μη δίνουμε έμφαση και να μην επενδύουμε στο θέαμα - στο ακρόαμα - στο ανάγνωσμα για παιδιά.. Πιστευω οτι πρέπει να γινει μια μετάγγιση δυνάμεων τοσο οικονομικών, καλλιτεχνικών και προσωπικών εαν θελουμε να εχουμε μια γενιά η οποια θα ειναι σωστα διαπλασμένη"

Και το δικό μου σχόλιο πανω σ'αυτα: Φυσικά και θα μπορούσαν στη κρατική τηλεόραση να εχουν αναλάβει πρωτοβουλίες και να εχουν κυριολεκτικά μετατρέψει το παιδικό πρόγραμμα σ'ενα τηλεοπτικό "παράδεισο" για το παιδικό κοινό.. Φυσικά και θα μπορούσε η Φρουτοπία να προβάλλεται σε σταθερή βάση ως ενα απο τα πιο πρωτοποριακά και κλασσικά παιδικά προγράμματα της ΕΡΤ.. Γιατι δηλαδη σε αλλους τηλεοπτικούς σταθμούς προβάλλουν χρόνια και χρόνια σε ατέλειωτες επαναλήψεις πανάθλια σήριαλ που εχουν αναγάγει τη κατινιά και την υστερία σε ύψιστο υποκριτικό ταλέντο? Δε σας κάνει εντύπωση αυτο? Οταν βλεπεις μια τηλεόραση η οποια εχει κυριολεκτικά φτυσμένο το παιδικό κοινό αυτης της χώρας και το οποιο θα επρεπε να αποτελεί προτεραιότητα ως μελλον αυτου του τόπου τοτε για μενα φίλοι μου προκύπτουν παρα πολλα ερωτηματικά.. Μηπως τελικα δε θέλουν? Και αν οχι, γιατι?
Εχεις δίκιο, όπως δίκιο έχει και ο Ευγένιος Τριβιζάς. Δεν ξέρω ποιος αποφασίζει στην ΕΡΤ, και τι ισχύει με τα πνευματικά δικαιώματα. Μήπως εξαιτίας των δικαιωμάτων δεν παίζονται αυτες οι παλιές σειρές (Φρουτοπία, Του κουτιου τα παραμύθια, Ο θησαυρός της Βαγίας, Ο κήπος με τα αγάλματα) ? Υπάρχει κάποιος που να ξέρει? Μου κάνει επίσης τρομερή εντύπωση πώς γίνεται κανένας δημοσιογράφος να μην κάνει αυτές τις ερωτήσεις που κάνουμε εμείς? Νομίζω, τελικά, ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται.
 
1@domniki[/USER]Γενικά οι παραπάνω σείρες παίχτηκαν την προηγούμενη περίοδο. Ειδικά όταν ξανάνοιξε η ΕΡΤ το 2015, τις θυμάμαι που επαναπροβλήθηκαν και το 15 και το 16 ίσως και το 17. Από την άλλη σίγουρα η παιδική ζώνη δεν υπάρχει πλέον και αυτό οφείλεται στις λιγότερες γεννήσεις, άρα στο μειωμένο τηλεποτικό κοινό, στους νόμους που απαγορεύουν τη διαφήμιση παιχνιδιών πριν τις 22:00 το βράδυ και μετά τις 8:00 το πρωί συν η αδιαφορία πρώτα από πλευράς πολιτείας και ύστερα των επιχειρήσεων, ιδιωτικών καναλιών. Ας μη γελιόμαστε, όλες οι τηλεοπτικές παραγωγές είναι και μπίζνες. 

Εμένα προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως ενώ ο τρίτος κύκλος της φρουτοπίας βάσει του σεναρίου Τριβιζά δε θέλει παραπάνω από 5 επεισόδια για να κλείσει (ίσως και 3 ή 4) αυτά δεν γυρίσηκαν ποτέ, για να υπάρχουν. Θέλω να πω, πως χωρίς να ξέρω ποιός είχε διάθεση αυτό να γίνει και ποιός όχι (ηθοποιοί, οικ. Σοφιανού),  οι φυσικοί συντελεστές της φρουτοπίας δεν έκλεισαν τον τελευταίο κύκλο χωρίς λεφτά! Και μάλιστα όταν είχαν ήδη πάρει κάμποσα από τους προηφούμενους κύκλους και τον 3ο. Δεν θέλησαν να δαπανήσουν χρόνο για να δουν το έργο τους ολοκληρωμένο και αν θέλετε να πίεζαν την ΕΡΤ να αγοράσει αυτά τα επεισόδια. Ας μη λοιπόν θεωρούμε οτι η εποχή ήταν πιο "αθώα" επειδή εμείς ως παιδιά ήμασταν αθώοι και απονήρευτοι. Χωρίς λεφτά δεν γίνεται δουλειά!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@domniki[/USER]Γενικά οι παραπάνω σείρες παίχτηκαν την προηγούμενη περίοδο. Ειδικά όταν ξανάνοιξε η ΕΡΤ το 2015, τις θυμάμαι που επαναπροβλήθηκαν και το 15 και το 16 ίσως και το 17. Από την άλλη σίγουρα η παιδική ζώνη δεν υπάρχει πλέον και αυτό οφείλεται στις λιγότερες γεννήσεις, άρα στο μειωμένο τηλεποτικό κοινό, στους νόμους που απαγορεύουν τη διαφήμιση παιχνιδιών πριν τις 22:00 το βράδυ και μετά τις 8:00 το πρωί συν η αδιαφορία πρώτα από πλευράς πολιτείας και ύστερα των επιχειρήσεων, ιδιωτικών καναλιών. Ας μη γελιόμαστε, όλες οι τηλεοπτικές παραγωγές είναι και μπίζνες. 

Εμένα προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως ενώ ο τρίτος κύκλος της φρουτοπίας βάσει του σεναρίου Τριβιζά δε θέλει παραπάνω από 5 επεισόδια για να κλείσει (ίσως και 3 ή 4) αυτά δεν γυρίσηκαν ποτέ, για να υπάρχουν. Θέλω να πω, πως χωρίς να ξέρω ποιός είχε διάθεση αυτό να γίνει και ποιός όχι (ηθοποιοί, οικ. Σοφιανού),  οι φυσικοί συντελεστές της φρουτοπίας δεν έκλεισαν τον τελευταίο κύκλο χωρίς λεφτά! Και μάλιστα όταν είχαν ήδη πάρει κάμποσα από τους προηφούμενους κύκλους και τον 3ο. Δεν θέλησαν να δαπανήσουν χρόνο για να δουν το έργο τους ολοκληρωμένο και αν θέλετε να πίεζαν την ΕΡΤ να αγοράσει αυτά τα επεισόδια. Ας μη λοιπόν θεωρούμε οτι η εποχή ήταν πιο "αθώα" επειδή εμείς ως παιδιά ήμασταν αθώοι και απονήρευτοι. Χωρίς λεφτά δεν γίνεται δουλειά!
Γι' αυτό υπάρχει η δημόσια τηλεόραση. Γι' αυτό και όλα τα ποιοτικά παιδικά προγράμματα έγιναν στην δημόσια τηλεόραση. Δεν ξέρω τι έγινε τότε που "κόπηκε" η Φρουτοπία, αλλά σίγουρα δεν έχω δει στα τόσα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης μια παιδική εκπομπή, μια πραγματική ελληνική παραγωγή.

Φυσικά θα μπορούσαν να ξαναπροβάλουν την Φρουτοπία κάθε καλοκαίρι, και να την ξαναβλέπουμε και να ξαναχαιρόμαστε. Αρέσει στα σημερινά παιδιά. Το ίδιο έχω να πω και για τις άλλες παιδικές σειρές που ανέφερα. Οι κούκλες της Φρουτοπίας υπάρχουν ακόμα, οπότε μπορεί να γυριστεί η συνέχεια και να γραφτεί το τέλος. Δεν ξέρω αν οι ηθοποιοί είναι όλοι εν ζωή, γιατί δυστυχώς έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε. 

 
Μα η δημόσια τηλεόραση ελέγχεται από την πολιτεία μέσω της διοίκησης που διορίζει (επίσημα, by the book) [Προφανώς στην Ελλάδα έλεγχεται και πιο σφιχτά από την εκάστοτε κυβέρνηση].  Από το στιγμή που το κράτος αδιαφορεί (μη ξεχνάμε οτι το κυβερνών κόμμα πριν 6 χρόνια έριξε μαύρο στην ΕΡΤ), τι μπορείς να περιμένεις από την δημόσια τηλεόραση που την ελέγχει το κράτος; Σε μένα είναι προφανής η σύνδεση κράτους και δημόσιας-κρατικής ραδιοτηλεόρασης. Και τα προβλήματα που η τηλέοραση έχει είναι αντανάκλαση των προβλημάτων του κράτους.  
 
Σήμερα το πρωι είδα στην ΕΡΤ2 τον Θησαυρο της Βαγίας. Η ποιοτητα της εικόνας ήταν πάρα πολύ κακή! Δεν έχουν άρα ούτε στην ΕΡΤ τα πρωτότυπα φίλμ ώστε να τα κάνουν remaster! Το είδε κανείς άλλος???
 
Αρπα κολλα υποθετω, οπως ολα σε αυτο το κρατος.

Δεν λες που δεν τα πεταξαν τα φιλμ...
 
Εγώ, για να βγω και λίγο εκτός θέματος, πειράζει που θέλω να δω και Στούντιο Φούσκοι που δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα; Οικογένεια Σοφιανού δεν ήταν και αυτό; Πραγματικά αμνησία όμως... 
 
Πίσω
Μπλουζα