Φωτό από παλιές κασέτες

Πόσα gigabyte είναι? Θα συμφωνήσω με το 1Απριλιάτικο αστείο. BTW τα αυτοκόλλητα του greekeagle τα θυμάμαι πολύ καλά.
 
johnny19818 είπε:
Πόσα gigabyte είναι? Θα συμφωνήσω με το 1Απριλιάτικο αστείο. BTW τα αυτοκόλλητα του greekeagle τα θυμάμαι πολύ καλά.
http://mashable.com/2014/05/05/sony-185tb-tape/

185 Terrabytes.

Δε βλέπω άλλη χρησιμότητα πέρα απο τo backing up τρελλών databases. Η σειριακή ανάγνωση/εγγραφή, περιορίζει τη χρήση τους πάρα πολύ...
 
Μάλιστα! Άντε με το καλό και floppy disc 3/4 με ανάλογη χωρητικότητα.
 
10277476_646790322068656_2644496356664387006_n.jpgαπο δικια μου συλλογη με κασετες.Στο αμαξι της δουλειας ειχε κασσετοφωνο που δουλευε κανονικα και πολλες απο αυτες ξαναζωντανεψαν10339778_646790255401996_3534524352990201525_n.jpg

1625696_646790228735332_5257600986596069673_n.jpg

10411428_646790208735334_1040437389087967011_n.jpg
 
@nektarios1451 Αυτές οι TDK είχαν σαρώσει την αγορά εκείνη την εποχή αλλά ήταν και κασσετάρες. Έχω μια κασσέτα μπλε της Crunch, την είχε κανείς?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Έχω μια κασσέτα μπλε της Crunch, την είχε κανείς.
Ναι! Κατέληξε στα χέρια μου από μια συμμαθήτριά μου, που μου είχε γράψει το άλμπουμ των Antique, αλλά είχε κάνει βλακεία και μου το χε γράψει "μονοφωνικά", αφού ακουγόταν μόνο απ' το αριστερό ακουστικό... Δεν ξέρω πώς κατέληξε στα χέρια της και αν ήταν δώρο της Crunch σε κάποια πολυσυσκευασία.
 
nektarios1451 είπε:
Aπο δικια μου συλλογη με κασετες.Στο αμαξι της δουλειας ειχε κασσετοφωνο που δουλευε κανονικα και πολλες απο αυτες ξαναζωντανεψαν
Το δικό μου αυτοκίνητο έχει κασετόφωνο και άρχισα τον τελευταίο καιρό να ακούω πολλές παλιές κασέτες για τελευταία φορά πριν τις πετάξω (ήδη ακούω κραυγές φρίκης από διάφορους ρετρομανιακούς). Αλλά τα περιεχόμενα πολλών τα έχω σε CD και σχεδόν όλων σε flac και mp3 από CD. Δεν έχει νόημα να τις κρατάω πια. Μερικές όμως είναι απο το 1980 που είχα πρωτοέρθει εδώ. Είχα αγοράσει ένα πρωτόγονο κασετοφωνάκι και μου είχε γράψει καμιά 10ριά κασέτες η αδερφή μου, από δίσκους βινυλίου που είχαμε, και μου έστειλε με κάτι συγγενείς που είχαν πάει Ελλάδα το φθινόπωρο. Τις άκουγα και τις ξανάκουγα, και ήταν η αρχή στη συλλογή μου με κασέτες που πρέπει πια να πλησιάζανε τις 1000 όταν σταμάτησα και άρχισα mp3 κλπ. Ε, αυτές στενοχωριέμαι λίγο που τις πετάω...
 
αυτες οι κασετες ειναι σε διαφορετικες φασεις μια με ροκ συλλογη ειναι απο το 1988 που την ειχε η αδερφη μου, το black album ειναι απο το 1994 καποιες αλλες το 1993 που ειχα παρει κασετοφωνο και εγραφα συνεχεια αποραδιοφωνο, αλλες απο το 1999 που πηρα το στερεοφωνικο και οι TDK απο 2000 και μετα που εβγαλα το διπλωμα οδηγησης και εγραφα κασετες για να ακουω στο αυτοκινητο μεχρι το 2007 που εβαλα ΜΡ3 player και παρε CD μετα
 
nwntas είπε:
Ναι! Κατέληξε στα χέρια μου από μια συμμαθήτριά μου, που μου είχε γράψει το άλμπουμ των Antique, αλλά είχε κάνει βλακεία και μου το χε γράψει "μονοφωνικά", αφού ακουγόταν μόνο απ' το αριστερό ακουστικό... Δεν ξέρω πώς κατέληξε στα χέρια της και αν ήταν δώρο της Crunch σε κάποια πολυσυσκευασία.

Είχα κάμποσες της Crunch , επειδή μου άρεσε πολύ αυτή η σοκολάτα. Όπως σωστά είπες τις έδιναν με πολυσυσκευασίες. Πάντως ήταν αρκετά καλής ποιότητας, από ότι θυμάμαι...
 
δεν εχει τυχει να πετυχω ποτε τετοια κασετα
 
RIO είπε:
Είχα κάμποσες της Crunch , επειδή μου άρεσε πολύ αυτή η σοκολάτα. Όπως σωστά είπες τις έδιναν με πολυσυσκευασίες. Πάντως ήταν αρκετά καλής ποιότητας, από ότι θυμάμαι...
Ναι, ήταν καλής ποιότητας, γιατί είχα γράψει την δεύτερη πλευρά, που είχε μείνει κενή, και δεν είχα θέμα με την ποιότητα ήχου.
 
Σημερα ανεβηκα στο χωριο και αφου ειχα πολυ χρονο βρηκα ευκαιρια να ψαξω και να βρω κατι κασετες που ειχε εκει ο παππους μου μιλαμε για κασετες πολλων ετων απο δεκαετια του 1970 κα ποιο προσφατες.Παλια λαικα, κλαρινα και καποιες εκκλησιαστικες ειναι η πλειοψηφια και καποιες ροκ ποπ πχ dire straits, παρτυ μαζι σου συλλογη που διαφημιζε η ερτ τοτε και αλλα.μεσα ειναι και μια grundig κασετα στην οποια το πρωτο τραγουδι που εχει ειναι το black wonderfull life.



























DSC_0019.jpg
 
Αυτη ειναι συλλογη!

Καλα ειδα την γλυκερια στο πλαϊ οπως την εχεις και νομιζα οτι ειναι ο Jim Morisson :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
υπαρχουν και αλλες κασετες αλλα δεν εχω ιδεα που ειναι καπου ηταν και μια intersonic καθαρισμου πρασινη την θυμαμαι.ενας θεος ξερει που ειναι καταχωνιασμενες οι υπολοιπες.

καπου ειδα και ενα θεμα με βινυλια θα ανεβασω και εκει κατι φωτο απο βινυλια που υπαρχουν εδω σπιτι αυτα
 
Πολυ πραμα,ωραια.
 
Δυο κασσετες οχι τοσο ρετρο οσο θα ηθελα ,απο την αλλη τα ονοματα ειναι δυνατα.


'91 και '92


 


attachment.php


attachment.php
 
tapes.jpg

Μολις αδειασα και εγω το ντουλαπι μου για να βγαλω φωτογραφια μερικα διαμαντια!

stam1370 είπε:
Βάλτε με κι εμένα στους φαν της TDK. Τη θεωρούσα -και τη θεωρώ ακόμα- κορυφαία μάρκα. Ακόμα και κάποιες 3,5άρες παλιές δισκέτες και καναδυό CD είναι μιά χαρά!
Έχω περίπου 500 κασσέτες, "εμπορικές" και "άγραφες". Και έχουν περάσει πολλές μάρκες από τα χέρια μου: TDK, Sony, Intersonic, Denon, That's, Maxell, BASF, RAKS κ.α., ό,τι διάρκεια θες! 30, 46, 50, 60, 74, 80, 90, 100, 120 λεπτών!

Για όσους τυχόν απόρησαν, έχω δυό-τρείς 30άρες, RAKS, που είχα πετύχει σε κάποιο μαγαζί στην Ομόνοια. Με είχαν βολέψει για κάποια τραγούδια που ήθελα άμεσα να γράψω.

Υ.Γ. Εκτός από τις γνωστές "εγχειρήσεις" (έτσι τις έλεγα και 'γω από τότε), μιά φορά είχα προσπαθήσει να κολλήσω επιπλέον ταινία σε 120άρα, για να έχει ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια! Η ταινία κολλήθηκε μεν, μασήθηκε με τη μία δε -γκαντεμιάααα!!!!
Θυμαμαι μικρος μου κολλαγα τη τανια απο 60αρα σε 90αρα κασετα και την εκανα μεγαλυτερη! Που πηγαν αυτες οι εποχες!! TDK μια ζωη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Καλά μιλάμε έχω κάτι καρα-παλιές στο πατρικό μου!Πρέπει να τις καθαρίσω και να τις φωτογραφίσω...
Δε μπορείτε να αρνηθείτε οτι, μπορεί να αργώ κάτι χρόνια, αλλά πάντα εκπληρώνω τις υποσχέσεις μου:

attachment.php


More to come... Υπάρχουν άπειρες (οι καρα-παλιές θέλουν ultra καθάρισμα πρώτα)...
 
Πίσω
Μπλουζα