Φωτό από τον χώρο σας

Μπα! Ο μικρός μπουσουλάει προς το παρόν, οπότε δεν υπάρχει θέμα! :D

Πολύ απλά, δεν υπάρχει χώρος...
 
IMG00051-20091028-2313.jpg


Μόλις ολοκήρωσα το projet "απέναντι από το κρεββάτι μου" LOL

Μετά από 1.5 μήνα σχεδόν ψαξίματος και διαβάσματος σε forums, κατέληξα στην 37" LG 37LH4000 lcd/tv ... full 1080p , 2ms , πολύ μικρό lag KAI είσοδο SCART που έχει την φυσιολογική RGB ποιότητα όπως επίσης και pc-hdmi για να φαίνεται ΟΚ.

Πλήρως συνδεδεμένα είναι το mITX pc-aki download/seeder , PS2, XBOX, XBOX360, Wii, Saturn και Dreamcast.

Από πάνω παίζουν ανά δαιστήματα τα SNES, N64, 3DO, CDX ... κασέττες/κουτιά και λοιπά είναι δυστηχώς αποθηκευμένα σε ντουλάπες...
 
Εγώ έχω δύο retro γωνίες μία που έχω τα παλιά PC και μία που έχω συνδεδεμένες τις κονσόλες αν και σκοπεύω να τα μεταφέρω λίαν συντόμως οπότε και λογικά θα βγάλω φωτογραφίες.
 
Ένα καλό ξέθαμα του thread.

Ψάχνοντας πριν από λίγο σε κάτι παλιά cd-rs για να δω τι έχουν και τι θα κρατήσω έπεσα πάνω σε μια φωτογραφία που είχα ξεχάσει ότι υπήρχε.

Την είχα σκανάρει παλιά για να δοκιμάσω τότε το scanner και την είχα τραβήξει τιμητικά σαν πρώτη φωτό μιας μηχανής που μου έκανε δώρο τότε η γυναίκα μου (ναι πάνε 14+ χρόνια) .

Είναι το setup που είχα στο τέλος του 1996.

Απολαύστε λοιπόν:

picture.php


Αριστερά:

486Dx-4/100.

Δεξιά:

Pentium - I 90Mhz.

Η οθόνη 14'' KFC δεν είχα switch και άλλαζα το καλώδιο κάθε φορά στις κάρτες.

Εποχές..............
 
Μέχρι που έστησα το play room και τα δύο τραπέζια ήταν στο ίδιο μοτίβο.

Το pattern με ηρεμούσε!

Σήμερα το τραπέζι της φωτό έχει ακόμα πάνω του υπολογιστή και εκτυπωτή, στον πάνω όροφο στο σπίτι της αδερφής μου.

Το δεύτερο, αγνοείται η τύχη του, δυστυχώς.

Στο ίδιο τραπέζι έστηνα τον ZX-Spectrum και φυσικά εν έτη 1990 πάνω του βρισκόταν η Amiga 500 και το 1084!

Μόλις καταφέρω και βρω τη ψηφιακή θα τραβήξω και "after" για σύγκριση!!!!
 
να και μερικές εικόνες από το δικό μου υπόγειο "retro play room" που σχεδιάστηκε όπως ακριβώς το είχα φανταστεί όταν κτίζονταν το σπίτι :)

αναγκαστική "αντι-retro" παραφωνία , το προβολικό και το BR-player πάνω από τον home-cinema ενισχυτή :)
 
Πολύ ωραία!!!!

Το pc από τι αποτελείται; Πολύ όμορφο το 5,1/4 FDD!!!!!!!!!!!
 
Σιγά μην είναι PC !!! :D

Τι δουλεία εχουν οι κουβάδες στα retroυπόγεια?????? Ε?
 
Ωχ! Δίκιο έχεις.

Δεν έχω πιει καφέ ακόμα ρα! Μη βαρά!!!!
 
είναι το retro-PC (Pentium III @ 1ghz) που φιλοξενεί το Catweassel-MKIV ώστε όλα τα υπόλοιπα micros να έχουν τις δισκέτες τους πάντα γεμάτες με games & utils !!!
 
Πολυ όμορφος και λειτουργικός χώρος! Nice! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
marag είπε:
είναι το retro-PC (Pentium III @ 1ghz) που φιλοξενεί το Catweassel-MKIV ώστε όλα τα υπόλοιπα micros να έχουν τις δισκέτες τους πάντα γεμάτες με games & utils !!!
A, είδα το σήμα στο κουτί και νόμιζα ότι ήταν Amiga! :)
 
@ marag

Αντρέα ο χώρος σου είναι καταπληκτικός ! Κομψός και οργανωμένος ! Congrats !!
 
Αντρεα κατι τέτοιο θα ήθελα να κανω κι εγώ κάποτε!! :( Πάντως έτσι όπως είναι στημένος ο χώρος, μοιάζει με ΚΕΚ που αντί για σύγχρονα συστήματα χρησιμοποιεί ρετρό κομπιούτορες και προσφέρει μαθηματα Locomotive basic και amigados :D :D:D.

@geoanas, είδα στην αρχική σελίδα του φορουμ "Φωτό από το χώρο σας" κι από κατω geoanas και λέω "ωωωωχ! τι θα δω παλι!" :D
 
marag είπε:
να και μερικές εικόνες από το δικό μου υπόγειο "retro play room" που σχεδιάστηκε όπως ακριβώς το είχα φανταστεί όταν κτίζονταν το σπίτι :) αναγκαστική "αντι-retro" παραφωνία , το προβολικό και το BR-player πάνω από τον home-cinema ενισχυτή :)
Αντρέα το υπόγειο σου είναι η πραγμάτωση του δικου μου φανταστικού μελλοντικού ρετροχώρου...μπράβο σου φίλε!
 
Έτσι! Έτσι! Με δύο STs τουλάχιστον!!!! :tease:
 
Αυτο δεν ειναι φωτογραφια απο τον χωρο μου, αλλα θα εδινα ενα νεφρο για να ηταν:

systems.jpeg


Περισσοτερες λεπτομερειες εδω.

Το ειχα δει σε ενα ονειρο καποτε αλλα πρωτη φορα το βλεπω ξυπνιος! Το πηρα αποφαση καποτε θα το υλοποιησω!!!
 
Δεν έχεις και άδικο. Όσο προλαβαίνουμε τουλάχιστον ας ξεκινήσουμε.

Τα περισσότερα μηχανήματα που ήθελα τα έχω. Εξαιρετική η ιδέα με τα ράφια στον τοίχο πάντως!!!!!!!!!

(Ευτυχώς που ως επί το πλείστον ενδιαφέρομαι για κονσόλες!!!!!!! )
 
Πίσω
Μπλουζα