Φωτό από τον χώρο σας

Ρε τρελέ τι πήρες πάλι; :D

Κουκλί φαίνεται! Δώσε info άμεσα!

EDIT : Με πρόλαβες :D :D :D
 
Τάκη το μηχάνημα "φυσάει".

Δεν ζεσταίνεται, τρέχει ότι και αν του έβαλα, ενώ μόλις φύγει η γυναίκα από την Κυριακή θα του χώσω και παλιά παιχνίδια. Λέγεται ότι το Half Life 1 το πάιζει αέρα, αν και δεν με ενδιαφέρει άμεσα απλά θέλω να δω τι κάνει.

Σαν επεξεργαστή φοράει Intel Atom 1,6. Πρώτη φορά που είδα ταινία χωρίς να ακούω ανεμιστήρες στο Background, αλλά μη περιμένεις να σηκώσεις High Definition αρχεία.

DVD παίζει χαρτί.
 
Ωραίο to MSI Pooky!!! Καλορίζικο :cool:

΄πολύ καλό μηχανάκι από ότι έχω διαβάσει και σίγουρα κλάσεις ανώτερο από την μπακατέλα ΕΕΕΕΠΣ (eeePC)...

Πόσο περίπου πήγε το μαλί αν επιτρέπεται?
 
Δεν παίρνω 50 Mac classic καλύτερα αντί να δωσω 5.500? για οθόνη 10" :D
 
Μπράβο Γιώργη ! Βλέπω επένδυσες σωστά για άλλη μια φορά !!! Καλορίζικα !!
 
Plink είπε:
Ωραίο to MSI Pooky!!! Καλορίζικο :cool: ΄πολύ καλό μηχανάκι από ότι έχω διαβάσει και σίγουρα κλάσεις ανώτερο από την μπακατέλα ΕΕΕΕΠΣ (eeePC)...

Πόσο περίπου πήγε το μαλί αν επιτρέπεται?
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Το μηχανάκι πάει 399 ευρώ ετοιμοπαράδοτο.

Αλλά εγώ επειδή είμαι ψυχάκιας και με τα φορητά δένομαι μέχρι αμαρτίας, πήρα και το πακέτο "Replace Me" από τα Multirama όπου σου αντικαθιστούν το φορητό σου αν πάθει κάτι μέσα σε τρία χρόνια. Το πακέτο κόστισε επιπλέον 220 ευρώ.

Να μου πείτε για μηχανάκι των 400 ευρώ άξιζαν τα 220 επιπλέον;

Απάντησα ήδη: Είμαι ψυχάκιας. :D

Στο netbook της Dell που επίσης σκέφτομαι να χτυπήσω θα το παραγγείλω με την 4ετή κάλυψη επιπλέον και για accidental damage. Ξέρω ότι το κόστος του πακέτου θα είναι παραπάνω από το κόστος του φορητού, αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Τρέμω μη μου πάθει τίποtε το παλιό μου φορητό που σε λίγο κλείνει τα 2 χρόνια και νοιώθω κάποια σχετικά υπερβολική ανασφάλεια....... :precry:
 
Aγοραστικός οργασμός ε Γιώργο ; :D

Ωραίος...! :thumbup:
 
Tι ωραία που είναι όταν μετακομίζουν οι δικοί σου και ξαναβρίσκεις πραγματάκια... :cheers:



Μαζί με αυτά πήρα και τρείς κούτες παλιά μου παιχνίδια (playmobil,transformers,αυτοκινιτάκια,μπουγελόφατσες!) :D :D

Τώρα άντε να τα καθαρίσω,...... :xm:
 
pitsunami είπε:
Tι ωραία που είναι όταν μετακομίζουν οι δικοί σου και ξαναβρίσκεις πραγματάκια... :cheers:


Μαζί με αυτά πήρα και τρείς κούτες παλιά μου παιχνίδια (playmobil,transformers,αυτοκινιτάκια,μπουγελόφατσες!) :D :D

Τώρα άντε να τα καθαρίσω,...... :xm:

Πωπω!!!!

Αυτό το ρετρό ραδιοφωνάκι πολύ ωραίο... :cool:

Και το Police!!! Χρόνια είχα να δω με τηλεχειριστήριο...

Και ΣΤΟΡΜ...

Φαντάζομαι τη χαρά σου... :cheers:

Μακάρι να έβρισκα και εγώ τίποτα στο πατρικό μου...

Σιγά... Λίπασμα έχουν γίνει... :angry:
 
Να και μια φωτό με όλα μου τα handhelds από τα '80s

hand_collection.jpg


Parker Bros - QBert

Coleco - Zaxxon

ITMC - Guerre des Astres

Epoch - Galaxy II

Gakken - Frogger

Coleco - Galaxian

Coleco - PacMan

Coleco - Donkey Kong

Tandy - Alien Chase

Gakken - Space Invaders

Bandai - Draculajoh

Entex - Crazy Climber (Ultra Rare)

Gakken - Jungler

Gakken - Amidar

TOMY - Puckman (X2)

Lansay - Galaxy 2000

TOMY - Soccer

TOMY - Lupin

TOMY - TRON

TOMY - Caveman

TOMY - Scramble

MB - Simon Pocket

MGA - Ghostbusters II

Grandstand - Pocket Pacman

? - Tennis

TOMY - Soccer

TOMY - Tennis

ALPS - Action Racer

TOMY - Blip

Tiger - Head to head talking football

Αυτά ;-)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
Τρέμω μη μου πάθει τίποtε το παλιό μου φορητό που σε λίγο κλείνει τα 2 χρόνια και νοιώθω κάποια σχετικά υπερβολική ανασφάλεια....... :precry:
Δεν παθαινει τιποτα.. το Acer μου ακομα δουλευει και κοντευει να κλεισει τα 6. Περιττο να αναφερω οτι ακομα δεν εβαλα παστα αναμεσα σε επεξεργαστη και ψυκτρα. Και μιας και ειναι μονιμα αναμενο (σαν κατεβαστηρι οταν λειπω απο το σπιτι) και ειναι και το main pc που εχω.. μια χαρα ολα! Μεχρι να παρει φωτια το συμπαν καμια μερα.. ACER rules και μαλλον θα παρω κανενα extensa απο τα καινουρια η κανενα παλιοτερο (αλλα σφραγισμενο καινουριο) Ferrari ACER με Athlon 64 μιας και εδω τα δινουν για ψιχουλα..!

Καλοδουλευτο και το MSI!
 
GEO YOU RULE!!!!!!

PHIL, Thanks a lot man.
 
Εμας το σπίτι μας ειναι γεματο βιβλια. Οριστε ο κυριος ογκος απο τη βιβλιοθηκη του πατερα μου:

dsc00412xr1.jpg


dsc00413qp2.jpg


dsc00414er1.jpg


dsc00415ep1.jpg


dsc00416ij7.jpg


dsc00417jp6.jpg


εχουμε κι αλλα στο παταρι...
 
Τελικά γύρισα στο 2Χ2,5 και έπρεπε να τακτοποιήσω λίγο τα ρετρά.

Ετσι αναγκάστηκα και τα στρίμωξα σε ένα έπιπλο - ραφιέρα. Το πώς χωρέσαν (σχεδόν) όλα εκεί, είναι άλλη ιστορία, μου πήρε μόνο 12 ώρες.

Αυτό είναι το περίφημο ράφι

allcw9.jpg


Και πάμε από πάνω προς τα κάτω:

Με

segaul7.jpg


και χωρίς το MegaDrive η μεριά της Sega.

sega2ac5.jpg


Εδώ είναι η μεριά των ουισκιώνε. Αυτά δεν μπορούσα να τα μετακομίσω, οπότε έμειναν. 1) Την κάβα την έχω 7 χρόνια, δεν τα πίνω, άλλωστε δεν θα ήταν εκεί. 2) Δεν ζεσταίνονται από τη Volcano lamb. 3) Ναι, έχω κάνει τρούπα για να χωράει η volcano. 4) Κάπου εκεί ξεχωρίζει το φλουρί των retromaniax. 5) Το Elegance είναι οτι απέμεινε από μια Mercedes που την έκανα καινούρια.

whiskeypm6.jpg


Κατεβαίνουμε στα Nintenda και στα Ataria. Το ρολογάκι είναι κατασκευής μου, το έφτιαξα το 2001 και είναι μάρκας SFIKO.

nintatarila3.jpg


Και τέλος είναι τα Amstrads. Το 464 δεν χώραγε με τίποτα, έπρεπε να πιάσω τα πριόνια, οπότε έβαλα 2 6128 και το καμάρι μου, τον plus.

cpciaby4.jpg


Εννοείται οτι πολλά μηχανήματα πήγαν στο εξοχικό και εννοείται οτι άλλη οθόνη εκτός από την τηλεόραση δεν χωράει το δωμάτιο.
 
Η μετακόμιση τέλειωσε με το καλό και άρχισα να συμμαζεύομαι...

νομίζω είναι καιρός να ξεθάψω αυτό το θέμα και να ποστάρω επιτέλους κάποιες αξιοπρεπείς φώτο από το χώρο μου...

Το σπίτι έχει ακόμα λίγη δουλειά, υπάρχουν 2-3 σημεία ακόμα που θα φιλοξενήσουν ρετρό αντικείμενα που δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα..

ξεκινάμε με το χώρο του γραφείου και μια ξύλινη παλία βιτρίνα που είναι ενσωματωμένη στον τοίχο...

φυσικά...πίσω από την προστασία του γυαλιού μόνο η συλλογή του vectrex Μπορούσε να μπει ;)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Στην απέναντι γωνία, υπάρχει μια βιβλιοθήκη με τα αγαπημένα μου μηχανήματα πρώτης και δεύτερης γενιάς... (δίπλα είναι η καμπίνα, η οποία όμως ακόμα είναι με τη συσκευασία που της έκανα για τη μετακόμιση)..

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Στον ίδιο χώρο και στην απέναντι γωνία, έχω φτιάξει ένα μικρό καθιστικό με δύο "σκαμπό χαμηλά" και τα παρακάτω έτοιμα για παιχνίδι...(σχεδόν έτοιμα, δεν έχω περάσει όλα τα καλώδια ακόμα)

picture.php


picture.php


picture.php


Στο σαλόνι τώρα ένα έπιπλο με "θαμπά" τζάμια για να είμαστε και λίγο "κυριλέ"...με μηχανήματα συνδεδεμένα στην HD TV...

picture.php


picture.php


Από το σαλόνι φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει το vectrex

picture.php


θα υπάρξει και συνέχεια με φώτο από το χώρο της καμπίνας όταν ολοκληρωθεί :p ;)

αυτά....
 
Πρέπει να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος στον πλανήτη που έχει ακόμα Vectrex στο σαλόνι του! :)

Άντε, καλορίζικος ο νέος χώρος σου!
 
Ηλία πάρα πολυ ωραία διαμορφώνεται ο χώρος ανυπομονώ να τον δω τελειωμένο :)

Thumbs up!!!
 
Ωραίος Ηλία. Τελικά μονο μια μετακόμιση μπορεί να βοηθήσει κάποιον να τακτοποιήσει σωστά το χώρο του, αρκεί να τα τοποθετήσει σωστά από την αρχή. Το κλουβί της σαύρας που είναι ρε; :p
 
Ηλία είσαι πολύ μερακλής !!

Συγχαρητήρια και εις ανώτερα...να δούμε εγώ πότε θα αξιωθώ να φτιάξω τον δικό μου χώρο....
 
Rygar είπε:
Ωραίος Ηλία. Τελικά μονο μια μετακόμιση μπορεί να βοηθήσει κάποιον να τακτοποιήσει σωστά το χώρο του, αρκεί να τα τοποθετήσει σωστά από την αρχή. Το κλουβί της σαύρας που είναι ρε; :p
Η σαύρα μετακόμισε και αυτή και αυτή σε νέο σπίτι..και πλέον καλωσορίζει τους επισκέπτες από περίοπτη θέση στο διάδρομο της εισόδου του σπιτιού.

geoanas είπε:
Ηλία είσαι πολύ μερακλής !!Συγχαρητήρια και εις ανώτερα...να δούμε εγώ πότε θα αξιωθώ να φτιάξω τον δικό μου χώρο....
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο, εύχομαι σύντομα να κάνεις και το δικό σου χώρο..
 
Πίσω
Μπλουζα