Φωτό από τον χώρο σας

Βασικώς pooky(1) το θέμα είναι οτι το δωμάτιο μου - γραφείο μου είναι μπ***δελο LOL και πρέπει να το συμμαζέψω από χαρτιά παραχαρτιά σι-ντι , μι-ντι και ούτω καθεξής... χεχε
 
E, OK!

Συμφωνώ. Απλά εμένα είναι πάντα σε κατάσταση top notch. Δεν παίζει το ενδεχόμενο για το παραμικρό σκουπιδάκι ή ακαταστασία μέσα στο computer room.

Είπαμε, έχω γερή ψύχωση!
 
Μια χαρ ειναι το wii στη τιμη που το τσιμπισες μη ξεχνας οτι εχει κ τα καλα του..

pooky(1) είπε:
Η γοητεία είναι να τα βγάλεις φωτογραφία όπως τα έχεις σε καθημερινή βάση και τα λειτουργείς!!!!!
Το δικό μου computer room αλλάζει όψη και δυο φορές την εβδομάδα, άλλα έρχονται, άλλα πάνε στα κουτιά τους, ειδικά οι υπολογιστές μόνο ο server μου και δυο φορητά μένουν, τα υπόλοιπα αλλάζουν σε αριθμό συνεχώς (άλλα πωλούνται και άλλα έρχονται μεταχειρισμένα) οπότε γίνεται ένας χαμός.

Φυσικά γουστάρω τρελά την όλη φάση.

Α, ξαναπήρα το μισητό Wii. Ήταν κουτάτο, "πειραγμένο" και σε τιμή 90 ευράκια δεν μπορούσα να πω όχι. θα μείνει στο κουτί του όπως και όλες οι ρετρό κονσόλες μου (αμφιβάλω αν θα τις ξαναβάλω σε λειτουργία πια, εδώ δεν αδειάζω να παίξω με το 360 και το PS3...... )
 
Νταξ' μωρέ! Έχει μερικά παιχνίδια που απλά είναι τα καλύτερα που έχουν βγει ποτέ.

Αλλά δεν έχω άλλο χώρο....

Ψάχνω στο ΙΚΕΑ για ράφια τοίχου για τις κονσόλες. Βρήκα πολύ ωραία πράγματα, αλλά πρέπει να βγουν τα γραφεία και τραπέζια. Όταν ανοίξει για καλά ο καιρός!
 
μερικές φωτογραφίες απ'το δικό μου χώρο μετά από τα αποκτήματα μου (Amiga 500, Amstrad 6128, Amstrad 1512)

00139.jpg

Μια πανοραμική!

Με τη σειρά απο αριστερά:

1)Amstrad 1512)

2) Το καλό μου pc (λολ)

3) Debian 5.0.8 Linux

4) Τηλεόραση που είναι η Amiga συνδεδεμένη

5) Amstrad 6128

6) PC κατεβαστήρι

7) Ubuntu (σε pc που πρέπει να αλλαχτεί τροφοδοτικό γιατί κάηκε την περασμένη βδομάδα lol)

(έχω και 2 laptop αλλά με την πρόσθεση στο γραφείο της Αmiga και του Amstrad δε χωράνε οπότε ποστάρω πιο κάτω φωτογραφίες που είχα τραβήξει όταν τα έστησα (ταιριάζει με το πόστ στο ρετρό λάπτοπς (?) σχετικά με linux που είχα κάνει αν θυμάμαι καλά τον τίτλο του thread)

και μερικές πιο κοντινές

00142.jpg

και τα λάπτοπ

00126.jpgCompaq

και Toshiba

00135.jpg

00140.jpg

00141.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καιρός είταν να ανεβάσω και εγώ μερικές φωτογραφίες απο τον χώρο μου.

Δυστυχώς τα περισότερα ρετρομηχανήματα είναι σε χώρο φύλαξης υψίστης ασφαλείας.....

Το γραφείο / χώρος εργασίας

attachment.php


Το ρετροδωμάτιο

attachment.php


Ο 6128

attachment.php


Μόλις βρώ λίγο χρόνο θα ανεβάσω περισσότερες φωτο...
 
Άκρως εξαιρετικοί και οι δύο σας. Τα εύσημα και τα συγχαρητήρια, εξαιρετικοί χώροι με το ιδιαίτερο χρώμα του ο καθένας του.

Με πριζώνετε πάλι........ :p :p
 
Ευχαριστώ pooky να σαι καλά , και συ δεν πας πίσω και μάλιστα τα προσέχεις απίστευτα...

Βασικώς θα ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες όταν καθαριστεί το δωμάτιο απλά επειδή έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που υποσχέθηκα είπα να ανεβάσω τώρα....

Θέλω να συμπεριλάβω και το άλλο μέρος του δωματίου γι'αυτό...
 
Ας βάλω και εγώ τον χώρο μου όπως έχει διαμορφωθεί τελευταία. Είναι λίγο χάος λόγω έλλειψης χρόνου ( π.χ κάτω από την στοίβα στην μία φώτο είναι ένας C128 , Spectrum 128, Spectrum +2, Amiga 600, MSX Philips, MSX Sony κ.α) αλλά πλέον έμεινα και από χώρο και σκέφτομαι μια αναδιαμόρφωση.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
@cybernight.

Κάνεις και βουτιές εκεί μέσα? 'Οπως ο Σκρουτζ στο θυσαυροφυλάκιο του? ΘΕΛΩ ΕΝΑΝ BBC!!!!

@fistikis & cultaroc

Με τις φωτογραφίες σας δυστυχώς διαπιστώνω ότι δεν έπρεπε να ανοίξω αυτό το thread.

Συγχαρητήρια!

Fistikis ασχολείσαι με ήχο?
 
Ευχαριστώ Shock να σαι καλά :)

Με πρόλαβες , θα ρωτούσα τον Fistiki και γω το ίδιο πράγμα γιατί βλέπω στη photo μια κονσόλα ( ;) μείκτη ( ;)

Επειδή ασχολούμαι και γω γιαυτό και πρέπει να βάλω και το υπόλοιπο μέρος του δωματίου σε φώτος

(Φαντάζομαι πρόσεξες τα Μόνιτορ ηχεία μου)
 
Ευχαριστώ και κάνω μόνο βουτιές το καλοκαιρι :D O BBC είναι το μόνο μηχάνημα που με έβγαλε από το όριο μου των 100? λόγω βάρους στα μεταφορικά και φυσικά λόγω του ότι μπορούσα να βρώ μόνο Αγγλία.
 
(Κύριοι admins ο cyberknight μπας και είναι ο Geoanas με δεύτερο λογαριασμό;;;;; :p :p )

Πολύ ωραία φίλε cyber. Αν και είμαι του clean setup, βρίσκω τις φωτό σου υπέροχες. Έχει μια απίστευτη γοητεία το ένα μηχάνημα πάνω/δίπλα στο άλλο!!!! :) :)

@cutlaroc: Thanks για τα καλά σου λόγια φίλε μου. Οι τελευταίες φωτό που έχω βάλει εδώ, έχουν ελάχιστη σχέση με τη πραγματικότητα όπως είναι τώρα. Εκτός από τα σταθερά που παραμένουν στη θέση τους (με ολίγον αλλαγμένα τα σωθικά τους...... ) οι κονσόλες έχουν αλλάξει θέση. Βρήκα και κάτι πεταμένα ηχεία που τα έβαλα στο τοίχο και όλα καλά. Φωτό από Μ. Παρασκευή που θα είμαι μόνος μου και θα κάνω lan party σπίτι απουσία συζύγου!!!!!!
 
@cybernight

Ένας από τους βασικούς λόγους που θέλω να πάω ένα 4ήμερο Αγγλία είναι για να φέρω πράμα από fleamarket.

BBC Model B, Electron, QL
 
Φίλε pooky και εγώ του clean setup είμαι αλλά πρόσφατες ανακατατάξεις στον χώρο μου με ανάγκασαν να τα στριμώξω με αυτόν τον απάνθρωπο τρόπο. Πάντως ένας από τους λόγους που τα έχω όλα χύμα είναι γιατί άσχετα με το τι φαίνεται δεν τα έχω για συλλεκτικούς λόγους αλλά παίζω σ'αυτά ( ναι σε όλα !!!! ). Είναι το πάθος μου ( μετά τα παιδιά μου ;) ). Α και δεν είμαι ο geoanas είμαι εγώ :D
 
:D :D

Κι εγώ λοιπόν λόγω παιδιών, τα έχω σηκώσει όλα και βγάζω μόνο ότι θέλω να ασχοληθώ !

Επιφυλάσσομαι για φωτό προσεχώς (αλλά δε θα φαίνεται και τίποτα πλην - αρκετών - μεγάλων χαρτόκουτων) !

Όλες οι φωτογραφίες εδώ είναι ,.... είναι πειρασμός ! ;) :D

Εκείνο που με απασχολεί τώρα τελευταία είναι το project : " Αλλαγή πυκνωτών" σε όλα τα μηχανήματα-μετασχηματιστές-cartridges μέχρι και στην καφετιέρα μου ! Έχει ολοκληρωθεί μέχρι στιγμής γύρω στο 40%.
 
George από όσα πείραξες, σε ποιο/α μηχάνημα/τα είδες τα περισσότερα προβλήματα;

Μια τελευταία ερώτηση: Μπορούμε σε ρετρό μηχάνημα να αντικαταστίσουμε κλασσικούς πυκνωτές με μεταλλικούς - υψηλής αντοχής; (Μια και σε βρήκα εύκαιρο! Εχε χε!!!! )
 
***Off topic mode on***

Τα Sega Megadrive, Sega GameGear και Amiga CD32 είχαν από 2-3 σκασμένους. Στο Sega Nomad αντικατέστησα και τους μεταλλικούς επιφανειακούς πυκνωτές και είδα διαφορά στον ήχο (αφού αντικατέστησα και το ηχείο !)

Τα υπόλοιπα (Τabletops, handhelds, TI99/4A, PONG consoles, Interton, GX4000, Odyssey, Atari -όλη ή γκάμα-, Speccy, CBM64, Vectrex(s), gameboy(s) κλπ) δεν είχαν ούτε ένα πρόβλημα με διαρροές (παρά το προχωρημένο της ηλικίας !).

Οι μεταλλικοί πυκνωτές (ηλεκτρολυτικοί) είναι επιφανειακοί και ως εκ τούτου δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Αν εννοείς τους καινούργιους πυκνωτές πολυμερών, αυτοί θεωρητικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αντικαταστάτες αλλά κανένας δεν εγγυάται τα αποτελέσματα (!)

http://www.badcaps.net/pages.php?vid=25

***Off topic mode off***
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα