20η Επέτειος ANT1 - 20 Xρόνια Πορείας

XristosMS είπε:
Μα γιατί απορείτε με το πρόγραμμα? Το Κων/νου και Ελένης παίζεται συνέχεια μια 10ετια τώρα. Συνεχίζουν σταθερά με την ίδια λογική βάζοντας στο παίχνιδι "νέα" σίριαλ! lool
Όντως είχαμε την Κατακουζήνα, μετά τον Θεοτοκάτο, μετά τον Ποντίκη και τώρα τον Πώποτα, τόσα σίριαλ που έχουν να δείξουν κάτι αιώνες πότε θα τα δει ο κόσμος το 2100;, αμάν πια με αυτή την τακτική.
 
Λοιπόν Λοιπόν Λοιπόν

Και πάλι ο ΑΝΤ1 από την Κυριακή 1/11/09 θα παίξει σε επανάληψη το Φίλα Τον Βάτραχο Σου, η αρχειοθήκη έχω μια απορία μήπως την έκαψε ο Λεβέντης;, θα τον σφάξει η Μαρί στο γόνατο....

Επίσης παίζουν σε επανάληψη το Με Αγάπη, θα ξεράσογλου που λέει και η Νανά στο ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕΝ.
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Έμαθα ότι παίζει να ξαναβάλουν από την αρχή το Καφέ της Χαράς, καλύτερα να το βάλουν όταν τελειώσω τις Πανελλήνιες, τέλη Ιουνίου κι ας βάλουν κάτι άλλο, στον ΑΝΤ1 στα τέτοια τους η επέτειος, έλεος.

DianaTheSuperstar91 είπε:
Sunset σου έχω νέο η Λόλα πάει στις 06:00 το πρωί σε επανάληψη, οι προσευχές εισακούστηκαν , αλλά το δυσάρεστο πάλι ο Δάσκαλος σε επανάληψη που τον απολαύσαμε ένα ολόκληρο καλοκαίρι. Και θα ξαναπαιχτεί από την αρχή το Καφέ της Χαράς, εεεε ωραία επέτειο κάνουν, 12000 σίριαλ έχουν και πότε θα τα δούμε, μετά την συντέλεια;;;;

DianaTheSuperstar91 είπε:
I know αλλά σου το λέω ως δυσάρεστη είδηση, καλά το Mega ξεκινάει τέλειο super πρόγραμμα και εμείς θα βλέπουμε πάλι τον Ποντίκη να τα ξαναφτιάχνει με την Μαρίζα και τον Πώποτα να λέει ΤΑΞΙΣ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ, καλύτερα κλειδώστε τα μετά τις Πανελλήνιες και να τα αρχίσετε 20 Ιουνίου και εκεί. Πλησιάζει η επέτειος και την γράψατε εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

DianaTheSuperstar91 είπε:
Όντως είχαμε την Κατακουζήνα, μετά τον Θεοτοκάτο, μετά τον Ποντίκη και τώρα τον Πώποτα, τόσα σίριαλ που έχουν να δείξουν κάτι αιώνες πότε θα τα δει ο κόσμος το 2100;, αμάν πια με αυτή την τακτική.
Αγαπητή Diana έχω επισυνάψει 4 από τα μυνήματα που έγραψες σε διάστημα 2 ημερών (22&23/10). Σου μιλάω ειλικρινά, αν ξαναγράψεις για:

1. το Κωνσταντίνου και Ελένης

2. το Καφέ της Χαράς

3. τον Κατακουζήνα

4. τον Πώποτα

5. τον Χάρη Ρώμα εν γένει

6. την Λόλα

7. την Λίτσα

7. ή τις Πανελλήνιες

δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσω αυτό το thread για τα 20 Χρόνια του ΑΝΤ1.

Και καλά, καταλαβαίνω, δεν έχεις τι να γράψεις, διότι το κανάλι δεν έχει σεβαστεί τους τηλεθεατές κάνοντας αφιερώματα ή προβάλλοντας τις (λίγες) καλές του σειρές για να τιμήσει τα γενέθλιά του - τότε μην γράψεις καθόλου. Από το να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια συνέχεια...

Ακόμα και για τα 20 Χρόνια του MEGA όταν γράφεις στο άλλο thread, πάλι σε αυτά τα πρόσωπα και σε αυτές τις σειρές του ΑΝΤ1 αναφέρεσαι!

Από το thread "20η Επέτειος MEGA - Το MEGA είναι 20":

DianaTheSuperstar91 είπε:
εεε άλλο σίριαλ δεν υπάρχει, αφού μόνο την Λόλα βάζουν και την θεωρούν επιτυχία της 20ετιας, ποια που έκανε 8% και οι δίπλα 50% πέρυσι, εε καλύτερα να την έκοβαν την επανάληψη. ΕΕΕ όσο για τόσα σίριαλ ο ΑΝΤ1 δεν έχει βάλει σε Ε. εεε θα ξαναβάλει το Καφέ από την αρχή, καλύτερα ας το έβαζαν μόλις τελείωνα τις Πανελλήνιες.
Λυπήσου μας!

Σημείωσε επίσης τα εξής:

1. Εδώ δεν παίρνει βραβείο όποιος έχει τα περισσότερα posts, οπότε καλό είναι όταν γράφουμε να έχουμε κάτι ενδιαφέρον να μοιραστούμε με τους άλλους - μια είδηση, μια άποψη, μια γνώμη, μια ερώτηση. Όχι τα ίδια και τα ίδια...

2. Το site λέγεται retromaniax, δηλαδή μανία (= υπεβολική αγάπη) για το ρετρο. Ρετρο σημαίνει παλιό, κάτι από το παρελθόν, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν είναι ο Ρώμας, οι σειρές του, οι Λίτσες και οι Λόλες. Αυτά (στην καλύτερη) είναι από το 1998 και έπειτα με τις Λίτσες/Λόλες να είναι του 2008! Άρα είσαι off-topic, άρα δεν μας ενδιαφέρουν αυτές οι σειρές σε αυτό το forum. Σίγουρα υπάρχουν πολλά άλλα forum όπου αυτές οι περσινές σειρές μπορούν να συζητηθούν και να αναληθούν.

3. Το να κάνει κάποιος δύο συνεχόμενα posts στο ίδιο θέμα χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποιος άλλος κανονικά δεν επιτρέπεται. Η λογική του forum είναι ότι είναι ένα μέσο για διάλογο μεταξύ δύο ή περισσότερων ανθρώπων. Εσύ όχι απλά το έχεις καταστρατηγήσει αυτό, αλλά σχεδόν το 25% των posts σου ακολουθούνται από ένα δεύτερο 5-10 λεπτά μετά. Γράψε αυτό που θες, σκέψου καλά αν ολοκλήρωσες το συλλογισμό σου και πάτα "καταχώρηση" μετά. Και πάλι, αν ξέχασες κάτι, κάνε edit στο post σου και πρόσθεσέ το.

4. Μου φαίνεται ότι δεν έχετε διδαχθεί την τελεία σαν σημείο στίξης στο σχολείο και αυτό είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό φέτος που έρχονται οι Πανελλήνιες... Βάζε και καμια τελεία ή κανένα κόμα για να ξεχωρίσεις διαφορετικά μεταξύ τους νοήματα. Μας μπερδεύεις και αδυνατούμε να ακολουθήσουμε τον ειρμό της σκέψης σου βρε αδερφέ!

Ελπίζω να μην τα πάρεις κατάκαρδα αυτά που σου γράφω, αλλά πίστεψέ με, ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ! Κάνε μια προσπάθεια ούτως ώστε η κουβέντα μας εδώ να είναι σχετική με το ρετρο-θεματολογία μας, να είναι ενδιαφέρουσα για όλους, να έχει λογική συνέχεια, να είναι ευνόητη για τον κάθε αναγνώστη. Διότι αν αρχίσουμε να γράφουμε όλοι έτσι έλεος τι θα καταλαβαίνει όποιος θα πάει να διαβάσει τα κειμενά μας χειρότερα από τα κείμενα των νέων σειρών του ΑΝΤ1 θα είναι αμαν πια έλεος. Κατάλαβες? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο bernard.c, οπως παντα, εκανε ευστοχες και σημαντικες επισημανσεις. Και εγω εχω ταλαιπωρηθει αρκετες φορες για να βγαλω νοημα απο καποια posts και ακομα χειροτερα εχω "σιχαθει" να διαβαζω για τον Κατακουζήνα και τον Πώποτα (που ειλικρινα δεν εχω ιδεα ποιοι ειναι και ουτε με ενδιαφερει) αλλα και για το Καφε της Χαρας, την Λολα και την Λιτσα (ποιες ειναι παλι αυτες οι κυριες?).

Οπως πολυ σωστα παρατηρησε ο bernard.c, αγαπαμε, εκτιμουμε και θελουμε να ασχολουμαστε με τις ρετρο σειρες/εκπομπες της ελληνικης τηλεορασης, οι οποιες περα απο την συναισθηματικη αξια που εχουν για τον καθενα μας, διακρινονταν και απο μια αναμφισβητητη ποιοτητα.
 
Δεν θα διαφωνησω με τις θεσεις του bernard.c τις σχετικες με τη θεματολογια του retromaniax και το σκοπο και στοχο που εχουμε ολοι μας εδω.

Θελω ομως να πω 2 πραγματα για τη συγκεκριμενη περιπτωση που μας απασχολησε απο χτες.

Δεν μιλαμε για δεκαδες offtopic threads αλλα για 2 threads σχετικα με τον εορτασμο των 20 χρονων των 2 μεγαλων καναλιων μας. Λογικο λοιπον να αναφερθουμε πολλακις σε σειρες μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα των 20 ετων οι οποιες δεν ειναι και τοσο "ρετρο". Πραγματι η diana εχει μια καταιγιστικη ακολουθια ποστς, που υποψιαζομαι οτι ερχονται και μεσω κινητου - οποτε κανουν τη σωστη συνταξη τους δυσκολοτερη - και αυτο ειναι ενα θεμα που δικαιως επιβαλλεται να απασχολησει τον υπευθυνο moderator, οπως και εγινε.

To μονο σημειο που με βρισκει αντιθετο ειναι η πιο επι του προσωπικου αναφορα, την οποια αν καποιος την πραγματοποιησει καλο θα ηταν να γινει αποκλειστικα μεσω pms και ισως κατοπιν ενημερωσης και συνεννοησης με τη διαχειριστικη ομαδα.

Κατα τα αλλα πιστευω οτι θα ειμαστε πιο προσεκτικοι ολοι μας (φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα) στο ποσταρισμα εδω και δεν θα υπαρξουν στο μελλον παρομοια θεματα με αυτο.
 
Και θα συμφωνήσω με εσάς παιδιά, αλλά έχω να σας πω ότι από την άλλη Τρίτη στις 05:30 θα προβάλλεται σε επανάληψη η σειρά Πάτερ Ημών (που παλιά την απολαμβάναμε στις καλοκαιρινές επαναλήψεις του 1996-2003) με πρωταγωνιστές τον Κώστα Καρρά των ελληνικών ταινιών και πρώην βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, την Ελένη Μενεγάκη σε μεγάλες υποκριτικές στιγμές πριν μας πει τις απορίες και πριν δείξει τα μπούστα της στο φακό του ΑΝΤ1 και μετέπειτα του Alpha και πάρα πολύ καιρό πριν την έχουν εξώφυλλα τα κουτσομπολίστικα περιοδικά με μαγιό με τα 3 της παιδιά και τον αντρούλη της στην Μύκονο. Επίσης παίζει ο Αλέξανδρος Ρήγας πριν γράψει τους 2 Ξένους και το Dolce Vita, η Τζέσυ Παπουτσή (ΑΝΟΙΞΤΕ ΚΑΛΕΕΕΕ) ως κουτσομπόλα γειτόνισσα, ο αείμνηστος γυμναστής του Πρωινού Καφέ Γιώργος Λουκανίδης, το μοντέλο γλάστρα του Πρωινού Καφέ επί Ελένης και Πόπης Ινέζ και η κόρη του Κώστα "Κορκολίτσα" Κορίνα.
 
Ειλικρινά, είναι δύσκολο να βάζεις τελεία ανάμεσα στις προτάσεις;
 
Paspartoo είπε:
...Δεν μιλαμε για δεκαδες offtopic threads αλλα για 2 threads σχετικα με τον εορτασμο των 20 χρονων των 2 μεγαλων καναλιων μας. Λογικο λοιπον να αναφερθουμε πολλακις σε σειρες μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα των 20 ετων οι οποιες δεν ειναι και τοσο "ρετρο". Πραγματι η diana εχει μια καταιγιστικη ακολουθια ποστς, που υποψιαζομαι οτι ερχονται και μεσω κινητου - οποτε κανουν τη σωστη συνταξη τους δυσκολοτερη - και αυτο ειναι ενα θεμα που δικαιως επιβαλλεται να απασχολησει τον υπευθυνο moderator, οπως και εγινε.
Γεια σου Paspartoo. Η αντίρρησή μου σχετικά με τη θεματολογία δεν είναι τόσο στην ύπαρξη των δύο συγκεκριμένων threads για τον εορτασμό των 20 χρόνων των 2 μεgάλων καναλιών μας. Τα threads καλά κάνουν και υπάρχουν, διότι σε αυτά γίνεται αναφορά και στις πρώτες σειρές των δύο αυτών καναλιών, κάποιες από τις οποίες, λόγω 20ετίας και λόγω της μη προβολής τους τα τελευταία 10-15 χρόνια θεωρούνται πλέον παλαιές και σπάνιες, άρα εμπίπτουν ("οριακά" έστω) στον ορισμό του ρετρό (ενδεικτικά παραδείγματα: MEGA: Τρεις Χάριτες, Εκμέκ Παγωτό, Το Σόι μας, Casa di Macaroni, Η Ελίζα και οι άλλοι, Ο Επισκέπτης της Ομίχλης, Φόνος χωρίς ταυτότητα, Οι Τελευταίοι Εγγονοί, Οι Φρουροί της Αχαϊας, Γυναίκες και άλλες πολλές, ΑΝΤ1: Κίτρινος Φάκελος, Ανατολικός Άνεμος, Και εύθυμη και χήρα, Οικογένεια, Όχι τα Νέα του ΑΝΤ1, Μάμα μία και άλλες). Αυτό που με βρίσκει αντίθετο είναι η αναφορά σε τηλεοπτικές σειρές περσινές (!!) ή σε σειρές περίπου 5ετίας που προβάλλονται κατ' εξακολούθηση σήμερα από τα κανάλια αυτά.

Paspartoo είπε:
To μονο σημειο που με βρισκει αντιθετο ειναι η πιο επι του προσωπικου αναφορα, την οποια αν καποιος την πραγματοποιησει καλο θα ηταν να γινει αποκλειστικα μεσω pms και ισως κατοπιν ενημερωσης και συνεννοησης με τη διαχειριστικη ομαδα.
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, το σημειώνω και θα το σεβαστώ στο μέλλον. Απευθύνθηκα προς το συγκεκριμένο μέλος λόγω του ό,τι τα posts της έχουν τα χαρακτηριστικά που περιέγραψα - αυτό βεβαίως δεν σημαίνει ότι πολλοί από εμάς (και βαζω κι εγώ και τον εαυτό μου μέσα) δεν ξεφεύγουμε συχνά-πυκνά από το ρετρο-χαρακτήρα του forum. Πάντως, το μήνυμα δεν έγινε με την πρόθεση να θίξω την DianaTheSuperstar91, που είναι και από τα νεαρότερα μέλη του forum μας και η οποία μου είναι αρκετά συμπαθής.

Paspartoo είπε:
Κατα τα αλλα πιστευω οτι θα ειμαστε πιο προσεκτικοι ολοι μας (φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα) στο ποσταρισμα εδω και δεν θα υπαρξουν στο μελλον παρομοια θεματα με αυτο.
Και πάλι, κατά τη γνώμη μου, το ίδιο το θέμα του εορτασμού δεν είναι απαραίτητα off-topic. Άλλωστε, σε κάθε εορτασμό του ένας τηλεοπτικός σταθμός κάνει αναδρομή στο παρελθόν, οπότε ιδού και το ρετρο-χαρακτηριστικό. Πιστεύω ότι πρέπει περισσότερο να προσέξουμε όλοι μας (και βαζω κι εδώ και τον εαυτό μου μέσα) τα θέματα που αναπτύσσουμε μέσα στα posts μας, καθώς και τον τρόπο γραφής μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Αυτο για την DianaTheSuperstar91 που νομιζω πως εχει ενα μικρο κολλημα με τους ΑΜΑΝ (αμαν!).
Προβολή συνημμένου 3044
merci φίλε Χρήστο, σήμερα στο Ράδιο Αρβύλα θυμήθηκαν στιγμή από ΑΜΑΝ (εεε να και κάποιοι που θυμήθηκαν στιγμή από τα 20 χρόνια του ΑΝΤ1) με ένα βίντεο σκέτς με την Παρέλαση από την 2η σεζόν.

Καλά περιμένω τα Βαμμένα Κόκκινα σε DVD.

whatohh είπε:
Αλήθεια?????Το 7 μέρες τιβί , ανεβάζει κατά πολύ τον πήχη με αυτή του την κίνηση. 5,90 και δύο σειρές?? Μπράβο...Αυτά να τα βλέπουν άλλα περιοδικά, που για ένα μόνο επεισόδιο μιας σειράς χρέωνουν πολλά περισσότερα. Με το καλό να δώσουν από τον ΑΝΤ1 το 'Της Ελλάδος τα παιδιά'΄...
Ναι μακάρι να το κάνουν σε DVD

Βλάχος: Sorry Χλαπάτσα, για άλλον προοριζόταν

Χλαπάτσας: Κατάλαβα για τον φίλο μου τον Ντάνο τον προοριζόταν, αλλά θα σας δείξω εγώ θα δείτε τι θα πάθετε.

Και Μεν και Δεν να βάλουν σε DVD επίσης σύντομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@bernard.c

Εννοειται οτι ουτε στιγμη δεν σκεφτηκα οτι υπηρχε καμια προθεση απο σενα - καποια πραγματα ειναι αυτονοητα. Επισης χαιρομαι που συμφωνησαμε γενικα και που ο "σκοπελος" ξεπεραστηκε ευστοχα και διακριτικα.

@ sunset89

Δεν το περιμενα να θυμαται καποιος αυτα που γραφω - αλλα ειναι αληθεια οτι ειναι η αγαπημενη μου δραματικη σειρα απο καταβολης Ελληνικης τηλεορασης και απο αυριο θα εχω την ευκαιρια να τη δω ξανα. Επιτελους.
 
SUNSET τελικα τ εγινε?εσκασε το τηλεφωνο?τι θα γινει με τισ σειρεσ?ενημερωσε μασ γιατι ειμαστε σε μαυρα μεσανυχτα...
 
Το έχω και εγώ το DVD, από τα καλύτερα σίριαλ της 20ετιας.

Στον ANT1 Gold να σας πληροφορήσω ότι άρχισε το σίριαλ Άγγιγμα Ψυχής με τον Σταύρο "Πάτερ Ιωάννη" Ζαλμά και την αγιογράφο-πανελίστρια του 10 με 1 Μαζί Θεοφανία Παπαθωμά. Ο Παπακαλιάτης πριν ανακαλύψει τις επικές του σειρές, η Ματσούκα πριν γίνει το sex sumbol της TV και η Έλενα Ναθαναήλ (rest in peace).

Διάβασα στο Καρφί μια δυσάρεστη είδηση: το επετειακό το ξεχνάνε και θα κάνουν audition σε άτομα που γεννήθηκαν ίδια μέρα με τον ΑΝΤ1 και την Πρωτοχρονιά θα κάνουν με την Μαρί Κυριακού φιλανθρωπική εκπομπή (Χριστέ μου τι Decadance που λέει η Ντένη)
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Το έχω και εγώ το DVD, από τα καλύτερα σίριαλ της 20ετιας.
Στον ANT1 Gold να σας πληροφορήσω ότι άρχισε το σίριαλ Άγγιγμα Ψυχής με τον Σταύρο "Πάτερ Ιωάννη" Ζαλμά και την αγιογράφο-πανελίστρια του 10 με 1 Μαζί Θεοφανία Παπαθωμά. Ο Παπακαλιάτης πριν ανακαλύψει τις επικές του σειρές, η Ματσούκα πριν γίνει το sex sumbol της TV και η Έλενα Ναθαναήλ (rest in peace).
Και ο Μιχάλης Χατζηγιάννης πριν γίνει sexy!!!!!!!!!!!
 
ChristosM είπε:
Δεν ελεγε το Πόδια Ψηλά κι Όλα Τα Κάνω??
:p

Εμφανώς ο Χρήστος αστειεύεται. Και πολύ εύστοχα μάλιστα! ;)

Κατά τα άλλα, άκουσα, χωρίς να είμαι σε θέση να δώσω πολλά στοιχεία για να μη βρεθώ υπόλογη, ότι και μεγάλη εφημερίδα ετοιμάζεται να μπει στο "χορό" διαμοιρασμού τηλεοπτικών σήριαλ. Αν γίνει αυτό και ξεκινήσουν και οι κυριακάτικες να "κάνουν το κομμάτι" τους, θεωρώ ότι εν καιρω θα ικανοποιηθούν όλα τα γούστα. Και τα κωμικά και τα δραματικά ( :D ).

Οψόμεθα... Λεπτομέρειες, αν είναι, σε λίγες μέρες!
 
Πίσω
Μπλουζα