20η Επέτειος MEGA - "Το MEGA είναι 20"

Δεν μπορούν όλοι να αγοράζουν τα DVD ή να κατεβάζουν τα επεισόδια των "Απαράδεκτων" από το διαδίκτυο και φυσικά θα έπρεπε σειρές όπως οι "Αυθαίρετοι" και το "Εκμέκ παγωτό" να επαναπροβληθούν.
 
Πάντως, το Mega ξαναρχίζει τις πατατιές σιγά σιγά...

Μόλις ολοκληρωθεί η πρωινή επανάληψη του "Περί Ανέμων και Υδάτων", θα παίξει από την αρχή το "Αν Θυμηθείς Τ' Όνειρό Μου". Το είχε προβάλλει πέρυσι τέτοια εποχή. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα μπορούσε κάλλιστα να επιλέξει κάτι μεταξύ "Φρουρών της Αχαΐας" και κάποιας καλής κωμωδίας από τις τόσες του καναλιού ("Ελίζα και Άλλοι", "Εκμέκ Παγωτό"). Και όμως, θα φάμε στη μάπα το ίδιο σήριαλ με πέρυσι. Κρίμα...
 
Αυτό για την ελληνική ταινία δεν το είχα προσέξει! Ούτε Σ/Κ δηλαδή δεν παίζει πλέον;; Μάλλον φταίει το γεγονός ότι γενικά δε βλέπω ελληνικές ταινίες, οπότε δεν έχω ασχοληθεί, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί το Mega πάντα τιμούσε τέτοιες παραγωγές.

Κατά τα άλλα, μόλις ολοκληρωθούν οι Σαββατογεννημένες το Φεβρουάριο, θα επαναπροβληθεί το Ευτυχισμένοι Μαζί στη θέση τους.

(...κι αποχαιρετούμε σιγά σιγά την επέτειο.........)
 
sunset89 είπε:
. (...κι αποχαιρετούμε σιγά σιγά την επέτειο.........)

Άντε και εις άλλα με υγεία... τα σποτάκια πότε με το καλό θα τα αποχαιρετίσουμε; Τώρα βγαλαν και καινούριο, με γκριμάτσες!!!!!
 
Φαίνεται πόσο γρήγορα θέλουν να ξεφορτωθούν και τις Σαββατογεννημένες! Εδώ δεν μιλάμε για κόψιμο σκηνών, μιλάμε για περίληψη σειράς! :angry:
 
Αληθεια κοβουνε σκηνες?δε το χα προσεξει....παντως για τις ταινιες σιγουρα δε δειχνουν...πρεπει να χει τουλαχιστον 3 χρονια...μετα το παρα πεντε αρχισαν να βαζουν αβερτα επαναληψεισ των νεων σειρω για να τισ προμοταρουν καλα....αφου ουτε 1 δε βαζουν στισ επετειους ετσι για τα ματια τα κοσμου βρε αδερφε...κ σιγα σιγα σβηνουν οι ελπιδεσ για επαναληψεισ παλιων καλων σειρων...και απ τα δυο καναλια...
 
Εννοείται πως κόβουν, μαχαίρι! Προχθές με τη συνέντευξη Παπανδρέου το επεισόδιο είχε διάρκεια 30 λεπτά μόνο, από τα 45 που είναι κανονικά! Άλλο είχε 38! Καθημερινά κόβουν τις πρώτες σκηνές πριν ή αμέσως μετά τους τίτλους αρχής!
 
Τις Σαββατογεννημένες τις είχαν πετσοκόψει και το καλοκαίρι;; Γιατί αν το κάνουν τώρα πρώτη φορά, σημαίνει ότι από εδώ και πέρα τις προορίζουν για καθιέρωση στις μεσημεριανές επαναλήψεις (όπως το Ντόλτσε βίτα και τους Δύο ξένους), οπότε θα προβάλλονται μονταρισμένες.

Την Κυριακή να ξέρετε ότι θα προβληθεί "TAXI GIRL" με την επετειακή έκδοση ενώ ο Καπουτζίδης από τις 31 Γενάρη πάλι, όπως έχουμε ξαναπεί.
 
Πάντως πραγματικά απορώ! Οι δημιουργοί δεν ενοχλούνται με αυτή την κατάσταση; Πχ τον Καπουτζίδη ή τον Ρήγα δεν τους ενοχλεί που οι σειρές τους προβάλλονται πετσοκομμένες; Εκτός αν δεν το έχουν πάρει ειδηση, τι να πω! Ή ακόμα κι αν το γνωρίζουν, μπορούν να κάνουν κάτι; Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στους δημιουργούς ή στο κανάλι προβολής; Γιατί αν ανήκουν στο κανάλι, δεν υπάρχει σωτηρία, αλλά αν τα δικαιώματα τα έχουν οι δημιουργοί και δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι κάνει το κανάλι εν αγνοία τους μπορούν να τους τα πάρουν χοντρά και να γλιτώσουμε κι εμείς τη σφαγή... Αλλά θα μου πεις, αν τα δικαιώματα τα είχαν οι δημιουργοί και χρειαζόταν να πληρώνει δικαιώματα το mega κάθε φορά που έβαζε τους Δύο Ξένους ή τη Ντόλτσε Βίτα δεν θα τα βλέπαμε επί 10 χρόνια συνεχώς....

Παραλλήρημα τέλος! Παρακαλώ, συνεχίστε! :p ;)


 
Τα δικαιώματα τα έχει το κανάλι. Μόνο ο Λαζόπουλος έχει τα δικαιώματα από τις δικές του σειρές/παραγωγές.
 
Έχει μήπως κανένας κάποια πληροφορία για τον άν θα βγει καμμία άλλη σειρά του Mega σε dvd?Οι "Απαράδεκτοι" και οι "10 Μικροί μήτσοι" τελειώνουν σε λίγο καιρό..
 
errikos20 είπε:
Έχει μήπως κανένας κάποια πληροφορία για τον άν θα βγει καμμία άλλη σειρά του Mega σε dvd?Οι "Απαράδεκτοι" και οι "10 Μικροί μήτσοι" τελειώνουν σε λίγο καιρό..


Το ερώτημά σου αυτό έχει ήδη απαντηθεί στο σχετικό thread:

https://www.retromaniax.gr/vb/index.php?/topic/8791-dvds-ελληνικών-σειρών-ιδιωτικών-καναλιών/&page=17
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την στιγμή που άρχισαν να διαφημίζουν την "Παταγονία" σαν σήμα διακοπής για διαφημίσεις, φάνηκε ότι σταμάτησαν τα επετειακά σποτάκια. Καιρός ήταν...
 
Εφτιαξα αυτο το βιντεο για να μας θυμησω το MEGA στα πρωτα του χρονια (οσον αφορα το ξενο του προγραμμα). Δεν εχουν συμπεριληφθει ολες οι σειρες που εχω αγαπησει αλλα οι περισσοτερες ειναι εδω. Δυστυχως 20 χρονια μετα, οι θρυλικες ξενες σειρες δεν εχουν θεση στο προγραμμα του καναλιου. Κριμα... Ελπιζω να σας αρεσει.

 
Πού τα ξέθαψες όλα αυτά καλέ;;; :p

Εύγε Χρήστο! Πολύ καλό βιντεάκι! ευχαριστούμε πολύ πολύ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλά μπράβο για το βίντεο σου ChristosM. Να μαθαίνουμε κι εμείς οι νέοι. Η μόνη που θυμάμαι και που έβλεπα από αυτές είναι το Beverly Hills. Πολύ ωραία σειρά.

Υ.Γ.1 Δεν είχα ιδέα ότι το MEGA είχε προβάλλει το Ντάλας και τη Δυναστεία. Νόμιζα ότι είχαν παιχτεί μόνο στην ΕΡΤ.

Υ.Γ.2 Ξέχασες την Νταντά. Επίσης πολύ καλή σειρά.
 
Φοβερό βιντεάκι Χρήστο!!! Μπράβο σου!

Θυμήθηκα τόσες σειρές που όταν είδα το "Μπεβερλι Χιλς" (που όσο να'ναι δεν ξεχνιέται!) παραξενευτηκα! Δεν είχα αντιληφθεί ότι δεν το είχα δει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αν και είναι η διασημότερη από τις ξένες σειρές του Μεγκα.

Αγαπημένες μου ήταν το "Fame" και η "Συγγραφέας Ντετέκτιβ"!

Α ρε μεγκα... α ρε μεγκα...
 
Μπράβο ChristosM!!

Μπράβο για την εκτεταμένη έρευνα που έκανες στο αρχείο σου προκειμένου να βρεις αποσπάσματα ξένων σειρών που είδαμε στα πρώτα καλά χρόνια του MEGA, που έχουμε χρόνια να δούμε και που θα θέλαμε να ξαναδούμε...

Μπράβο για το πολύ ωραίο αποτέλεσμα του μονταρίσματος ξένων σειρών που αγαπήσαμε αρχικά μέσα από την ΕΡΤ και από την ΥΕΝΕΔ και έπειτα ξανά μέσα από το MEGA...

Μπράβο τέλος για τη συγκέντρωση όλων αυτών των αξέχαστων σειρών σε ένα βίντεο, το οποίο μας ταξίδεψε μελαγχολικά στο παρελθόν και μας ξύπνησε όμορφες αναμνήσεις...

Όχι Μπράβο στο MEGA, για το πρόγραμμα που εκπέμπει σήμερα, 20 χρόνια μετά, για τις σειρές που δεν προβάλει και που θα θέλαμε να δούμε και για την άρνηση η οποία διακατέχει το σταθμό για κάθε τι που προέρχεται από το ένδοξο παρελθόν του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
konkar είπε:
Υ.Γ.1 Δεν είχα ιδέα ότι το MEGA είχε προβάλλει το Ντάλας και τη Δυναστεία. Νόμιζα ότι είχαν παιχτεί μόνο στην ΕΡΤ.
Ναι, στο ξεκίνημα του MEGA βεβαίως-βεβαίως. Και οι δύο σειρές προβλήθηκαν από εκεί που είχαν σταματήσει στην ΕΡΤ (ΝΤΑΛΛΑΣ) και ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ-2 (ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ) αντίστοιχα.

Το DALLAS προβλήθηκε από την 4η σεζόν του νομίζω και έπειτα (πρέπει να επιβέβαιώσω την σεζόν) και νομίζω ότι το MEGA έδειξε γύρω στις 3 σεζόν.

Η πρώτη (και τελευταία) φορά που το ΝΤΑΛΛΑΣ προβλήθηκε από την αρχή του μέχρι το τέλος (αν δεν απατώμαι) ήταν στο STAR CHANNEL κάποια χρόνια αργότερα (το 1994-95).

H DYNASTY προβλήθηκε από την 8η σεζόν της και μέχρι και το τέλος της σειράς, δηλαδή το MEGA έδειξε συνολικά 2 σεζόν + το REUNION του 1991.

Η πρώτη (και τελευταία) φορά που η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ προβλήθηκε από την αρχή της μέχρι το τέλος ήταν στο NEW CHANNEL κάποια χρόνια αργότερα (το 1993-94 και ξανά το 1994-95).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Mega που όλοι αγαπήσαμε και ντρεπόμαστε για την σημερινή του κατάντια.

Ευχαριστούμε πολύ που μας θύμησες όλες αυτές τις καταπληκτικές σειρές.

Όπως ανέφερε πιό πάνω και ο bernard, το βίντεο εμένα μου μύρισε..............

ξέρετε τι



ΥΕΝΕΔ

Και πάλι μπράβο ChristosM
 
Πίσω
Μπλουζα