Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Atari Jaguar

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 1

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Neo Geo

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • CD32

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    3
πρέπει να υπαρχει χημεία στα exit poll, το neo geo, μόνο 2 ψήφους.... γιατί??????????????
 
ψηφο εμπιστοσυνης στο sega dreamcast:cool:
 
Ps2 με διαφορά έχω 3 μηχανήματα 1 fat modded , 1 fat unmodded με σκληρό δισκο που το έσωσα απο τη χωματερή , 1 slim modded που έχω συνδεμένο στην 40'' LG με component και ώρες gaming εγω κ' ο γιος μου!
 
Καλυτερη κονσολα ολων των εποχων

ποια ειναι η καλητερη κνσολα ολων των εποχων;Αυτη η ερωτηση εχει συζητηθη εκατομμυρια φορες αναμεσα στους gamers ολου του κοσμου και ο καθενας φυσικα εχει την δεικη του αποψη.Δεν μιλαω με βαση των πωλησεων αλλα μιλαω με βαση τα παιχνιδια της το αν και ποσιο την παιζουμε μεχρι και σημερα,την διαχρονικοτητα της αλλα και γενικα ολα τα στοιχεια που πιστευει ο καθενας οτι γιαυτο η κονσολα που εχει στο μυαλο του ειναι η καλυτερη λων των εποχων.

Προσωπικα θεωρω καλυτερη κονσολα ολων των εποχων το SNES.To SNES ηταν και ειναι μια All around κονσολα που ο καθενας αναλογα με τα γουστα του μπορουσε να βρει και να παιξει καποιο παιχνιδι.Καταρχην ηταν ο βασιλιας των RPG με δεκαδες κορυφαια RPG'S που εκαναν τεραστια επυτηχια.Ηταν η κονσολα που ειχε ενα απο τα καλητερα zelda ολων των εποχων το εκπληκτικο A link to the past.Eιχε φοβερα platform games και μερικα απο τα ποιο εντυπωσιακα και στον τεχνικο τομεα παιχνιδια oπως τα Donkey kong.Kαι φυσικα ειχε μια τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων που η πλοιοψηφια τους εκανε τρελη επυτηχια.Γιαυτους αλλα και για δεκαδες αλλους λογους θεωρω το SNES την καλυτερη κονσολα ολων των εποχων.

Εσεις ποια θεωρητε την καλητερη κονσολα ολων των εποχων;
 
Ειναι θρεντ με θεμα "αγαπημενη κονσολα" οποτε μπορεις εσυ και ο καθενας να γραψει οτι θελει.

Ακομα και το jaguar να πεις (που ενας το ειπε!) δεν θα σε κακοχαρακτηρισουμε :D .

Aλλα το "καλυτερη κονσολα ολων των εποχων" σηκωνει πολυ κουβεντα. Το SNES μαλλον ειναι στην 5αδα (προσωπικη γνωμη, για αλλους δεν ειναι) αλλα πως μπορεις να το χαρακτηρισεις καλυτερο απο το ΝΕΣ ας πουμε, που ηταν το ανοιγμα και εγκαθιδρυση της νιντεντο στα videogames? ή απο το atari 2600 που ηταν η πρωτη κονσολα που μπηκε στα σπιτια? ή απο το megadrive που οταν κυκλοφορησε αλλα και κατι την διαρκεια της ζωης του εχει εξαιρετικα arcade παιχνιδια? μαλλον με αυτο που ειναι δυσκολη η συγκριση ειναι το ps1, την κονσολα που αλλαξε την ιστορια στο gaming.

EDIT εγω ψηφισα dreamcast ασχετα που δεν την θεωρω καλυτερη κονσολα.
 
mike είπε:
Το SNES μαλλον ειναι στην 5αδα (προσωπικη γνωμη, για αλλους δεν ειναι) αλλα πως μπορεις να το χαρακτηρισεις καλυτερο απο το ΝΕΣ ας πουμε, που ηταν το ανοιγμα και εγκαθιδρυση της νιντεντο στα videogames? ή απο το atari 2600 που ηταν η πρωτη κονσολα που μπηκε στα σπιτια? ή απο το megadrive που οταν κυκλοφορησε αλλα και κατι την διαρκεια της ζωης του εχει εξαιρετικα arcade παιχνιδια? μαλλον με αυτο που ειναι δυσκολη η συγκριση ειναι το ps1, την κονσολα που αλλαξε την ιστορια στο gaming.
Χωρίς να λαμβάνουμε υπ'όψην τον χρονικό περιορισμό του poll, αντικειμενικά, πιστεύω η καλύτερη κονσόλα θα πρέπει να ανακηρυχθεί το NES αφού αναγέννησε την βιομηχανία των console videogames που είχε πεθάνει, με εξαιρετικό και επαναστατικό software όπως Mario Bros 1, Castlevania, Zelda, Metroid κλπ. που ακόμα και πιο ισχυρά συστήματα ζήλευαν. Το NES θα έλεγα ότι είναι και η πιο "ξεζουμισμένη" κονσόλα, ποιος θα το περίμενε ότι ένα μηχάνημα του 1983 με λίγο καλύτερο hardware από ColecoVision (και παρόμοια games στην αρχή της ζωής του) θα εφτανε να έχει παιχνίδια όπως το Mario Bros 3 και το Gimmick... μόνο το Neo-Geo ίσως να συγκρίνεται σε αυτόν τον τομέα.

To Atari 2600 θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η καλύτερη κονσόλα αν το shovelware που είχε στο 2ο μισό της ζωής της δεν έκανε την βιομηχανία να καταρρεύσει. Ηταν η πρώτη πετυχημένη κονσόλα αλλά αυτό δεν ξέρω αν είναι αρκετό για τον τίτλο.

Το MegaDrive ήταν η πρώτη κονσόλα που έδινε την αίσθηση arcade στο σπίτι αλλά στην τελική δεν προσέφερε κάτι παραπάνω από το SNES για να πεις ότι αυτή είναι η καλύτερη κονσόλα και όχι το SNES. Αυτές οι 2 κονσόλες θα έλεγα συμπλήρωναν η μία την άλλη και αν μπορούσαν να γίνουν μία κονσόλα τότε σίγουρα θα κέρδιζε τον τίτλο.

Το PS1 άλλαξε πολλά στην αγορά αλλά ήταν και η πρώτη κονσόλα που έφερε πολλούς casual και non-gamers στα λημέρια μας και γι αυτόν τον λόγο δεν την συγχωρώ. Επήσεις θεωρώ ότι το PS2 δικαιούται αυτόν τον τίτλο περισσότερο από τον προκάτοχό του γιατί συνολικά είχε πιο ποιοτικό software και λιγότερο shovelware.

Το N64 θα μπορούσε και αυτό ίσως να διεκδηκίσει τον τίτλο αφού τα 2 "best games ever" (Mario 64, Zelda OOT) είχαν κυκλοφορίσει εκεί και γενικώς τα first party releases ήταν αξεπέραστα με πολλές καινοτομίες σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δυστηχώς όμως δεν ήταν τόσο επυτηχημένη κονσόλα γενικότερα (έφαγε και θάψιμο από τα casual multi-system περιοδικά της εποχής) και είχε το χειρότερο ίσως 3rd party support που έχω δει σε κονσόλα, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων.

To Dreamcast είχε ίσως την καλύτερη αναλογία καλών/κακών games συγκριτικά με άλλες κονσόλες, είχε δηλαδή περισσότερα καλά και λιγότερα κακά games. Δεν έζησε όμως αρκετά για να κάνει το μεγάλο μπαμ και δεν θα μάθουμε ποτέ αν η καλή αυτή επίδοση θα συνεχιζόταν.

Το Game Boy είναι η μόνη κονσόλα που θα μπορούσε όντως να κλέψει τον τίτλο από το NES αφού επρόκειτο για πραγματική επανάσταση αλλά είναι φορητό, άρα μάλλον διαφορετικός τομέας :p

Δεν νομίζω ότι οι υπόλοιπες κονσόλες που έχουν βγει να έχουν αρκετά "ένσημα" ώστε να διεκδηκίσουν αυτόν τον τίτλο.

Εγώ ψήφισα N64 πάντως. Είναι η κονσόλα που πέρασα τις καλύτερες gaming στιγμές, καλύτερες και από παλιότερες κονσόλες (οπότε δεν είναι θέμα μόνο νοσταλγίας, είχα ήδη αρκετά χρόνια σαν gamer πολύ πριν βγει το μηχάνημα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eαν βαλεις και το gameboy, τοτε αλλαζουν τα πραγματα. Απο το πρωτο (το κλασσικο) μεχρι το τελευταιο (το advanceSP) oλα ηταν αξιολογα.

Στην συγκριση md-snes ξεχνας οτι το md προηγηθηκε και ενα ρητο που ισχυει στην ζωη ειναι "ο πρωτος θα ειναι παντα πρωτος" ασχετα τι θα κανουν οι αλλοι μετα και αν τον ξεπερασουν.

Οσο για το ps1, αυτο που λες ειναι που το κανει καλυτερο, οτι πουλησε και σε αυτους που δεν ηθελαν να το παρουν! Αυτο εγινε και σε μεγαλυτερο βαθμο απο το ps2, αλλα το ps1 ξεχωριζει γιατι ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ του δεν ειχαν αντιπαλο την εποχη τους. Μιλαμε για εκατονταδες κορυφαιους τιτλους, ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ στα αλλα μηχανηματα. Γιατι και το saturn ειχε καποιους καλους τιτλους και το Ν64 ειχε επισης, αλλα το ps1 ειχε περισσοτερους ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ τιτλους και απο τα δυο μαζι.
 
PS2!!!! :headbang:

Η μονη κονσολα που εχω ευχαριστηθει

και η μονη που ειναι στανταρ συνδεδεμενη με την τηλεοραση! :D

Αντε και καπου καπου συνδεεται και το PS3...:biglaugh:

Ολες οι υπολοιπες που εχω (Master System,Mega Drive,PS1)

ειναι παροπλισμενες!
 
Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ps2 και να μην βρεις κατι να παιξεις. Οτι θες εχει, απο παιδικα, μεταφορες ταινιων, κιθαριστικα παινχιδια, RPG, FPS, strategy, ακομα και shoot em up που παιζω εγω εχει.
 
mike είπε:
Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ps2 και να μην βρεις κατι να παιξεις. Οτι θες εχει, απο παιδικα, μεταφορες ταινιων, κιθαριστικα παινχιδια, RPG, FPS, strategy, ακομα και shoot em up που παιζω εγω εχει.
Με λιγα λογια...PS2 rules!!!!! :headbang:

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αγαπημενη μου κονσολα και περισσοτερο δουλεμενη ειναι το Snes απειρες ωρες απο μικρος μεχρι και τωρα.Αργησα λιγο να την παρω πρεπει να ηταν το 95 ; δεν θυμαμαι καλα , αλλα ηταν απιθανη. Ειναι λειτουργικη ακομα και αυτη και οι κασσετες ολες που εχω. Αργοτερα με τους emulators καταλαβα οτι αν ημουν μεγαλυτερος σε ηλικια τοτε και ηξερα και καλυτερα αγγλικα θα μπορουσα να ειχα ευχαριστηθει περισσοτερο την κονσολα παιζοντας και rpgs γιατι οποτε πηρα τα εδωσα πισω γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω τι γινετε! :D
 
mike είπε:
Οσο για το ps1, αυτο που λες ειναι που το κανει καλυτερο, οτι πουλησε και σε αυτους που δεν ηθελαν να το παρουν! Αυτο εγινε και σε μεγαλυτερο βαθμο απο το ps2, αλλα το ps1 ξεχωριζει γιατι ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ του δεν ειχαν αντιπαλο την εποχη τους. Μιλαμε για εκατονταδες κορυφαιους τιτλους, ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ στα αλλα μηχανηματα. Γιατι και το saturn ειχε καποιους καλους τιτλους και το Ν64 ειχε επισης, αλλα το ps1 ειχε περισσοτερους ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ τιτλους και απο τα δυο μαζι.
Το PS1 είχε περισσότερα παιχνίδια αλλά πιστεύω ότι τα καλύτερά του δεν έφταναν τα καλύτερα του N64 σε διάφορα genres και ας ήταν λιγότερα σε αριθμό. Το PS1 είχε καλύτερα JRPG και fighting ενώ το N64 είχε τα καλύτερα 3D platforms, FPS και το Zelda. Το NES δεν είχε αντίπαλο πουθενά. Τα είχε όλα στην εποχή του. Το θέμα είναι ότι ούτε το PS1, που όντως έβαλε ένα από τα μεγαλύτερα πετραδάκια στον τοίχο των videogames, δεν φτάνει το NES το οποίο στην ουσία έχτισε τον τοίχο.
 
Ναι αλλα τα θεμελια του τοιχου τα εβαλε το atari2600 αυτο ξεκινησε την ιδεα "σπιτικο video game" !
 
Δεν ξεκίνησε την ιδέα αφού υπήρχαν κονσόλες και πριν το Atari 2600. Ακόμα και με κασέτες όπως το Fairchild. Το Atari ήταν στην ουσία η πρώτη κονσόλα που έγινε μεγάλη επιτυχία και γιγάντωσε την βιομηχανία, κάτι καθόλου ασήμαντο σίγουρα. Απλά πιστεύω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητα των τίτλων του. Απλά είχε ports από πασίγνωστα τότε arcades όπως το Space Invaders. Πιστεύω ότι γενικά πολύ λίγα πραγματικά καλά παιχνίδια έχει η κονσόλα και μάλλον πρόκειται για το μηχάνημα με το περισσότερο shovelware.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άν δέν είχε φαληρίσει η Thalion και έβγαινε το Lionheart στο cd32, θα σας έλεγα εγώ άμα μάζευε μόνο δύο ψήφους ! (το Xbox το φάγαμε πάντως !). Τέλοσπάντων, μήν μπλέκουμε τα μπούτια μας. είπαμε την αγαπημένη μας κονσόλα, και όχι την ιστορικότερη, καλύτερη, φαρδύτερη, ταχύτερη....

Εδώ μέχρι και το Ν64 είναι στην τετράδα !!!
 
Other_Reality είπε:
Εδώ μέχρι και το Ν64 είναι στην τετράδα !!!
Γιατί δεν κατάλαβα, που είναι το παράξενο? :p

Κανονικά θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 2ο!
 
Ρε εσεις ειπαμε "αγαπημενη", ο καθενας οτι θελει γραφει.

Να γραψω και εγω 32Χ , δεν μπορει να μου πει κανενας τιποτα, εαν αυτη μου αρεσει.

Τωρα αντικειμενικα κονσολες οπως jaguar, CD32, N64 ειναι πολυ μακρυα απο την κορυφη, ασχετα σε ποσους αρεσουν.

Το CD32 μια χαρα ηταν, καλα τα πηγε εμπορικα, ηταν η πρωτη 32bit κονσολα με CD, ειχε playable παιχνιδια, αλλα αυτα τα επαιζες και σε Α1200, δεν προσφερε "Whouaouuu" factor.

Το Ν64 πηγε καλυτερα εμπορικα λογω κεκτιμενης ταχυτητας νιντεντο, οσοι πηραν ηταν γνωστες της νιντεντο, ειχαν καλες εμπειριες με το ΝΕΣ και το ΣΝΕΣ και οτι και να εβγαζε η εταιρια θα το επερναν. Και κατωτερο να ηταν (που ηταν) παλι τα ιδια θα πουλαγε. Ειχε και μερικους καλους τιτλους, αλλα χωρις CD και χωρις πολλους trird party developers, ηταν περιορισμενο.
 
Καταρχην η ψηφοφορια αυτη ειναι προπαγανδιστικη γιατι θεωρω οτι επιτηδες μπηκε απο το 1991 και μετα και οχι απο το 1990 γιατι το 1990 κυκλοφορησε το SNES που αν ηταν στην ψηφοφορια απλα δεν θα ειχε αντιπαλο.Και καταδευτερον οταν ανοιγονται τετοια θεματα πρεπει να εχουν μεσα ολες της κονσολες δεν γεινονται να αφηνονται εξω κονσολες σαν τα NES και SNES κατα πρωτο λογο και master system,mega drive καταδευτερο.Γενικα ολες αυτες οι ψηφοφοριες ειναι μεγαλη μουφα γιατι οι πληοψηφια αυτων που ψηφιζουν ειναι υπερ της sega και αυτη που ημαστε οπαδοι της NINTENDO ημαστε μετρημενη στα δαχτυλα.Οι τεραστια πλοιοψηφια του forum ασχολητε με spectrum,amiga κλπ οποτε τους ειναι αδιαφοροι η ψηφοφορια αλλα και αυτοι που ασχολουνται μαυτα και ασχολουνται και σοβαρα με της κονσολες ειναι πολυ λιγοι οποτε αυτες οι ψηφοφοριες ειναι σαν να παιζεις χαρτια με σημαδεμενη τραπουλα η σαν να παιζουμε μπαρμπουτι με πειραγμενα ζαρια.Το NES ηταν η αρχη του σοβαρου gaming συμφωνω απολυτα με τον τασο γιατι ειχε ολα τα ειδη παιχνιδιων για ολα τα γουστα ηταν η κονσολα που απο αυτην οπρωτοξεκινησαν παιχνιδια θρυλοι στα Videogames και οχι υπερεκτιμημενα παιχνιδια οπως την σειρα Halo που αν δεν ηταν η micro$oft απο πισω θα πουλουσε κατι χιλιαδες κομματια οπως πουλαει πχ το xbox360 στην ιαπωνια.Το NES ειχε τα παντα με ολη την σημασια της λεξεως.
 
Το N64 δεν πήγε καλά εμπορικά όσο θα έπρεπε γιατί είχε φάει το θάψιμο από νωρίς, πριν καλά καλά βγει. Όπως και τα CD έτσι και οι κασέτες έχουν μειονεκτήματα αλλά και πλεονεκτήματα (και αν κάτσεις και τα βάλεις κάτω θα δεις ότι οι κασέτες έχουν πιο πολλά πλεονεκτήματα για τον χρήστη, αν όχι για τον developer). Αλλά τα περιοδικά επικεντρώθηκαν μόνο στα μειονεκτήματα με αποτέλεσμα να φοβίσουν πολλούς gamers.

Μην ξεχνάμε ότι τα περιοδικά τότε ήταν ένας από τους λόγους που και το Saturn θάφτηκε τόσο πολύ... όταν λες και ξαναλές ότι "δεν είναι τόσο καλό μηχάνημα όσο το PS1 στα 3D γραφικά" και ότι "το Ridge Racer έχει καλύτερα γραφικά από το Daytona" (που όντως ισχύουν αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες) σε μία εποχή που τα πολύγωνα είναι της μόδας, χωρίς όμως να λες και τίποτε για τα πλεονεκτήματα της κονσόλας ε, τι περιμένεις? Έτσι και το N64 θάφτηκε κάτω από κραξίματα περί κασέτας και "παιδικών παιχνιδιών" χωρίς ποτέ κανείς να αναφέρει ότι το Goldeneye κάνει όλα τα FPS του PS1 να μοιάζουν με κακό αστείο (λέμε ένα παράδειγμα). Γνώριζα PS1 users που δεν ήξεραν καν την ύπαρξη του Goldeneye, πόσο μάλιστα το αντίκτυπο που είχε στο gaming! Αν κάτσετε και διαβάσετε multy-system περιοδικά θα δείτε πόσο πολύ επικεντρώνονταν στα υπέρ του PS1 και στα κατά των N64-Saturn, ειδικά στην Ελλάδα με περιοδικά όπως το Games (η υπέρτατη προπαγάνδα) .

Ταυτόχρονα το PS1 τράβηξε πολλούς non-gamers με τις mainstream διαφημίσεις και έτσι είχαμε αυτήν την διαφορά στις πωλήσεις. Και αν είχε καλές πωλήσεις το N64 θα βλέπαμε αν οι 3rd party developers το μεταχειρίζονταν έτσι. Οι κασέτες τους πείραξαν, λες και τόσα χρόνια δεν έβγαζαν games σε NES,SNES,Mega Drive... απλά τα CD τα πουλούσαν με μεγαλύτερο κέρδος και λιγότερο ρίσκο (οπότε δεν αγχώνονταν τόσο πολύ να βγει το παιχνίδι τους καλό ώστε να πουλήσει). Αλλά σαν gamers εμείς εισπράξαμε τα loading και τα κινούμενα μέρη, οπότε και τεχνικά προβλήματα. Και σιγά την διαφορά που είχαν στην τιμή... 19.000 δρχ πήρα τα περισσότερα games μου καινούρια (εκτός Turok), 17-18.000 είχαν και του PS1.

Πρέπει να ξεχωρίσουμε τα πλεονεκτήματα που αφορούν εμάς τους gamers και αυτά που αφορούν τους developers μόνο, γιατί και σήμερα με τα online dependent μηχανήματα κάτι παρόμοιο γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχην η ψηφοφορια αυτη ειναι προπαγανδιστικη γιατι θεωρω οτι επιτηδες μπηκε απο το 1991 και μετα και οχι απο το 1990 γιατι το 1990 κυκλοφορησε το SNES που αν ηταν στην ψηφοφορια απλα δεν θα ειχε αντιπαλο.
 


Ναι αλλη δουλεια δεν ειχαμε εδω μεσα να καταστρωνουμε σχεδια εναντιον της Νιντεντο.



Παιξτε με οτι εχουμε τωρα και αλλη φορα το φταιχνουμε καλυτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα