Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Atari Jaguar

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 1

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Neo Geo

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • CD32

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    3
Δεν υπαρχει ουδεμια προπαγανδα στην δημοσκοπηση. Περιεχει τις κονσολες 5ης και 6ης Γενιας. Καλως ή κακως ετσι ομαδοποιουνται.

Για το SNES υπαρχουν δημοσκοπησεις που το περιεχουν, μαζι και τους τοτε αντιπαλους του. Ορμα και ψηφισε.

Μουφα εδω μεσα δεν ειναι τιποτα!

Ουτε μπαρμπουταδικο ειμαστε, ουτε ο νικητης της εκαστοτε ψηφοφοριας (και οι ψηφοφοροι) θα κερδισουν κανα χρυσο κουλουρι.

Κανουμε συζητηση και τραβαμε και ψηφο για να δουμε μια σχηματοποιημενη ταση μεταξυ των συζητητων. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω.

Για τα αλλα ακυρα που λες περι Ιαπωνιας...ποσες Δυτικες κονσολες πετυχαν εκει??
 
Imgema είπε:
Το N64 δεν πήγε καλά εμπορικά όσο θα έπρεπε γιατί είχε φάει το θάψιμο από νωρίς, πριν καλά καλά βγει. Όπως και τα CD έτσι και οι κασέτες έχουν μειονεκτήματα αλλά και πλεονεκτήματα (και αν κάτσεις και τα βάλεις κάτω θα δεις ότι οι κασέτες έχουν πιο πολλά πλεονεκτήματα για τον χρήστη, αν όχι για τον developer). Αλλά τα περιοδικά επικεντρώθηκαν μόνο στα μειονεκτήματα με αποτέλεσμα να φοβίσουν πολλούς gamers.
Μην ξεχνάμε ότι τα περιοδικά τότε ήταν ένας από τους λόγους που και το Saturn θάφτηκε τόσο πολύ... όταν λες και ξαναλές ότι "δεν είναι τόσο καλό μηχάνημα όσο το PS1 στα 3D γραφικά" και ότι "το Ridge Racer έχει καλύτερα γραφικά από το Daytona" (που όντως ισχύουν) σε μία εποχή που τα πολύγωνα είναι της μόδας, χωρίς όμως να λες και τίποτε για τα πλεονεκτήματα της κονσόλας ε, τι περιμένεις? Έτσι και το N64 θάφτηκε κάτω από κραξίματα περί κασέτας και "παιδικών παιχνιδιών" χωρίς ποτέ κανείς να αναφέρει ότι το Goldeneye κάνει όλα τα FPS του PS1 να μοιάζουν με κακό αστείο (λέμε ένα παράδειγμα). Αν κάτσετε και διαβάσετε multy-system περιοδικά θα δείτε πόσο πολύ επικεντρώνονταν στα υπέρ του PS1 και στα κατά του N64-Saturn.

Ταυτόχρονα το PS1 τράβηξε πολλούς non-gamers με τις mainstream διαφημίσεις και έτσι είχαμε αυτήν την διαφορά στις πωλήσεις. Και αν είχε καλές πωλήσεις το N64 θα βλέπαμε αν οι 3rd party developers το μεταχειρίζονταν έτσι. Οι κασέτες τους πείραξαν, λες και τόσα χρόνια δεν έβγαζαν games σε NES,SNES,Mega Drive... απλά τα CD τα πουλούσαν με μεγαλύτερο κέρδος και λιγότερο ρίσκο (οπότε δεν αγχώνονταν τόσο πολύ να βγει το παιχνίδι τους καλό ώστε να πουλήσει).
+1:thumbup: Και αυτος ο παπας με τα playstation 1,2 πρεπει επιτελους να τελειωση και να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Ο μονος λογος που εκαναν επυτηχια ηταν λογο του τσιπακιου και των αντιγραφων.Παιχνιδια σαν τα ocarina of time,majoras mask,golden eye,super mario 64,donkey kong 64,Banjo kazooie και αλλα πολλα ουτε στον υπνο τους μπορουσαν να τα δουν οι κατοχοι playstation αλλα για να παρεις μια κασσετα επρεπε να τα σταξεις και ωσο εκανε η κασσετα επερνες και γω δεν ξερω ποσες αντιγραφες.Ο καθε πατερας που αγοραζε κονσολα στο παιδι του επερνε playstation γιατι θα γλυτωνε ενα καρο λεφτα απο τα παιχνιδια και ο πιτσιρικας το προτιμουσε απο το N64 γιατι αντι για 1 παιχνιδι θα επερνε 10.Και επειδη εδω μεσα υπρχει κοσμος που αγοραζε αυθεντικα γιατι ετσι γουσταρε και για τα ηθελε σαν συλογη ειναι πολυ μικρο διγμα η πλοιοψηφια αντιγραφες αγοραζε οπως εγω που εχω 2 τσουβαλια παιχνιδια για το playstation.Αν επαιζε στα ισια το N64 τοτε θα βλεπαμε της πωλησεις τους.Εχω βαρεθει να αγοραζουν ολοι η να κατεβαζουν παιχνιδια και μετα να το παιζουν παναγιες οτι δεν το κανουν ποτε αυτο και μονο αυθεντικα κτλ.Ολοι ενα καρο αντιγραφες εχουμε και για το αντιθετο δεν μπορει και ουτε προκυται να με πεισει κανενας.
Tι με νοιαζη εεμενα ποιες δυτικες κονσολες επιασαν εκει για τα xbox μιλαω και ειδικα το 360 που πουλαει 5000 κομματια και το γουσταρω τρελα αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό με τις αντιγραφές το είχα ξεχάσει σαν επιχείρημα Βασίλη, thanks που το ανέφερες. Και μιας και είμαστε Ελληνες, αλήθεια, πόσοι αγόρασαν playstation μονο και μόνο γι αυτόν τον λόγο? Ουτε καν τους ένοιαζε τι παιχνίδια έχει η κάθε κονσόλα ακόμα και προσωπικά ξέρω άτομα που το αγοράσανε γιατί θα παίζανε πολλά "τσάμπα" παιχνίδια.
 
panasonic 3DO FZ-1 τι να λεμε τωρα.. απο αυτες που ειναι στην ψηφοφορία επιλέγω Dreamcast
 
Οπότε το Ν64 ήταν καλύτερο, επειδή είχε cartridge ?

Εντωμεταξύ, πιό δίκαιο θα ήταν να βάζατε το Ν64 εναντίον του Saturn. Κόντρα στο PS νομίζω μπάζει νερά η βάρκα. Σοβαρά τώρα, Symphony of The Night, Gran Turismo 1/2, Medievil, Metal Gear Solid, Silent Hill, Resident Evil, και ένα πελώριο library εναντίον μερικών θαμπών carts, χωρίς RGB απο μαμά. Τζήζουζ...
 
Other_Reality είπε:
Οπότε το Ν64 ήταν καλύτερο, επειδή είχε cartridge ?
Εντωμεταξύ, πιό δίκαιο θα ήταν να βάζατε το Ν64 εναντίον του Saturn. Κόντρα στο PS νομίζω μπάζει νερά η βάρκα. Σοβαρά τώρα, Symphony of The Night, Gran Turismo 1/2, Medievil, Metal Gear Solid, Silent Hill, Resident Evil, και ένα πελώριο library εναντίον μερικών θαμπών carts, χωρίς RGB απο μαμά. Τζήζουζ...
Δεν είπα ότι ήταν καλύτερο επειδή είχε cartridge. Είπα ότι δεν ήταν και χειρότερο όμως.

Σοβαρά τώρα, Mario 64, Turok, Goldeneye, Perfect Dark, Banjo Kazooie, Zelda OOT, F-Zero X, Majora's Mask, Starfox, Shadowman, Conker.... και άλλα παιχνίδια χωρίς πιξέλιασμα και warping polygons εναντίον μίας κονσόλας με πολλά loading και τεχνικά προβλήματα από μαμά. Τζήζους...

Είδες που λειτουργεί και αντίστροφα? :p
 
Imgema είπε:
Δεν είπα ότι ήταν καλύτερο επειδή είχε cartridge. Είπα ότι δεν ήταν και χειρότερο όμως.
Σοβαρά τώρα, Mario 64, Turok, Goldeneye, Perfect Dark, Banjo Kazooie, Zelda OOT, F-Zero X, Majora's Mask, Starfox, Shadowman, Conker.... και άλλα παιχνίδια χωρίς πιξέλιασμα και warping polygons εναντίον μίας κονσόλας με πολλά loading και τεχνικά προβλήματα από μαμά. Τζήζους...

Είδες που λειτουργεί και αντίστροφα? :p
Kαλά στο loading έχεις ένα point, αλλα κυρίως όταν μιλάμε για αντιγραφές (που κατακρίνατε), και εξάλλου είναι κοινό φαινόμενο στα cd-based μηχανήματα. Ακούς και κανα μουσικό cd με visualisation όμως ε; Έβλεπες και κανα VCD με κάρτα mpeg. Στα παιχνίδια δέν με έπεισες πάντως, και έχω μερικά απο αυτά, τα έχω παίξει, και μάλιστα σε CRT (για σωστή, ολοκληρωμένη άποψη βεβαίως). Δέν λέω ότι είναι άσχημα παιχνίδια, απλώς είναι αυτά όλα και όλα. Σε ότι αφορά το πιξέλιασμα, επίσης έχεις ένα point, είναι πιο antialised το ν64, όμως, αρκετά πιό φτωχό στο μάτι, τουλάχιστον το δικό μου.

Το συμπέρασμά μου όμως, πέραν των τεχνικών, είναι καθαρά το library της μιάς και της άλλης κονσόλας. Απλά δέν συγκρίνεται η ποικιλία, και άν θές και η ποιότητα (λόγω του τεράστιου όγκου). Απο εκεί και έπειτα είπαμε...γούστα είναι αυτά !
 
Κοίτα δεν θα κάτσω να πείσω κανέναν ότι το N64 είναι καλύτερο από το PS1 γιατί είναι η προσωπική μου άποψη. Απλά θεωρώ ότι υπάρχει μία προκατάληψη γενικά ενάντιων του και απλά το υποστηρίζω. Σαφώς και γουστάρω πολλά παιχνίδια και στο PS1 όπως τα RE, Silent Hill και Castlevania και ποτέ δεν θα κάτσω να πω ότι δεν είναι και αυτή πολύ καλή κονσόλα.

Το θέμα όμως είναι, όσον αφορά την καλύτερη κονσόλα αντικειμενικά, ότι ακόμα και το PS1 είχε αντίπαλο. Όσο και αν δεν άρεσε το N64 σε κάποιους είχε όντως τα καλύτερα platforms και FPS (και τότε τα FPS ήταν πολύ καλύτερα από ότι σήμερα). Είχες δηλαδή κάποια games να ζηλέψεις. Το NES όμως ήταν μόνο του. Δεν υπήρχε αντίπαλος, είχε τα καλύτερα games σε όλα τα genres. Όσο καλό και αν ήταν το Alex Kidd στο MS δεν του καιγόταν καρφί του NES user αφού είχε καλύτερα platforms (για παράδειγμα). Γι αυτό λέω ότι αντικειμενικά αξίζει τον τίτλο της καλύτερης κονσόλας περισσότερο από το PS1.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια μην τα ισοπεδωνουμε ολα το ps1 σε σχεση με το saturn και το N64 ειχε περισσοτερα υπερ για τον χρηστη. Ειχε τεραστια ποσοτητα τιτλων και λογικο ειναι αμα εχεις πολλους τιτλους θα εχεις και καποιους πολυ ποιοτικους τιτλους, επισης ειχε τις πεισσοτερες πωλησεις(αρα μεγαλη βαση χρηστων για ανταλαγες και τα λοιπα) και επαιζε και αντιγραμενα παιχνιδια. Αρα αν καποιος μπορουσε να ζησει χωρις τα 10-15 πολυ καλα παιχνιδια του N64 (για το saturn δεν γνωριζω πολλα). τοτε σε "συμφερε" να παρεις ps1. εγω συμπαθω την Nintendo αλλα δεν φοραω παρωπιδες. δεν ξερω ποιο ηταν καλυτερο τεχνολογικα ουτε ασχολουμε με αυτα απλα λεω την αποψη μου, με το ματι που τα εβλεπα τοτε.
 
Πλάκα στην πλάκα πάντως, θα ψάξω μερικά παιχνιδάκια να πάρω για το N64. Δέν έχω ασχοληθεί τόσο με αυτό, λόγω της αρχικής ξενέρας, και παίζει να το έχω ψιλοαδικήσει. Ένα racing που έχω πάντως, το World Driver Championship, με κούφανε να σου πώ την αλήθεια για το πώς το χωρέσανε σε cartridge, αλλα το παράτησα, όπως όλα γιατί δέν έχω το savepak / πως λέγεται !!!
 
other, Goldeneye με closeeye ααχαχα με κλειστα ματια, ενα απο τα καλύτερα παιχνιδια όλων τον εποχών ανεξαρτήτου κονσόλας
 
metalcandyman είπε:
+1:thumbup: Και αυτος ο παπας με τα playstation 1,2 πρεπει επιτελους να τελειωση και να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Παιχνιδια σαν τα ocarina of time,majoras mask,golden eye,super mario 64,donkey kong 64,Banjo kazooie και αλλα πολλα ουτε στον υπνο τους μπορουσαν να τα δουν οι κατοχοι playstation
bill είσαι χειμμαρώδης και οδοστρωτήρας... Αλλά επειδή είπες οτι έχεις δυό τσουβάλια παιχνίδια Playstation, να σου θυμήσω τα:

Syphon Filter


Nightmare creatures 2



Vagrant Story



Dracula: The Ressurection



Cool Boarders



Parasite Eve



Medal Of Honor



Fear Effect



Driver



Evil Dead



Crash Bandicoot: Warped



Alien Ressurection



Soulblade



Apocalypse



Spyro The Dragon





Βλέπεις; Παιχνιδάρες για όλους... Και δεν ανέφερα τα "βαριά χαρτιά", ε;
 
Αtariman με παρεξηγησες.Κατσε να σε εξηγησω να καταλαβεις.Δεν απαξιωνω το Playstation μονο καποιος βλακας θα το εκανε αυτο και οπως ειπα εχω δυο τσουβαλια παιχνιδια και αυθεντικα και αντιγραφες.Εχω φαει χιλιαδες ωρες με παρα πολλα παιχνιδια του που πραγματικα το λατρευω.Οπως ειπε και ο τασος(imgema) ειναι οτι το N64 πραγματικα ειχε φαει πολυ θαψημο και απο τα περιοδικα του χωρου και γενικα απο την πλοιοψηφια ενω το playstation το εκθιαζαν.Και πραγματικα δεν του αξιζε αυτο γιατι ειχε παιχνιδαρες και το ιδιο εγειναι επισης στο saturn που το εθαψαν το οποιο ειχε και αυτο συγκεκριμενες παιχνιδαρες.Απλα αμφησβητω την πορεια που θα εκανε αν δεν δεχοταν τσιπαρισμα και θεωρω οτι οι μισες πωλησεις του ειναι αποκλειστικα γιαυτο τον λογο σε αντιθεση με το N64 που επρεπε να αγορασεις τα παντα.Αν επαιζαν στα ισια τοτε θα βλεπαμε την πορεια τους που παλι το psx θα ηταν πανω απο το N64 αλλα με πολυ μικροτερη διαφορα.Kαι τα δυο plaustation επωφεληθηκαν σε εξωπραγματικα μεγαλο βαθμο απο το τσιπαρισμα κατι που δεν ειχαν οι κονσολες της NINTENDO και αρχισε απο το Game cube αλλα ειχε πολυ μεγαλητερη δυσκολια σε σχεση με τα psx.Eιδαμε τι εγειναι με το Wii που πουλησε 96 εκκατομυρια κομματια και ειναι δεδομενο οτι επωφεληθηκε απο το softmod.Nαι εχει παιχνιδαρες το playstation αλλα εχει και το N64 και το saturn οπως ειπα αλλα πραγματικα αυτες της δυο κονσολες της ξεσκισαν εκτος ελαχιστων εξερεσεων.
 
δεν ειμαι σιγουρος αλλα θυμαμαι σε περιοδικο της εποχης εξωφυλο μια ζυγαρια που να εχει το playstation απο την μια και N64 και saturn απο την αλλη και να γερνει προς το playstation. φαινοταν οτι ο τυπος της εποχης "εσπρωχνε" και λιγο το ps1. Παντα το λεω με επιφυλαξη καθως εχουνε περασει πολλα χρονια.
 
Δηλαδη πως θα χωραγε το FFVII σε cartidge? Και μιλαμε για καμια εκατοστη παιχνιδια που ηταν πανω απο ενα CD, ασχετα που το ενα και μονο CD ειχε χωρητικοτητα περιπου οσο 20 cartidge του Ν64. Το Ν64 ειχε τεραστειο μειονεκτημα με το cartidge. Δεν μπορεις στην εποχη του CD, να εισαι παλιομοδιτης. Και αυτη ειναι η σωστη λεξη ΠΑΛΙΟΜΟΔΙΤΗΣ. Ολα στο gaming ειναι φρου-φρου και ενθουσιασμος και παρουσιαση "νεας" τεχνολογιας. Το cartidge παρα τα καποια πλεονεκτηματα του, δεν ηταν της μοδας τοτε, μια κονσολα οσο και καλη να ηταν, ολοι θα ελεγαν τοτε "τι? δεν εχει CD" "δεν ειναι hi-tech". Και τεχνολογια ps2 να ειχε μεσα του, ολοι οι σχετικοι-ασχετοι θα ελεγαν "δεν εχει CD?". Αρα ξεκιναει με αυτογκολ απο τα αποδητηρια, ασχετα με το ποσο καλη ηταν τελικα η κονσολα.

Αλλα αυτο που κανει το ps1 πραγματικο νικητη, δεν ειναι η νικη επι του διαφορετικου Ν64, οσο η νικη επι του ιδιου (ισως και καλυτερου) saturn. Αλλα και επι της sega που ειχε τεραστειο ονομα στην αγορα. Η νιντεντο και η σεγκα ηταν καταξιωμενες, η sony δεν υπηρχε πριν.

Και ναι ολοι εκεινη την εποχη εσπρωχναν το ps1. Δεν νομιζω να τα ειχαν παρει απο καπου, αυτη ηταν η γνωμη τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτάξτε, επειδή όλοι σας γράφετε πολλά και χαλάτε το σάλιο σας, θα σας κάνω μια σύνοψη. Με τα βασικά μόνο.

Αρκούν τα σοφά λόγια που έγραφα το 2007. Από ότι βλέπω, έχουν αρχειοθετηθεί για τις μέλλουσες γενεές. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Κοιτάξτε, επειδή όλοι σας γράφετε πολλά και χαλάτε το σάλιο σας, θα σας κάνω μια σύνοψη. Με τα βασικά μόνο.Αρκούν τα σοφά λόγια που έγραφα το 2007. Από ότι βλέπω, έχουν αρχειοθετηθεί για τις μέλλουσες γενεές. :p
Mαλον η γεροντικη ανεια σε ειχε χτυπηση απο τοτε :p
 
mike είπε:
Το cartidge παρα τα καποια πλεονεκτηματα του, δεν ηταν της μοδας τοτε, μια κονσολα οσο και καλη να ηταν, ολοι θα ελεγαν τοτε "τι? δεν εχει CD" "δεν ειναι hi-tech". Και τεχνολογια ps2 να ειχε μεσα του, ολοι οι σχετικοι-ασχετοι θα ελεγαν "δεν εχει CD?". Αρα ξεκιναει με αυτογκολ απο τα αποδητηρια, ασχετα με το ποσο καλη ηταν τελικα η κονσολα.
Αλλα αυτο που κανει το ps1 πραγματικο νικητη, δεν ειναι η νικη επι του διαφορετικου Ν64, οσο η νικη επι του ιδιου (ισως και καλυτερου) saturn. Αλλα και επι της sega που ειχε τεραστειο ονομα στην αγορα. Η νιντεντο και η σεγκα ηταν καταξιωμενες, η sony δεν υπηρχε πριν.

Και ναι ολοι εκεινη την εποχη εσπρωχναν το ps1. Δεν νομιζω να τα ειχαν παρει απο καπου, αυτη ηταν η γνωμη τους.
+1 , συμφωνώ σε όλα. Και θα προσθέσω ότι, όταν η Sega παρουσίαζε το Mega cd 2, η Nintendo ακόμα υποσχόταν το cd add-on για το Snes. Δικαίως τους την έφερε, σε όλους ανεξαιρέτως η Sony, και τους πήρε τα εσώρουχα. Ας μην ξεχνάμε ότι η Nintendo ακολουθεί τεχνολογικά όλους τους άλλους , με σημαία έναρξης αυτής της περιόδου το Ν64.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Δηλαδη πως θα χωραγε το FFVII σε cartidge? Και μιλαμε για καμια εκατοστη παιχνιδια που ηταν πανω απο ενα CD, ασχετα που το ενα και μονο CD ειχε χωρητικοτητα περιπου οσο 20 cartidge του Ν64.
Αυτά με συγχωρείς αλλά δεν ισχύουν. Αυτό με την διαφορά στον χώρο ισχύει. Δεν ισχύει όμως ότι δεν μπορούν να χωρέσουν επικών διαστάσεων games στα cartridge. Το Banjo Kazooie είναι το μεγαλύτερο σε μέγεθος platform που έχω παίξει ποτέ και μάλιστα έχει φοβερή ποικιλία σε γραφικά και textures, πως χώρεσε? Το Zelda ΟΟΤ είναι μάλλον το μεγαλύτερο σε μέγεθος και περιεχόμενο Zelda, πως χώρεσε? Το Conker με όλα αυτά τα γραφικά και τις ομιλίες πως χώρεσε? Και πες μου, το Resident Evil 2 πως χώρεσε σε μία κασέτα χωρίς περικοπές ενώ στο PS1 ήταν 2 CD? (οκ τα videos έχουν υποστεί συμπίεση αλλά χωρέσανε όμως όλα σε 1 κασέτα).

Αν είχε το N64 πωλήσεις σαν του PS1 κανείς δεν θα έκανε λόγο για την χωρητικότητα. Αν ήθελαν να χωρέσουν παιχνίδια σε κασέτες μπορούσαν. Η Nintendo δηλαδή πως τα κατάφερε? Η Rare πως τα κατάφερε? Η Acclaim πως τα κατάφερε? Και τι κάνανε πολλοί με τα CD? Tα γεμίζανε με FMV και redbook audio ενώ μόνο ένα ελάχιστο ποσοστό του δίσκου ήταν το game content ή τα textures. Και τι ήταν το FF? 90% videos ήταν τα CD και λίγο χώρο πιάνανε και τα pre-rendered backgrounds.

Συμφωνώ μόνο στο ότι δεν ήταν της μόδας. Τα δισκάκια ήταν πιο "in" έδειχναν πιο cool και πιο high tech. Και τα περιοδικά κάνανε πολύ καλή δουλειά στο να το ενισχύσουν όλο αυτό. Το N64 δεν είχε καμία ελπίδα να σταθεί δίπλα στο PS1 κάτω από αυτές τις συνθήκες. Και την όποια επιτυχία έκανε, την έκανε γιατί είχε παιχνιδάρες που όσο και αν θέλανε δεν μπορούσαν να αγνοήσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα