AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

Βρε Γιώργο, γιατί πήγες και άλλαξες avatar; Στάνταρ δεν υπάρχει καλύτερο από αυτό, κράτα το μόνιμα!
 
http://damieng.com/creative/writing/mgt#plusd

http://pinouts.ru/Storage/AmstradCPC6128Diskdrive_pinout.shtml

Αν αυτά είναι σωστά τότε πρέπει να δουλέψει κανονικά. Το πρόγραμμα που μεταφέρει τα images δουλεύει standard αφού παλαιότερα όταν είχα συνδέσει 3'' drive στο pc με το ίδιο πρόγραμμα μετέφερα .dsk του +3 και του 6128.

Θέλω να πιστεύω ότι δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγώ είμαι λίγο ..... και θα το έβαζα ως έχει. +3 έχει με το κιλό στο ebay :) Που δεν νομίζω να πάθει τίποτα.
 
Βρε έχει +3 αλλά κοστίζουν ακριβά... :D

Τα τσέκαρα τα pinouts και είναι όμοια 100% :)

Εν τέλει θα το δοκιμάσω αλλά δεν βλάπτει να ψάξω και καμια μέρα δύο πρίν.

ps

Μετά από απαίτηση του κοινού το spectrum geek επέστρεψε :D :D:D
 
Εχουν βγει παιχνιδια ειδικα για +3; :confused:

Μην ξεχναμε οτι ο +3 δεν ειναι 6128. :D
 
Τερατοϋβρίδιο spectrum/6128 είναι...

Ειδικά παιχνίδια για τον +3 όχι. Τα ίδια παιχνίδια του spectrum 128 σε δισκέτα 3'' με πολλές ασυμβατότητες σε μεγάλο αριθμό παλιώτερων παιχνιδιών.
 
Και εγω ξαναρωτω ,ειδικα παιχνιδια για τον 128 υπαρχουν; :confused:

Μην ξεχναμε οτι ο 128 δεν ειναι 6128.
2eq85zke1r1v1z319xyp.gif
 
Kαι απανταω εγω και παει λεγοντας.
2eq85zke1r1v1z319xyp.gif


"Ειδικά παιχνίδια για τον 128 όχι. Τα ίδια παιχνίδια του spectrum 48+ με πολλές ασυμβατότητες σε μεγάλο αριθμό παλιώτερων παιχνιδιών".
 
AARDVARK είπε:
Kαι απανταω εγω και παει λεγοντας.
2eq85zke1r1v1z319xyp.gif

"Ειδικά παιχνίδια για τον 128 όχι. Τα ίδια παιχνίδια του spectrum 48+ με πολλές ασυμβατότητες σε μεγάλο αριθμό παλιώτερων παιχνιδιών".
Ειδικά παιχνίδια για τον 128 έχουν βγεί.
 
Mα τι λες βρε AARDVARK, αν ήταν τα παιχνίδια τα ίδια με του 48Κ τι αξία θα είχε να βγάλεις μηχάνημα με 128Κ μνήμης?

Φυσικά και υπάρχουν εξειδικευμένα παιχνίδια για 128Κ με μουσικές και πολύ καλύτερο ήχο αφού ο 128 εκτός από περισσότερη μνήμη είχε και chip ήχου.

Απλά ο +2Α/Β και ο +3 ήταν κακές επανεκδόσεις των 128Κ και +2 με πάρα πολές ασυμβατότητες (amstrad γάρ).
 
AARDVARK είπε:
Και εγω ξαναρωτω ,ειδικα παιχνιδια για τον 128 υπαρχουν; :confused:
Μην ξεχναμε οτι ο 128 δεν ειναι 6128.
2eq85zke1r1v1z319xyp.gif
Ακριβώς θέλει πολύ δρόμο ακόμη ο 6128... :D
 
Ψήνομαι να πάρω ένα..Βλέπω το βράδυ ντραιβάκια να πηδούν τον φράχτη! :D
 
Να ρωτήσω κάτι? Θα βγεί κάτι αντίστοιχο για τους Spectrum 48K/128K?
 
Τελικά παιδιά να που για να δουλέψει αυτό το drive στον +3 πρέπει να μπεί ανάποδα η καλωδιοταινία. Δηλαδή να βγεί το key-οδηγός και να αντιστραφεί. Αυτό γιατί ο amstrad έχει το pin1 στα δεξιά όπως κοιτάμε απο πίσω, ενώ ο +3 στα αριστερά.

Να που τελικά καλά έκανα που περιμενα και έψαξα...
 
Εντυπωσιακά νεα!!!!Μπράβο gtsamour
 
gtsamour είπε:
Τελικά παιδιά να που για να δουλέψει αυτό το drive στον +3 πρέπει να μπεί ανάποδα η καλωδιοταινία. Δηλαδή να βγεί το key-οδηγός και να αντιστραφεί. Αυτό γιατί ο amstrad έχει το pin1 στα δεξιά όπως κοιτάμε απο πίσω, ενώ ο +3 στα αριστερά.
Να που τελικά καλά έκανα που περιμενα και έψαξα...
Στα site που είδα δεν ισχύει αυτό...ή μήπως εγώ δεν το βλέπω ή είναι λάθος
 
O +3 δεν έχει amstrad logo στο mobo του??Δεν μου φαίνεται απίθανο ότι μπορεί να τρέξει και εκεί το am-drive.Το απίθανο είναι ότι δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου +3!Άμα είναι απλά ανάποδα τα pin,όποιος θέλει μου λέει να τον γυρίσω,ή απλά το παίρνει και τον γυρνάει μόνος του
 
Όπως και να έχει το θέμα...εγώ σαν χονδράνθρωπος που είμαι

έβαλα ΑΣΠΡΟ 3.5'' HD στην θέση του 3'' και μια χαρά δουλεύει με ότι και να του έχω ταίσει. Έχω και ωραίο driver για το CP/M για να γυρίζει το moteur όπως πρέπει να γυρίζει ένα 3.5'' και όλα μιά χαρά.... Τον έβαλα και μετά στην άκρη τον +3 και δουλεύω πάλι με σάπια interfaces όπως είναι το ΜΒ02 και το Disciple :)

Αλλά καταλαβαίνω ότι πολύ δεν θέλουν να βάλουν χέρι και καλά κάνουν...βεβαίως βεβαίως

Υ.Γ. Το μαύρο το 3.5'' 720Κ που είχα δοκιμάσει τελικά χάλασε

Υ.Γ. 2 Και εσείς οι CPC users με symbιface έπρεπε να παίζετε.... :p
 
Λοιπόν guys ακούστε ή μάλλον διαβάστε....

Ο +3 όντως έχει αντεστραμένα τα pins του floppy port σε σύγκριση με τον Amstrad, μια έρευνα στις εικόνες του google για τις αντίστοιχες mobo των δύο μηχανημάτων, δείχνει καθαρά ότι ο +3 έχει τυπωμένο τον αριθμό 1 στο αριστερό μέρος του port ενώ ο Amstrad τον αριθμό 2 στο δεξί (το 1 είναι από την κάτω πλευρά).

Έβαλα λοιπόν ένα connector επιπλέον στην καλωδιοταινία του AMdrive του pontium αλλά ανάποδα ώστε να συμβαδίζει με την αντιστροφή που είπα πιο πάνω.

Τζίφος, δε δούλεψε, δεν έβλεπε το drive και οι διακόπτες δεν κάνανε τίποτις, nada....

To έβαλα λοιπόν και από την άλλη πλευρά όπως ακριβώς μπαίνει στον Amstrad6128 και VOILA!!!! δούλεψε κανονικά. Δύο παιχνιδάκια που έγραψα σε μια 3.5'' δισκέτα με το ίδιο πρόγραμμα που γράφει και τις δισκέτες του amstrad φορτώσανε όνειρο.

Συμπέρασμα, το AMdrive δουλεύει και σε Spectrum +3 χωρίς καμία μετατροπή, χρειάζεται μόνο ένα εξωτερικό τροφοδοτικό 5V.

Το πρώτο που φόρτωσα ήταν το Shadow of the Beast. Παραθέτω εικόνες... είναι λίγο δράμα η ποιότητα γιατί είναι από κινητό...





ζουλεύτε... :D :D
 
Πόσο χαίρομαι όταν τελικά έχω δίκιο και τόσα χρόνια βασικής έρευνας δεν πάνε χαμένα...

:)
 
Πίσω
Μπλουζα