AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

Captain Kal είπε:
Να ρωτήσω κάτι? Θα βγεί κάτι αντίστοιχο για τους Spectrum 48K/128K?
Πιθανόν... ο pontium κάνει θαύματα. Ίσως μάλιστα να είναι πιο εύκολο να ξεκινήσουμε από τον Spectrum +2 και να πάμε προς τα πίσω...

Οπωσδήποτε όμως έχουμε άλλα σε πρώτη προτεραιότητα. Μια και γνωρίζουμε ότι το AM-Drive κάνει και για Spectrum +3, φεύγει μια δουλειά από τη μέση. Το αμέσως επόμενο είναι ένα AM-Drive για Amstrad CPC-464, που είναι και εύκολο.

Στο πρόγραμμα είναι επίσης και εξωτερικό drive για Amiga, τροφοδοτικά για Amstrad, καλώδια SCART και για Sega Mega Drive II (ο pontium δεν το ήξερε αυτό μέχρι τώρα) και καλώδια κασετοφώνου για σύνδεση όμως με συνηθισμένο κασετόφωνο ή κάρτα ήχου PC.

Ιδέες υπάρχουν και άλλες, αλλά όλες οι υπόλοιπες μπορούν να πάνε πιο πίσω από αυτό που είπες.

Είμαστε ανοιχτοί και σε προτάσεις και ιδέες φυσικά, αφού θέλουμε να καλύψουμε όλη τη γκάμα.

Προς Gtsamour:

Πολύ ωραία, χαίρομαι που κάνει και σου βγήκε και σε καλό!
 
btw, 5V δεν βγάζει και η USB; Θα μπορούσε να παίρνει τροφοδοσία από USB δηλαδή με επιπλέον πρόσθετο USB AC Adapter.
 
Βαγγέλη ξέχασα να πώ ότι αφού το AMdrive κάνει για +3, τότε κάνει και για +2Α και +2Β (είναι η ίδια πλακέτα με του +3 αλλά αντί για drive 3'' υπάρχει κασσετόφωνο).

Για τον +2 γκρί που η πλακέτα του είναι πιο πολύ Sinclair παρά Amstrad, δεν κάνει και μάλιστα δεν υπάρχει περίπτωση η λύση ενός drive να είναι τόσο εύκολη, χρειάζεται και το κατάλληλο interface για να συνδεθεί.

Υπάρχει ήδη στο εμπόριο το +D για όλα τα spectrum από +2 γκρί και πίσω.
 
gtsamour είπε:
Υπάρχει ήδη στο εμπόριο το +D για όλα τα spectrum από +2 γκρί και πίσω.
καθώς επίσης εμφανίζονται στο ebay τα Discovery1, Disciple, Beta Disk καθώς και πιο σύγχρονα disc interfaces όπως το MB02+
 
Εγώ άλλαξα την περιγραφή του AM-Drive ώστε να αναφέρει τους +2A, +2B, αλλά αναρωτιέμαι πώς φορτώνουν τα παιχνίδια. Και για τον +3 αναρωτιέμαι, αλλά ξέρω ότι γίνεται γιατί το έκανε ο gtsamour.
 
Στον +3 απλά βάζεις μέσα τη δισκέτα (σαν primary drive) και στο πρώτο μενού που βγαίνει όταν ανοίξεις το μηχάνημα, επιλέγεις το "Loader" οπότε μπουτάρει από τη δισκέτα και ξεκινάει ότι παιχνίδι έχει μέσα.

Βέβαια και από Basic υπάρχει η εντολή CAT και LOAD, τα γνωστά δηλαδή.

Σε +2A και +2Β φαντάζομαι ισχύουν τα ίδια.
 
Λεπόν,είναι 11 drives έτοιμα.Τα δύο έχουν κλείσει ήδη.

Όσοι πιστοί προσέλθετε!
 
Λοιπόν έκατσα σήμερα και έγραψα τα άντερά μου σε δισκέτες, 22 δισκέτες για 6128 και 15 δισκέτες για +3.

Τα συμπεράσματα είναι τα εξής....

Όσον αφορά τον +3, τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα... επειδή ο +3 ήταν ένα μηχάνημα που πέρασε και δεν ακούμπησε, δεν είχε και μεγάλο κοινό οπότε τα παιχνίδια του (σε dsk μορφή) δεν σπάσανε από τα διάφορα teams με εξαίρεση κάποια λίγα.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλά dsk images να είναι προστατευμένα και μετά τη μεταφορά τους σε 3.5'' δισκέτες να μην ξεκινάνε γιατί δεν γράφεται καλά το κλείδωμα. Άλλα κλειδώματα όμως αντιγράφονται κανονικά.

Είναι καθαρά θέμα προγράμματος εγγραφής, κάποιο καλύτερο θα γράφει σωστά περισσότερα παιχνίδια.

Στον Amstrad6128 τα πράματα είναι πιο εύκολα... όλα τα παιχνίδια έχουν σπάσει στο παρελθόν (και υπάρχουν και εκδόσεις με trainers κλπ) με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές εκδόσεις του ίδιου παιχνιδιού (για όσους έχουν το TOSEC) οι περισσότερες τελείως ξεκλείδωτες.

Από τα 40 περίπου παιχνίδια που έγραψα, μόνο σε 2 αντιμετώπισα πρόβλημα και απλά έγραψα ένα άλλο image του ίδιου παιχνιδιού που δούλευε.

Αυτά
 
Για δοκίμασε και κανένα *.dsk από αυτό το site

[EDITED: Rom Links]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον, τα gamedisks πρέπει να γραφτούν με κάποιο συγκεκριμμένο τρόπο αφού είναι 780K το καθένα?
 
Καλά ε.... αυτά τα images είναι θησαυρός.

Τα έγραψα κανονικά με το πρόγραμμα που είναι για τον Amstrad και αναγνωρίζει αυτόματα πως πρέπει να τα γράψει.

Το καλό με τον +3 είναι ότι σε αντίθεση με τον Amstrad, αναγνωρίζει δισκέτες χωρητικότητας 720Κ χωρίς τη χρήση επιπλέον προγράμματος.

Απλά τη γράφεις (καμια 15αριά παιχνίδια και βάλε η κάθε δισκέτα) τη βάζεις στο drive και βγαίνει το μενού επιλογής παιχνιδιού.

Απλά SUPER....

Όποιος θέλει να τα δεί μπορεί και από emulator.
 
ωπα παιδιάα... μη βιάζεστε!!

για να δουλέψει σε cpc 464 χρειάζεστε κάποιο hardware που ο 464 ΔΕΝ ΕΧΕΙ:

1. fdc controller

2. disc rom (amsdos ή κάποια άλλη)

το ίδιο φαντάζομαι απαιτείται και για τα μικρότερα spectrums :eek:
 
Ποιός μίλησε για 464? Για 664 ναι.

Και φυσικά δε λειτουργεί σε μικρότερα spectrum, το έχουμε πεί πιο πάνω.
 
Gtsamour, είμαι πιθανόν ο 2ος αγοραστής του ΑΜDRIVE για χρήση του floppy σε Spectrum +3.

Εδώ δεν τα έχω καταφέρει να το βάλω μπρος.

Λοιπόν, η καλωδιοταινία μπαίνει με έναν μόνο τρόπο, δεν μπορεί να μπει από την άλλη.

Άρα από σύνδεση με το καλώδιο είμαι οκ.

Από ρεύμα, παίρνεις από το άσπρο καλωδιάκι ή του δίνεις από ένα εξωτερικό καλώδιο στο 5V ?

Γράψε μου αν ξέρεις καμιά εντολή από basic που να έχει σχέση με δισκέττα, να δω ασν θα ανάψει το λαμπάκι.

Ευχαριστώ
 
sylvester είπε:
Gtsamour, είμαι πιθανόν ο 2ος αγοραστής του ΑΜDRIVE για χρήση του floppy σε Spectrum +3. Εδώ δεν τα έχω καταφέρει να το βάλω μπρος.

Λοιπόν, η καλωδιοταινία μπαίνει με έναν μόνο τρόπο, δεν μπορεί να μπει από την άλλη.

Άρα από σύνδεση με το καλώδιο είμαι οκ.

Από ρεύμα, παίρνεις από το άσπρο καλωδιάκι ή του δίνεις από ένα εξωτερικό καλώδιο στο 5V ?

Γράψε μου αν ξέρεις καμιά εντολή από basic που να έχει σχέση με δισκέττα, να δω ασν θα ανάψει το λαμπάκι.

Ευχαριστώ
Όχι από το άσπρο καλώδιο, αυτό χρειάζεται μόνο αν το χρησιμοποιείς σε Amstrad 6128 (pass through για τα 5V είναι).

Βάζεις 5V στην υποδοχή που λέει 5V αλλά προσοχή στην πολικότητα, είναι η ίδια με αυτήν που χρειάζεται για έναν Amstrad 6128 αλλά δε θυμάμαι αν το + είναι το μέσα ή το έξω. Αν μπεί ανάποδα μπορεί να γίνει και ζημιά οπότε περίμενε να σου πει ο pontium πριν δοκιμάσεις, εκτός και αν έχεις κανέναν amstrad και πάρεις ρεύμα από το monitor του.

Το drive έχει κόκκινο led και επιγραφή power οπότε αν παίρνει σωστά ρεύμα θα φανεί από εκεί.

Το πράσινο τετράγωνο ledάκι στο μπροστινό μέρος του drive θα είναι μονίμως αναμμένο εφόσον ο διακόπτης του primary είναι στο on, έτσι πρέπει να είναι μη σε ξενίσει.

Εφόσον το primary είναι στο οn, μπορείς απλά στο αρχικό μενού του μηχνήματος, να επιλέξεις τον LOADER οπότε αμέσως το μηχάνημα θα ψάξει το drive και αν βρει κάτι εκεί θα το φορτώσει. Αν δεν βρεί θα γράψει "press play on tape" ή κάτι τέτοιο....

Εντολές basic είναι CAT, LOAD "ονομα"

Όταν το στήσεις, μην παραλείψεις να δοκιμάσεις τα dsk images στο site που ποστάρισε ο Anestis, είναι φανταστικά.

Αργει να φορτώσει λίγο το κάθε game γιατί είναι συμπιεσμένα και κάνει το decompression στη μνήμη, αλλά αξίζει γιατί η κάθε δισκέτα θα έχει 15 παιχνίδια περίπου δηλαδή σύνολο 112 παιχνίδια σε 8 δισκέτες.

Η κάθε τέτοια δισκέτα είναι 710kb χωρητικότητας αλλά δε χρειάζεται να "παίξεις" με το διακόπτη Side A/B, απλά φρόντησε να είναι στο Side A.

Ξεκινά αυτόματα από το LOADER και βγάζει μενού επιλογής παιχνιδιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ,

Θα μάθω από τον pontium αν το + είναι μέσα στο φεγγαράκι ή έξω, στα 5V και θα σε ενημερώσω σχετικά.

Έχω είδη κατεβάσει τα παιχνίδια που λες :)
 
Πέρνατα και σε δισκέτες να είσαι έτοιμος. Μην ξεχάσεις να κλείσεις τη μια τρύπα των δισκετών για να της καταλαβαίνει σαν DD.

Έχω την εντύπωση ότι η πολικότητα του 5V είναι το αντίθετο του 12V βύσματος (που δείχνει η ταμπελίτσα το που είναι τι) αλλά περίμενε να σου το επιβεβαιώσει ο pontium.
 
Λοιπόν παίζει τέλεια !!!

... όπως τα είπε ο gtsamour με τη διαφορά ότι αν έχεις απλά ένα Spectrum +3, πρέπει να χρησιμοποιηθεί το + μέσα στο φεγγαράκι, στην 5v τροφοδοσία. Το 5 Volt τροφοδοτικό που πήρα μου κόστισε 9 EURό (πήρα καλό).

Το utility είναι θαυμάσιο και τα .DSK επίσης (που έστειλε ο Ανέστης).

Κάθομαι και χαζεύω τώρα...

Υπάρχουν και άλλα ? η μήπως υπάρχει κανένα tool να φτιάχνουμε εμείς τα DSK μας από tap ?

Να πω ότι το AMDRIVE είναι το μεγαλύτερο δώρο για τον Spectrum +3 !!!

BRAVO and THANKS to Pontium και Vaggeli που το κάνατε εύκολο να το αποκτήσουμε.
 
Ποιά έκδοση του +3 έχεις ξέρεις? Αν δε σου κάνει κόπο, φόρτωσε το Arkanoid από την πρώτη δισκέτα (από τις 8) και άκου λίγο τον ήχο. Είναι παραμορφωμένος?

Αν είναι παραμορφωμένος (όταν παίζουν και τα 3 κανάλια μαζί, στο Arkanoid πχ) πρέπει να έχεις τον πρώτο +3. Παίρνει ένα εύκολο fix για να διορθωθεί το πρόβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα